Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Jak bezpečně jezdit v zimě? Zopakujte si hlavních 10 tipů

Publikováno: 27.02.2018

Za oknem mráz, na silnicích ledovka. Tak to vypadá dneska venku. Připravili jsme pro vás 10 zajímavý tipů, které vám připomenu jak bezpečně jezdit v zimě. Nevyplácí se podceňovat zimu, proto zpozorněte a přečtěte si naše tipy.

10 tipů Jak bezpečně jezdit na sněhu

Jak bezpečně jezdit v zimě

  1. Mějte se stále na pozoru, jezděte pomalu a snažte se mít situaci vždy pod kontrolou – toto jsou tři klíčové principy pro bezpečnou jízdu v zimě. Zima je pro motoristy velkou výzvou. Jezděte vždy v souladu se stavem vozovky a klimatickými podmínkami, které mohou být nepředvídatelné.
  2. Největší prioritou je bezpečnost – jízda v zimních podmínkách klade vysoké nároky na vaše vozidlo a také na vaše řidičské schopnosti. Ujistěte se proto, že jste na tyto podmínky dobře připraveni.
  3. Jezděte na zimních pneumatikách – zimní pneumatiky vám zaručují bezpečnost během jízdy, protože mají lepší přilnavost, brzdné vlastnosti a stabilitu během jízdy na povrchu pokrytém ledem, sněhem nebo sněhovou kaší. Montáží zimních pneumatik si zaručíte lepší ovladatelnost vozidla a jeho stabilitu.
  4. Pamatujte na vlastní omezení, jakož i na omezení ostatních řidičů – stále sledujte situaci v blízkosti vašeho vozidla. Přizpůsobte svou rychlost daným podmínkám jízdy a udržujte bezpečnou vzdálenost od vozidla jedoucího před vámi. Vyhýbejte se situacím, ve kterých by bylo třeba na kluzkém povrchu prudce zabrzdit.
  5. Brzdění – nejdůležitější je stále počítat s nutností brzdění, udržujte proto stále na cestě dostatečnou vzdálenost od ostatních vozidel, odpovídající délce vaší brzdné dráhy. Vyhněte se prudkému brzdění a vysokým rychlostem. Nedělejte žádné trhavé pohyby a nezrychlujte příliš rychle (zrychlování by mělo být plynulé). Aby se vám při brzdění nezablokovala kola, snažte se vždy brzdit plynule. Když se kolo zablokuje, dostane se vozidlo do smyku a vy nad ním ztratíte kontrolu. Pokud se to stane, uvolněte brzdový pedál, a jakmile se vozidlo dostane opět do záběru, začněte střídavě brzdit motorem a pomocí brzdového pedálu. Abyste snížili riziko smyku při jízdě do kopce, zařaďte vyšší rychlostní stupeň, než byste radili při jízdě v suchém počasí.
  6. Záběr bez prokluzu – aby vaše vozidlo zabíralo bez prokluzu, je potřebná plynulá akcelerace. Pokud kola prokluzují, zařaďte vyšší rychlostní stupeň, aby se zmenšila síla kladena na kola. Pak budete schopni čistě zabrat.
  7. Zatáčky – před průjezdem zatáčkou zpomalte, dokud máte rovnou trajektorii. Aby se vaše vozidlo v zatáčce nedostalo do smyku a vy jste nad ním neztratili kontrolu, řiďte plynule, bez trhavých pohybů. Udržujte nízkou a konstantní rychlost.
  8. Ztráta kontroly nad vedením pro přední kola – jestliže přední kola ztratí přilnavost s vozovkou, kontrolu nad vozem opět získáte snížením rychlosti. Stačí, když dáte dolů nohu z brzdového pedálu. Pokud to je nutné, stiskněte mírně brzdu tak, aby se vám nezablokovali kola.
  9. Ztráta kontroly nad vedením pro zadní kola – pokud při vozidle s přední hnací nápravou ztratí zadní kola přilnavost s vozovkou (ale přední ji stále mají), získejte znovu rovnováhu mírným přidáním plynu. Při vozidle se zadní hnanou nápravou sundejte nohu z plynu, dokud kola opět nezískají svoji přilnavost k vozovce. Potom jemně přidejte plyn, abyste udrželi konstantní rychlost. V žádném případě nebrzděte. Brzdění by ještě zintenzivnilo nestabilitu zadní nápravy, to je chyba.
  10. Pojištění vašeho vozu – na každou cestu autem se vám bude hodit povinné ručení s havarijním pojištěním. Povinné ručení vás chrání před hrazením škod, které byste způsobili provozem svého vozidla třetím osobám na jejich zdraví nebo majetku. Nejnižší možné limity pojistného krytí jsou 35 mil. korun na majetek a 35 mil. Kč na zdraví, lze je ale navyšovat dle nabídky jednotlivých pojišťoven. Součástí pojištění odpovědnosti z provozu vozidla na pozemních komunikacích jsou také asistenční služby v základním rozsahu. Naopak havarijní pojištění kryje škody, které jsou v rámci stanovených rizik způsobeny na vašem vozidle. Havarijní pojištění si můžete sjednat ve variantě ALLRISK, kdy jsou pojištěna všechna rizika, konkrétně odcizení, havárie, živel a vandalismus. Je-li vaše vozidla starší nebo nechcete-li mít havarijní pojištění sjednáno komplexně, jsou pro vás připraveny omezenější varianty, např. havárie a živel.

Sjednejte si své pojištění

Rady na závěr podle BESIPu

Jízda v zimě – rady a tipy

Jízda v zimě, jak na smyk?

Autor: tým marketingu Top-Pojištění.cz