Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Aquaplaning – nebezpečné sklouznutí

Aquaplaning – nebezpečný jev, o kterém každý z nás už někdy slyšel. Víte ale také to, o co přesně jde a jak aquaplaning vzniká? Lze mu nějak předcházet? A co má vlastně člověk dělat, když už se s aquaplaningem setká, aby nedošlo k nepříjemné nehodě? V našem článku pro vás máme všechny důležité informace. 

aquaplaning

Co je aquaplaning?

K aquaplaningu dochází, když vjedete moc rychle do menší vodní plochy (například do kaluže). Voda, kterou auto nedokáže vytlačit svou hmotností se začne hromadit před pneumatikami (vytvoří se tzv. vodní klín), rozšíří se pod ně a mezi gumou a vozovkou tak vznikne tenká vrstva vody, po které se auto ,,sklouzne" a přestane být ovladatelné.

Aquaplaning vzniká nejčastěji při jízdě rychlejší než 80 km/hod. Proto při dešti jezděte raději pomalu a vyhněte se nejen kalužím, ale i vodě ve vyjetých kolejích na cestě. Zkuste také jet ve stopách aut před vámi – ta už vytlačila spoustu vody a vaše pneumatiky nebude čekat tolik práce.

Jde aquaplaningu předejít?

Důležité je hlavně snížit rychlost na bezpečnou míru. Jsou ale i další faktory, které mají na vznik aquaplaningu vliv.

  • Hloubka dezénu. Při aquaplaningu je důležitá schopnost pneumatiky odvést rychle vodu. Proto je potřeba mít pneumatiky v dobrém stavu, s odpovídající hloubkou dezénu. Čím je totiž vzorek opotřebovanější, tím je plytčí, na kole je tak menší prostor pro odvedení nadbytečné vody a auto se snáze sklouzne.
  • Tlak v pneumatikách. Moc nahuštěná kola zvyšují riziko vzniku aquaplaningu stejně jako ta podhuštěná.
  • Šířka v pneumatikách. K aquaplaningu jsou náchylnější auta se širšími pneumatikami (kola musí zvládnout odvést více vody), s menší hmotností a pohonem na všechna čtyři kola.

Jak se zachovat při aquaplaningu?

Vznik aquaplaningu poznáte podle náhlých silnějších cuknutí ve volantu. Ty znamenají, že narážíte do vodního klínu mezi kolem a silnicí. V tuto chvíli nesmíte zmatkovat. Nebrzděte, nepřidávejte plyn ani prudce nezatáčejte. Jinak byste mohli dostat smyk anebo dokonce hodiny.

Co dělat při aquaplaningu:

  1. Volant držte rovně.
  2. Uberte plyn a sešlápněte spojku.

Hnací kola se uvolní, jízdou o vodu zpomalí, auto si sedne zpátky na cestu a začne zase poslouchat.

Co nedělat při aquaplanningu:

  • Hlavně nebrzděte!

Jak se při aquaplaningu zachovat je tedy spíš pasivním řešením. Proto mnohem víc dbejte na prevenci a bezpečnou jízdu. A nezanedbávejte jak povinné, tak havarijní pojištění vozidla, protože na cestách se s tímhle rizikem nemusíte potkat jenom vy, ale i další řidiči.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ HAVARIJNÍ POJIŠTĚNÍ

Autor: Bára