Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Diagnostika auta

Moderní doba přináší neustálý pokrok ve všech oblastech života, což platí i pro svět automobilů. Jednou z klíčových inovací v tomto odvětví je autodiagnostika. Co to vlastně znamená, jak dlouho trvá a kde lze zakoupit přístroj pro autodiagnostiku? Na to vše vám odpovíme.

Co je autodiagnostika?

Autodiagnostika je proces, který umožňuje vozidlům provádět analýzu svých vlastních problémů a chyb. To znamená, že moderní automobily jsou vybaveny elektronickým systémem, jako je řídicí jednotka, která dokáže monitorovat různé aspekty vozidla.

Pokud se objeví nějaký problém, může automobil sám informovat řidiče o potřebě opravy, což umožňuje rychle reagovat a minimalizovat riziko závady na vozidle. V případě, že vozidlo touto možností nedisponuje a pouze se rozsvítí kontrolka motoru, je nutné provést autodiagnostiku pro zjištění podrobnějších informací.

Co vše zjistí diagnostika auta?

Diagnostika auta dokáže analyzovat informace o:

 • motoru,
 • řídicí jednotce,
 • převodovce,
 • brzdách,
 • emisích,
 • baterii,
 • vstřikovači paliva,
 • průtoku vzduchu,
 • chladicí kapalině,
 • zapalovacích cívkách,
 • škrticí klapce.

Všechny chyby převádí do kódů, které se dají přečíst právě pomocí čtečky nebo servisní příručky.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ HAVARIJNÍ POJIŠTĚNÍ

Jak se dělá diagnostika na auto?

Pokud se chystáte na diagnostiku do servisu, určitě vás zajímá cena diagnostiky auta. Ta je v každém autoservise jiná. Někde může stát 500 Kč, jinde 1 000 Kč. Jde o rychlý úkon, takže se do pár minut dozvíte výsledek o chybných hlášeních vozu. Pro diagnostiku se využívají různé přístroje, záleží na tom, jakou technologii má servis k dispozici.

Diagnostiku si ale můžete udělat i sami, a to tak, že si ji koupíte. U moderních diagnostik jde o velkou investici, ale ta často není nutná a lze za ni zaplatit i pár stovek.

Kde koupit autodiagnostiku?

Přístroje pro diagnostiku mají různou cenu podle toho, jakým způsobem přenáší data. Například nejlepší diagnostika na auta je ta s displejem. Zároveň je ale i nejdražší. Může stát 4 000 Kč, v případě nejmodernějších diagnostik až 25 000 Kč. Oproti tomu lze některé diagnostiky stáhnout online jako aplikace, aniž byste platili velké sumy. Tyto aplikace jsou kompatibilní s vozy, které využívají například technologii Bluetooth k přenosu dat. Přístrojová diagnostika s přenosem informací do aplikace pomocí Wi-Fi a Bluetooth se pak pohybuje i okolo 1 000 Kč. Při pořizování je ale nutné myslet i na redukce k připojení a kabely, což je investice v rozmezí několika málo stovek korun.

Přístroje pro diagnostiku jednoduše pořídíte v e-shopech s elektronikou, ale i specializovaných prodejnách s autopotřebami a servisech.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ HAVARIJNÍ POJIŠTĚNÍ

Jak dlouho trvá autodiagnostika?

Diagnostika vozidla se provádí na počkání, protože trvá jen několik málo minut. Součástí analýzy chyb a problémů je protokol, který na ně upozorní, a pak je na dohodě mezi vámi a servisem, které chyby jsou natolik zásadní, aby se přistoupilo k okamžité opravě vozidla. To v závislosti na problému může trvat několik hodin, při nejhorším dní. V každém případě doporučujeme nejezdit do servisu naslepo, ale předem se objednat, aby mohli zaměstnanci počítat s případnými opravami.

Ochraňte svůj vůz před škodami

Stejně jako je důležitý pravidelný servis a kontrola vozidla, je důležité sjednání kvalitního pojištění vozu. O vůz se tedy musíte starat fyzicky, ale o vaši peněženku, pohodlí a bezpečnost na cestách se postaráte pomocí výhodného povinného ručení a havarijního pojištění. Právě těmto produktům se na stránkách Top-Pojištění.cz pravidelně věnujeme. Pokud k nim máte jakékoliv otázky, neváhejte nás kontaktovat, nebo rovnou využijte srovnání cen a aktuálních nabídek ověřených pojišťoven na českém trhu.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ