Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Jak správně sedět v autě

Řidiči často nesedí v autě tak, jak by měli. Možná k nim patříte i vy. Způsobujete si tak bolesti zad, poškození krční páteře, nadměrnou únavu, bolesti hlavy a další. Špatné sezení navíc snižuje soustředění a zhoršuje následky případné dopravní nehody. Zjistěte, jaké chyby jsou nejčastější a snažte se jim vyvarovat.

Cesta do Chorvatska

Sedadlo

Sedadlo si obvykle řidiči i spolucestující nastavují řídí podle vlastní představy o pohodlí, ta se ovšem nemusí úplně shodovat s pravidly zdravého sezení a bezpečné jízdy.

Opěradlo by mělo být v téměř svislé poloze. V opačném případě by zhoršovalo kontakt s volantem a pedály, snižovalo soustředění a ztěžovalo pohled do zpětných zrcátek. Vzdálenost sedadla od pedálů by měla být taková, aby měl řidič mírně pokrčené nohy.

Povinné ručení online

Výšku sedadla upravte tak, abyste měli co nejlepší výhled. Dbejte přitom na to, aby mezi hlavou a stropem zůstala dostatečná mezera - asi jako lidská pěst. Zvyšuje se tak vaše bezpečnost pro případ, že by se auto překlopilo na střechu.

Opěrka hlavy

Věnujete pozornost opěrce hlavy? Dosahovat by měla alespoň po temeno. Po čelním nárazu je tělo vymrštěno dopředu, pak se rychle vrací zpátky. Kdyby nebyla opěrka dost vysoko, nezachytila by hlavu a došlo by k poškození páteře. Dodržujte na správné nastavení u všech pasažérů.

Bezpečnostní pásy

Stejně tak je důležité, aby měli všichni nastavené bezpečností pásy. Horní část má vést přes rameno, dolní přes pánevní kost. Jestliže pás vede přes krk nebo břicho, je nastavení chybné.

Volant

Volant by měl být v takové výšce, aby při nárazu padala do rozbaleného airbagu hlava, nikoliv hrudník. Stejně důležitá je vzdálenost volantu. Někteří řidiči mívají příliš natažené ruce, v takovém případě hrozí vážné zlomeniny. Být volantu příliš blízko se také nevyplácí, neboť se takto s volantem obtížněji manipuluje.

Zkontrolujte nastavení sedadel celé vaší rodiny hned před další cestou autem. Bezpečnost a zdraví je přece to nejdůležitější, co máte.