Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Jak se zbavit námrazy na oknech

S přicházející zimou nastává pro spoustu motoristů ne zrovna oblíbená ranní rozcvička při škrábání skel u jejich motorového miláčka. A jako naschvál to přijde vždy, když se to nejméně hodí a vy zrovna pospícháte do práce na důležitou schůzku, k lékaři nebo třeba s dětmi do školy. Máte pocit, že je tenhle boj nekonečný a příroda většinou zvítězí? Máme pro vás pár tipů jak se zbavit námrazy na oknech.

Námraza na autě

Jak se zbavit námrazy na oknech

Pokud nepatříte mezi šťastlivce, co mají vozidlo zaparkované v garáži nebo si práci neusnadní vyhříváním skel na vašem vozidle, zimnímu rannímu rituálu se škrabkou v ruce se zřejmě opravdu nevyhnete. Existuje ale pár vychytávek, které vám tento ranní boj mohou usnadnit.

Jako profík

  • Přikrytím

Jedním z nejjednodušších řešení problémů s námrazou oken je snaha této situaci předejít. V tomto případě je ideální skla prostě zakrýt. Využít můžete aluminiovou fólii, která se v zimě hodí proti námraze, v létě pak jako ochrana před vysokými teplotami a přímým sluncem. Clonu stačí rozvinout a pomocí speciálně prodlouženým koncům přivřít do dveří. Díky tomu vám clona ani při prudkém větru neuletí a navíc nebude lákat nenechavé kolemjdoucí. Vyrábí se i plachty, které zároveň zakryjí kromě čelního i zadní sklo, upevnění je ale spíš úkolem pro dva. Podobně poslouží třeba i stará deka, bublinková fólie nebo kartonová deska, kterou přichytíte pomocí stěračů.

  • Rozmrazovač ve spreji

Pokud razíte heslo ,,rychle a účinně", pak při koupi rozmrazovače oken ve spreji rozhodně nesáhnete vedle. Seženete ho už za pár desítek korun. Samozřejmě je třeba dbát pokynů výrobce, který uvádí i přesný postup pro aplikaci konkrétního spreje, nicméně obvykle stačí nastříkat, chvíli počkat a můžete vyrazit s čistým štítem.

Osvědčené ,,babské" rady

Jako téměř u všeho, i v této oblasti existuje několik tipů, jak se zbavit námrazy na oknech prostřednictvím po domácku vyrobených a vymyšlených přípravků.

  • Trocha alchymie

Takový rozmrazovač na auto si úplně snadno můžete vyrobit i doma. Stačí smíchat 3 díly octa s jedním dílem vody a směs nalít do nádoby s rozprašovačem. Ocet může být nahrazen alkoholem (čistým lihem) v poměru s vodou 2:1. Postup rozmražení je stejný jako u výše uvedeného spreje, stačí nastříkat a počkat. Bohužel vás tento roztok nemusí škrabky zbavit nadobro. Pak jen ale stačí odstranit přebytečné kusy námrazy, které se nerozpustily úplně.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

  • Sůl nad zlato

Není tajemstvím, že sůl led rozpouští a brání vytvoření námrazy. A tyto zkušenosti lze snadno zužitkovat právě i na čelní skla vozidel. Stačí si vzít doma zapomenutou lichou ponožku, naplnit ji solí a večer s ní pak přetřít okna vašeho vozidla. Dostane se tak na ně slaný roztok, který by měl namrznutí bránit. A pokud vás trápí zamlžená vnitřní skla a námraza uvnitř auta, je to pravděpodobně způsobeno hlavně vlhkostí, která se v autě v zimě drží. A i zde se vám bude hodit ponožky, které stačí naplnit kočičím stelivem a umístit je kamkoliv do auta. Stelivo vlhkost pohltí.

  • Východním směrem

Pokud je to možné, pokuste se své vozidlo parkovat čelním sklem směrem na východ. Slunce vám může ráno pomoci anebo vás škrábání dokonce ušetřit.

  • Namočený ručník

Opět v rámci prevence námrazy na oknech, můžete také použít starý ručník, který namočíte do dostatečně slané vody a večer ho rozprostřete na čelní sklo. Díky tomu, že sůl snižuje teplotu, při které voda mrzne, můžete se škrábání vyhnout, případně je mít alespoň snazší.

Kdo škrábe, ten jede

Občas vám ale prostě nezbude nic jiného než sáhnout po klasické škrabce a pustit se do odstraňování námrazy.

Postupujte následovně:

  • nastartujte motor;
  • topení zapněte na nejvyšší teplotu tak, aby foukalo co nejvíce na přední sklo;
  • při čekání, než námraza povolí, můžete zkusit štěstí u bočních okének;
  • a škrábejte, ale pozor na lak na autě.

Používejte ideálně mosaznou škrabku, která má v plastovém držadle vsazen proužek mosazi, díky němuž je také tak ostrá.

Pozor!

K rozmrazení nikdy nepoužívejte horkou vodu. Sklo by mohlo snadno díky vysokému teplotnímu rozdílu a šoku, i prasknout.

Přejeme vám tedy pohodová rána bez ranního škrábání.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ