Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Vydejte se autem do Paříže. Poradíme, jak se na cestu připravit, kde se zastavit i co vidět

Publikováno: 26.03.2024

Cesta vlastním autem do Paříže je dobrodružstvím, které vám umožní prozkoumat nejen samotné ,,město lásky", ale také celou řadu skvělých míst, která potkáte na trase. Pojďte se tedy podívat na to, kudy se do Paříže vydat a jaké pojištění si pro své bezpečí sjednat.

Autem do Paříže

Trasy autem do Paříže

Svou přesnou cestu autem do Paříže naplánujte podle toho, odkud z Česka budete vyrážet. K nejčastějším a nejoblíbenějším trasám patří:

Do Paříže přes Německo

PRAHA - Plzeň - Norimberk - Mety - Remeš - PAŘÍŽ

 • Délka trasy: 1 030 km
 • Čas na cestě: cca 12 hod.
 • Co na trase vidět: 
  • Norimberk: Město s bohatou historií a kulturou, které nabízí návštěvníkům řadu nezapomenutelných zážitků. Jednou z hlavních atrakcí je Norimberský hrad, který dominuje městu a poskytuje nádherný výhled na jeho centrum. Milovníci historie jistě ocení také Dokumentační centrum Norimberských procesů, které připomíná jednu z nejvýznamnějších kapitol lidstva moderních dějin. Pro ty, kdo mají raději umění, je tu dům Albrechta Dürera, kde je možné vidět díla tohoto slavného renesančního umělce. 
  • Mety: Město s bohatou historií a kulturou. Hlavní dominantou je nepochybně nádherná katedrála Saint-Étienne de Metz, která je mistrovským dílem gotické architektury a vyniká jedněmi z největších vitrážových oken ve Franci. Město je také domovem mnoha dalších historických památek, včetně Porte des Allemands a Centre Pompidou-Metz.
  • Remeš: Významné historické město proslulé svou úžasnou katedrálou Notre-Dame de Reims, mistrovským dílem gotické architektury, která byla místem korunovace francouzských králů. Tato katedrála je nejen architektonickým skvostem, ale také místem se silným příběhem a historií. Není tedy divu, že je zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO.

Do Paříže přes Německo a Lucembursko

PRAHA - Norimberk - Lucemburk - Remeš - PAŘÍŽ

 • Délka trasy: 1 030 km
 • Čas na cestě: cca 12 hod.
 • Co na trase vidět: 
  • Lucemburk: Hlavní město Lucemburského velkovévodství je fascinující místo, kde se snoubí historie s moderními prvky. Jeho jedinečná poloha na skalnatých útesech poskytuje dechberoucí výhledy na údolí řek Alzette a Pétrusse. Historické jádro města, Staré město, je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO a je proslulé svými úzkými uličkami, starobylými budovami a pozoruhodnými opevněními, které odhalují bohatou historii regionu.

Do Paříže přes Rakousko a Švýcarsko

Kocháte se rádi alpskými scenériemi a nevadí vám o něco delší trasa? Vydejte se do Paříže přes Rakousko a Švýcarsko. 

PRAHA - Plzeň - Mnichov - Innsbruck - Curych - Basilej - PAŘÍŽ

 • Délka trasy: 1 436 km
 • Čas na cestě: cca 15 hod. 30 min.
 • Co na trase vidět: 
  • Mnichov: Město plné historie, kultury a neopakovatelné bavorské pohostinnosti. Obdivovat můžete Marienplatzu s jeho fascinujícím Glockenspielem i rozlehlé zelené plochy Anglické zahrady. Mnichov nabízí nekonečné možnosti pro objevování kouzelných míst i oázy klidu pro relaxaci. 
  • Innsbruck: Hlavní město rakouského Tyrolska známé svou nádhernou polohou mezi vrcholky Alp, což jej činí oblíbeným místem pro milovníky zimních sportů a horské turistiky. Město je bohaté na historii a kulturu a nabízí opravdu spoustu krásných zákoutí.
  • Curych: Největší město Švýcarska a finanční centrum země, je městem, kde se snoubí historický půvab s moderním životním stylem. Leží na březích řeky Limmat a Curyšského jezera. Historické jádro města, známé jako Altstadt, je plné úzkých kamenných uliček, malebných náměstíček a pozoruhodných památek, jako je impozantní katedrála Grossmünster a kostel Fraumünster, známý svými vitrážemi od Marca Chagalla.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Kolik stojí cesta autem do Paříže

Přesná suma se samozřejmě odvíjí od délky zvolené trasy, výše dálničních poplatků i aktuální ceny pohonných hmot. Pro finální výpočet toho, na kolik vás vyjde cesta autem do Paříže, se vám mohou hodit tyto informace:

Dálniční poplatky

Dálniční poplatky v Německu

Jízda po dálnicích v Německu je zatím stále zdarma.

Dálniční poplatky ve Francii

Jízda po dálnicích je ve Francii zpoplatněna ve formě mýtného. Zaplatíte také za průjezd některými tunely.

Dálniční poplatky v Rakousku

Platnost Cena
1 den 8,60 eur
10 dní 11,50 eur
2 měsíce 28,90 eur
1 rok 96,40 eur

Pozn. Ceny platné pro vozidla do 3,5 tuny; ke dni 22. 3. 2024. Zdroj: Asfing.at

Dálniční poplatky ve Švýcarsku

Pro jízdu po švýcarských dálnicích si musíte koupit dálniční známku. K dispozici je ovšem pouze její roční varianta, která vás v přepočtu na koruny vyjde asi na 1 040 Kč. 

Dálniční poplatky v Lucembursku

Osobní automobily mohou po dálnicích v Lucembursku jezdit zadarmo.

Ceny benzínu a nafty v Česku a Evropě v roce 2024

Dále je dobré se před cestou také podívat na aktuální ceny pohonných hmot a naplánovat podle nich na trase co nejvýhodnější tankování.

Země Natural 95 (euro) Nafta (euro)
Česká republika 1,45 1,47
Rakousko 1,48 1,59
Německo 1,78 1,70
Švýcarsko 1,90 2,05
Francie 1,88 1,79
Lucembursko 1,57 1,55

Zdroj dat: ec.europa.eu, tolls.eu a mbenzin.cz, aktuální k 7. 1. 2024; cenu v eurech jsme zvolili pro lepší přehled.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ HAVARIJNÍ POJIŠTĚNÍ

Kdy jet autem do Paříže?

Kolony, zácpy a objížďky. Ty na své trase nemá rád žádný motorista. Proto se ještě před cestou podívejte na jejich aktuální stav a v průběhu jízdy také sledujte dopravní zpravodajství. Určitě se také vyhněte dopravním špičkám ve velkých městech, které se pojí především s ránem a odpolednem, tedy s dobou, kdy lidé jezdí do práce a z ní. 

Vhodné je také vyrazit v průběhu pracovního týdne, protože o víkendech se na silnicích setkáte s lidmi, kteří vyráží na dovolenkové turnusy a výlety. 

V případě, že se do Paříže chystáte vyrazit v létě, určitě počítejte s hustší dopravou i vyšším počtem turistů, protože se zde budou konat Letní olympijské hry 2024.

Jak se připravit na cestu autem do Paříže?

Do Paříže to z České republiky máme přece jen dál, takže pořádně zkontrolujte své vozidlo, aby vás nic nepřekvapilo. Svou pozornost zaměřte hlavně na stav brzd, pneumatik, světel a oleje. A pokud chcete mít stoprocentní jistotu, nechejte vůz prověřit profesionály v servisu. 

Kromě toho se také podívejte na stav vašeho povinného ručení a havarijního pojištění, které by se o vás mělo správně postarat také za hranicemi. Samozřejmě nezapomeňte uzavřít také správné cestovní pojištění do Francie - například prostřednictvím naší intuitivní online kalkulačky cestovního pojištění. Pojištění se vám bude hodit nejen v případě nemoci a úrazu, ale také ve chvílích, kdy třeba nechtěně způsobíte škodu někomu jinému. 

K samotnému vycestování do Francie vám pak bude stačit platný občanský průkaz (vlastní doklad potřebují také děti, a to včetně miminek). Samozřejmostí je při cestě autem i platný řidičský průkaz.

Mohl by vás zajímat náš článek o tom, jak se dostanete autem na Korsiku, čtvrtý největší ostrov ve Středozemním moři, který patří Francii.

Na tohle si před cestou do Paříže dejte pozor

 • Městské zóny s nízkými emisemi: V Francii se setkáte se zónami s omezenými emisemi. Pro vjezd do těchto míst potřebujete speciální povolení. Například vjezd do Paříže autem je umožněn pouze vozidlům s platnou ekologickou vinětou Crit’Air třídy E, 1, 2, 3 nebo 4, přičemž do budoucna se plánuje zpřísnění těchto omezení. Porušení pravidel je sankcionováno pokutou ve výši 68 až 375 eur.
 • Bezpečnostní přestávky: V průběhu cesty si dělejte pravidelné bezpečnostní přestávky, a to minimálně co 2 až 3 hodiny, nebo se v řízení střídejte se spolujezdcem. V průběhu cesty si také lze udělat zastávku s přespáním v některém z měst, které zmiňujeme v tomto článku.

Cesta autem vám přijde náročná? Máme pro vás informace ohledně cesty do Paříže vlakem.

Praktické dopravní informace a povinná výbava ve Francii

Seznamte se s jednotlivými prvky povinné výbavy ve Francii, aby vám z nich ve vozidle nic nechybělo. Kromě toho musíte také splňovat podmínky ohledně povinné výbavy ve státech, kterými budete projíždět. Proto se podle zvolené trasy podívejte také na složení povinné výbavy v Německu, Rakousku, Švýcarsku či Lucembursku.

Druh povinné výbavy Povinnost
Vesta s reflexními prvky ANO
Výstražný trojúhelník ANO
Autolékárnička NE
Hasicí přístroj NE
Denní svícení DOPORUČENO

A neuškodí se ani seznámit s praktickými dopravními informacemi ve Francii, které vám jízdu po zdejších silnicích usnadní.

 • Rychlostní limity: Ve městě 50 km/h, na silnici 80-110 km/h a na dálnici 130 km/h.
 • Alkohol: Tolerance alkoholu v krvi je do 0,5 promile.
 • Pokuty: Buďte připraveni na to, že ve Francii vás za dopravní přestupky čekají poměrně vysoké pokuty. Dávejte si tedy pozor na dodržování rychlosti, jízdu na červenou a také na správné parkování.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Co vidět v Paříži a okolí

 • Centre Pompidou: Moderní umělecké centrum nabízející rozsáhlou sbírku moderního a současného umění, navíc s vynikajícím výhledem na Paříž.
 • Pantheon: Monumentální hrobka v Latinské čtvrti, kde jsou pohřbeny významné osobnosti francouzské historie.
 • Musée Rodin: Muzeum věnované dílu Augusta Rodina, umístěné v nádherném městském paláci s krásnou zahradou.
 • Place des Vosges: Nejstarší náměstí v Paříži, známé svým jednotným architektonickým stylem a příjemnou atmosférou.
 • Canal Saint-Martin: Oblíbené místo pro procházky a pikniky u vody.
 • Opéra Garnier: Majestátní opera a baletní dům s bohatě zdobeným interiérem.
 • Musée de l’Orangerie: Muzeum umění, kde jsou vystaveny Monetovy obří obrazy leknínů ve speciálně navržených oválných místnostech.
 • Le Marais: Historická čtvrť plná úzkých uliček, butiků, galerií a kaváren, ideální pro pohodové odpoledne.

Mimo Paříž vás pak zaujmou tato místa:

 • Provins: Středověké město zapsané na seznamu UNESCO, známé svými dobře zachovanými středověkými stavebními památkami a historickými rekonstrukcemi.
 • Vaux-le-Vicomte: Překrásný barokní zámek s rozsáhlými zahradami, který sloužil jako inspirace pro výstavbu Versailles.
 • Troyes: Historické město známé svými barevnými hrázděnými domy, gotickými kostely a významnými muzei.
 • Amiens: Domov jedné z největších gotických katedrál ve Francii známé svou architektonickou krásou a historickým významem.

LOH 2024 v Paříži

V roce 2024, konkrétně od 26. července do 11. srpna, se Paříž stane epicentrem sportovního světa díky své hostitelské úloze letních olympijských her, na kterých se představí doslova tisíce sportovců z celého světa. Sportovní klání proběhnou na ikonických místech Paříže, což slibuje nevšední zážitek. Vzhledem k očekávanému náporu návštěvníků je klíčové si včas zajistit ubytování a svou cestu na tuto sportovní událost plánovat opravdu s větším časovým předstihem.

Nezapomínejte na povinné ručení a havarijní pojištění

Při cestě do zahraničí vlastním vozidlem je zcela zásadní mít sjednané kvalitní povinné ručení. Právě z něj plyne náhrada škod, které provozem auta způsobíte na zdraví či majetku někoho jiného. Ať už jde o srážku a pomačkané plechy, nebo jen drobný škrábanec na karoserii.

Chcete, abyste měli odpovídajícím způsobem chráněný i svůj vlastní vůz? Nezapomeňte si uzavřít i havarijní pojištění, které tu pro vás bude nejen v případě nehody, ale také ve chvílích, kdy vaše auto poškodí živly, vandal nebo dojde k jeho odcizení. A podívejte se také na úroveň kvality poskytovaných asistenčních služeb, které v případě vzniku pojistné události opravdu oceníte. 

Využít k tomu můžete naši online kalkulačku, pomocí níž si autopojištění nejen přehledně srovnáte, ale během pár minut také sjednáte. Všechny potřebné dokumenty vám potom přijdou v e-mailu.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ HAVARIJNÍ POJIŠTĚNÍ