Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Blikající nebo svítící kontrolku motoru raději nepodceňte

Publikováno: 01.03.2024

Rozsvítila se vám v autě kontrolka a vy nevíte, co s tím? Není to náhodou kontrolka poruchy motoru? Ať už je to ona, nebo jiná, rozhodně se nevyplatí situaci neřešit. Co jednotlivé kontrolky znamenají, jakou mohou mít barvu a jak byste na ně měli správně reagovat? Povíme si v článku.

Svítící kontrolka motoru

Co to je kontrolka v autě?

Kontrolky v autě mají za úkol informovat řidiče o stavu vozidla. Mají poskytovat důležité zprávy o závadách, a to jak těch drobných, tak i těch závažných. Kontrolky se mohou rozblikat nebo rozsvítit poté, co některé z čidel vozu zachytí problém.

Kontrolky se ve vozidle objevují ve formě jednoduchých obrázků, které by měly být pochopitelné na mezinárodní úrovni a po jejich rozsvícení by mělo být uživateli vozu jasné, ve které části automobilu je něco špatně. Pro každého řidiče je tedy nutné znát význam kontrolek. Může tím předejít řadě problémů. V případě, že některá z nich svítí, bude potřebovat auto zřejmě do servisu, kde zjistí, co je s vozidlem špatně. Případně mohou provést diagnostiku vozu.

Kde se kontrolky nachází a jakou můžou mít barvu?

Kontrolky se nachází na palubní desce automobilu. Obvykle se rozsvítí v okolí budíků, tedy tachometru nebo otáčkoměru.

Barev, kterými mohou svítit, je několik. Rozsvítí se tou či onou barvou v závislosti na vážnosti problému, který vůz má.

  • Červená kontrolka - jedná se o výstrahu, vozidlo má závažný problém a je nutné ho zastavit.
  • Oranžová (může být i žlutá) kontrolka - upozorňuje na možný problém, není potřeba vozidlo zastavovat.
  • Zelená (bílá, modrá) kontrolka - jedná se o kontrolky informačního charakteru, vše je v pořádku, pouze dávají řidiči zprávu, že určitý systém byl aktivován a funguje bez problémů.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Kontrolky motoru

Nejvýznamnější součástí auta je motor, který je zodpovědný za pohon vozu. Proto je potřeba jeho kontrolkám věnovat největší pozornost.

Blikající kontrolka motoru po nastartování signalizuje skutečně závažnou poruchu. Pokud po nastartování svítí kontrolka motoru a delší dobu zůstane svítit, znamená to nějaký problém. Za normálních okolností by se měla rozsvítit a opět zhasnout. Pokud se po nastartování ani nerozsvítí, tak je problém se samotnou kontrolkou.

Pokud začne svítit kontrolka motoru po natankování, bude problém nejspíše v palivu nebo v jeho nesprávném zavedení do vozidla.

Jaké jsou kontrolky motoru?

Jaké můžete nalézt v autě kontrolky motoru, jakou mají barvu a co znamenají, si teď přehledně vysvětlíme.

Červená kontrolka motoru

Červené kontrolky motoru jsou celkem tři:

  • Přehřátí chladicí kapaliny: Došlo k přehřátí motoru. Většinou se jedná o nedostatek chladicí kapaliny. Množství kapaliny lze zkontrolovat, ale až po důkladném vychladnutí motoru! Případně ho můžete dolít. Pokud i nadále svítí, musíte do autoservisu.
  • Závada dobíjení: Nesprávné dobíjení autobaterie. Většinou kvůli rozbitému alternátoru. Pokud svítí samostatně, můžete dojet do nejbližšího autoservisu. Pokud svítí i ostatní kontrolky motoru červeně, tak s vozidlem nikam nejezděte.
  • Nízký tlak motorového oleje: Značí nedostatečný tlak motorového oleje pro bezpečný chod motoru. Po vychladnutí motoru změřte hladinu oleje a dolejte případně na maximum. Pokud kontrolka svítí i nadále, tak budete muset navštívit autoservis.

Nezapomeňte, že musíte mít sjednané povinné ručení. Bez něj zkrátka vyjet nemůžete. Naše kalkulačka vám přehledně porovná jednotlivé nabídky a tu nejvýhodnější si přes ni rovnou můžete sjednat. Kalkulačka funguje nezávazně a zcela zdarma.

Kalkulačka Povinného ručení

Oranžová kontrolka motoru

Oranžové kontrolky motoru jsou celkem čtyři:

  • Nízká hladina motorového oleje: V motoru je málo motorového oleje. Po jízdě co nejdříve zkontrolujte hladinu oleje a případně ji doplňte.
  • Nesprávné spalování: Dochází ke špatnému spalování paliva. Můžete pokračovat dále v jízdě, ale co nejdříve bude potřeba navštívit autoservis.
  • Závada žhavení motoru: Jedná se o závadu na žhavení naftového motoru. Můžete pokračovat dále v jízdě, ale co nejdříve bude potřeba navštívit autoservis.
  • Zanesení filtru pevných částic: Znační zanesení filtru pevných části sazemi. Při delší jízdě by se měl filtr jízdou vypálit. Pokud ani to nepomůže, bude nejspíše potřeba jeho výměna nebo důkladnější vyčištění.

Kdy vás kontrolky nerozhází? Když víte, že jste pojištění

V rámci havarijního pojištění občas nabízejí pojišťovny také připojištění poruchy vozidla. To se vztahuje na opravu vnitřních mechanických a elektrických závad. Pokud chcete mít jistotu, že v případě rozsvícení kontrolky nebudete muset vydávat z vlastní kapsy větší obnos peněz, může vám toto pojištění přinést klid.

Jak najít to správné havarijní pojištění? Důležité je, aby krylo všechna rizika, která požadujete, takže důrazně doporučujeme si pročíst pojistné podmínky. Mezi další faktory, které byste měli brát v úvahu, patří třeba výše spoluúčasti.

A v neposlední řadě také cena, kterou budete za pojištění platit. S tím vám může pomoci naše kalkulačka, kam zadáte jen VIN nebo SPZ vozidla a my vám nabídneme přehledné srovnání. Vy si potom z naší nabídky jen vyberete to pro sebe nejlepší autopojištění.

Srovnat HAVARIJNÍ POJIŠTĚNÍ