Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Doplňte své havarijní pojištění na podzim

S příchodem podzimu a zimy dochází k častějším nehodám kvůli snížené viditelnosti a zhoršenému počasí, které vytváří kluzkou vozovku. Mimo to se ještě připravte na zvýšený pohyb zvěře, protože srážka s ní není v tomto období nijak neobvyklá. Poradíme vám, jak si kvůli těmto rizikům doplnit vaše havarijní připojištění.

Doplňte své havarijní pojištění na podzim

Co všechno na podzim a v zimě hrozí

Rizikových událostí je v této době opravdu mnohem více než například v létě. Především za to mohou krátké a méně slunečné dny. Mnohdy lidé do práce a z práce jezdí za šera nebo potmě, a když se k tomu přidá déšť nebo sníh, viditelnost se markantně snižuje. Tím se zvyšuje riziko pojistné události. Stačí chvíle nepozornosti a nepřizpůsobení jízdy stavu vozovky a neštěstí je na světě.

Srážka s ostatními uživateli komunikace

Velké riziko přitom tvoří i srážka s cyklisty nebo chodci. Pokud nejsou dostatečně osvětlení a navíc na sobě mají tmavé oblečení, snižuje se viditelnost řidičů motorových vozidel z 55 metrů na 18. V takovém případě pak nastává minimální doba na dostatečnou reakci.

Srážka se zvěří

Nejvíce rizikový je říjen, ale v případě pohybu zvěře po krajině to platí i o celé zimě. Důvod je její migrace, v zimě především za potravou. Srážku se zvěří kryje připojištění v rámci povinného ručení, ale častěji se na toto riziko zaměřuje havarijní pojistka.

Jak postupovat při srážce se zvěří:

  • Zastavte u krajnice a zapněte výstražná světla. 
  • Oblečte reflexní vestu a umístěte za auto výstražný trojúhelník.
  • Zavolejte policii (ta pak musí zkontaktovat i myslivce).
  • Zatelefonujte na asistenční službu vaší pojišťovny nebo na 1224 a tuto událost jim nahlaste.
  • Pořiďte důkazy o škodě (fotografie poškozeného vozidla i sraženého zvířete).

Co obsahuje havarijní připojištění

Zatímco povinné ručení mít musíte, havarijní připojištění je dobrovolné. K povinnému ručení se rovněž můžete připojistit, ale s ohledem na podzimní a zimní rizika vám nemusí stačit, zejména pokud vlastníte novější nebo dražší vůz. V takovém případě se zamyslete nad potřebou havarijního pojištění. To můžete sjednat buď samostatně a různě upravovat dle potřeby klidně jen na určitou část roku, nebo si zajistěte povinné a havarijní pojištění zároveň. Sjednáním obou produktů najednou totiž získáte mnohem výhodnější cenu, než kdybyste havarijní připojištění sjednávali zvlášť.

TIP

U nových vozů je často vhodné sjednat pojištění předního skla. To může obsahovat mnoho technologických vymožeností, jako jsou senzory a čidla, jejichž výměna nebo oprava je velmi nákladná.

Doplňky k havarijnímu pojištění

Nabízí je všechny pojišťovny, jejich přehled naleznete zde. U každé společnosti existuje hned několik variant, které se liší v závislosti na pojistných podmínkách, ať už jde o rozšíření asistenčních služeb, limitů pojistného plnění, rizikových událostí, včetně živlů, nebo dokonce pojištění zavazadel a úrazové pojištění posádky vozidla.

Sezónní pojištění

Havarijní pojištění lze sjednat i na určitou sezónu, ale nenabízejí jej všechny pojišťovny. Většinou se využívá spíše u motocyklu, například tak, že se na část roku z pojistky odhlásí a v tuto dobu na silnici nevyjíždí. Tento produkt obsahuje například pojištění od Allianz nebo ČPP.

Buďte připraveni

Pokud provádíte pravidelný servis vozidla a nezahálíte s výměnou pneumatik, riziko nehody tím výrazně snižujete. Mějte svůj vůz vždy na blížící se zimu dostatečně připraven.