Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Co je pojištění domácnosti

Co je pojištění domácnosti? Každý si jistě dokáže odvodit, že pojištění domácnosti chrání majetek, který je součástí našich bytů a domů. Na co všechno se ale pojištění domácnosti vztahuje a v případě jakých rizik je pojištění domácnosti platné? Pojištění domácnosti se vám hodí pro případy, kdy je váš hmotný majetek poškodí živel - například voda z porouchané pračky nebo prasklého potrubí, případně i ve chvílích, kdy sem k vám domů ,,přijde podívat" zloděj. V našem článku se podíváme na to, jak si takové správné pojištění domácnosti vybrat.

Pojištění domácnosti

Pojištění domácnosti řadíme do skupiny pojištění majetku občanů. Zahrnuje téměř veškeré vybavení a další věci, které tvoří domácnost, váš útulný domov. Můžeme tedy zmínit nábytek, elektrické spotřebiče, cennosti nebo například peníze.

SPOČÍTAT POJIŠTĚNÍ DOMÁCNOSTI

Pojištění domácnosti obsahuje

  • Nábytek
  • Elektroniku a spotřebiče
  • Sportovní vybavení
  • Oblečení a věci osobní potřeby

Spornou položku někdy bývá kuchyňská linka a vestavěné spotřebiče - u některých pojišťoven spadají do pojištění domácnosti, u dalších zase do pojištění nemovitosti. Proto je dobré si před podpisem smlouvy řádně přečíst všechny informace uvedené v pojistných podmínkách a výlukách pojistky.

Rizika pojištění domácnosti

Pojištění domácnosti lze, co se pojistitelných rizik týká, sjednat v několika variantách. Při jejich výběru a následné volbě je nutné si uvědomit, proti jakým rizikům chcete nechat vaši domácnost pojistit. Základní varianty produktů pojišťoven vás budou chránit především proti živelním škodám typu požár, výbuch, přímý úder blesku, vichřice či krupobití.

Hlavní rizika

  • Živel (voda, blesk, požár, povodeň a záplava, vichřice apod.)
  • Krádež a vandalismus

Tyto varianty produktů tak v některých případech nezahrnují jednu z nejčastějších příčin pojistných událostí, kterou je vodovodní škoda čili škoda v domácnosti způsobená vodou unikající z vodovodního zařízení.

U některých pojišťoven je tedy lepší zvolit rozšířenou variantu produktu, kde už je vodovodní škoda zahrnuta. Dalším rizikem, které bývá součástí základního pojištění nebo je možno připojistit, je pak pojištění odcizení a vandalismu, které pokryje škody vzniklé krádeží nebo poškozením vybavení.

Limity pojištění domácnosti

Limitem pojistného plnění je pojistná částka. Jedná se o aktuální hodnotu vaší domácnosti, tedy součet hodnot všech věcí, které vlastníte a zároveň jsou součástí vaší domácnosti. Pojistnou částku zadává klient při sjednávání pojištění sám. Při určení pojistné částky vám může pomoci, pokud projdete svůj dům nebo byt pokoj od pokoje a uděláte si přesný soupis svého majetku. Pravděpodobně se vyšplháte na vyšší částku, než si myslíte. Nezapomeňte započítat hodnotu všech věcí, které v domácnosti máte.

Do pojistné částky započítejte hodnotu vestavěných spotřebičů, nábytku, koberců, podlah, ale i kosmetiku, oblečení, nádobí nebo knihy. Je také dobré si uschovat účtenky za vaše vybavení a pořídit fotografie. Při případném řešení pojistné události, to bude pro vás výhodou. Pokud byste zvolili částku nižší, než je skutečná hodnota vaší domácnosti, došlo by k podpojištění. Vznikne-li pojistná událost, má pojistitel nárok snížit pojistné plnění v poměru odpovídajícímu podpojištění. Obvykle mají pojišťovny stanoveny také speciální limity na věci zvláštní hodnoty jako například umělecká díla, cennosti, nebo elektroniku. Proto je vždy dobré tyto limity zkontrolovat a nastavit dle vašich potřeb.

Do výše zadané pojistné částky jsou u základních produktů nejčastěji hrazeny škody vzniklé při požáru, výbuchem, přímým úderem blesku, pádem letadla, vichřicí nebo krupobitím. U vyšších produktů jsou pak již zahrnuta další rizika jako například vodovodní škoda, kouř, atmosférické srážky. U škod vzniklých na cennostech, elektronice apod. je pak dobré zkontrolovat dílčí limity, které mohou být u pojišťoven nastaveny zvlášť, jak bylo zmíněno výše.

Kolik stojí pojištění domácnosti

Cena pojištění domácnosti se odvíjí nejen od zvoleného pojistného produktu, ale i podle zvoleného rozsahu pojištění, tedy podle toho - co všechno a na jaká rizika chcete pojistit. Jednotlivé limity si pak v pojistce nastavíte sami s tím, že u některých předmětů jsou stanovené maximální možné limity pro jejich pojištění. Důležité také je, zda a jak máte svou domácnost zajištěnou proti vloupání, v jakém povodňovém pásmu se nachází a tak dále.

Při výběru pojištění se pak orientujte i podle toho, jaké asistenční služby jsou vám k dispozici. Jako například  asistence při zabouchnutých dveří nebo pomoc se sehnáním správného řemeslníka, instalatéra nebo elektrikáře.

Sjednání pojištění domácnosti

V dnešní uspěchané době jistě nemá nikdo z nás čas na to, aby obíhal pobočky jednotlivých pojišťoven a hledal vhodné a top pojištění domácnostiProto není nic jednoduššího, než si zdarma vytvořit kalkulaci pojištění domácnosti a následně pojištění sjednat online. Stačí znát základní parametry vaší domácnosti a můžete se do toho pustit. Na webu Top-Pojištění.cz zvolte kalkulaci pojištění domácnosti, zadejte základní údaje a hned můžete vybírat z produktů několika pojišťoven. Vpravo vedle grafu kalkulace si můžete do základního pojištění přidat volitelná připojištění nebo upravit dílčí limity na elektroniku či přepětí. V objednávce dále pokračujete tlačítkem Koupit. Po odeslání objednávky obdržíte email s přehledem o kalkulovaném pojištění. Následně je zpracována smlouva, která vám je odeslána k podpisu.