Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Povinná výbava na hory do zahraničí

Zima ještě nějakou chvíli potrvá, tak proč nevyrazit do zahraničí na pořádnou lyžovačku? Před každou cestou za hranice je nutné prověřit technický stav vozidla a povinnou výbavu.

alpy auto

Povinná výbava 2024

Předpokládáme, že povinnou výbavu máte v pořádku. Pro jistotu si zkontrolujte, co od poslední aktualizace vyhlášky v roce 2018 ve voze nesmí chybět:

  • Autolékárnička
  • Výstražný trojúhelník
  • Reflexní vesta
  • Prostředky na opravu pneumatiky nebo výměnu kola a rezervní kolo

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Nejspíš nemusíme připomínat, že v zimních měsících potřebujete zimní pneumatiky.  V našich podmínkách je zima sice mírná, ale dnů, kdy je vozovky minimálně namrzlá, bývá poměrně hodně. Ve vyšších nadmořských výškách sebou mějte i řetězy. V České republice jejich užití předepisují dopravní značení, ale v jiných regionech Evropy, zejména v některých oblastech italských Alp, jsou povinnou součástí výbavy. Právě v hornatých regionech se mohou vyhlášky lišit a to včetně období, kdy jsou zimní pneumatiky nebo řetězy povinné. Dopředu si tedy situaci pro jistotu zjistěte.

Samozřejmě potřebujete také řidičský průkaz, dokumenty o vozidle a zelenou kartu. Vhodné je mít u sebe i Euroformulář o dopravní nehodě, který si můžete vyžádat u pojišťovny.

Kupte si dálniční známku, ať se vyhnete pokutám nebo zdlouhavému objíždění placených úseků. Potřebovat ji budete do Rakouska, Švýcarska, Slovinska a na Slovensko. V některých z těchto států stále zakoupíte tu nalepovací, v jiných ji pořídíte elektronicky. V Itálii a Francii se za dálnice platí v mýtných bránách a pro jistotu u sebe mějte hotovost. Ne všude se dá platit kreditní kartou.

Výjimku pak tradičně tvoří Německo, kde mýtné platí automobily až od 7,5 tuny.

Ceny dálničních známek v roce 2024

Rakousko Švýcarsko Slovinsko Slovensko
10 dní 9,50 EUR 10 EUR
7 dní 15 EUR
30 dní 27,80 EUR 30 EUR 14 EUR
Rok 92,50 EUR 40 CHF 110 EUR 50 EUR

ČR vs. zahraničí: Co je jinak?

Rozdíly bohužel existují, ač v malém množství. Na cestu do Rakouska budete potřebovat reflexní vestu pro každého cestujícího, přičemž by měly být po ruce, nikoliv v kufru. Lyže převážejte ideálně na střeše, přestože jedete pouze dva a máte dost místa na zadních sedačkách. Za nesprávné zabezpečení nákladu totiž hrozí pokuta nejméně 35 EUR.

Jestli máte ve zvyku cestovat s GPS navigací umístěnou na čelním skle, před cestou vymyslete jiný způsob. Nejen v Rakousku, ale i na Slovensku je navigace na čelním skle zakázána, neboť brání výhledu řidiče. Pokutovat by vás za to mohli i ve Francii. V Rakousku dále platí zákaz užití kamery kvůli ochraně osobních údajů. Nemějte ovšem obavu, rakouští řidiči jezdí velmi zodpovědně a vám doporučujeme to stejné, jelikož pokuty jsou vysoké a rakouská policie nemá problém je ve dvou jazycích zasílat i do České republiky.

Jedno specifikum bychom nalezli i v Itálii, kde řidiči nesmí kouřit ve vozidle, pokud v něm také sedí těhotná žena nebo dítě do 12 let. Pak totiž hrozí pokuta až do výše 5 000 eur.

 

Povinná výbava do zahraničí

Povinná výbava dle jednotlivých zemí

Pokud před cestou budete řešit i pojištění svého vozu, navštivte rovnou naši kalkulačku a vypočítejte si to nejvýhodnější. Rádi vám poradíme!

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ