Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Pojištění pracovních strojů

Stejně jako osobní nebo nákladní vozidla, tak i stavební stroje potřebují mít dle zákona povinné ručení. Existují u nich však specifická rizika a události, která pro běžné vozy neplatí. V našem novém článku vám poradíme, jak stavební stroj správně pojistit.

Pojištění pracovních strojů

Druhy stavebních strojů

Stavební stroje se zjednodušeně rozdělují na pojízdné a nepojízdné, tedy stacionární. Nepojízdné si většinou pojišťují například stavební firmy, ale pojízdné může i soukromá osoba. 

 

Mezi stavební stroje patří například:

  • rypadla,
  • nakladače,
  • dozéry, 
  • grejdry,
  • teleskopické manipulátory.

TIP

Mezi stroje, které pojistit nelze, patří malé ruční stroje, tedy vrtací stroje, ruční sekačky, pily nebo brusky. Dále také vzorové stroje, jejich modely nebo jednotlivé náhradní díly. Tyto stroje a díly ovšem pojistíte pomocí pojištění majetku.

Pojištění allrisk

S ohledem na to, jak specifické pracovní stroje jsou, je možné jej pojistit formou allrisk, což znamená pojištění největšího možného množství obsažených rizik. Ovšem součástí tohoto pojištění nemusí být tzv. strojní riziko, které se vztahuje na nehody v době, kdy stroj pracuje. Tím dochází k jeho vyloučení z provozu. Pak je nutné jej na strojní riziko připojistit, což lze u jakékoliv pojišťovny. Nejedná se ovšem o běžnou nabídku. Firmy si stroje pojišťují přes své pojistné makléře, leasingové společnosti nebo přímo s pojišťovnou, s kterou již spolupracují. 

Příklad: Pokud využíváte nákladní vůz s hydraulickou rukou mám náklaďák s hydraulickou rukou a při práci dojde k jejímu poškození, pak se škoda uplatňuje ze strojního pojištění. 

Co je kryto v rámci standardního pojištění stavebních strojů:

Co dále rozhoduje o ceně pojištění

Podobně jako u jiných vozidel je to značka a typ stroje, jeho stáří, ale také počet strojů, které potřebujete pojistit a jejich pořizovací cena.

Pokud si nevíte rady, napište nám, nebo zavolejte na číslo 222 100 200. Naši školení odborníci vám s pojištěním pracovních strojů poradí.