Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Chladicí kapalina

Chladicí kapalina je nezbytná pro zachování dlouhé životnosti vozidla a slouží jako prevence přehřívání jeho motoru. Každá chladicí kapalina časem ztratí účinnost, ale kvůli její výměně nemusíte nutně do servisu. V tomto článku se podíváme na to, co je chladicí kapalina, proč je pro auto tak důležitá a jak ji správně doplnit. 

Co je chladicí kapalina?

Chladicí kapalina je směs speciálních látek, která cirkuluje skrze motor vašeho automobilu, aby odváděla nadbytečné teplo z motoru a udržovala ho na správné teplotě. Když motor pracuje, vytváří se velké množství tepla, a pokud se nepostaráme o jeho správné chlazení, může dojít k přehřátí a poškození motoru. Kromě chlazení chrání motor také různé komponenty chladicího systému před korozí a zamrznutím v zimních měsících. Někdy se chladicí kapalině říká nemrznoucí směs do chladiče.

K čemu slouží snímač teploty chladicí kapaliny?

Snímač teploty chladicí kapaliny kontroluje teplotu média a předává informace řídicí jednotce. Mimo to také upravuje vstřikování paliva. Snímač je propojen s přívodním potrubím pro chladicí kapalinu, takže jej najdete pod kapotou.

Jak se dolévá chladicí kapalina?

Chladicí kapalina se nedolévá, ale rovnou vyměňuje. To znamená, že se nejdříve vypustí stará směs a posléze se dolije nová. Chladicí kapalinu vám vymění v autoservisu.

Někdy je ale skutečně nutné přistoupit pouze k doplnění chladicí kapaliny a to zvládnete sami. Stačí si koupit odpovídající typ chladicí kapaliny pro váš motor, počkat, až se po nějaké době po vypnutí motoru kapalina ochladí, otevřít nádržku v motorovém prostoru pod kapotou a kapalinu dolít. Součástí nádobky by měla být ryska. Dolijte směs tak, aby její hladina byla přesně mezi minimem a maximem. Pokud jí v chladicím systému nebude dostatek, motor se přehřeje, pokud naopak dojde k přelití chladicí kapaliny, může se motor poškodit přetlakováním.

Jestliže jste museli směs dolít krátce po sobě, může to znamenat únik chladicí kapaliny kvůli špatnému těsnění. V takovém případě je nutné navštívit servis.

Dávejte si pozor - chladicí kapalina je při zapnutém motoru horká. Pokud víko otevřete, aniž by motor vychladl, může kapalina pod tlakem vystříknout a nepříjemně vás popálit. Nikdy kapalinu nedolévejte s nastartovaným motorem.

Po jaké době chladicí kapalinu dolít?

Obecně se doporučuje výměna chladicí kapaliny jednou za 2 roky. Tato směs totiž chladí motor po celý rok, a tak ztrácí účinnost obvykle po 3 až 4 letech. Záleží ale také na typu kapaliny, protože některé se mohou měnit klidně až za 5 let.

Jaké existují druhy kapaliny do chladiče?

Chladicí kapalina do auta se rozlišuje podle barvy a značení. Jaká je vhodná pro vaše vozidlo, to se dočtete v manuálu k autu, nebo tato informace bývá součástí nádržky na dolévání chladicí kapaliny.

Typy nemrznoucí směsi do chladiče:

Typ chladicí kapaliny Barva Výměna Složení Použití
B Bez barvy 2-3 roky Soli anorganických kyselin Pro motory vozidel, které nemají hlavy válců z hliníku (například Škoda 100 až 136, AVIA, Liaz, VAZ, ZETOR)
C a G11 Modrozelená 2-3 roky Soli organických kyselin, silikáty Pro motory s hlavami válců ze slitiny hliníku
D a G12 Červená 5 let Soli organických kyselin, triazoly Pro motory s hlavami válců ze slitiny hliníku, ale obsahují i slitiny měkkých kovů, plastové a gumové součástky
F a G12+ Fialová nebo růžová 5 let Soli organických kyselin, triazoly Podobný typ jako G12
G a G13 Fialová nebo růžová 5 let Soli organických kyselin, triazoly, silikáty Nejmodernější typ, který chrání všechny části motoru a může se kombinovat s dalšími typy

Nezapomeňte na pojištění vozidla

Pojištění vozidla připomínáme z toho důvodu, že vám může pokrýt následky pojistné události, ke které patří například nehoda. Při nehodě se velmi často poškodí chladič a dochází k únikům nemrznoucí kapaliny do chladiče. Nový chladič obvykle stojí okolo 4 000 Kč a je potřeba započítat také práce a doplnění samotné chladicí kapaliny. A právě škody na vašem autě může pokrýt havarijní pojištění, pokud jste nehodu způsobili vy.

Sjednejte si pojištění vozidla online a jezděte bez stresu z chybějící pojistky.