Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Bezkontaktní myčka aut: Jak funguje a jaké jsou její výhody?

Publikováno: 18.04.2024

Bezkontaktní myčka aut se stala parťákem každého majitele vozu. Poskytuje totiž efektivní, šetrné a rychlé čištění, které máte plně pod svou kontrolou. Navíc stojí mnohem méně než klasická myčka nebo mytí vozu s obsluhou. Přečtěte si o výhodách bezkontaktních myček i o tom, jakým způsobem bezkontaktní myčku použít.

Bezkontaktní myčka

Co je bezkontaktní myčka?

Bezkontaktní myčka nabízí mytí vozidel bez kontaktu s karosérií, a to pouze za použití vysokotlaké pistole. Součástí některých mycích boxů bývá i kartáč s aktivní pěnou, ale jeho využití záleží čistě na vás.

Bezkontaktní myčky se většinou nachází v blízkosti obchodních center, čerpacích stanic nebo parkovišť. Takovou myčku poznáte jednoduše - stojí samostatně, má několik zastřešených boxů a neuvidíte v ní velké kartáče. Pro bezkontaktní myčky je typický výrazný vizuál a stojany na platbu v hotovosti a kartou. Veškerá obsluha závisí na vašem výběru mycího programu a vaší vlastní píli.

Bezkontaktní myčka využívá chemické ošetření, horkou vodu pod vysokým tlakem, případně ruční kartáč pro dokonalejší čištění karoserie a oken. Součástí je stojan se zadáváním programů, podsvícený displej s časovým údajem a možnost platit mincemi nebo kartou. Pokud u sebe máte bankovky a myčka zrovna nenabízí platbu kartou, bývá součástí automat.

Nezapomeňte na povinné ručení, bez kterého se neobejdete. Spočítejte si ho přes naši online kalkulačku. Nezávazně a zdarma.

SPOČÍTEJTE SI POVINNÉ RUČENÍ

Výhody bezkontaktní myčky

Nespornou výhodou je jednoduchost, rychlost a levné mytí, protože obsluhou jste vy sami. Pokud chcete být opravdu rychlí, mytí vám zabere jen několik málo minut. Záleží samozřejmě i na velikosti vašeho vozu a míře nečistot. Na výběr je hned několik programů, které nemusíte využít všechny, ale i tak je vhodné je zadávat dle doporučených pokynů provozovatele.

Kvalita bezkontaktní myčky je mnohdy větší než u té automatické, protože máte pod kontrolou také čištění hůře dostupných míst. Jde tedy o ideální variantu mytí auta po zimní sezoně plné sněhu a soli.

Jaké jsou výhody bezkontaktní myčky?

  • Ceny: Za kvalitní mytí zaplatíte v průměru 100 Kč, záleží na velikosti vozu (u menšího auta ušetříte, protože na mytí nepotřebujete tolik času).
  • Rychlost: Nemusíte využít všechny mycí programy, pokud potřebujete například jen oplach od bláta.
  • Kvalita a šetrnost: Díky vysokotlaké pistoli, která při správném užívání neničí lak, se dostanete do různých záhybů vozu, kde může mít kartáč problémy; navíc je součástí mycího programu také voskování, šampon a chemické předmytí.
  • Kapacita: Bezkontaktní myčky mají více boxů, takže na jednom místě může svůj vůz umývat více řidičů najednou.
  • Doplňkové příslušenství: Součástí mycího boxu občas bývají také držáky na voděodolné autokoberce, které si také můžete nechat vyčistit, a v blízkosti myčky se mnohdy nachází i vysavače, kompresory nebo stojany s interiérovým parfémem a černidlem pneumatik.

Jak bezkontaktní myčku správně používat?

V bezkontaktní myčce lze využít jen některé z nabízených programů. Pokud se ale chystáte na komplexní mytí vozidla, je ideální postupovat podle pokynů na stojanu. Zásadní je pak vzdálenost mycí pistole od karoserie, kterou byste měli opět dle pokynů dodržovat u jednotlivých mycích programů, během nichž má voda rozdílný tlak.

Obvykle jde o vzdálenost od 10 do 50 cm. Většina myček nabízí zhruba 5-6 mycích programů, mezi které patří:

  1. Chemické předmytí základních, hrubých nečistot, zejména hmyz, listí aj. (vzdálenost cca 20 až 30 cm od vozu).
  2. Aktivní pěna/kartáč s pěnou pomáhají efektivněji odstraňovat nečistoty, ale je možné tento program přeskočit (vzdálenost 20 až 30 cm od vozu, u kartáče přímý kontakt).
  3. Hlavní mytí horkou vodou a mikropráškem (vzdálenost cca 10 až 25 cm od vozu).
  4. Oplach vodou zbaví karoserii všech nečistot a chemie a je ideální pro čištění problematických záhybů a skel (vzdálenost 20 až 50 cm od vozu).
  5. Horký ochranný vosk pro zlepšení vlastností karoserie a skel za deště, včetně ochrany laku, díky čemuž vůz vydrží déle čistý (vzdálenost 40 až 50 cm od vozu).
  6. Leštící oplach osmotickou (demineralizovanou) vodou, která zvyšuje lesk a nezanechává skvrny, takže není nutné vůz nijak sušit.

SPOČÍTEJTE SI POVINNÉ RUČENÍ

Bezdotyková myčka - cena

Ceny za použití bezdotykové myčky jsou vždy jen orientační, protože záleží na tom, jak velkou plochu umýváte, jak důkladně a jaké programy k umytí zvolíte. Většina bezdotykových automyček nabízí zákaznické slevy pomocí dobíjecích karet.

Příklady ceníků u konkrétních automyček (podobné ceníky se orientačně objevují u většiny samoobslužných automyček v ČR):

  • Pistop Moravská, Kroměříž: 50 vteřin programu stojí v této myčce se třemi boxy pro osobní vozidla a karavany 10 Kč (aktivní pěna jen 30 vteřin).
  • Redbox Park, Brno-Starý Lískovec: Populární mycí rg s cenou bezkontaktního mytí vozidel 20 Kč za 60 vteřin. V centru je možné navštívit také kavárnu nebo okoupat a osušit vašeho psího miláčka.
  • Purezza CarWash, Praha-Chodov: Myčka nabízí ojedinělý vteřinový odpočet času, u kterého vás 30 vteřin vyjde na 10 Kč; součástí dalšího vybavení je mimo jiné doplnění vody do ostřikovačů (1 litr letní směsi za 20 Kč, zimní směsi za 30 Kč).
  • UmyjKaru, Ostrava: Ostravská bezdotyková myčka nabízí 6 programů, kdy 50 vteřin vyjde na 10 Kč.
  • Mycí centrum Romana Havelky, Jihlava: V metropoli kraje Vysočina umyjete svůj vůz v jednom ze 4 boxů za cenu 10 Kč/30 vteřin.

Poškrábané auto? Jak na pojištění vozu

Stalo se vám, že jste si při mytí auta poškodili lak? Tato nehoda se většinou stává v automatických myčkách, kde se používají velké kartáče, které nemusí být tolik šetrné ke karoserii vašeho vozu. Důležité je v takovém případě dokazování, které může být ale poměrně obtížné, protože záleží na provozovateli automyčky. Někteří tyto události řeší kvalitním pojištěním, jiní se mohou jakémukoliv pochybení bránit.

Při dokazování poškození vašeho vozu je podstatné, zda jste dodrželi pokyny provozovatele myčky, zejména to platí v případě, kdy je nutné sklopit zrcátka, odmontovat anténu a nosiče na kole a zavřít všechna okna.

Pokud jste v dané myčce na něco z toho zapomněli, je pravděpodobné, že vám pojišťovna žádnou částku nevyplatí, nebo ji pokrátí.

Jak postupovat při poškození laku v automyčce:

  • Ideálně si vůz před mytím nafoťte.
  • Vůz po mytí zkontrolujte.
  • Při zjištění poškození laku neprodleně informujte provozovatele, v nejlepším případě mu ukažte srovnání fotek nebo samotné místo poškození.
  • Využijte písemné reklamace, kterou zašlete provozovateli myčky (platí zejména u bezkontaktních myček, kde není obsluha).
  • Pokud provozovatel odmítá pochybení, je možné využít soudního znalce, který určí, jak k poškození došlo a jaká je částka za škodu.
  • Sepište s advokátem předžalobní výzvu.
  • Pokud provozovatel ani následně nereaguje, nevyhnete se soudní žalobě.

Chránit svůj vůz ale můžete i kvalitním pojištěním, jako je například dobrovolné havarijní pojištění. Nevíte, které si vybrat? Využijte naše srovnání havarijního pojištění a sjednejte si tak nejvýhodnější produkt podle svých představ - vše rychle, jednoduše a online z pohodlí domova.

KALKULAČKA HAVARIJNÍHO POJIŠTĚNÍ