222 100 200 Zavoláme vám zpět

Podzimní péče o vaše vozidlo

Publikováno: 18.09.2019

I když se to možná na první pohled nezdá, podzim je, co se týká péče o vašeho plechového mazlíčka, důležitým obdobím. Vozidlo má za sebou horké letní počasí, možná i dlouhou cestu na dovolenou a teď ho čeká náročná zima se špatnými podmínkami na vozovce a mrazivý počasím. Podzim není však jen přechodem mezi létem a zimou, i toto období samotné může přichystat několik nepříjemných nástrah v podobě nepříznivého a nevyzpytatelného počasí. Využijte tedy poslední hezké dny babího léta a věnujte svému vozu trochu té péče. Na co se zaměřit se dozvíte níže.

Povinné ručení - podzimní péče o auto

Co zvládnete sami...

Některé úkony zvládnete hravě sami a ani vám to nezabere moc času. Ovšem věnovat tomu ten čas je skutečně důležité. Přeci jen se začátkem podzimu provoz na silnicích houstne, nepříznivé a sychravé počasí často přímo vybízí k usednutí za volant i třeba při cestě do práce, kam běžně jezdíte MHD. Ranní mlhy a večerní brzké stmívání, to vše zhoršuje podmínky na cestách a tak je dobré mít své vozidlo v dobré kondici.

Dobrý a čistý výhled

Viditelnost se na podzim zhoršuje a šance, že se ocitnete v prudkém dešti, mlze či později i ve sněhu, je opravdu vysoká. Proto je péče o čelní sklo a kontrola stěračů tak důležitá. Je tedy nutné čelní sklo pravidelně umývat a odstraňovat z něj mokré napadané listí. Tím si také mimo jiné i prodloužíte životnost stěračů. Zkontrolujte stěrače, a pokud si všimnete, že za sebou na skle zanechávají šmouhy, je pravý čas stěrače nebo alespoň jejich gumové lišty, vyměnit. Zároveň zkontrolujte stav kapaliny do ostřikovačů a rovnou ji doplňte nemrznoucí směsí.

Posviťte si na to

Asi ani nemusíme zmiňovat, jak je důležité mít všechna světla na vozidle v pořádku. Proto ideálně poproste někoho z rodiny, ať s vámi večer, za tmy seběhne k autu a společně zkontrolujte, zda světlomety fungují tak, jak mají. I to, že žárovka svítí slaběji, než druhá je známkou, že se může každou chvíli spálit a přestat svítit. Proto je dobré ji vyměnit včas. Nezapomeňte i na nasměrování světlometů a při kontrole svícení myslete i na mlhové světlo, které se vám na podzim může rozhodně hodit.

Dostatek energie

Horké letní měsíce mohou u akumulátoru způsobovat odpařování, což poškozuje vnitřní strukturu baterie. A samozřejmě nadcházející studené podzimní a zimní počasí je pro baterii taktéž těžkou zkouškou. Podzim je tedy ideální dobou na kontrolu baterie i systému jejího nabíjení. Zkontrolujte konektory baterie, které musí být čisté, bez koroze a musí k baterii dobře sedět. Pokud je vaše baterie starší než tři roky, je již na zvážení, jestli raději neprovést její výměnu preventivně dříve, než jednou nebudete moci nastartovat.

Kontrola kapalin

Pozdní podzim už je často spojen s velmi nízkými teplotami. Proto nezapomeňte prověřit, v jakém stavu je ve vozidle chladicí kapalina a zda si zachovává své vlastnosti. Zkontrolujte také hladinu oleje a v případě potřeby jej doplňte.

Na vzhledu (ne)záleží

Možná si říkáte, že umývat karoserii vozidla na podzim je naprosto zbytečné, stačí se v dešti projet do práce a zpět, mokré listí padající na auto a po pár dnech není po čistém autě ani památky. Ovšem péče o exteriér vozidla není důležitá jen kvůli vzhledu. Kvalitní navoskování karoserie při mytí vozidla jej chrání před solí a další špínou, kterou na podzim a v zimě na vozovce potkáte. Myslete také na dveřní těsnění vozidla. V případě, že jsou teploty před den vyšší, objevuje se na těsnění voda, která může během nočních mrazíků přimrznout, poškodit jej a v zimě pak způsobovat problémy při otevírání dveří. Předejít tomu lze ošetřením speciálním silikonem na těsnění.

Pneumatiky

Zřejmě každý motorista ví, že povinnost přezutí na zimní pneumatiky je mezi 1. listopadem a 31. březnem v případě, že se na komunikaci nachází souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza anebo se dá tato situace očekávat. Do začátku listopadu je sice ještě poměrně dost času, myslete ale na to, že pokud se pro přezutí rozhodnete na poslední chvíli, bývá v pneuservisech plno a tak najít volný termín nebude snadné. A navíc, víte, v jakém stavu jsou zimní pneumatiky po loňské sezóně? Věnujte tedy pár minut jejich kontrole a myslete na to, že dezén musí mít hloubku minimálně 4 mm, přičemž pokud se jejich stav blíží již k 4,5 mm hranici, rovnou zvažte jejich výměnu. Staří pneumatik by také nemělo přesáhnout 5 let. Pokud jsou pneumatiky stále v dobré kondici, přezutí začněte plánovat klidně i dříve než v listopadu, pokud teploty nastálo klesnou k hodnotě okolo 7 stupňů.

Co raději nechte na odbornících...

Čištění a dezinfekce ventilace

Pokud jste tak dosud v letošním roce neučinili, nechte zkontrolovat a pročistit klimatizaci, doplnit kapalinu a zkontrolovat pylový filtr.

Brzdi!

Sychravé počasí, ranní mlha, mrholení a namrzající silnice - to všechno nás na podzimních cestách čeká. A všechny tyto situace mohou vyžadovat náhlé a prudké brzdění. Proto je stav brzd tak důležitý. Pokud jste tedy v uplynulých měsících nenechávali brzdy v servisu zkontrolovat, teď je ten správný čas.

Přezutí na zimní obutí

Mnoho z nás má na vozidlo na zimní i letní období kompletní kola a tak nemění pouze pneumatiky, ale celé komplety. Pokud i vy patříte mezi ty, kteří mění celé komplety kol a výměnu provádíte sami u sebe na zahradě či v garáži, vzpomeňte si, kdy jste naposledy nechali vozidlo přezout profesionálem. Pokud už to je delší dobu, pak rozhodně doporučujeme tentokrát vozidlo svěřit odborníkům v servisu, kteří mimo výměny kol provedou také jejich vyvážení, které je důležité pro kvalitní jízdu vozidla a životnost pneumatik.

Podzimní (po)jištění

To, že máte jako vlastník vozidla sjednané povinné ručení, je samozřejmostí. Přemýšleli jste ale o některém z nabízených připojištění? Pokud se vám blíží výročí smlouvy a přemýšlíte o změně, zvažte i zařazení některých připojištění do své smlouvy. Mnoho z nich se vám může hodit i právě při situacích, o které není na podzim a v zimě nouze. Připojištění skel pro poškození čelního skla kamínkem, kterých je na silnici plno, odraženého od jiného vozidla nebo třeba připojištění střetu se zvěří pro případ nepříjemného setkání se srnou či divočákem při cestě z práce domů. Nezapomínejte také na asistenční služby, které jsou v základním měřítku součástí vašeho pojištění, a případně popřemýšlejte o sjednání produktů rozšířené asistence.

Spočítejte si své povinné ručení

 Autor: Andy