Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Povinná výbava na hory do zahraničí

Zima ještě nějakou chvíli potrvá a tak můžeme mít alespoň malou naději, že se pandemie uklidní a my budeme moci konečně vyrazit do zahraničí na pořádnou lyžovačku. Před každou cestou za hranice je nutné prověřit technický stav vozidla a povinnou výbavu.

alpy auto

Povinná výbava 2023

Předpokládáme, že povinnou výbavu máte v pořádku. Pro jistotu si zkontrolujte, co od poslední aktualizace vyhlášky v roce 2018 ve voze nesmí chybět:

  • Autolékárnička
  • Výstražný trojúhelník
  • Reflexní vesta
  • Prostředky na opravu pneumatiky nebo výměnu kola a rezervní kolo

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Nejspíš nemusíme připomínat, že v zimních měsících potřebujete zimní pneumatiky.  V našich podmínkách je zima sice mírná, ale dnů, kdy je vozovky minimálně namrzlá, bývá poměrně hodně. Ve vyšších nadmořských výškách sebou mějte i řetězy. V České republice jejich užití předepisují dopravní značení, ale v jiných regionech Evropy, zejména v některých oblastech italských Alp, jsou povinnou součástí výbavy. Právě v hornatých regionech se mohou vyhlášky lišit a to včetně období, kdy jsou zimní pneumatiky nebo řetězy povinné. Dopředu si tedy situaci pro jistotu zjistěte.

Samozřejmě potřebujete také řidičský průkaz, dokumenty o vozidle a zelenou kartu. Vhodné je mít u sebe i Euroformulář o dopravní nehodě, který si můžete vyžádat u pojišťovny.

Kupte si dálniční známku, ať se vyhnete pokutám nebo zdlouhavému objíždění placených úseků. Potřebovat ji budete do Rakouska, Švýcarska, Slovinska a na Slovensko. V některých z těchto států stále zakoupíte tu nalepovací, v jiných ji pořídíte elektronicky. V Itálii a Francii se za dálnice platí v mýtných bránách a pro jistotu u sebe mějte hotovost. Ne všude se dá platit kreditní kartou.

Výjimku pak tradičně tvoří Německo, kde mýtné platí automobily až od 7,5 tuny.

Ceny dálničních známek v roce 2023

Rakousko Švýcarsko Slovinsko Slovensko
10 dní 9,50 EUR 10 EUR
7 dní 15 EUR
30 dní 27,80 EUR 30 EUR 14 EUR
Rok 92,50 EUR 40 CHF 110 EUR 50 EUR

ČR vs. zahraničí: Co je jinak?

Rozdíly bohužel existují, ač v malém množství. Na cestu do Rakouska budete potřebovat reflexní vestu pro každého cestujícího, přičemž by měly být po ruce, nikoliv v kufru. Lyže převážejte ideálně na střeše, přestože jedete pouze dva a máte dost místa na zadních sedačkách. Za nesprávné zabezpečení nákladu totiž hrozí pokuta nejméně 35 EUR.

Jestli máte ve zvyku cestovat s GPS navigací umístěnou na čelním skle, před cestou vymyslete jiný způsob. Nejen v Rakousku, ale i na Slovensku je navigace na čelním skle zakázána, neboť brání výhledu řidiče. Pokutovat by vás za to mohli i ve Francii. V Rakousku dále platí zákaz užití kamery kvůli ochraně osobních údajů. Nemějte ovšem obavu, rakouští řidiči jezdí velmi zodpovědně a vám doporučujeme to stejné, jelikož pokuty jsou vysoké a rakouská policie nemá problém je ve dvou jazycích zasílat i do České republiky.

Jedno specifikum bychom nalezli i v Itálii, kde řidiči nesmí kouřit ve vozidle, pokud v něm také sedí těhotná žena nebo dítě do 12 let. Pak totiž hrozí pokuta až do výše 5 000 eur.

 

Povinná výbava do zahraničí

Povinná výbava dle jednotlivých zemí

Pokud před cestou budete řešit i pojištění svého vozu, navštivte rovnou naši kalkulačku a vypočítejte si to nejvýhodnější. Rádi vám poradíme!

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ