Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Podzimní péče o vaše vozidlo

Publikováno: 12.10.2022

Podzim je zkrátka obdobím, kdy je třeba se pořádně postarat o vašeho parťáka na kolech. Proč? Má za sebou vysoké letní teploty, možná jste s ním byli dokonce na dovolené, nebo alespoň road tripu, a čeká ho zima, která mu dá pořádně zabrat. Než tedy uhodí mrazy a na silnicích se setkáte se sněhem, ledovkou i posypovou solí, věnujte mu svou pozornost a péči.

Povinné ručení - podzimní péče o auto

Péče o auto před zimou - dbejte na dobrý technický stav vozidla

Některé úkony zvládnete hravě sami a ani vám to nezabere moc času. Ovšem věnovat tomu ten čas je skutečně důležité. Přeci jen se začátkem podzimu provoz na silnicích houstne, nepříznivé a sychravé počasí často přímo vybízí k usednutí za volant i třeba při cestě do práce, kam běžně jezdíte MHD. Ranní mlhy a večerní brzké stmívání, to vše zkrátka zhoršuje podmínky na cestách, a tak je dobré mít své vozidlo i povinné ručení v dobré kondici.

Čistá skla a výhled z auta

Viditelnost se na podzim zhoršuje a šance, že se ocitnete v prudkém dešti, mlze či později i ve sněhu, je opravdu vysoká. Proto je péče o čelní sklo a kontrola stěračů velmi důležitá. Proto nejen čelní sklo pravidelně umývejte a odstraňujte z něj mokré napadané listí. Tím si také mimo jiné prodloužíte životnost stěračů.

U stěračů se podívejte na to, jestli za sebou na skle zanechávají šmouhy. Pokud ano, je pravý čas na jejich výměnu, nebo alespoň jejich gumových lišt. Zároveň zkontrolujte stav kapaliny do ostřikovačů a rovnou ji doplňte nemrznoucí směsí.

Kontrola světel

S kratšími dny a přibývající tmou je důležité mít na autě v pořádku všechna světla. Zkontrolujte fungování světlometů, sílu svitu jednotlivých žárovek a případně je včas vyměňte. Nezapomeňte ani na nasměrování světlometů a při kontrole svícení myslete i na mlhovky, které se vám na podzim budou rozhodně hodit. A samozřejmě s sebou také vozte náhradní žárovky.

Kontrola baterie

Horké letní měsíce můžou u akumulátoru způsobovat odpařování, což poškozuje vnitřní strukturu baterie. A přicházející chladné období je pro baterii další těžkou zkouškou. Podzim je tedy ideální dobou na kontrolu baterie i systému jejího nabíjení. Zkontrolujte konektory baterie, které musí být čisté, bez koroze a musí k baterii dobře sedět.

Pokud je vaše baterie starší než tři roky, je už na zvážení, jestli raději neprovést její výměnu preventivně dříve a nedostat se k tomu, až když ráno nenastartujete.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Kontrola kapalin

Vzhledem k nízkým teplotám nezapomeňte prověřit, v jakém stavu je ve vozidle chladicí kapalina, a jestli má stále své odpovídající vlastnosti. Zkontrolujte také hladinu oleje a případně ho doplňte.

Péče o karoserii

Možná si říkáte, že umývat karoserii vozidla na podzim je naprosto zbytečné - stačí se v dešti projet do práce a zpět. Péče o exteriér vozidla ovšem není důležitá jen kvůli vzhledu. Kvalitní navoskování karoserie při mytí auta ho chrání před solí a dalšími nečistotami, které na podzim a v zimě na vozovce potkáte.

Myslete i na dveřní těsnění vozu. V případě, že jsou teploty před den vyšší, objevuje se na těsnění voda, která může během nočních mrazíků přimrznout, poškodit ho a v zimě pak způsobovat problémy při otevírání dveří. Předejít tomu můžete ošetřením speciálním silikonem na těsnění.

Přezutí na zimní pneumatiky

S koncem října se nám blíží povinnost přezutí na zimní pneumatiky, které bychom měli mít nasazené od 1. listopadu do 31. března. A to v případě, že se na silnici nachází souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza, anebo se dá tato situace očekávat.

Věnujte taky pár minut kontrole pneumatik po poslední zimní sezoně. Dezén musí mít hloubku minimálně 4 mm, přičemž pokud se jejich stav blíží už k hranici 4,5 mm, rovnou zvažte jejich výměnu. Staří pneumatik by také nemělo přesáhnout 5 let. Pokud jsou pneumatiky stále v dobré kondici, přezutí začněte plánovat klidně i dříve než v listopadu, pokud teploty nastálo klesnou k hodnotě okolo 7 stupňů.

Co nechat před zimou na odbornících?

Čištění a dezinfekce ventilace

Jestli jste to letos ještě nezvládli, nechejte zkontrolovat a pročistit klimatizaci, doplnit kapalinu a zkontrolovat pylový filtr.

Kontrola brzd

Sychravé počasí, ranní mlha, mrholení a namrzající silnice - to všechno nás na podzimních cestách čeká. A všechny tyto situace mohou vyžadovat náhlé a prudké brzdění. Proto je stav brzd velmi důležitý. Jestli jste tedy v uplynulých měsících nenechávali brzdy v servisu zkontrolovat, teď je ten správný čas.

Přezutí na zimní pneu

I když na internetu najdete celou řadu návodů pro to, jak si doma sami vyměnit pneumatiky, opravdu tuhle činnost nechte raději na odbornících z pneuservisu, kteří se kromě výměny kol postarají také o jejich vyvážení a podívají se i na geometrii.

Technický stav auta

Na podzim a v zimě nám mohou dát povětrnostní podmínky za volantem pořádně zabrat. Nejste si jistí, že je vaše auto úplně v pořádku? Nebo chcete mít raději jistotu, že vás nenechá ve štychu? Dopřejte mu kompletní prohlídku v servisu, kde se odborníci podívají na technický stav auta a odstraní případné závady.

Podzimní (po)jištění

To, že máte jako vlastník vozidla sjednané povinné ručení, je samozřejmostí. Přemýšleli jste ale o některém z nabízených připojištění? Pokud se vám blíží výročí smlouvy a přemýšlíte o změně, zvažte i zařazení některých připojištění do své smlouvy. Mnoho z nich se vám může hodit právě při situacích, o které nebývá na podzim a v zimě nouze.

Připojištění skel pro poškození čelního skla kamínkem, kterých je na silnici plno, odraženého od jiného vozidla nebo třeba připojištění střetu se zvěří pro případ nepříjemného setkání se srnou či divočákem při cestě z práce domů. Nezapomínejte ani na asistenční služby, které jsou v základním měřítku součástí vašeho pojištění, a případně popřemýšlejte o sjednání produktů rozšířené asistence.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ