222 100 200 Zavoláme vám zpět

Příprava auta na zimu: Toto za žádných okolností nepodceňujte!

Publikováno: 15.12.2020

Ne pouze lidé, ale i automobily potřebují občas trochu péče, obzvláště, pokud převáží celou vaši rodinu. Bezpečná cesta je důvod, proč mu před zimou věnovat trochu pozornosti. Příprava auta na zimu a hlavní body, které byste neměli podcenit, jsme pro vás přehledně připravili u nás v Top-Pojištění.cz.

Pojištění auta - zima

Baterie vozu

Platí jednoduché pravidlo. Pokud má váš akumulátor více než čtyři roky, zkontrolujte ho, pokud je třeba i dobijte. Ten, který je staří více než pět let, je třeba vyměnit. V opačném případě sebou raději vozte startovací kabely. Jestliže máte moderní auto se systémem start-stop, investujte do baterie pro tento typ vozu, jde vždy o zcela speciální a také trochu dražší zařízení. Navíc se svou až třikrát vyšší odolností proti cyklování předcházejí předčasnému vybití či selhání. Myslete na to zejména tehdy, pokud je vůz intenzivně využíván, například jako součást vaší profese třeba u taxi nebo kurýrní služby.

Olej a filtry

Povinná aktivita je výměna oleje.  Většinou je limit 15-20 tisíc km, případně časové rozmezí 1-2 let. Více v žádném případě. Počítejte také s tím, že v zimě budou mít servisy obecně více práce. Více oleje spotřebují starší auta s pětistupňovou převodovkou a vozy na dieselový pohon.

Samotný olejový filtr má o něco kratší životnost, maximálně rok, nebo do 15 tisíc km. Nevyměněný filtr může obsahovat nečistoty a zbytky starého oleje, takže ani tento úkon rozhodně nepodceňujte.

Chladicí kapalina

Na ni se zapomíná zdaleka nejčastěji. Její životnost je čtyři roky a zpravidla řidiči ani netuší, že ji mají občas vyměnit nebo aspoň dolít. Koncentrace chladicí kapaliny se totiž snižuje i tím, že se dolévá destilovanou vodou. Neriskujte zamrznutí a vyměňte ji včas. Servis vám pak snadno hustoměrem změří a snadno naředí s destilovanou vodou ve správném poměru.

Kapalina do ostřikovačů

V zimě jsou skla obvykle zašpiněna mnohem rychleji. Zimní směsi do ostřikovačů jsou kategorizovány obvykle podle odolnosti -20 ° C, -30 ° C, -40 ° C. Mají někdy i praktický trychtýř, díky kterému nalijete vodu rychleji a snadněji. Zimní směs do ostřikovačů má nejen jiné složení, ale výrazně omezuje škrábání skla. Při hustém dešti nebo sněžení často pouhé stěrače nestačí, jinak by se mohlo stát, že se budete potýkat s velmi špatnou viditelností.

Rozmrazovač zámků

Tento přípravek je třeba mít u sebe a ne v autě. Tam vám zámek nerozmrazí. Aplikace je velmi jednoduchá, přípravek stačí nastříkat do zámku a nechat chvíli působit. V případě potřeby je nutné proces zopakovat. Před zimou můžete zámky promazat preventivně.

Odmrazovač skel

Opět maličkost, která by měla být povinným úkonem už před podzimním provozem. Vždyť už na podzim klesají noční teploty na mnoha místech naší země pod nulu. Přípravek odmrazovače skel stačí nanést na sklo a jemně rozetřít hadříkem z mikrovlákna. Pro maximální efekt je dobré postup opakovat, abyste nejezdili s kompletně zamlženým čelním oknem. Odmrazovač přitom stojí jen pár korun.

Těsnění dveří

I ty se vyplatí ošetřit mazací tyčinkou, která zabezpečí pružnost gumy, konzervuje ji a tím prodlužuje její životnost. Dveře díky kvalitnímu těsnění nepřimrznou.

Řetězy na kola do sněhu

Předpokládáme, že zimní pneumatiky máte, takže je na řadě vybavení pro nejtvrdší zimní podmínky. Pokud bydlíte v horských oblastech, tak byste mohli uvažovat nad koupí řetězů, které vám zajistí průjezdnost i v těch nejtěžších podmínkách. Pokud uvažujete nad alternativou ke klasickým řetězům, doporučujeme zvážit takzvanou ,,textilní ponožku", která vám pomůže překonat náročnější úseky. Navíc ji na kola auta umístíte snadněji. Jde vlastně o jakýsi návlek ze speciálního materiálu, který je spíše podobný látce.

Povinné drobnosti

Zima je nevyzpytatelná. Už i jinak jednoduchá výměna kola může být pro řidiče bez rukavic v mrazu dost nepříjemnou zkušeností. Takže nezapomeňte na rukavice, teplou bundu v případě, že budete s porouchaným autem čekat déle, nabíjecí kabel na telefon, magnetickou baterku, náhradní náplň do ostřikovačů, metličku na odklízení sněhu a škrabku na odstraňování ledu. Pokud máte starší auto, mějte v kufru i startovací kabely. Dále se hodí láhev s pitnou vodou, deka nebo klidně i kanystr s palivem na případné topení motorem. Nikdy nevíte, kdy skončíte na několik hodin ve sněhové kalamitě. Nezapomínejte i na své kvalitní pojištění vozidla, které vám může vyřešit nejeden problém.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ HAVARIJNÍ POJIŠTĚNÍ

Autor: tým marketingu Top-Pojištění.cz