Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Kam, jak a kdy dolít olej do auta

Kdo maže, ten jede! Olej v motoru je v podstatě stejně důležitý jako palivo. Vědět kolik, jak a kdy dolít motorový olej a umět zkontrolovat jeho hladinu v motoru by měl zvládnout každý majitel motorového vozidla. Pojďme se tedy společně podívat na pár základních informací, které by se vám při této činnosti mohly rozhodně hodit.

Motor olej

Proč měnit motorový olej?

Jde o naprosto základní péči o vaše vozidlo. Olej mimo jiné sbírá nečistoty, které v motoru spalováním vznikají. Proto tu je také ještě olejový filtr, který tyto nečistoty zachytí a do motoru pouští zpět jen čistý olej. A právě proto je potřeba pravidelně měnit obojí. Jestli nechcete, abyste si motor zničili nebo zadřeli nedostatkem oleje, kontrola jeho hladiny je základní dovedností řidiče.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Jak změřit olej v motoru?

Olej v motoru vozidla zajišťuje mazání všech jeho pohyblivých součástí, kterých je tam opravdu hodně. Olej je používán k tomu, aby nedocházelo k přílišnému tření a opotřebení. Kontrola správného množství oleje v motoru je tedy nezbytná. Novější modely aut již často disponují funkcí elektronického měření. Ovšem drtivá většina stále spoléhá na manuální měření pomocí jednoduché měrky.

Postup měření:

  • připravte si čistý hadřík nebo papírový ubrousek,
  • zdvihněte a zajistěte kryt motoru,
  • vyhledejte měrku hladiny oleje, která je obvykle dobře viditelná a snadno dosažitelná,
  • vytáhněte ji, utřete ubrouskem do sucha a poté vraťte zpět, ujistěte se, že je zcela zasunutá,
  • opět ji hned vytáhněte a podržte ji ve vodorovné poloze,
  • na měrce jsou vyznačeny dvě rysky, které značí maximální a minimální hladinu oleje. Zjištěný výsledek by se měl pohybovat mezi těmito hranicemi. Rozdíl mezi spodní a vrchní ryskou bývá zpravidla kolem litru oleje.

Množství oleje v motoru by se nemělo dostat pod spodní hranici rysky, pak klesá tlak mazání. Ale ani vyšší množství není v pořádku, pak se totiž olej může dostat i tam, kam nepatří.

A jelikož tedy oleje nemůže být ani málo, ani příliš, je zcela ideální dolévat na úroveň vrchní třetiny mezi ryskami na měrce. A na této úrovni se snažte hladinu oleje udržovat při pravidelných kontrolách.

Kontrolu množství motorové oleje provádějte ideálně:

  • alespoň jednou měsíčně (nejdéle jednou za čtvrt roku);
  • nebo po ujetí cca 1 000 km, pokud to nastane dříve.

 

Kdy provádět měření?

Měření hladiny množství oleje v motoru provádějte nejlépe za těchto podmínek:

  • auto stojí dokonale rovně, nikoliv do kopce nebo z kopce;
  • měřte olej zahřátý, stačí cca 10 km jízdy (po zastavení ale s měřením vyčkejte cca 5 minut, než se všechen olej vrátí zpět do vany).

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Jak doplnit olej do auta?

Nezapomínejte na to, že i motory ve výborném stavu určité množství oleje spotřebovávají a tak je pravidelná kontrola a případné dolévání opravdu nutné pro to, aby byl motor maximálně chráněn.

Před dolitím oleje musíte samozřejmě vědět, kde se nachází nádržka. Na víčku je většinou piktogram olejničky. Aby olej nestříkal pod celou kapotou, je víčko zašroubované. Někdy ho jde uvolnit ztuha, protože ho pevně drží podtlak. K dolévání můžete použít trychtýř, aby se olej zbytečně nedostal mimo prostor nádrže. Nedolévejte celou lahev najednou. Chvíli počkejte, hladinu opět změřte a dále dolévejte podle potřeby.

Většina majitelů vozidel pravidelně jezdí do servisu. Po 15 tisících najetých kilometrech by si totiž olej měli v nádrži nechat vyměnit, včetně filtru. V oblasti motoru pak servisy většinou nechávají nálepku nebo cedulku, kde je uvedeno, kdy byl olej a filtr vyměněn a jaký typ oleje byl použit. Podle toho pak můžete olej dokoupit.

Kde koupit motorový olej?

U motorového oleje jde primárně o výkonnostní třídu a viskozitu, značka výrobce je obvykle vedlejší. Proto je možné koupit olej jak ve specializovaných prodejnách a autoservisech, tak i některých hypermarketech. Stejně tak olej najdete na čerpacích stanicích, ale často je o dost dražší, než ten v hypermarketech.

Každému řidiči doporučujeme, aby v autě vozil alespoň jednu náhradní lahev oleje. Pokud totiž dojde k neočekávanému úniku, nebo zanedbáte kontrolu, tak zejména u starších ojetých vozů se rozsvítí kontrolka, která obvykle signalizuje okamžité zastavení vozidla, než dojde k poškození jeho motoru. A pak je shánění oleje velmi obtížné.

Jezděte připraveni

Víme, že přípravu vozidla před odjezdem podceňuje velká část řidičů, ale, kdo je připraven, není překvapen. U auta to platí dvojnásob a nemusí jít jen o starší vozidla, ale i ta nová, kde již funguje ohromné množství systémů, které vás dostatečně dopředu informují o problému. Věnujte ve všech případech pozornost tomu, co vám vozidlo sděluje, jak se chová, jak zní a nepodceňujte péči o něj. 

To stejné se týká i pojištění vozidla. Nemusíte vlastnit zrovna to nejdražší. Díky Top-Pojištění se dostanete k tomu nejvýhodnějšímu produktu na našem trhu. Spočítejte si, kolik vás takové pojištění vyjde.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ