Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Kdy přezout na letní pneu 2024

Se začátkem března se pomalu blíží i výměna zimních pneumatik za letní. Jaký je vhodný termín a jak si výměnu zařídit? O tom se více dočtete v našem novém článku.

Přezutí na letní pneu

Kdy přezout na letní gumy 2024

Tak, jako u zimních pneumatik může platit heslo čím dřív, tím líp, u letních je tomu naopak. Na přelomu zimy a jara se přezutí pneumatik nesnažte uspěchat tím, že v kalendáři zakroužkujete 1. dubna. Je to sice termín, který je doporučován zákonem, ale jistě dobře víte, že se zima může protáhnout a řidiče tak například překvapí sněhová nadílka nebo mráz na vozovce klidně v dubnu na Velikonoce.

Jak je to se zákonem a přezutí na letní pneumatiky?

Právě kvůli tomu, že se počasí chová od podzimu až do jara nepředvídatelně, nemůže legislativa ustanovit přesné datum pro výměnu pneumatik. Zásadní je tedy znění zákona 361/2000 Sb., které hovoří následovně:

Řidiči mají povinnost použít zimní pneumatiky v období od 1. listopadu do 31. března, pokud:

  • je na silnici souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza,
  • lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se na pozemní komunikaci během jízdy může vyskytovat souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza.

Jestliže za těchto podmínek nebudete mít přezuto na zimní pneumatiky, hrozí vám bloková pokuta až 2 000 Kč. Pokud ohrozíte plynulost a bezpečnost provozu, pak vám může být zakázáno pokračování v jízdě.

Co potřebujete k servisu

Jednoduše rezervaci termínu. Nezapomeňte, že servisy mívají na přelomu zmíněného období pro přezutí běžně plno, proto je důležité si zavolat dopředu. Dále, pokud používáte běžný typ pneumatik, většinou stačí mít hotovost okolo 500 Kč. Ovšem pozor, záleží na tom, kde a jaký servis si vyberete, sazby mohou být různé. Výměna samotná trvá chvíli a bez toho, aniž byste se museli zbytečně dřít.

Pokud se rozhodnete pro výměnu pneumatik sami, pak si zkontrolujte stav každé z nich, to znamená například hloubku dezénu, která je u letních pneumatik 1,6 milimetru. Také se zaměřte na správné dohuštění. Jedním z úkonů je dále vyvažování pneumatik, v čemž v domácích podmínkách obvykle nebudete úspěšní, takže stejně do servisu budete muset zajet.

TIP

Některé pneumatiky jsou vyrobeny přímo na levou a pravou stranu vozu. Pokud je zaměníte, budou mít při jízdě zcela opačný účinek, budou vodu na mokré vozovce držet stále pod sebou.

Pojistěte své pneumatiky

Havarijní pojištění u nových pneumatik nabízí jejich pojištění na období tří let například při defektu po najetí na nerovnost nebo výmol. O tomto připojištění se více dozvíte v našem článku.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ