222 100 200 Zavoláme vám zpět

Nástrahy na podzimních silnicích

Publikováno: 13.11.2019

Podzim plny barev vypadá na první pohled romanticky a idylicky. Pro řidiče může ale přichystat i nástrahy, se kterými je potřeba počítat a dobře se na ně připravit. V našem článku vám přinášíme několik tipů a rad, aby vám to šlo co nejlépe.

Podzimní silnice

Mlha hustá tak, že by se dala krájet

Hlavním pravidlem, které je při jízdě mlhou potřeba dodržovat je snížení rychlosti. Jeďte pomalu, stabilně, protože je to rozhodně lepší varianta než třeba nedojet vůbec. Taky se raději moc nepouštějte do předjíždění, aby vás nepřekvapilo auto v proti směru, které se najednou z mlhy vynoří.

Při jízdě mějte zapnutá přední světla na ,,potkávačky". Mohlo by se zdát, že ta dálková osvětlí cestu lépe, ale je to přesně naopak. Od mlhy se totiž odrazí a vznikne zrcadlový efekt, takže v autě osvětlujete sami sebe. A navíc mohou oslnit i řidiče jedoucí proti vám.

Pamatujte i na bezpečnou vzdálenost. Držet se za autem před vámi může sice dodávat pocit bezpečí, ale díky snížené viditelnosti mohou řidiči začít prudce brzdit a tím hrozí i větší riziko srážky. Rozhodně tedy nepodceňujte i odpovídající pojištění vozidla, které vám pomůže zvládnou případné následky.

Někteří řidiči tak trochu tápou v oblasti použití mlhovek. Jak to s nimi tedy je? Určitě je nezapínejte hned při sebemenším náznaku mlhy. Vydávají totiž velmi silné světlo a můžou nepříjemně rušit ostatní. Použijte je tedy až při hustší mlze a kdykoli se zvedne, opět je vypněte.

Hlavně se při jízdě nenechejte ničím rozptylovat. Vypněte rádio, vypněte zvonění na mobilu, a pokud nejedete sami, poproste spolujezdce, aby sledoval dopravní značení a vy se mohli plně soustředit jen na cestu před vámi.

Porovnat ceny

Jízda mezi kapkami deště

Podobné jako u řízení v mlze, je to i při řízení v silném dešti. Opět platí - snižte rychlost, dodržujte bezpečnou vzdálenost, mlhovky zapněte až když máte problém dobře vidět ostatní auta.

Pozor dávejte i na tzv. aquaplaning. Ten vzniká např. při nájezdu ve vyšší rychlosti do kaluže a trochu připomíná jízdu po mokrém ledě. Jak se v takové situaci zachovat? Dejte nohu z plynu, nebrzděte a volant držte rovně bez prudkých pohybů. Ve chvíli, kdy se kolo zase chytne pevného povrchu, přestane se zmítat a pojede tam, kam míří volant.

Ranní rozcvičky s prvními mrazíky

S příchodem nižších teplot je tu i ,,oblíbená zábava" všech řidičů, kteří parkují na ulici – škrábání námrazy na sklech.

Nestárnoucím pomocníkem je jednoznačně škrabka. Než se do práce s ní pustíte, nastartujte auto, zapněte zahřívání zadního skla, a na to přední pusťte teplý proud vzduchu na maximum, aby hezky povolilo. Pokud nechcete mít zmrzlé ruce, podívejte se v obchodě po škrabce se zatepleným nepromokavým rukávem. Vyzkoušet můžete i rozmrazovací spreje, které z námrazy po chvíli udělají kaši, a vy ji pak jen lehce setřete stěrači.

Pro odstranění námrazy rozhodně nepoužívejte horkou vodu! Může se to zdát jako dobrý nápad, ale sklo se prohřeje jen na chvíli a voda při mínusových teplotách stejně zase zmrzne. Navíc prudké teplotní rozdíly neprospívají sklu, které může i prasknout.

Pokud si chcete odstraňování námrazy úplně odpustit, dejte přes noc na čelní sklo třeba izolační fólii s vrstvou hliníku, která vám peněženku nezruinuje. Dobře posloužit můžou i staré noviny nebo karton, deka či látka anebo bublinková fólie. Jen je nezapomeňte uchytit pod stěrače a ideálně i přivřením do dveří, aby vám neulétly anebo nebyly lákadlem pro kolemjdoucí nenechavce.

Přejeme vám šťastnou a bezpečnou cestu!

Spočítat havarijní pojištění

Autor: Kája: