Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Co spadá do kategorie zvláštních motorových vozidel?

Znáte kategorie vozidel? Samozřejmě každý ví, že existují automobily, motocykly a další. Ale víte, kam byste zařadili třeba traktor? Ten spadá pod tzv. zvláštní motorová vozidla. Co to znamená? A lze i pro zvláštní motorová vozidla sjednat autopojištění?

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Definice zvláštního motorového vozidla

Zvláštní motorová vozidla definuje zákon č. 56/2001 Sb. o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích. V něm se píše, že zvláštní motorové vozidlo je takové vozidlo, které bylo vyrobeno k jiným účelům, než je provoz na pozemních komunikacích (silnicích a dalších cestách).

Neznamená to ovšem, že takové motorové vozidlo nemůže na silnici. Na pozemní komunikaci může vjet při splnění podmínek, které dále upravuje právě výše zmíněný zákon.

Zvláštní motorové vozidlo

Co spadá do kategorie zvláštních motorových vozidel

Podle definice do této kategorie spadají především vozidla, které plní nějakou jinou než přepravní funkci. Hovoříme hlavně o zemědělských a lesnických traktorech, přípojných a samojízdných pracovních strojích, mobilních strojích a podobně. Dokonce v této kategorii najdete i motorový vozík pro invalidy, pokud je jeho šířka nebo délka větší než 140 cm, jeho konstrukční rychlost je vyšší než 15 km/h nebo váží více než 450 kg.

TIP: Také na traktory či pracovní stroje můžete mít sjednané autopojištění. A pokud byste při jeho uzavření chtěli revidovat i povinné ručení či havarijní pojištění na svůj osobní automobil, můžete využít naši online kalkulačku. Stačí zadat několik údajů a hned uvidíte přehledně srovnané nabídky od jednotlivých pojišťoven. Pak už jen stačí vybrat mezi nimi tu, která vám bude nejlépe vyhovovat.

porovnat nabídky autopojištění

Kategorie zvláštních motorových vozidel

Kategorie Typ vozidla
L Motorová vozidla, která mají zpravidla méně než 4 kola (mopedy, motocykly, motorové tříkolky, lehké čtyřkolky)
M Motorová vozidla určená pro přepravu osob a jejich zavazadel
N Motorová vozidla určená pro přepravu nákladu (nákladní automobily)
O Přípojná vozidla určená pro dopravu nákladu nebo pro ubytování osob (přívěsy apod.)
T Traktory kolové
C Traktory pásové
R, S Pro popis silničních vozidel kategorie T upravující schválení zemědělských a lesnických vozidel
Z Ostatní vozidla, která se nezařadí do žádné výše uvedené kategorie

Zdroj: Zákon č. 432/2022 Sb. Zákon, kterým se mění zákon č. 56/2001 Sb., o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích a o změně zákona č. 168/1999 Sb., o pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla a o změně některých souvisejících zákonů.

Některé z kategorií ještě obsahují různé podkategorie, kde jsou blíže popsané charakteristiky vozidel, která do nich spadají.

Věk pro řízení zvláštního motorového vozidla

Oprávnění na řízení některých zvláštních motorových vozidel můžete získat již v 15 letech. Například na řidičský průkaz na traktor si ale žadatel musí počkat do 17. roku věku.

Pozor je potřeba dávat na to, že ve zvláštním motorovém vozidle se osoby mladší 15 let nesmí vůbec přepravovat.

Kdy mohou zvláštní motorová vozidla na vozovku?

Zvláštní motorová vozidla podléhají schválení technické způsobilosti. Tu lze získat u obecního úřadu obce s rozšířenou působností. Bez jejího vlastnictví nesmí traktory a další zvláštní vozidla na pozemní komunikace.

Opomenout ale nelze ani další pravidla. Například traktor by měl vjíždět na silnici I. třídy jen v nezbytně nutných případech. Na dálnici nesmí vůbec.

Existují také omezení, která se vztahují na nákladní automobily a zvláštní vozidla v určitém časovém úseku. Jedná se o neděli a ostatní dny pracovního klidu v době od 13:00 do 22:00, kdy nesmí na dálnice a silnice I. třídy. O letních prázdninách platí stejné pravidlo i v pátek od 17:00 do 21:00 a v sobotu od 7:00 do 13:00.

Pojištění zvláštních motorových vozidel

Jako jakékoliv jiné vozidlo, které se pohybuje po pozemních komunikacích, tak i to zvláštní musí mít sjednané povinné ručení. Z toho se bude vyplácet pojistné plnění v případě škody na zdraví nebo na majetku třetích osob.

Pokud chcete mít pojištěné své vlastní zvláštní motorové vozidlo, musíte uzavřít havarijní pojištění, které bude chránit váš majetek, když nastanou nečekané události. Jak najít to pro vás nejlepší? Zkuste naši kalkulačku, která vám nabídne přehledné srovnání. Z toho si poté stačí jen vybrat.

kalkulačka HAVARIJNÍho POJIŠTĚNÍ