Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

5 důvodů, proč na zimu pojistit domácnost

Publikováno: 30.12.2021

V případě pojištění domácnosti je velmi riziková zima, konkrétně období mezi vánočním adventem a Třemi králi. Důvodu je několik, především hrozba živelných pohrom, ale také problémy se spotřebiči, krádeže nebo nešikovnost členů domácnosti. 

5 důvodů, proč na zimu pojistit domácnost

Riziko požáru

Požár je na Vánoce a Silvestr zdaleka nejrizikovější událostí, která vaši domácnost může postihnout. Od první adventní neděle zapalujeme svíčky na adventním věnci, na samotné vánoční svátky i mnoho dalších svíček, včetně dekorativního elektrického osvětlení. Na Silvestra pak hrozí požár, který mohou zapříčinit petardy, větší ohňostroje, nebo i obyčejné prskavky.

Požár obvykle v pojištění domácnosti řadíme mezi jeden ze živlů. Vedle samotného pojištění určitě dlouhodobě myslete na protipožární ochranu, která dokáže následky výrazně snížit, případně úplně eliminovat ještě v zárodku.

Pokud doma používáte otevřený oheň, který vytváří i obyčejná svíčka, nikdy jej nenechávejte bez dozoru a používejte nehořlavou podložku. Od svíčky velmi lehce chytne věnec ze suchého jehličí, ale také stromek, nebo věci v okolí, zejména závěsy nebo ubrus. To stejné platí pro svíčky na vánočním stromečku.

Samostatnou kapitolou je dekorativní osvětlení typu vánočních světýlek. Pokud potřebujete nová, kupujte dostatečně kvalitní, aby nedošlo ke zkratu.

Velkým rizikem jsou i kamna nebo komín, pokud jim nevěnujete pravidelnou péči a revizi.

Riziko krádeže

Krádeže nejsou ničím ojedinělým. Zejména, pokud na svátky cestujete přes noc nebo několik dní za jinými členy rodiny a vaše domácnost tak zůstává nehlídaná. Mimo moderní zabezpečovací zařízení, jako jsou kamery nebo pohybová čidla, můžete svou domácnost pojistit i před tímto rizikem.

Sníh, lavina nebo sesuv půdy

Sníh může vaší nemovitosti uškodit zejména, pokud ho napadne opravdu hodně a pod jeho tíží se například propadne střecha. Díky tomu voda poničí vybavení vaší domácnosti a může i zkratovat elektřinu. V případě, že bydlíte v horských oblastech, hrozí i sesuv půdy nebo lavina, která nemusí ohrozit jen samotnou nemovitost a pozemek, ale opět i domácnost.

Povodeň a záplava

Mezi těmito pojmy je znatelný rozdíl, ale obojí může vzniknout výraznou oblevou, při které roztaje velké množství sněhu. Povodeň se většinou týká vylití vody z břehů řeky nebo potoka. V takovém případě pojišťovny zohledňují mapy a záplavová území. Čím blíže jste vodnímu toku nebo přehradě, tím dražší pojištění zaplatíte.

Oproti tomu záplavou vzniká souvislé vytvoření vodní plochy na půdě, která nestačí množství vody pojmout a vytvoří tak újmu na majetku.

Pojištění odpovědnosti

Toto pojištění se týká událostí, při nichž vy nebo kdokoliv z vaší domácnosti poškodí majetek někomu jinému. Rozděluje se na škody na majetku, ale také na zdraví nebo životě. Vztahuje se i na provoz domácnosti, například, pokud bydlíte v bytě a požár nebo voda poničí domácnost vašich sousedů. Také zohledňuje poškození domácími mazlíčky.