222 100 200 Zavoláme vám zpět

Aquaplaning – nebezpečné sklouznutí

O aquaplaningu už asi každý z nás někdy slyšel. Víme, že se jedná o nebezpečný jev, který nás může potkat při jízdě autem na mokré vozovce. Ale o co přesně jde a jak vzniká? Lze mu nějak předcházet? A co má vlastně člověk dělat, když už se s aquaplaningem setká? V textu najdete odpovědi na všechny tyhle otázky.

aquaplaning

Co je aquaplaning?

K aquaplaningu dochází, když vjedete moc rychle například do kaluže. Voda, kterou auto nedokáže vytlačit svou hmotností se začne hromadit před pneumatikami (vytvoří se tzv. vodní klín), potom se rozšíří až pod ně a mezi gumou a vozovkou vznikne tenká vrstva vody, po které se auto ,,sklouzne" a přestane být ovladatelné.

Aquaplaning vzniká nejčastěji při jízdě rychlejší než 80 km/hod. Proto při dešti jezděte raději pomalu a vyhněte se nejen kalužím, ale i třeba vodě ve vyjetých kolejích na cestě. Zkuste také jet ve stopách aut před vámi-ta už vytlačila spoustu vody a vaše pneumatiky nebude čekat tolik práce.

Porovnat ceny

Jde aquaplaningu předejít?

Jak jsme řekli výše, důležité je hlavně snížit rychlost na bezpečnou míru. Jsou ale i další faktory, které mají na vznik aquaplaningu vliv.

Při aquaplaningu je důležitá schopnost pneumatiky odvést rychle vodu. Proto je potřeba mít pneumatiky v dobrém stavu, s odpovídající hloubkou dezénu. Je to jednoduché-čím je vzorek sjetější, tím je plytčí a tím pádem je na kole menší prostor pro odvedení nadbytečné vody a auto se snáze sklouzne.

Vliv má i tlak v pneumatikách. Moc nahuštěná kola zvyšují riziko vzniku aquaplaningu stejně jako ta podhuštěná.

Náchylnější jsou také auta se širšími pneumatikami (kola musí zvládnout odvést více vody), menší hmotností a pohonem na všechna čtyři kola.

Jak se zachovat při aquaplaningu?

Vznik aquaplaningu poznáte podle náhlých silnějších cuknutí ve volantu. Ty znamenají, že narážíte do vodního klínu mezi kolem a silnicí. V tuto chvíli nesmíte zmatkovat. Nebrzděte, nepřidávejte plyn ani prudce nezatáčejte. Jinak byste mohli dostat smyk anebo dokonce hodiny.

Co dělat při aquaplaningu:

  1. Volant držte rovně.
  2. Uuberte plyn a sešlápněte spojku.

Hnací kola se uvolní, jízdou o vodu zpomalí, auto si sedne zpátky na cestu a začne zase poslouchat.

Co nedělat při aquaplanningu:

  • Hlavně nebrzděte!

Jak se při aquaplaningu zachovat je tedy spíš pasivním řešením. Proto mnohem víc dbejte na prevenci a bezpečnou jízdu. A nezanedbávejte jak povinné, tak havarijní pojištění vozidla, protože na cestách se s tímhle rizikem nemusíte potkat jenom vy, ale i další řidiči.

Spočítat havarijní pojištění

Autor: Bára