Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Příprava auta na zimu: Toto za žádných okolností nepodceňujte!

Publikováno: 28.11.2021

Automobily potřebují občas také trochu péče, obzvláště, pokud jej používáte každý den, nebo převáží celou vaši rodinu. Bezpečná cesta je důvod, proč mu před zimou věnovat dostatek pozornosti, stejně jako vašemu pojištění. Příprava auta na zimu a hlavní body, které byste neměli podcenit, jsme pro vás přehledně připravili na Top-Pojištění.cz.

Pojištění auta - zima

Dopřejte autu komplexní servis

Příprava auta na zimní cesty obsahuje více úkonů, než je pouhé přezutí pneumatik. Pokud se o svůj vůz budete starat pravidelně, v zimě vás jen tak nezradí. Mnoho věcí můžete udělat sami, aniž byste museli zajíždět do autoservisu. Jestliže jedete na dovolenou do zahraničí, určitě se informujte, jaká pravidla pro řidiče a povinnou zimní výbavu v daném státě platí.

Přesto si řekneme, jaký je rozdíl, pokud v prosinci zůstanete na letních pneumatikách. Zákon ukládá povinnost přezutí, pokud je v období od 1. listopadu do 31. března na vozovce souvislá vrstva ledu nebo sněhu. Jestliže tak neučiníte a zapletete se do pojistné události, pojišťovna k tomu bude přihlížet a pojistku vám pravděpodobně nevyplatí.

To je jeden z důsledků nepřezutých pneumatik. Ten druhý může být mnohem větší škoda na majetku nebo zdraví osob. Na sněhu a ledu totiž s letními pneumatikami máte o několik metrů delší brzdnou dráhu a tudíž dost pravděpodobně nestihnete zareagovat na situaci před vámi dostatečně rychle.

Jak je to s brzdnou dráhou na jednotlivých typech pneumatiky:

Typ pneumatiky Sníh (50 km/h) Led (30 km/h)
Zimní pneumatiky 35 metrů 57 metrů
Letní pneumatiky 43 metrů 68 metrů

Baterie vozu

Platí jednoduché pravidlo. Pokud má váš akumulátor více než čtyři roky, zkontrolujte ho, pokud je třeba i dobijte. Ten, který je staří více než pět let, je třeba vyměnit. V opačném případě sebou raději vozte startovací kabely. Jestliže máte moderní auto se systémem start-stop, investujte do baterie pro tento typ vozu, jde vždy o zcela speciální a také trochu dražší zařízení. Navíc se svou až třikrát vyšší odolností proti cyklování předcházejí předčasnému vybití či selhání. Myslete na to zejména tehdy, pokud je vůz intenzivně využíván, například jako součást vaší profese třeba u taxi nebo kurýrní služby.

TIP

Pokud je váš akumulátor starší, můžete u sebe vozit i externí startovací zdroje. Stojí sice pár tisícovek, ale nikdy vás nenechají na holičkách, zejména v horším terénu.

Olej a filtry

Povinná aktivita je výměna oleje.  Většinou je limit 15-20 tisíc km, případně časové rozmezí 1-2 let. Více v žádném případě. Počítejte také s tím, že v zimě budou mít servisy obecně více práce. Více oleje spotřebují starší auta s pětistupňovou převodovkou a vozy na dieselový pohon.

Samotný olejový filtr má o něco kratší životnost, maximálně rok, nebo do 15 tisíc km. Nevyměněný filtr může obsahovat nečistoty a zbytky starého oleje, takže ani tento úkon rozhodně nepodceňujte.

Chladicí kapalina

Na ni se zapomíná zdaleka nejčastěji. Její životnost je čtyři roky a zpravidla řidiči ani netuší, že ji mají občas vyměnit nebo aspoň dolít. Koncentrace chladicí kapaliny se totiž snižuje i tím, že se dolévá destilovanou vodou. Neriskujte zamrznutí a vyměňte ji včas. Servis vám pak snadno hustoměrem změří a snadno naředí s destilovanou vodou ve správném poměru.

Kapalina do ostřikovačů

V zimě jsou skla obvykle zašpiněna mnohem rychleji. Zimní směsi do ostřikovačů jsou kategorizovány obvykle podle odolnosti -20 ° C, -30 ° C, -40 ° C. Mají někdy i praktický trychtýř, díky kterému nalijete vodu rychleji a snadněji. Zimní směs do ostřikovačů má nejen jiné složení, ale výrazně omezuje škrábání skla. Při hustém dešti nebo sněžení často pouhé stěrače nestačí, jinak by se mohlo stát, že se budete potýkat s velmi špatnou viditelností.

Rozmrazovač zámků

Tento přípravek je třeba mít u sebe a ne v autě. Tam vám zámek nerozmrazí. Aplikace je velmi jednoduchá, přípravek stačí nastříkat do zámku a nechat chvíli působit. V případě potřeby je nutné proces zopakovat. Před zimou můžete zámky promazat preventivně.

Odmrazovač skel

Opět maličkost, která by měla být povinným úkonem už před podzimním provozem. Vždyť už na podzim klesají noční teploty na mnoha místech naší země pod nulu. Přípravek odmrazovače skel stačí nanést na sklo a jemně rozetřít hadříkem z mikrovlákna. Pro maximální efekt je dobré postup opakovat, abyste nejezdili s kompletně zamlženým čelním oknem. Odmrazovač přitom stojí jen pár korun.

Těsnění dveří

I ty se vyplatí ošetřit mazací tyčinkou, která zabezpečí pružnost gumy, konzervuje ji a tím prodlužuje její životnost. Dveře díky kvalitnímu těsnění nepřimrznou.

Řetězy na kola do sněhu

Předpokládáme, že zimní pneumatiky máte, takže je na řadě vybavení pro nejtvrdší zimní podmínky. Pokud bydlíte v horských oblastech, tak byste mohli uvažovat nad koupí řetězů, které vám zajistí průjezdnost i v těch nejtěžších podmínkách. Pokud uvažujete nad alternativou ke klasickým řetězům, doporučujeme zvážit takzvanou ,,textilní ponožku", která vám pomůže překonat náročnější úseky. Navíc ji na kola auta umístíte snadněji. Jde vlastně o jakýsi návlek ze speciálního materiálu, který je spíše podobný látce.

Povinné drobnosti

Zima je nevyzpytatelná. Už i jinak jednoduchá výměna kola může být pro řidiče bez rukavic v mrazu dost nepříjemnou zkušeností. Všechny následující věci se vám hodí v případě, že skončíte byť jen na hodinu ve sněhové kalamitě. Takže nezapomeňte na:

  • teplou bundu,
  • kabel na telefon,
  • rukavice,
  • magnetickou baterku,
  • náhradní náplň do ostřikovačů,
  • metličku na odklízení sněhu a škrabku,
  • pitnou vodu,
  • deku,
  • kanystr s palivem na případné topení motorem.

Zkontrolujte si i kvalitní pojištění vozidla. Základní povinné ručení nemusí zahrnovat všechny zimní pojistné události, jako je klidně i pád laviny nebo poškození předního skla. V zimě se tedy můžete připojistit pomocí havarijního pojištění.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ HAVARIJNÍ POJIŠTĚNÍ