Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Jak připravit auto na jaro

Publikováno: 20.03.2022

Zima dává vašemu vozu pořádně zabrat. Jaro je první možná chvíle, kdy autu opět věnovat potřebnou péči a dát jej do pořádku před létem. V našem článku si představíme základní úkony, jak vašemu motorizovanému miláčkovi dopřát jarní „detox“. Také nezapomeňte na revizi pojištění, a to dříve, než začne dovolenková sezóna.

Připravte své auto na jaro

1. Odstraňte nečistoty z povrchu

Nízké teploty, vlhkost a do toho všeho i řádný poprašek soli, to váš vůz běžně čeká na českých zimních cestách. Důležité je zbavit exteriér vozu nečistot, nejčastěji bláta a solných map, aby nedocházelo ke zbytečné korozi. A to nejen na kapotě, ale také v podvozku. Mnohdy však nestačí jen zajet do nejbližší samoobslužné myčky. Dopřejte vozu trochu času a peněz a investujte do kvalitního mytí, které zahrnuje i podvozek. Pro auto navíc existují sady autokosmetiky, které obsahují zejména přípravky na ochranu laku, skel i součástek kol.

TIP I

Změny teplot nahrávají problémům s vrzajícími panty dveří. Je potřeba rovněž věnovat pozornost jejich ošetření různými mazivy. 

Spočítejte si své povinné ručení

2. Svěží jarní vzduch

V rámci pravidelného servisu si nechte zkontrolovat klimatizaci v servise, kde případně rovnou zajistí výměnu chladiva a filtrů. Tuto proceduru by měla klimatizace podstupovat minimálně každé dva roky, u filtrů klidně i jednou za půl roku (nejvíce po letní sezóně, kdy filtr zachycuje největší množství pylů). Zbavíte se tak bakterií, plísní a alergenů, které vám mohou způsobit i dlouhodobé zdravotní potíže. Existují také desinfekční spreje, které jsou volně v prodeji, nejedná se však o náhradu za čištění klimatizace odborníkem. V podstatě tím výměnu jen odsouváte.

3. Čistý výhled

Stěrače dostávají v zimě také zabrat. Proto na jaře zkontrolujte, zda dobře přiléhají ke sklu a jestli nepřichází čas jejich výměny (případně výměny gumičky). Špatnou funkčnost ovšem obvykle naznačí již v průběhu zimy.

4. Kontrola brzd

I brzdy se po zimě hlásí k pravidelné kontrole. Pozornost je třeba věnovat stavu destiček a kotoučů. Nečistoty, které se na kotouče mohly nachytat, snižují nejen jejich účinnost, ale i životnost.

5. Letní obutí

Přezout na letní pneumatiky je možné dle zákona od 1. dubna, respektive, pokud na vozovce není souvislá vrstva sněhu a ledu a teploty se několik dní po sobě drží okolo 7 stupňů celsia. Jak ale letošní duben naznačuje, sněžit může i v jeho polovině a v momentě, kdy jedete po sněhovém poprašku na letních pneumatikách, si zaděláváte na závažný problém. Počasí dobře sledujte a výměnu na letní obutí neuspěchejte.

A proč je tak důležité přezouvat pneumatiky dle období?

Více se dozvíte v tomto videu!

TIP II

V rámci jarního úklidu zkontrolujte nastavení vaší smlouvy k pojištění vozidla. Neblíží se její výročí? Pokud ano, zkuste na našich stránkách využít online kalkulaci a spočítat si to nejvýhodnější. Také vám poradíme, jak v případě potřeby na změnu pojišťovny.

Spočítejte si své povinné ručení

Nevíte si rady? Neváhejte se na nás obrátit, rádi vám například na zákaznické lince s kalkulací pojištění poradíme.

 

Autor: Top-Pojištění.cz

 

Další tipy: