Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Podzimní péče o vaše vozidlo

Publikováno: 12.10.2020

I když to možná nevíte, podzim je obdobím, kdy je potřeba se pořádně postarat o vašeho parťáka na kolech. Proč? Má za sebou vysoké letní teploty, možná jste s ním byli dokonce na dovolené nebo alespoň road tripu a před ním je zima, která mu dá pořádně zabrat. Než tedy uhodí mrazy a na silnicích se setkáte se sněhem, ledovkou i posypovou solí, věnujte mu svou pozornost a péči.

Povinné ručení - podzimní péče o auto

Co zvládnete sami...

Některé úkony zvládnete hravě sami a ani vám to nezabere moc času. Ovšem věnovat tomu ten čas je skutečně důležité. Přeci jen se začátkem podzimu provoz na silnicích houstne, nepříznivé a sychravé počasí často přímo vybízí k usednutí za volant i třeba při cestě do práce, kam běžně jezdíte MHD.

Ranní mlhy a večerní brzké stmívání, to vše zhoršuje podmínky na cestách a tak je dobré mít své vozidlo i povinné ručení v dobré kondici.

Dobrý a čistý výhled

Viditelnost se na podzim zhoršuje a šance, že se ocitnete v prudkém dešti, mlze či později i ve sněhu, je opravdu vysoká. Proto je péče o čelní sklo a kontrola stěračů tak důležitá. Je tedy nutné čelní sklo pravidelně umývat a odstraňovat z něj mokré napadané listí. Tím si také mimo jiné i prodloužíte životnost stěračů. Zkontrolujte stěrače, a pokud si všimnete, že za sebou na skle zanechávají šmouhy, je pravý čas stěrače nebo alespoň jejich gumové lišty, vyměnit. Zároveň zkontrolujte stav kapaliny do ostřikovačů a rovnou ji doplňte nemrznoucí směsí.

Světla svítí!

S kratšími dny je samozřejmě důležité mít všechna světla na vozidle v pořádku. Zkontrolujte tedy, jestli zda světlomety fungují tak, jak mají. I to, že žárovka svítí slaběji, než druhá je známkou, že se může každou chvíli spálit a přestat svítit. Proto je dobré ji vyměnit včas. Nezapomeňte i na nasměrování světlometů a při kontrole svícení myslete i na mlhovky, které se vám na podzim může rozhodně hodit. A samozřejmě sebou také vozte náhradní žárovky.

Dostatek energie

Horké letní měsíce můžou u akumulátoru způsobovat odpařování, což poškozuje vnitřní strukturu baterie. A přicházející chladné období je pro baterii další těžkou zkouškou. Podzim je tedy ideální dobou na kontrolu baterie i systému jejího nabíjení. Zkontrolujte konektory baterie, které musí být čisté, bez koroze a musí k baterii dobře sedět.

Pokud je vaše baterie starší než tři roky, je už na zvážení, jestli raději neprovést její výměnu preventivně dříve a nedostat se k tomu až potom, kdy ráno nenastartujete.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Kontrola kapalin

Vzhledem k nízkým teplotám nezapomeňte prověřit, v jakém stavu je ve vozidle chladicí kapalina a jestli má stále své odpovídající vlastnosti. Zkontrolujte také hladinu oleje a případně ho doplňte.

Na vzhledu (ne)záleží

Možná si říkáte, že umývat karoserii vozidla na podzim je naprosto zbytečné, stačí se v dešti projet do práce a zpět, mokré listí padající na auto a po pár dnech není po čistém autě ani památky. Ovšem péče o exteriér vozidla není důležitá jen kvůli vzhledu. Kvalitní navoskování karoserie při mytí vozidla ho chrání před solí a dalšími nečistotami, které na podzim a v zimě na vozovce potkáte. Myslete i na dveřní těsnění vozidla. V případě, že jsou teploty před den vyšší, objevuje se na těsnění voda, která může během nočních mrazíků přimrznout, poškodit jej a v zimě pak způsobovat problémy při otevírání dveří. Předejít tomu můžete ošetřením speciálním silikonem na těsnění.

Pneumatiky

Zřejmě každý motorista ví, že povinnost přezutí na zimní pneumatiky je mezi 1. listopadem a 31. březnem v případě, že se na komunikaci nachází souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza anebo se dá tato situace očekávat. Do začátku listopadu je sice ještě poměrně dost času, myslete ale na to, že pokud se pro přezutí rozhodnete na poslední chvíli, bývá v pneuservisech plno a tak najít volný termín nebude snadné.

A navíc, víte, v jakém stavu jsou zimní pneumatiky po loňské sezóně? Věnujte tedy pár minut jejich kontrole a myslete na to, že dezén musí mít hloubku minimálně 4 mm, přičemž pokud se jejich stav blíží již k 4,5 mm hranici, rovnou zvažte jejich výměnu. Staří pneumatik by také nemělo přesáhnout 5 let. Pokud jsou pneumatiky stále v dobré kondici, přezutí začněte plánovat klidně i dříve než v listopadu, pokud teploty nastálo klesnou k hodnotě okolo 7 stupňů.

Co nechat na odbornících

Čištění a dezinfekce ventilace

Jestli jste to letos ještě nezvládli, nechejte zkontrolovat a pročistit klimatizaci, doplnit kapalinu a zkontrolovat pylový filtr.

Brzdy

Sychravé počasí, ranní mlha, mrholení a namrzající silnice - to všechno nás na podzimních cestách čeká. A všechny tyto situace mohou vyžadovat náhlé a prudké brzdění. Proto je stav brzd velmi důležitý. Jestli jste tedy v uplynulých měsících nenechávali brzdy v servisu zkontrolovat, teď je ten správný čas.

Přezutí na zimní obutí

Mnoho z nás má na vozidlo na zimní i letní období kompletní kola a tak nemění pouze pneumatiky, ale celé komplety. Pokud i vy patříte mezi ty, kteří mění celé komplety kol a výměnu provádíte sami u sebe na zahradě či v garáži, vzpomeňte si, kdy jste naposledy nechali vozidlo přezout profesionálem. Pokud už to je delší dobu, pak rozhodně doporučujeme tentokrát vozidlo svěřit odborníkům v servisukteří mimo výměny kol provedou také jejich vyvážení a podívají se i na geometrii.

Podzimní (po)jištění

To, že máte jako vlastník vozidla sjednané povinné ručení, je samozřejmostí. Přemýšleli jste ale o některém z nabízených připojištění? Pokud se vám blíží výročí smlouvy a přemýšlíte o změně, zvažte i zařazení některých připojištění do své smlouvy. Mnoho z nich se vám může hodit i právě při situacích, o které není na podzim a v zimě nouze. Připojištění skel pro poškození čelního skla kamínkem, kterých je na silnici plno, odraženého od jiného vozidla nebo třeba připojištění střetu se zvěří pro případ nepříjemného setkání se srnou či divočákem při cestě z práce domů. Nezapomínejte také na asistenční služby, které jsou v základním měřítku součástí vašeho pojištění, a případně popřemýšlejte o sjednání produktů rozšířené asistence.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ