Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Geometrie kol

Seřízení geometrie kol zajišťuje, že jsou kola u auta v ideálním úhlu vůči vozovce, tím pádem zaručují co nejlepší jízdní vlastnosti. Ač se to nemusí zdát, tento parametr má vliv na ovladatelnost vozu, opotřebení pneumatik nebo spotřebu paliva. Přitom ho často podceňujeme. V tomto článku vám povíme, proč by nám mělo na správné geometrii kol záležet a co vše obnáší. 

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Co je to geometrie kol?

Jak jsme už zmínili, geometrie kol spočívá v úhlu, jenž svírá mezi sebou svislá osa kola a rovina, na které auto stojí. Správnou hodnotu tohoto úhlu určuje výrobce vozidla.  

Ačkoli se geometrie kol může jevit jako detail, ve výsledku může mít zásadní vliv na jízdní vlastnosti a koneckonců i na vaši peněženku. Špatná geometrie se totiž projeví v první řadě na pneumatikách, které se nerovnoměrně sjíždějí, potažmo pak i na pomalém zrychlení, nízké brzdné síle a v neposlední řadě zvýšené spotřebě.

Špatně seřízená geometrie může ale negativně ovlivnit i samotné ovládání - auto nedrží směr a zajíždí na jednu stranu. Proto byste neměli danou problematiku podceňovat a pravidelně alespoň jednou ročně nechat geometrii zkontrolovat. Děláte to ostatně pro své bezpečí i pro svou kapsu. Koneckonců zvědaví na to budou i na STK

A když už budete u revizí, nezapomeňte ani na pojištění. Pomocí naší online kalkulačky si z pohodlí domova a během pár okamžiků ověříte, jestli za povinné ručení či havarijní pojištění zbytečně neutrácíte - v takovém případě si u nás můžete rovnou najít výhodnější autopojistku. 

Geometrie kol

Odklon a sbíhavost kol

Správné seřízení geometrie poznáte tak, že se budou kola dotýkat vozovky co největší plochou. Tedy na ní tzv. ,,sedět". Ne vždy tomu tak ale je. 

Špatně seřízená geometrie se projevuje dvěma případy:

  • odklon
  • nebo sbíhavost kol.

Odklon kola poznáte pohledem na kola z přední či zadní strany. Může mít buď formu záporného odklonu, kdy se k sobě kola přibližují ve vrchní polovině, a tudíž připomínají písmeno A. Nebo naopak formu kladného odklonu, kdy dvě protilehlá kola stojí navzájem ve tvaru písmena V. 

Na úhlu, jenž svírá vodorovná osa kola s podélnou osou vozu, se určuje sbíhavost, respektive rozbíhavost kol. Zpozorovat by se dala při pohledu z ptačí perspektivy. Zatímco při sbíhavosti směřují kola směrem doprostřed vozu, tedy k sobě, tak při rozbíhavosti naopak míří ven ze své osy. 

kalkulačka HAVARIJNÍho POJIŠTĚNÍ

Jak seřídit geometrii kol?

U dnešních aut je možné mechanicky seřídit zavěšení kol do správného úhlu. Jedná se o velmi častou, poměrně jednoduchou a nenákladnou údržbu. 

Zřejmě nejúčinnější je takzvaná laserová geometrie kol, při které se míra odklonu či sbíhavosti měří laserem, a tudíž zaručuje vysokou přesnost. 

Cena geometrie kol se většinou pohybuje v řádu vyšších stovek až zhruba do 2 000 korun. Ve specializovaných servisech a pneuservisech vám provedou geometrii kol na počkání.

Jak funguje pojištění pneumatik? 

Povinné ručení a havarijní pojištění

Správné seřízení kol není jen kosmetickou úpravou pro vaše klidné spaní, ale téměř nezbytnou pravidelnou údržbou, aby váš čtyřkolý miláček sprintoval do cíle tak, jak má. K tomu ale nezapomeňte pořídit i vhodné povinné ručení a havarijní pojištění. Využít k tomu můžete naši online kalkulačku, která vám dostupné pojistky nejen srovná, ale můžete si vybrané pojištění také rovnou sjednat.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ