Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Pojištění domácnosti – pojistná částka

Pojistnou částkou u pojištění domácnosti se rozumí maximální suma, kterou vám pojišťovna proplatí, pokud bude zařízení domácnosti kompletně poškozeno. Proto je velmi důležité tuto částku určit ve smlouvě korektně. Bohužel velká část z nás určí pojistnou částku chybně, protože nezná přesnou hodnotu zařízení domácnosti. Většinou naši domácnost oceníme nižší částkou a tím ji podpojistíme.

Stavíte, nezapomeňte si pojistit svůj budoucí domov

Určení pojistné částky

Pojistnou částku zadává klient sám. Při určení pojistné částky vám může pomoci, pokud projdete svůj dům nebo byt pokoj od pokoje a uděláte si přesný soupis svého majetku. Pravděpodobně se vyšplháte na vyšší částku, než si myslíte. Nezapomeňte započítat hodnotu všech věcí, které v domácnosti máte.

Pojištění domácnosti online

Do pojistné částky započítejte hodnotu:

  • elektroniky, cenností, vestavěných spotřebičů, nábytku, koberců, podlah, ale i kosmetiku, oblečení, nádobí, hráčky nebo knihy či sportovní vybavení.

Je také dobré si uschovat účtenky za vaše vybavení a pořídit fotografie. Při případném řešení pojistné události, to bude pro vás výhodou. Pokud byste zvolili částku nižší, než je skutečná hodnota vaší domácnosti, došlo by k podpojištění. Vznikne-li pojistná událost, má pojistitel nárok snížit pojistné plnění v poměru odpovídajícímu podpojištění. Obvykle mají pojišťovny stanoveny také speciální limity na věci zvláštní hodnoty jako například umělecká díla, cennosti, nebo elektroniku. Proto je vždy dobré tyto limity zkontrolovat a nastavit dle vašich potřeb.

Do výše zadané pojistné částky jsou u základních produktů nejčastěji hrazeny škody vzniklé při požáru, výbuchem, přímým úderem blesku, pádem letadla, vichřicí nebo krupobitím. U vyšších produktů jsou pak již zahrnuta další rizika jako například vodovodní škoda, kouř, atmosférické srážky. U škod vzniklých na cennostech, elektronice apod. je pak dobré zkontrolovat dílčí limity, které mohou být u pojišťoven nastaveny zvlášť, jak bylo zmíněno výše.

Sjednání pojištění domácnosti online

Při sjednání pojištění domácnosti online vám v našem kalkulátoru může s určením pojistné částky pomoci posuvník s intervalem od minimální do maximální doporučené pojistné částky. Pojistná částka v kalkulátoru se určí na základě zadaných vstupních parametrů. Těmito parametry jsou velikost a umístění domácnosti, lokalita nebo vybavení domácnosti. Vybavení domácnosti dělíme do čtyř skupin. První skupinou je účelné vybavení, kdy je domácnost zařízena jednoduše. Hodnota vybavení je převážně v nižších cenových relacích. Druhou skupinou je standardní vybavení. Jedná se o domácnosti, které jsou vybaveny zařízením ve střední cenové relaci. Další třetí skupinou je vybavení nadstandardní. V tomto případě už je domácnost vybavena komfortně a cena věcí v domácnosti je ve vyšších cenových relacích. Poslední kategorií je pak luxusní vybavení. Součástí takové domácnosti už jsou věci vyrobené na zakázku nebo starožitnosti. V takové domácnosti pak bude i větší množství věcí vysoké kvality.

Na základě výše zmíněných doporučení byste tak neměli pojistnou částku určit špatně. Pro sjednání pojištění domácnosti stačí v naší kalkulaci zvolit jednu z nabízených pojišťoven. Dílčí limity můžete ověřit pomocí tlačítka zobrazit detaily grafu porovnání pojišťoven. V případě jakýchkoliv dotazů se na nás můžete obrátit buď telefonicky, emailem nebo na našem online chatu. Rádi vám vaše dotazy zodpovíme.