Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Přezutí na letní pneu - kdy, kde a za kolik?

Jaro je tu a pomalu se blíží výměna zimních pneumatik za letní. Kdy se objednat do servisu a co si připravit, aby všechno proběhlo hladce a bez průtahů? Co stanovuje zákon a kolik vás to bude stát?

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Ideální termín pro přezutí

Zimní pneumatiky musí být na autě od 1. listopadu do 31. března. Pokud se tedy objednáte na první polovinu dubna, rozhodně nic nezkazíte. S rezervací místa ale neotálejte, kapacity autoservisů nejsou neomezené, a tak se může stát, že budete dva nebo tři týdny čekat nebo vám nabídnou časové okno dopoledne, kdy většina řidičů nemůže kvůli pracovním závazkům.

Přezout můžete i dříve, neleží-li na silnici sníh a nepokrývá ji led. Výjimkou je ale dopravní značka C15a, která přikazuje použití zimní výbavy. Pokud není na sloupku doplňková tabulka s informací o platnosti nařízení, je třeba se jí řídit celoročně. Pokud tedy i kvůli pokročilému jaru máte letní pneumatiky, za tuto značku bez vymezení platnosti byste jet neměli.

POZOR: Zákon nezakazuje užívání zimních pneumatik během letní sezony. Teoreticky přezouvat nemusíte. Problém je ale v tom, že se tak snižuje ovladatelnost automobilu, protože zimní variantě teploty nad 7 stupňů Celsia vůbec nesvědčí.

Přezutí na letní pneu

Kolik stojí přezutí na letní pneu?

Náklady na servis automobilu se neustále zvyšují a rodinný rozpočet vyjdou na několik tisíc korun měsíčně - povinné ručení (na našem webu najdete online kalkulačku), havarijní pojištění, pohonné hmoty, pravidelná návštěva myčky, servis, technická kontrola a v neposlední řadě právě přezutí na letní pneu. Vždy se předem informujte o tom, kolik si autoservis účtuje za jednotlivé služby a je-li možné zaplatit kartou.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

TIP: V hotovosti pak mějte dostatečnou finanční rezervu pro případ, že pracovníci objeví vadu na pneumatice. Nespoléhejte se na to, že přijímají platební karty. Vzhledem k tomu, že autu bude chybět pár šroubků, museli byste do města k bankomatu po svých.

Poplatky spojené s přezutím pneu

Typ výkonu nebo služby Cena
Přezutí na letní pneu 800-1 800 Kč (záleží na velikosti kol a nutnosti vyvažování)
Uskladnění pneumatik v průměru 200 Kč na měsíc
Oprava poškozených pneumatik 500-1 000 Kč za poškozenou pneumatiku
Pokuta za letní pneumatiky v zimě (od 1. dubna do 31. října jsou letní pneu dobrovolné) 2 000 Kč na místě, ve správním řízení až 2 500 Kč

Zdroj: www.pneumatiky.cz; aktuální k 30. 4. 2024.

Výměna pneu svépomocí

Pneumatiky si samozřejmě můžete vyměnit i sami. Pokud máte odvahu pustit se do takové akce bez odborného očka, nezapomeňte na tyto tři kroky:

  • Kontrola hloubky dezénu (1,6 mm)
  • Dostatečné dohuštění pneumatik
  • Pevné upevnění disků

Problém nastává s vyvažováním pneumatik. Vyrovnané hodnoty jsou klíčové pro bezpečnou a komfortní jízdu. Jsou-li pneumatiky dlouhodobě vystaveny zátěži, mohou se poškodit a způsobit nehodu. Servis byste pro kontrolu měli navštěvovat pravidelně.

Pojištění automobilu i pneumatik

Když se řekne nehoda, většinou si představíte náraz do stromu nebo srážku s jiným automobilem. Pro tyto případy je tu havarijní pojištění. Na našem webu Top-Pojištění.cz si prostřednictvím online kalkulačky havarijního pojištění sami navolíte míru krytí i finanční limity a měsíční platby podle svých potřeb. Díky srovnání mnoha nabídek máte přehled o tom, neplatíte-li moc či jste-li vy a váš vůz dostatečně chráněni.

Nezapomeňte ani na povinné ručení, které je ze zákona vyžadováno. I tento typ autopojištění si u nás můžete díky online kalkulačce jednoduše srovnat i sjednat.

Havarijní pojištění většinou kryje nehodu, vandalismus nebo živelnou pohromu, ale na pneumatiky se vztahuje jen v případě, že je jejich poškození součástí kolize.

Cena za samostatné pojištění pneumatik není vysoká, měsíčně se pohybuje kolem 5 % z jejich kupní hodnoty (u jedné varianty to dělá zhruba 400 Kč), problém ale představují četné výjimky v pojistném plnění. Uplatnit jde zpravidla jen na na průjezd výmolem, překážku na vozovce a protržení běhounu nebo bočnice o ostrý předmět.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ havarijní pojištění