Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Co dělat při vytopení bytu sousedem?

Publikováno: 26.10.2022

Vytopení bytu bývá jednou z nejčastějších pojistných událostí, se kterou se v Česku setkáváme, proto je dobré mít sjednané pojištění domácnosti. Každopádně tahle situace nikomu neprospívá. K vytopení stačí pouze prasklá hadička u spotřebiče, vytečená pračka nebo závada na potrubí, a o ,,zábavu" je postaráno. Co přesně v takové situaci dělat? Pojďme si to projít krok za krokem.

Rozdíl mezi pojištěním domácnosti a nemovitosti

Jak postupovat při vytopení bytu?

Zamezte postupování vody a škody

Co nejdříve situaci oznamte sousedovi, aby voda dále nepostupovala a škoda nebyla ještě větší. Najděte tedy příčinu vzniku škody a odstraňte ji. Pokud soused není doma, požádejte o pomoc správce budovy, domovníka nebo jinou kompetentní osobu, která vám pomůže odstavit centrální přívod vody. Jestli voda postupuje dál, obraťte se na havarijní službu, která má pravomoc za účasti policie vniknout do bytu. 

Neuklízejte a škodu zdokumentujte

V bytě nic neuklízejte, nechte věci tak, jak jsou, a vše pečlivě nafoťte, a to včetně detailů. Stačit budou fotografie pořízené na chytrý telefon, které klidně doplňte o váš komentář. Pro pojišťovnu budete také potřebovat doklad o vlastnictví bytu a ideálně také účtenky a faktury ke zničenému vybavení, které doloží jejich hodnotu. 

Oznamte škodu pojišťovně

Po zdokumentování škody ji nahlaste pojišťovně, která k vám pošle znalce, který vytvoří záznam o škodní události, na jehož základě vám bude přisouzeno odškodné.

Uvedení bytu do původního stavu

Uvést váš byt do původního stavu musí viník celé události, tedy váš soused. Záleží samozřejmě na rozsahu škod, a tedy na tom, jestli to zvládne vlastními silami, nebo bude muset využít služeb specialistů a řemeslníků. 

SPOČÍTAT POJIŠTĚNÍ DOMÁCNOSTI

Náhrada škody při vytopení bytu

Při náhradě škody u pojistné události vytopení bytu je možné postupovat třemi cestami:

1. Soused má sjednané pojištění odpovědnosti

V případě, že má váš soused sjednané pojištění odpovědnosti (lidově zvanou pojistku na blbost) s rizikem způsobení vodovodní škody, budou náklady na škodu hrazeny právě z ní. 

2. Soused nemá sjednané pojištění odpovědnosti, vy máte sjednané pojištění majetku

Jestli soused nemá sjednané pojištění odpovědnosti, náhrada škody bude uhrazena z vašeho pojištění majetku. Pojišťovna si potom zaplacení dané částky bude nárokovat na viníkovi. 

3. Soused ani vy nemáte sjednané odpovídající pojištění

Jedná se o situaci, kdy ani jedna strana nemá pro tyto případy sjednanou odpovídající ochranu. V tom případě vše záleží na domluvě mezi vámi a vaším sousedem. V ideálním případě si písemně sepište dohodu, ve které budou zavedeny informace o tom, jak bude škoda odstraněna a jak proběhne úhrada jejích nákladů. Pozdější tahanice, které mohou skončit až u soudu. pak rozhodně nechcete absolvovat. 

K náhradě škody a uvedení bytu do původního stavu by mělo dojít do 30 dní, pokud se tedy nedohodnete jinak. V opačném případě se o likvidaci škod a opravu bytu postaráte sami a po sousedovi můžete vymáhat úhradu vzniklých nákladů. Vše je zkrátka na dohodě mezi lidmi. Záleží tedy na tom, jak dobré máte sousedské vztahy a zda se na ně můžete i v takových situacích spoléhat. 

SPOČÍTAT POJIŠTĚNÍ DOMÁCNOSTI

Jak se chránit před vytopením bytu?

Tyhle situace samozřejmě dopředu neovlivníte a nemůžete je předvídat. Co můžete, je chránit se před nimi sjednáním pojištění majetku, které se o vás a váš domov spolehlivě postará. Pokud jste vlastníkem bytu, mělo by se skládat z pojištění domácnosti (vztahuje se hmotné vybavení bytu) a z pojištění nemovitosti (vztahuje se na pevné stavební součásti). Nejen při vodovodní škodě totiž bývají poškozeny stěny, strop i nábytek, koberce atd. 

Co dělat, když vytopíte souseda?

Samozřejmě může dojít i k situaci opačné, tedy k případu, kdy někoho vytopíte vy. Pro takové případy je dobré mít sjednané výše zmíněné pojištění odpovědnosti, abyste náhradu škod nemuseli platit z rodinných úspor. Tato pojistka vás bude na rok stát doslova pár stokorun, ale v případě nouze vám poskytne opravdu solidní oporu, a to nejen v případě vodovodní škody. Navíc se vztahuje na všechny členy domácnosti, včetně těch čtyřnohých.

A abyste riziku vytopení předcházeli, je samozřejmě dobré dbát na dobrý technický stav své domácnosti, tj. kontrolovali těsnění i hadičky u spotřebičů, u pračky také filtr, nezapomínali na pravidelnou údržbu umyvadel, dřezu, myčky atd. Pokud nejste v bytě, je dobré nenechávat spotřebiče v provozu, a při odjezdu na dovolenou je nejlépe zcela odpojit.

SPOČÍTAT POJIŠTĚNÍ DOMÁCNOSTI

Sjednání pojištění domácnosti

Nemáte sjednané pojištění domácnosti a odpovědnosti, ale chtěli byste je mít? Není nic snazšího! Stačí jít do online kalkulačky, zadat do ní základní údaje a během chvíle uvidíte přehledně srovnané nabídky hned od několika pojišťoven. V nabídce, která se vám bude líbit nejvíce, si upravíte limity pojistného plnění podle vašich představ, přidáte pojištění odpovědnosti a pojistku během pár kliknutí myší sjednáte. Všechny důležité dokumenty vám během pár minut přijdou do e-mailové schránky. Uvidíte, že se vám s těmito pomocníky bude spát mnohem klidněji.

SPOČÍTAT POJIŠTĚNÍ DOMÁCNOSTI