Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Kontrolky v autě

Publikováno: 24.10.2023

Kontrolky v autě jsou jedním z klíčových prvků, které u dnešních vozidlech najdeme a které dávají řidiči důležité informace o stavu jeho stroje. Ať už jste začínající řidič, nebo zkušený silniční matador, je důležité znát význam jednotlivých kontrolek, a sice proto, abyste nepodcenili jejich sdělení a neohrozili tak svou bezpečnost a pohodlí při řízení. Podívejte se spolu s námi na různé typy kontrolek - od základních až po ty, které značí důležité problémy. 

Kontrolky v autě

Co znamenají kontrolky v autě?

U každého vozu se setkáte s kontrolkami světel v autě ve třech barvách:

  • Zelená: Vše je v pořádku, můžete jet. Tyto kontrolky mají informační charakter ohledně funkcí vozidla (např. zapnutá světla apod.).
  • Oranžová: Pozor, varování. V takovém případě je možné pokračovat v jízdě, ale auto může mít nějakou závadu.
  • Červená: Zastavte! Výstražná červená kontrolka informuje a vážné závadě, či překážce, kvůli které není možné jet. V takovém případě je nutné závadu neprodleně odstranit.

Rozhodně byste se měli snažit problémům předejít a provádět pravidelný servis.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Jednotlivé výstražné kontrolky v autě

Přesné kontrolky se mohou odlišovat podle značky a modelu automobilu. Podrobnější informace proto vždy najdete v servisním manuálu od vašeho vozidla. Nejčastěji se ve vozidlech setkáte s těmito kontrolkami:

Červené kontrolky v autě

Baterka (akumulátor s + a -)

Jedná se o problém s dobíjením baterky. Vypněte v autě všechny elektrické spotřebiče, které nepotřebujete k jízdě (klimatizace, rádio apod.) a jeďte do servisu.

Motorový olej (červená olejnička)

Jestli dojde k rozsvícení této kontrolky, ihned zastavte, jinak se vystavujete riziku nevratného poškození motoru. Po zastavení nechejte vychladnout motor a zkontrolujte hladinu oleje. Jestli je nízká, doplňte ho. V případě, že olej uniká a kontrolka dále svítí, je nutné nechat vozidlo odtáhnout do servisu.

Chladicí kapalina (kolmá měrka ve vlnkách)

S touto kontrolkou se setkáte v případě přehřátí motoru, či při nízké hladině chladicí kapaliny. Pokud se tato kontrolka rozsvítí, ihned zastavte a nechejte motor vychladnout. Doplňte chladicí kapalinu (je možné použít i destilovanou vodu). I v tomto případě je dobré zajet do servisu, kde kapalinu doplní a podívají se na její možný únik. 

Brzdy (červený vykřičník v kruhu)

Tuto kontrolku uvidíte například při zatažené ruční brzdě. Jinak se s ní setkáte v případech, kdy je nějaký problém s brzdami. Pokud kontrolka svítí i při doplnění brzdové kapaliny, dejte auto ihned od servisu.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ HAVARIJNÍ POJIŠTĚNÍ

Oranžové kontrolky v autě

ABS (ABS)

Kontrolka značící problém s ABS (Anti-lock Brake System), tedy s bezpečnostním systémem, který brání zablokování kol při brzdění. S vozidlem můžete pokračovat v jízdě, ale buďte opatrní při prudkém brzdění, abyste nedostali smyk. Určitě je dobré navštívit servis.

Hladina oleje (oranžová olejnička)

Pokud svítí tato kontrolka, je problém s hladinou motorového oleje, či s tlakem oleje v motoru. Zkontrolujte tedy stav oleje, a jestli je to třeba, doplňte ho. Pokud je hladina v pořádku, je možná problém s čerpadlem nebo s čidlem oleje. Aby nedošlo k poškození motoru, zajeďte s autem do nejdříve do servisu.

Ostřikovače (okno se stěračem a tečkami = voda)

V tomto případě je třeba doplnit vodu do ostřikovačů. Tu neprodleně dolijte (dbejte taky na vhodnou kapalinu dle ročního období), protože se špinavým čelním sklem se moc bezpečně jezdit nedá.

Opotřebení brzdových destiček (kolo s přerušovanými čárkami = destičky)

Hlášení nadměrného opotřebení brzdových destiček, je možné s ním jet ještě přibližně 1 000 km. Výměnu destiček ale nenechávejte na poslední chvíli.

Řídicí jednotka motoru (motor)

Kontrolka hlásící různé potíže s motorem (např. selhání vstřikování paliva, porucha senzorů, problémy s výfukovým systémem atd.). Nejlépe jeďte ihned do servisu.

Kontrola tlaku v pneumatikách (oranžový vykřičník v půlkruhu)

Ve automobilech, které byly vyrobené po roce 2014, najdete senzory tlaku v pneu. Jestli tedy uvidíte tuto kontrolku, je třeba zkontrolovat tlak v pneumatikách a případně je dohustit. Je také možné, že došlo k poškození některé z pneu. V tom případě bude nutná její oprava, nebo dokonce výměna. 

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Bezpečně na cestách nejen se znalostí kontrolek

Znát svůj automobil a všechna jeho hlášení a funkce je jen jedním dílkem ze skládačky bezpečné jízdy na silnicích. S tím se pojí autodiagnostika. A co je ještě důležité? Mít správné pojištění vozidla. To se skládá ze zákonem daného povinného ručení a dobrovolného havarijního pojištění. U obou těchto pojistek byste se měli zaměřit nejen na odpovídající výši pojistných limitů, ale také na úroveň asistenčních služeb a zajištění pro případy, jako je:

  • srážka se zvěří,
  • poškození skel,
  • poškození vozidla vandalem,
  • krádež vozidla,
  • úraz posádky.

A pro celou řadu dalších situací. Neopomíjejte také pravidelnou revizi vašich pojistných smluv (alespoň co dva roky). Zjistíte tak, zda na pojistkách zbytečně nepřeplácíte i jestli na trhu není jiný pojistný produkt, který se o vás postará lépe a za výhodnější pojistnou částku. Jestli se chcete podívat na aktuální nabídku pojišťoven, jděte do naší online kalkulačky, která vám s tím pomůže.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ HAVARIJNÍ POJIŠTĚNÍ