Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Nástrahy na podzimních silnicích

Publikováno: 11.10.2020

Podzim máme rádi především pro jeho barvy, romantické scenérie a příjemné dny babího léta. Ne vždycky je vněm všechno ale růžové – pro řidiče a jejich vozy například přináší hned několik nástrah, se kterými je dobré počítat a připravit se na ně. S našimi radami si s nimi ale poradíte levou zadní!

Podzimní silnice

Mlha hustá tak, že by se dala krájet

Na jízdu v mlze vám dáme jednu základní radu – snižte rychlost. Jeďte pomalu, stabilně a raději do cíle dojeďte o něco později než vůbec. Určitě se také nepouštějte do předjíždění, protože by se mohlo jednat o dost velký risk, kdy vás snadno může překvapit auto jedoucí v protisměru.

Při jízdě mějte zapnutá přední světla na ,,potkávačky". Dálková světla vám totiž v mlze službu neudělají – právě naopak. Zapnutím dálkových světel totiž docílíte zrcadlového efektu, takže jen osvětlíte sami sebe v autě. A navíc mohou dálková světla oslnit i řidiče jedoucí proti vám.

Pamatujte i na bezpečnou vzdálenost. Držet se za autem před vámi může sice dodávat pocit bezpečí, ale díky snížené viditelnosti mohou řidiči začít prudce brzdit a tím hrozí i větší riziko srážky. Rozhodně tedy nepodceňujte i správné pojištění vozidla, které vám pomůže zvládnou případné následky.

Někteří řidiči tak trochu tápou v oblasti použití mlhovek. Jak to s nimi tedy je? Určitě je nezapínejte hned při sebemenším náznaku mlhy. Vydávají totiž velmi silné světlo a můžou nepříjemně rušit ostatní. Použijte je tedy až při hustší mlze a kdykoli se zvedne, opět je vypněte. Dobrým ukazatelem je například to, že – pokud nevidíte pořádně SPZ auta jedoucího před vámi, zapněte mlhovky. Stejným pravidlem se řiďte i při nepříjemném a hustém mrholení nebo i silném dešti.

Hlavně se při jízdě nenechejte ničím rozptylovat. Vypněte rádio, vypněte zvonění na mobilu, a pokud nejedete sami, poproste spolujezdce, aby sledoval dopravní značení a vy se mohli plně soustředit jen na cestu před vámi. Pokud jedete v neznámém terénu, zapněte si na mobilu i GPS, aby vám spolujezdec hlásil i případně prudké a nečekané zatáčky.

Jízda mezi kapkami deště

Podobné jako u řízení v mlze, je to i při řízení v silném dešti. Opět platí - snižte rychlost, dodržujte bezpečnou vzdálenost, mlhovky zapněte až když máte problém dobře vidět ostatní auta.

Pozor dávejte i na tzv. aquaplaning. Ten vzniká např. při nájezdu ve vyšší rychlosti do kaluže a trochu připomíná jízdu po mokrém ledě. Jak se v takové situaci zachovat? Dejte nohu z plynu, nebrzděte a volant držte rovně bez prudkých pohybů. Ve chvíli, kdy se kolo zase chytne pevného povrchu, přestane se zmítat a pojede tam, kam míří volant.

Ranní rozcvičky s prvními mrazíky

S příchodem nižších teplot je tu i ,,oblíbená zábava" všech řidičů, kteří parkují na ulici – škrábání námrazy na sklech.

Nestárnoucím pomocníkem je jednoznačně škrabka. Než se do práce s ní pustíte, nastartujte auto, zapněte zahřívání zadního skla, a na to přední pusťte teplý proud vzduchu na maximum, aby hezky povolilo. Pokud nechcete mít zmrzlé ruce, podívejte se v obchodě po škrabce se zatepleným nepromokavým rukávem. Vyzkoušet můžete i rozmrazovací spreje, které z námrazy po chvíli udělají kaši, a vy ji pak jen lehce setřete stěrači.

Pro odstranění námrazy rozhodně nepoužívejte horkou vodu! Může se to zdát jako dobrý nápad, ale sklo se prohřeje jen na chvíli a voda při mínusových teplotách stejně zase zmrzne. Navíc prudké teplotní rozdíly neprospívají sklu, které může i prasknout.

Pokud si chcete odstraňování námrazy úplně odpustit, dejte přes noc na čelní sklo třeba izolační fólii s vrstvou hliníku, která vám peněženku nezruinuje. Dobře posloužit můžou i staré noviny nebo karton, deka či látka anebo bublinková fólie. Jen je nezapomeňte uchytit pod stěrače a ideálně i přivřením do dveří, aby vám neulétly anebo nebyly lákadlem pro kolemjdoucí nenechavce.

Přejeme vám šťastnou a bezpečnou cestu!

SPOČÍTEJTE SI SVÉ HAVARIJNÍ POJIŠTĚNÍ