222 100 200 Zavoláme vám zpět

Povinná výbava na hory do zahraničí

Chystáte se do zahraničí na pořádnou lyžovačku? Nezapomeňte, že kromě lyžařské výstroje a kvalitního oblečení se musíte postarat i o své auto. Před cestou prověřte technický stav, ať nemusíte v zahraničí řešit poruchy. Dále zkontrolujte povinnou výbavu. Požadavky se v zahraničí příliš neliší, ale případné pokuty by se vám mohly pěkně prodražit. 

alpy auto

Povinná výbava

Předpokládáme, že povinnou výbavu máte v pořádku. V každém vozidle musí být:

  • Autolékárnička
  • Výstražný trojúhelník
  • Reflexní vesta
  • Prostředky na opravu pneumatiky nebo výměnu kola, rezervní kolo

Nejspíš nemusíme připomínat, že v zimních měsících potřebujete zimní pneumatiky.  V našich podmínkách se sice většinu zimy zdají být zbytečné, jakmile však vystoupáte do vyšší nadmořské výšky, jsou nezbytné. Vezměte s sebou i řetězy, v některých místech jsou nejen praktické, ale také povinné.

Samozřejmě potřebujete také řidičský průkaz, dokumenty o vozidle a zelenou kartu. Vhodné je mít u sebe i Euroformulář o dopravní nehodě, který si můžete vyžádat u pojišťovny.

Kupte si dálniční známku, ať se vyhnete pokutám nebo zdlouhavému objíždění placených úseků. Potřebovat ji budete do Rakouska, Švýcarska, Slovinska a na Slovensko. V Itálii a Francii se za dálnice platí v mýtných bránách.

Ceny dálničních známek v roce 2020

Rakousko Švýcarsko Slovinsko Slovensko
10 dní 9,40 EUR 10 EUR
7 dní 15 EUR
30 dní 27,40 EUR 30 EUR 14 EUR
Rok 91,10 EUR 40 CHF 110 EUR 50 EUR

U nás vs. v zahraničí: Co je jinak?

Rozdíly jsou minimální. Na cestu do Rakouska budete potřebovat reflexní vestu pro každého cestujícího, přičemž by měly být po ruce, nikoliv v kufru. Lyže převážejte ideálně na střeše, přestože jedete pouze dva a máte dost místa na zadních sedačkách. Za nesprávné zabezpečení nákladu totiž hrozí pokuta nejméně 35 EUR.

Jestli máte ve zvyku cestovat s GPS navigací umístěnou na čelním skle, před cestou do hor vymyslete jiný způsob. Na Slovensku je navigace na čelním skle zakázaná, neboť brání výhledu řidiče. Pokutovat by vás za to mohli i ve Francii.

Tak málo stačí, abyste se svým autem mohli vyrazit do zahraničí na hory! Na nic nečekejte a užijte si nekonečné kilometry sjezdovek a kvalitní sněhové podmínky. Už se vás moc těší.

Spočítejte si své povinné ručení