Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Příprava auta na léto pozitivně ovlivňuje bezpečnost na silnicích

Publikováno: 03.05.2022

Důkladná příprava auta je nezbytná několikrát do roka. My vám poradíme, je se o váš vůz postarat před letní motoristickou sezónou. S příchodem teplejšího počasí řidiči nevnímají nebezpečí tak intenzivně jako v zimě, ale zanedbání přípravy vozidla může způsobit dopravní nehody nebo ohrozit život posádky. Případnou pomoc na cestách hledejte ve svém pojištění vozidla. I to je ale potřeba pravidelně kontrolovat a aktualizovat.

Příprava auta na léto

Na co myslet při návštěvě servisu

Pokud se rozhodnete pro návštěvu servisu, je důležité, abyste počítali s rezervací termínu dostatečně odpředu. Prohlídka odborníkem může zjistit vážné nedostatky, které vyžadují nutnou opravu, což se vám určitě nechce řešit pár dní před odjezdem na dovolenou.

Součástí servisu by měla být kontrola a případná výměna:

  • stavu chladicí a brzdové kapaliny,
  • brzd a tlumičů,
  • vzduchového nebo palivového filtru.

 

Nepodceňujte údržbu klimatizace

V případě, že má váš vůz klimatizaci, tak není dobré zanedbat ani její údržbu, včetně kabinového filtru. Nefunkční klimatizace a zanesené filtry mohou totiž způsobit nejen nepříjemné chvíle v parném horku, ale také dlouhodobější zdravotní komplikace, jako je bolest hlavy nebo alergie.

Přezutí pneumatik

Ačkoliv by to měla být samozřejmost, mnoho řidičů pravidelné přezouvání podceňuje, aby ušetřili. Vysoce rizikové to je samozřejmě v zimě, ale ponechání zimních pneumatik může mít také vážné následky v létě. V případě deště se totiž zhoršuje jejich přilnavost, zbytečně nabírají vodu a tak dochází ke snížené ovladatelnosti vozidla, což je pro všechny účastníky provoz velké bezpečnostní riziko. Stejně tak se prodlužuje brzdná dráha a některé pneumatiky mohou na horkém asfaltu prasknout.

Mimo to ovlivňují výrazně spotřebu paliva, takže pokud chcete ušetřit na této položce, je nutné pneumatiky vyměnit za letní.

Pohoda v autě v několika krocích:

  • Mějte v létě ve voze dostatek vody
  • Káva probouzí, ale dehydratuje
  • V létě je častější únava, dělejte si přestávky
  • Pokud míříte na dovolenou přes Alpy, raději přibalte i deky
  • Dodržujte dopravní předpisy, nikam se zbytečně nežeňte
  • Trasu si raději dopředu prostudujte (včetně cen pohonných hmot)

Pojištění vozu

Smlouva povinného ručení nebo havarijního připojištění by se měla kontrolovat pravidelně, nejčastěji před vypršením výročí sjednání, než se vám automaticky prodlouží. Zaměřte se na rizika, výši limitů pojistného plnění, ale i například připojištění zavazadel a asistenčních služeb. 

Asistenční služby jsou základem bezpečného cestování. Pomohou vám v obtížných situacích nejen s opravou vozu, řešením nehody, nebo náhradním ubytováním, ale také za vás převezmou komunikaci v cizí zemi. Číslo na asistenční službu naleznete ve vaší zelené kartě, kterou jistě máte ve vozidle. Případně volejte linku pomoci řidičům 1224.

Pokud si nevíte rady se změnou povinného ručení, poradíme vám.

Dále přinášíme několik rad k nezaplacení. Obzvláště jednoduchý návod pro vytvoření uličky pro záchranné složky.

Besip video

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Autor: tým marketingu Top-Pojištění.cz