Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Kolik, jak a kdy dolít motorový olej

Kdo maže, ten jede! A pokud si toto spojení propojíte s olejem pro motory vozidel, platí to dvojnásob. Olej v motoru je v podstatě stejně důležitý jako palivo. Vědět kolik, jak a kdy dolít motorový olej a umět zkontrolovat hladinu oleje v motoru by měl zvládnout každý motorista. Pojďme se tedy společně podívat na pár základních informací, které by se vám při této činnosti mohly rozhodně hodit.

Motor olej

Jak často množství oleje kontrolovat?

Olej v motoru vozidla zajišťuje mazání všech jeho pohyblivých součástí, kterých je tam opravdu hodně a které je potřeba mazat, aby nedocházelo k jejich přílišnému tření a opotřebovávání. Kontrola správného množství oleje v motoru je tedy nezbytná. Novější modely aut již často disponují funkcí elektronického měření. Ovšem drtivá většina aut stále spoléhá na manuální měření pomocí jednoduché měrky.

Kontrolu množství motorové oleje provádějte ideálně:

  • alespoň jednou měsíčně (nejdéle jednou za čtvrt roku);
  • nebo po ujetí cca 1 000 km, pokud to nastane dříve.

Kdy provádět měření?

Měření hladiny množství oleje v motoru provádějte nejlépe za těchto podmínek:

  • auto stojí dokonale rovně - tak je rovná i hladina v olejové vaně;
  • měřte olej zahrátý, stačí cca 10 km jízdy - po zastavení ale s měřením vyčkejte cca 5 minut, než se všechen olej vrátí zpět do vany.

Postup měření je dobře známý, ale opakování rozhodně neuškodí.

  • Připravte si čistý hadřík nebo papírový ubrousek.
  • Zdvihněte a zajistěte kryt motoru.
  • Vyhledejte měrku hladiny oleje, která je obvykle dobře viditelná a snadno dosažitelná.
  • Vytáhněte ji, utřete ubrouskem do sucha a poté vraťte zpět, ujistěte se, že je zcela zasunutá.
  • Opět ji hned vytáhněte a podržte ji ve vodorovné poloze.
  • Na měrce jsou vyznačeny dvě rysky, které značí maximální a minimální hladinu oleje. Zjištěný výsledek by se měl pohybovat mezi těmito hranicemi. Rozdíl mezi spodní a vrchní ryskou bývá zpravidla kolem litru oleje.

Kdy dolít motorový olej

Kolik, jak a kdy dolít motorový olej je otázka, kterou si pak po změření hladiny oleje, můžeme pokládat. Množství oleje v motoru by se nemělo dostat pod spodní hranici, pak klesá tlak mazání, ale ani vyšší množství není v pořádku, pak se totiž olej může dostat i tam, kam nepatří.

A jelikož tedy oleje nemůže být ani málo, ani příliš, je zcela ideální dolévat na úroveň vrchní třetiny mezi ryskami na měrce. A na této úrovni se snažte hladinu oleje udržovat při pravidelných kontrolách. Nezapomínejte na to, že i motory ve výborném stavu určité množství oleje spotřebovávají a tak je pravidelná kontrola a případné dolévání opravdu nutné pro to, aby byl motor maximálně chráněn.

Proč měnit motorový olej

Olej mimo jiné také sbírá nečistoty, které v motoru spalováním vznikají. Proto tu je také ještě olejový filtr, který tyto nečistoty sbírá a do motoru pouští zpět jen čistý olej. A právě proto je potřeba pravidelně měnit jak olej, tak i filtr. Interval výměny oleje a filtrů je dán pokyny výrobce automobilu. Ovšem dle odborníků nejsou intervaly, které doporučují výrobci, dostačující a doporučují olej měnit častěji. Doporučuje se tedy interval zhruba 15 tisíc najetých kilometrů nebo alespoň jedenkrát ročně.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ