Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Vyvážení kol: Proč je důležité a jak často ho kontrolovat?

Špatné vyvážení kol způsobuje vibrace, nesouvislé opotřebení pneumatik, ale i poruchu dalších částí podvozku. Díky péči o vaše kola si zajistíte bezpečnou, plynulou a pohodlnou jízdu. Jak ale poznat špatně vyvážené pneumatiky? Jaká je cena za vyvážení a jak často byste ho měli dělat? 

Vyvážení kol

Každý majitel vozidla se o vůz musí pravidelně starat. Úkonů je celá řada a vyvážení kol mezi ně rozhodně patří. K nehodě však může dojít vždy, proto si přes naši online kalkulačku zdarma spočítejte své povinné ručení, které pokryje vámi způsobené škody ostatním. Zvládnete to z pohodlí domova během pár minut.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Co je vyvážení kol?

Jedná se o proces zajištění rovnoměrného rozložení hmotnosti mezi ráfkem a pneumatikou, aby docházelo k souměrnému otáčení. Pomocí speciálních závaží se upravuje váha na ráfku, což přispívá k hladké jízdě a zabraňuje nežádoucím vibracím.

Vyvážení kol zajišťují odborné firmy, jako jsou pneuservisy, kde k tomu mají instalovanou speciální vyvažovačku.

Jaký je rozdíl mezi geometrií a vyvážením kol?

Geometrie kol je něco úplně jiného než vyvážení samotného kola. Úprava nebo také seřízení geometrie se zaměřuje na zavěšení kol pod správným úhlem, který je daný výrobcem vozidla.

Jak poznat, že je vyvážení kol potřeba?

Nejčastějším příznakem špatně vyvážených pneumatik jsou vibrace volantu, které se obvykle projeví při jízdě ve vyšších rychlostech, například na dálnici. Tyto vibrace mohou být zpočátku mírné, ale postupem času se budou zhoršovat. Dalším znakem je nerovnoměrné opotřebení pneumatik. To výrazně zkracuje jejich životnost a zhoršuje přilnavost vozidla k vozovce.

Pokud podceníte tyto příznaky, může dojít k dalšímu poškození vozidla, například závěsu kol, a to většinou vede k nákladnějším opravám.

Co hrozí při špatném vyvážení kol:

  • Nerovnoměrné sjeté pneumatiky a defekty
  • Špatná přilnavost vozidla k vozovce
  • Prodloužení brzdné dráhy
  • Vibrace volantu a zhoršený komfort při jízdě
  • Zvýšení spotřeby paliva kvůli
  • Poničení ložisek, tlumičů a dalších částí podvozku

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Jak vyvážení pneu funguje?

Kola se upevní na speciální vyvažovací stroj (vyvažovačka), který zjistí, kde je na konkrétním místě nerovnováha. Poté se na toto místo ráfku připevní závaží, které vyrovná hmotnost a zajistí plynulý pohyb kola. Vyvážení by se mělo dělat při každé výměně pneumatik. Pokud si je měníte sami, objednejte se do pneuservisu jen na vyvážení.

Cena za přezutí a vyvážení kol

Úplata se liší podle servisu a regionu, ale obvykle se pohybuje mezi 70 Kč až 200 Kč za jedno kolo, včetně samotného závaží. Některé servisy nabízejí slevy při vyvažování všech čtyř kol nebo při kompletní výměně pneumatik (letní/zimní) a vyvážení v jednom.

Jak často by se mělo vyvažování dělat?

Obecně se doporučuje vyvažovat kola každých 10 000 až 15 000 kilometrů nebo při výměně pneumatik. Důležité je také nečekat na první známky vibrací, protože prevence může ušetřit náklady na opravy a zvýšit bezpečnost jízdy. Pokud už k citelným vibracím dochází, pak s návštěvou servisu neotálejte a špatné vyvážení řešte už v počátku.

Nezapomínejte, že správné seřízení kol, geometrie a stav pneumatik se kontroluje také při pravidelné STK.

Pojištění vám pomůže při nehodě

Při řízení vozidla v jakékoliv rychlosti se může stát cokoliv. Klidně se utrhne kolo, vlivem vibrací se nesoustředíte na jízdu, nebo váš vůz nedobrzdí. Ve všech případech vám pomůže s vypořádáním nehody správné pojištění vozidla. Povinné ručení je základ, ale pokud máte novější auto, přidejte k němu raději i havarijní pojištění.

Pokud hledáte to pravé pojištění pro vás, které bude ani ne tak drahé nebo levné, jako spíše opravdu výhodné, zkuste využít náš online srovnávač havarijního pojištění, který vám ukáže konkrétní nabídky na trhu i cenu. Jednotlivé parametry pojištění si pak nastavíte sami nebo můžete využít kontakt na naše odborníky, kteří vám s pojištěním pomůžou.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ Havarijní pojištění

Autor: Martin Sítek