Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Jaká je teplota moře v Chorvatsku?

Publikováno: 13.06.2024

Do Chorvatska každoročně zavítá přes 20 milionů turistů z celého světa, z toho bezmála milion Čechů. A většina z nich míří k Jaderskému moři. Jaká je teplota moře v Chorvatsku, kdy se vydat na cesty a kam je nejlepší vyrazit za koupáním? Všechny tyto informace se dovíte v našem článku, tak čtěte dále.

teplota moře v chorvatsku

Základem každé bezproblémové dovolené je cestovní pojištění, které se o vás postará v případě nečekaných komplikací. U nás se slevou až 60 %. Využijte naší online kalkulačky.

kalkulačka CESTOVNÍho POJIŠTĚNÍ

Moře v Chorvatsku

Chorvatská republika leží na hranici mezi střední a jižní Evropou a díky tomu nabízí velmi příjemné klima. V létě tam nejsou tropická vedra, v zimě je tam příjemněji než v tuzemsku. Proto turisté do Chorvatska vyrážejí od jara do podzimu, i když nejvíc jich do této balkánské země přijíždí během letních měsíců.

Pobřeží Chorvatska omývá Jaderské moře a města ležící přímo u něj jsou nejčastějšími cíli návštěvníků. Případně se můžete vydat na některý z malebných chorvatských ostrovů.

Letní soutěž s cestovním pojištěním

Jaderské moře je dlouhé asi 800 kilometrů a široké 150 až 200 kilometrů. Jeho nejhlubší místo je 1 233 metrů pod hladinou. V mnoha turisticky oblíbených lokalitách je ale vstup do moře pozvolný, pláže jsou písčité a voda čistá. Kvalita vody je navíc pravidelně testována a 99 procent vzorků vyhoví nejpřísnějším kritériím vědců. Nejčistší moře v Chorvatsku podle testů najdete u:

 • Dubrovníku,
 • Krku,
 • Vrsaru,
 • Novigradu,
 • Poreče,
 • Rabu.

Teplota moře v Chorvatsku je navíc velmi příjemná - není přespříliš horké jako v jižněji položených zemích, ale ani chladné. Zkrátka, je tak akorát na koupání a příjemné osvěžení v teplém chorvatském počasí.

Výhodou je, že pro cestu do Chorvatska vám stačí váš občanský průkaz. S předstihem si ovšem sjednejte cestovní pojištění, které vás ochrání před nenadálými léčebnými výdaji a zahrnuje zpravidla i pojištění odpovědnosti. Nabídky pojišťoven si můžete srovnat prostřednictvím Top-Pojištění.cz.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Teplota moře v Chorvatsku

Průměrná teplota moře v Chorvatsku je 25 stupňů Celsia v létě a 12 stupňů Celsia v zimě. V letní sezoně bývá teplota Jaderského moře v Chorvatsku následující:

Měsíc Průměrná teplota moře
Květen 16 °C
Červen 22 °C
Červenec 24 °C
Srpen 25 °C
Září 23 °C

Zdroj: Vranjica.eu.

Kam k moři do Chorvatska?

Moře se kolem Chorvatska vine v délce 1 777 kilometrů. Existuje tak nespočet možností, kam můžete vyrazit. Výběr cílové lokality byste proto měli přizpůsobit svým preferencím, například:

 • teplota moře
 • typ pláže
 • ostrov/pobřeží
 • velké město/odlehlejší místo
 • vzdálenost
 • členitost pobřeží

Mnoho Čechů se vydává do Chorvatska autem. Cesta není až tak náročná a zabere v průměru 10 hodin. Navíc se Chorvatsko od 1. ledna 2023 stalo součástí schengenského prostoru a eurozóny, takže přejezd hranic už je mnohem pohodlnější a bez zdlouhavých kontrol (a kolon).

Před cestou si ovšem zkontrolujte technický stav svého auta, ujistěte se o platnosti svého povinného ručení a zvažte i havarijní pojištění. Samozřejmostí by pak mělo být cestovní pojištění do Chorvatska, které vás bude chránit v případě úrazu nebo nemoci.

SPOČÍTAT havarijní pojištění

Teplota moře v různých destinacích

Nyní se podívejme podrobněji na průměrné teploty moře v Chorvatsku v jednotlivých lokalitách. Vybrali jsme pro vás ta nejnavštěvovanější místa jako Makarska, Zadar, Umag, Omiš, Poreč, Pula, Baška nebo Rabac. Pokud se vydáte jinam, aktuální počasí a teplotu moře si vždy raději ověřte online.

Lokalita Červen Červenec Srpen Září
Makarska 22,4 °C 24,8 °C 24,9 °C 23,9 °C
Zadar 22,5 °C 24,5 °C 24,8 °C 23,9 °C
Umag 23,2 °C 25,2 °C 25,1 °C 23,5 °C
Omiš 22,3 °C 24,7 °C 25 °C 23,8 °C
Poreč 23,2 °C 25,2 °C 25,3 °C 23,7 °C
Pula 23 °C 24,9 °C 25,3 °C 23,6 °C
Baška 21,6 °C 24,8 °C 25,4 °C 23,2 °C
Pakoštane 21,6 °C 24,6 °C 25,5 °C 23,5 °C
Rabac 21,7 °C 24,8 °C 25,6 °C 23,1 °C
Igrane 21,7 °C 24,6 °C 25,5 °C 23,7 °C
Gradac 21,6 °C 24,7 °C 25,4 °C 23,7 °C

Zdroj: seatemperatu.re

Počasí v Chorvatsku

Chorvatsko má středomořské klima, a tak je tam nejtepleji v červenci a srpnu - to teploty vzduchu u pobřeží dosahují v průměru 33 stupňů Celsia (ale leckdy je tam až 40 stupňů Celsia). Dál od moře se klima mění na kontinentální a počasí tam bývá výrazně jiné. Nejpříjemněji tak v Chorvatsku bývá v období babího léta (září, říjen), kdy vládnou příjemné teploty a stabilní počasí.

Teplotu moře hodně ovlivňuje nejen aktuální počasí, ale i doba slunečního svitu. Slunce v Chorvatsku průměrně svítí:

 • v květnu 8 hodin denně,
 • v červnu 10 hodin denně,
 • v červenci až 12 hodin denně,
 • v srpnu 11 hodin denně,
 • v září 9 hodin denně.

Aktuální teplotu moře v Chorvatsku si můžete zjistit na různých webových stránkách zaměřených na předpověď počasí. Spolehlivé informace o aktuálním počasí v Chorvatsku najdete například na webu Državni hidrometeorološki závod (meteo.hr).

Varování před větrem

Pokud plánujete dovolenou v Chorvatsku, sledujte kromě běžné předpovědi počasí také varování před větrem. Právě ten může teplotu vzduchu i vody v moři silně ovlivnit, nebo vám znemožní koupání úplně.

 • Bóra je vítr vanoucí z vnitrozemí, ochlazuje vzduch a někdy má sílu orkánu. V severní části Jadranského moře se objevuje jako takzvaná ,,černá Bóra", což je teplejší vítr, ale hodně při něm prší.
 • Juga přináší vlhké a horké počasí, často se pojí se silnými bouřkami a v létě může trvat 2 až 3 dny (v zimě klidně 2 až 3 týdny).
 • Nevera přináší bouřky, které vznikají z nadměrného tepla, trvají až 2 hodiny a mohou přijít několikrát za den.

Globální oteplování v Chorvatsku

V posledních letech se čím dál častěji hovoří o globálním oteplování a změnách klimatu. Tato situace se samozřejmě dotýká i Chorvatska.

Už teď je patrné, že v Chorvatsku je tepleji než v předcházejících letech. I proto se tam stahují různé druhy zvířat, která v zemi dříve nežila. Těmi nejotravnějšími jsou komáři - turisté i místní se s nimi musejí potýkat od jara do podzimu a kromě nepříjemných kousanců je tu také hrozba přenosu tropických nemocí.

Podle odborníků je navíc Středozemí jednou z nejohroženějších částí světa z hlediska nadměrného oteplování - Středozemní moře se podle vědců otepluje v průměru o 20 % rychleji než jiné vodní plochy na světě. Pro turisty chtivé koupání je to dobrou zprávou, pro přírodu už nikoliv. Teplejší voda ohrožuje místní živočichy a nejhrozivější scénáře hovoří o budoucí proměně přímořských států včetně Chorvatska v pouštní státy. Klima by tam tedy do budoucna mohlo být podobné jako například v Egyptě.

Zatím se ale na Balkán můžete vydat bez obav. Teplota moře v Chorvatsku je v létě příjemná, můžete obdivovat krásná místa i dávné památky a užít si dovolenou naplno. Vaší jistotou na cestách se stane cestovní pojištění, které vás ochrání nejen v případě úrazu nebo nemoci, ale jeho součástí mohou být i různá připojištění (například připojištění zavazadel nebo storna cesty). Sjednat si ho můžete prostřednictvím naší online kalkulačky na Top-Pojištění.cz.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Cestování do Chorvatska

Cestujete-li do Chorvatska autem, jistě vás bude zajímat chorvatská dálniční známka a povinná výbava.

Kromě Chorvatska je potřeba se připravit taky na průjezd dalšími státy:

Samozřejmě můžete do Chorvatska cestovat taky vlakem či dokonce autovlakem.