Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Francie - praktické dopravní informace a povinná výbava

Připravili jsme pro vás přehled dopravních informací z Francie, které se vám mohou hodit při cestování do této destinace. Přehledy jsou z oblasti silničního provozu. Dočtete se zde o rychlostních limitech, případném limitu pro toleranci alkoholu při řízení a povinné výbavě či denním svícení.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POJIŠTĚNÍ NA CESTY

Mýtné ve Francii

Cestování autem po Francii je relativně pohodlné, ale něco vás bude stát. Země galského kohouta je protkaná sítí kvalitních dálnic, která je však zpoplatněná. Nebojte se, po dálniční známce se shánět nemusíte. Využití dálnic se hradí systémem mýta.

Přičemž na úsecích s jedinou mýtnou branou se hradí pevně stanovená částka, na kombinovaných úsecích vždy při výjezdu podle toho, kolik kilometrů jste po dálnici skutečně urazili. Platit můžete hotově nebo kartou.

Cena za využití dálnic se obvykle pohybuje v jednotkách či nižších desítkách eur. Oficiální kalkulátor cen za užití francouzských dálnic najdete na jejich webu autoroutes.fr.

Pokud byste se chtěli pokochat francouzskou krajinou a ještě u toho ušetřit, pak můžete využít běžných silnic, které většinou kopírují státní dálnice. Jsou zdarma, ale pochopitelně méně pohodlné a platí pro ně jiné rychlostní limity.

Povinná výbava Francie

Rychlostní limity ve Francii 2024

Od roku 2018 platí ve Francii rychlostní limit pro jízdu na silnici mimo obec 80 kilometrů v hodině. V úsecích s dvěma proudy v jednom směru může být stanovena výjimka povolující jet rychlostí 90 km/h - upozorní vás na to značka. V obci platí běžně tradiční padesátka a na dálnici 130 km/h.

Ovšem to jen při dobrých viditelnostních podmínkách. Za deště se tento limit snižuje na 110 km/h a při snížené viditelnosti pod 50 metrů platí všude rychlostní limit 50 km/h.

Druh vozidla Rychlostní limity
Dálnice Mimo obec V obci
Osobní vozidlo 130 km/h 1 80 km/h 50 km/h
Autobus 100 km/h 80 km/h 50 km/h
Moped 45 km/h 45 km/h
Jízda v mlze s viditelností pod 50 m 50 km/h 50 km/h 50 km/h

Zdroj: Autoklub ČR

Pozn.:
1 – rychlost omezena na 110 km/h v případě deště a pro řidiče s praxí kratší než 2 roky

Pozor na rychlostní limity si dejte obzvláště v Paříži. Od roku 2021 se totiž na většině silniční sítě hlavního města musí dodržovat rychlostní limit 30 kilometrů v hodině. Představitelé města tím chtějí dosáhnout plynulejšího provozu a snížení emisí.

Emisní známka pro vjezd do Paříže

Pro vjezd do centra Paříže a dalších velkých měst navíc platí, že musíte mít na čelním skle emisní známku. Tu je potřeba si dopředu objednat. Tzv. zelená plaketa stojí v přepočtu kolem sta korun a dorazí vám poštou i do České republiky. Raději si ji však objednejte s dostatečným předstihem. Pokuta za její absenci naopak šplhá do tisíců.

Známka má šest různých stupňů podle stáří vozu a jeho emisních vlastností. Některé starší vozy ji vůbec nemusejí dostat.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POJIŠTĚNÍ NA CESTY

Parkování ve Francii

Francouzi se dlouhodobě snaží bojovat s vlivem dopravy na klimatické znečištění. Zároveň se země potýká s přeplněností měst, a tak můžete mít problém ve větších městech zaparkovat. Obecně se doporučuje nechat svůj vůz v některém z mnoha odstavných parkovišť na okraji metropolí, případně si ověřit, že váš hotel či apartmán disponuje parkovacím místem.

Alkohol za volantem ve Francii

Ačkoli se ve Francii rozmáhá snaha o utlumení pití alkoholu, pro řidiče platí o něco benevolentnější pravidla než u nás v Česku. Neprofesionální řidiči si mohou dovolit jet až s 0,5 promile v krvi. U řidičů z povolání to je 0,2 promile. To však neznamená, že by bylo vhodné pokoušet štěstí.

Jak se dozvíte níže, součástí povinné výbavy ve Francii je i alkoholtester. Pokud si tedy nejste jistí, zda po požití nějakého toho drinku smíte za volant, neváhejte ho použít.

Řidič Nejvyšší povolená hladina alkoholu v krvi řidiče
s praxí 0,5
začínající 0,5
profesionální 0,2 - řidiči autobusů

Zdroj: Autoklub ČR

Mimochodem, pro případ nehody je vždy dobré mít vhodné havarijní pojištění, které hradí škody způsobené na vaší straně. Spočítejte si v naší online kalkulačce, které se vyplatí právě vám, a pokud si nějaké pojištění vyberete, můžete si ho snadno a během pár chvil rovnou sjednat. Vše online z pohodlí domova.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ HAVARIJNÍ POJIŠTĚNÍ

Povinná výbava ve Francii v roce 2024

Povinná výbava vozidel ve Francii má několik zajímavých specifik. Tak například na rozdíl od našich zvyklostí do ní nepatří povinně autolékárnička. Zato je potřeba vozit u sebe dostatek reflexních vest, neboť jsou povinné pro všechny pasažéry. A jak už jsme zmínili výše, je potřeba s sebou v autě vozit také testy na zjištění přítomnosti alkoholu v krvi.

Druh povinné výbavy Povinnost
Vesta s pruhy z reflexního materiálu ANO
Výstražný trojúhelník ANO
Autolékárnička NE
Hasicí přístroj NE
Alkoholtester ANO
Zimní pneumatiky ANO (při ledu a sněhu)

Zdroj: Autoklub ČR

Specifická pravidla pro řízení ve Francii

Francie má skutečně mnoho pravidel pro řízení, na která řidiči z jiných zemí nemusí být zvyklí. Pojďme se podívat na nejznámější z nich:

  • Při řízení platí pro řidiče nejen běžný zákaz používání mobilního telefonu, ale i headset sady, tedy se sluchátkem v uchu. Platí i zákaz telefonování v autě zastaveném u krajnice, pokud tak neučiníte na vyhrazeném místě.
  • Nepozornost při řízení se trestá i při občerstvování se za jízdy.
  • A nepozornost se trestá i tehdy, když se do zorného pole řidiče dostane obrazovka počítače - byť ji má třeba na klíně jeho pracující spolujezdec.
  • Podobně přísný je francouzský zákon, co se týče odění. Zakázáno je totiž řízení naboso nebo v žabkách.
  • Ve Francii rovněž platí povinnost používat dětské autosedačky, a to pro děti do deseti let věku. Starší děti už mohou cestovat i na přední sedačce.
  • Světla pro denní svícení nejsou za perfektní viditelnosti u aut vyžadována. Pro motocykly jsou naopak povinné.
  • Motorkáři mají také povinnost nosit motorkářské rukavice.
  • Pozor si také dejte na barevné značení komunikací ve Francii. Značky dálnic tady mají modrou barvu, nižší třídy vozovek zelenou. Tedy přesně opačně na rozdíl od nás.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POJIŠTĚNÍ NA CESTY

Pokuty ve Francii

Nedodržování dopravních předpisů se vám ve Francii nemusí vyplatit. Například právě zmíněné nevěnování pozornosti při řízení, typicky telefonování, vás může stát 135 eur. Stejně tak překročení maximální povolené rychlosti v obci o 20 km/h. Při závažnějších rychlostních deliktech už je běžně ve hře i několikaletý zákaz řízení. Při opakovaných porušeních tohoto typu dokonce vězení.

A co víc, od roku 2024 se Francie rozhodla ještě přitvrdit. Obzvláště opět za rychlost a také alkohol a drogy za volantem. Takovým hříšníkům má nově hrozit vězení, sebrání řidičského průkazu a zabavení auta. Pobyt za mřížemi má dopadnout na ty, kteří překročí povolenou rychlost o 50 km/h a více.

Povinné ručení a havarijní pojištění

Ať už se chystáte na dalekou cestu, nebo jen na výlet po českých luzích a hájích, rozhodně nepodceňte dobré pojištění. Kvalitní povinné ručení a havarijní pojištění vás můžou zachránit od starostí a vysokých plateb v případě nepříjemností na cestách. Využijte naši kalkulačku a spočítejte si, které se vám bude hodit nejvíce a ušetří váš rozpočet.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ HAVARIJNÍ POJIŠTĚNÍ

Nezapomeňte na cestovní pojištění

Ať už jedete na dovolenou, nebo služební cestu, rozhodně se vyplatí sjednat si před cestou do zahraničí cestovní pojištění. Pomůže vám třeba v případě, kdy byste se stali účastníky dopravní nehody, přihodil by se vám nějaký úraz, a mnohdy kryje třeba i výlohy spojené se zpožděným letem nebo zatoulaným zavazadlem.

Cestovní pojištění do Francie si můžete srovnat i sjednat jednoduše prostřednictvím naší online kalkulačky.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POJIŠTĚNÍ NA CESTY