222 100 200 Zavoláme vám zpět

Příprava auta na zimu: Toto za žádných okolností nepodceňujte!

Publikováno: 30.11.2018

Ne pouze lidé, ale i automobily potřebují občas trochu péče a lásky, nakonec auto bývá často členem rodiny. Tak proč mu před zimou nevěnovat trochu pozornosti? Příprava auta na zimu a hlavní body, které byste neměli podcenit, dále uvedené jsme pro vás přehledně připravili u nás v Top-Pojištění.cz.

Pojištění auta - zima

Baterie vozu

Platí jednoduché pravidlo. Pokud má váš akumulátor více než čtyři roky, zkontrolujte ho, pokud je třeba i dobijte. Pokud je starší než pět let, je třeba ho vyměnit, zvláště pokud nechcete pobíhat na parkovišti se startovacími kabely. Pokud máte moderní auto se systémem start-stop, investujte do baterie typu pro tyto vozy, jde vždy o zcela speciální a také trochu dražší typ. Navíc například se svou až třikrát vyšší odolností proti cyklování předcházejí předčasnému vybití či selhání. Myslete na to zejména tehdy, pokud provozujete intenzivně jako třeba u taxi, kurýrní služby nebo speciální vozidlo s častým provozem.

Olej a filtry

Povinná aktivita je výměna oleje, pokud se již blíží jeho výměna, neváhejte, vyměňte ho. Většinou lze limit na výměnu oleje ,,přejet" maximálně o 1000 km. Platí ale časové termíny na výměnu, někdy je to rok, někdy maximálně roky dva. Více v žádném případě. Zvláště u dieselových motorů neváhejte a výměnu oleje nepodceňujte. Nečekejte na tuhou zimu či pár tisíc kilometrů, které “ještě projdete” před výměnou oleje. V zimě budou mít servisy hodně práce při výměnách pneu.

Chladicí kapalina

Nejčastěji se na ni zapomíná. Její životnost je čtyři roky a zpravidla řidiči ani netuší, že ji mají občas vyměnit nebo aspoň dolít. Zapomínají se často na fakt, že ji dolévají většinou destilovanou vodou, takže časem se její koncentrace snižuje. Neriskujte zamrznutí a vyměňte ji včas. Servis vám pak snadno hustoměrem změří její poměr a snadno ji naředí s destilovanou vodou do správného poměru.

Kapalina do ostřikovačů

V zimě jsou skla obvykle zašpiněna mnohem rychleji. Za deště i krátce po něm a na zasněžené vozovce jsou stěrače v hustém provozu v permanenci, i když nesněží. Zimní směsi do ostřikovačů jsou kategorizovány obvykle podle odolnosti -20 ° C, -30 ° C, -40 ° C. Mají někdy i praktický trychtýř, díky kterému nalijete vodu rychleji a snadněji. Zimní směs do ostřikovačů má nejen jiné složení, ale výrazně omezuje škrábání skla.

Rozmrazovač zámků

Tento přípravek je třeba mít u sebe a ne v autě. Tam vám zámek nerozmrazí. Aplikace tedy použití je velmi jednoduché, přípravek stačí nastříkat do zámku a nechat chvíli působit. V případě potřeby je třeba proces zopakovat. Před zimou můžete přípravkem preventivně promazat zámek.

Odmrazovač skel

Opět maličkost, která by měla být povinným úkonem už před podzimním provozem, vždyť už na podzim klesají noční teploty na mnoha místech naší země pod nulu. Přípravek odmrazovače skel stačí nanést na sklo a jemně rozetřít hadříkem z mikrovlákna. Pro maximální efekt je dobré postup opakovat. Vzpomenete si na tento přípravek za pár korun, když uvidíte někoho s kompletně zamlženým čelním oknem.

Těsnění dveří

I ty se vyplatí ošetřit mazací tyčinkou, která zabezpečí pružnost gumy, konzervuje ji a tím prodlužuje její životnost. Samozřejmě, ani dveře nepřimrznou, případně nevytrhne nebo nepoškodíte gumové těsnění.

Řetězy na kola do sněhu

Předpokládáme, že zimní pneumatiky máte, takže je na řadě vybavení pro nejtvrdší zimní podmínky. Pokud bydlíte v horských oblastech, tak byste mohli uvažovat nad koupí řetězů, které vám zajistí průjezdnost i v těch nejtěžších podmínkách. Pokud uvažujete nad alternativou ke klasickým řetězům, doporučujeme zvážit takzvanou ,,textilní ponožku", která vám pomůže překonat náročnější úseky. Navíc na kola auta ji umístíte snadněji na kola, jde vlastně o jakýsi návlek na kola ze speciálního materiálu podobné látce.

Povinné drobnosti

Zima je nevyzpytatelná a zejména ta pořádně chladná. Už i jinak jednoduchá výměna kola může být pro řidiče bez rukavic v mrazu dost nepříjemnou zkušeností. Takže nezapomeňte na rukavice, teplou bundu v případě, že budete s porouchaným autem čekat déle, nabíjecí kabel na telefon, magnetickou baterku, náhradní náplň do ostřikovačů, metličku na odklízení sněhu a škrabku na odstraňování ledu a pokud máte starší auto, hoďte si do auta startovací kabely. Užijete i láhev s pitnou vodou, deku nebo pokud můžete předpovídat, že můžete někde zůstat dlouze stát, nechávejte si dostatečně velkou zásobu pohonných hmot na případné topení motorem, nikdy nevíte, kdy se vám to může hodit. Nezapomínejte i na své kvalitní pojištění vozidla, které vám může vyřešit nejeden problém.

Autor: tým marketingu Top-Pojištění.cz