Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Pojištění na auto

Nevíte, jaké pojištění na auto sjednat? Jaké pojištění je povinné a které z těch nepovinných je také vhodné do smlouvy zahrnout? Kde pojištění získat za výhodnou cenu? Tak všechny tyto dotazy se vám pokusíme zodpovědět v níže uvedeném článku, který je právě na problematiku pojištění vozidel zaměřen.

Mýtné kamiony

Povinné ručení

V první řadě je určitě nutné zmínit pojištění odpovědnosti z provozu vozidla neboli povinné ručení. Toto pojištění na auto jste ze zákona povinni uzavřít, jakmile se stanete majitelem motorového vozidla. Povinné ručení musí mít sjednané každé vozidlo, které je registrováno v evidenci vozidel a je provozováno po veřejných pozemních komunikacích. Pojištěné musí být vozidlo i v případě, že je na dané pozemní komunikaci pouze odstaveno. Povinné ručení je povinně smluvní pojištění na auto a tak i když si jej uzavřít musíte, můžete si vybrat v jakém rozsahu a u jaké pojišťovny. Úkolem povinného ručení je ochránit zdraví a majetek třetích osob, kterým byla škoda způsobena provozem pojištěného vozidla.

Limity povinného ručení jsou vždy definovány v milionech korun a uvedeny vždy pro obě části, tedy pro zdraví a majetek. Současně je dle zákona o povinném ručení nejnižší hranice limitu pojistného plnění stanovena na 50 mil. korun. K navýšení z původních 35 mil. korun došlo s novelou zákona o povinném ručení v roce 2024. Horní hranice případného plnění není omezena a tak se částky mohou vyšplhat opravdu do vysokých hodnot. Z pojistného plnění se v těchto případech hradí nejen náklady na ošetření, ale také ztráta výdělku, odškodnění z důvodu ztížení společenského uplatnění, náklady na péči nebo psychická újma rodinných příslušníků poškozeného. Proto je odborníky důrazně doporučováno nespoléhat na základní limity povinného ručení a sjednat pojištění na auto s limity vyššími, minimálně 100 mil. Kč. Rozdíly v ceně oproti základním limitům nejsou nikterak vysoké.

Havarijní pojištění

Dalším z možných pojištění na auto, které si můžete sjednat, je havarijní pojištění. Na rozdíl od povinného ručení kryje havarijní pojištění škody přímo na pojištěném vozidle. Vyplatí se jej tedy uzavřít v případě, že máte novější vozidlo a nechcete případná poškození hradit ze svých prostředků. Havarijní pojištění se obvykle uzavírá ve variantě All Risk, tedy všechna rizika, která zahrnují havárii, odcizení, vandalismus a živelní pojištění. U havarijního pojištění je pro výši limitu pojistného plnění a i pro cenu tohoto pojištění podstatným ukazatelem nastavená pojistná částka, tedy aktuální hodnota daného vozidla. Při sjednávání pojištění tedy doporučujeme pojistnou částku dobře zvážit a nastavit tak, aby co nejvíce odpovídala realitě. Případné podpojištění, tedy nastavení nižší pojistné částky než je ta skutečná nebo nadpojištění, tj. vyšší pojistná částka než je aktuální hodnota vozidla, má negativní vliv na pojistné plnění v případě pojistné události. Tento druh pojištění na auto se většinou sjednává s určitou spoluúčastí, která může být od 1 % až po 20 %, lze ale najít i produkty s nulovou spoluúčastí.  Podle toho se pak na pojistné události podílíte platbou z vlastních prostředků.

Možnosti připojištění

K povinnému ručení i havarijnímu pojištění pak máte možnost zvolit některé z mnoha připojištění, nejčastěji se však jedná o připojištění skel, úrazu řidiče a posádky vozidla, střetu se zvěří, rozšířených asistenčních služeb anebo pojištění přírodních rizik. Dále je pak v nabídce pojišťoven například připojištění zavazadel, pojištění odcizení vozidla, zapůjčení náhradního vozidla při nehodě nebo poruše, přímá likvidace při pojistné události, úmrtí obou rodičů ve vozidle, pojištění sportovní výbavy převážené ve vozidle atd. Vždy samozřejmě záleží na nabídce dané pojišťovny a také obsahu vaší smlouvy. Samozřejmě pokud máte sjednané havarijní pojištění v produktu All Risk, pak je pro vás například připojištění odcizení vozidla nebo střetu se zvěří bezpředmětné.

Jak sjednat pojištění na auto

Chystáte se na nákup vozidla a nevíte, kde pojištění na auto sjednat? Je vám jasné, že vám při prodeji vozidla pojištění nabídnou, ale dle dřívějších zkušeností víte, že se často jedná o velmi předražené nabídky. Jak to ale udělat, abyste vozidlo pojistili výhodně a mohli s ním rovnou odjet? Je to snadné. Pojistěte si své vozidlo online nebo po telefonu u Top-Pojištění.cz. Na webových stránkách této společnosti stačí otevřít kalkulaci povinného ručení, v případě komplexního pojištění pak kalkulaci havarijního pojištění a za pár minut máte hotovo. V úvodu budete vyzváni k zadání několika základních technických parametrů vozidla a údajů o pojistníkovi. V dalším kroku už budete mít před sebou přehledné srovnání dle ceny, kde si můžete zadat, zda máte zájem o vyšší či nižší limity krytí a vybrat požadovanou frekvenci platby. Zároveň vám bude v průběhu kalkulace ověřen bonus online, nebudete už muset cokoliv dokládat. Pro sjednání pojištění pak stačí pokračovat dále přes tlačítko Koupit, vyplnit konkrétní údaje o vozidle, pojistníkovi a případně vlastníkovi a držiteli vozidla, pokud se od pojistníka liší a objednávku dokončit. Poté obratem na e-mail obdržíte veškeré informace o vybraném pojištění, pokyny pro platbu a samozřejmě smlouvu a zelenou kartu k vytištění. Na cestu si stačí zelenou kartu vytisknout. Smlouvu není třeba podepisovat, pojištění vzniká zaplacením pojistného ve stanoveném limitu. Pokud si přejete, aby vaše pojištění platilo ihned, doporučujeme platbu provést co nejdříve.

A pokud nemáte k dispozici notebook či chytrý telefon s připojením k internetu anebo jen preferujete poradenství při výběru pojištění na auto, využijte možnost sjednání pojištění telefonicky. Stačí nás kontaktovat telefonicky, e-mailem nebo na online chatu a pracovníci našeho zákaznického centra už vám se vším pomohou.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ HAVARIJNÍ POJIŠTĚNÍ