Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Protipožární ochrana v domácnostech

Požáry domácností nejsou ojedinělou příčinou pojistné události. Zvýšené riziko pak vzniká v období Vánoc, kdy v největší míře dochází k manipulaci s přímým ohněm a k zapojení různých světelných zdrojů. A protože je prevence důležitá, poradíme vám, jak si svou domácnost co nejlépe zabezpečit.

Protipožární ochrana v domácnostech

Hasicí přístroj

Povinnost hasicího přístroje je od roku 2008 dána vyhláškou pro nové domy, ne tedy pro všechny. I tak je ale jeho pořízení přinejmenším vhodné. Nikdy nevíte, kdy se požár může týkat zrovna vaší domácnosti, obzvláště pokud běžně používáte například krb nebo kamna.

SPOČÍTAT POJIŠTĚNÍ DOMÁCNOSTI

Umístěn by měl být na viditelném a dobře dostupném místě, ideálně tam, kde hrozí největší riziko vzniku požáru. Pokud vlastníte kůlnu nebo garáž, tak i zde. Rovněž je nezapomínejte jednou za 3 až 5 let předat na kontrolu odborníkovi, většinou jde o pár stovek korun.

Hlásiče požáru a kouře

Zatímco hasicí přístroj slouží jako prevence, detektory požáru nebo kouře už upozorňují na vzniklou událost. Také detektory kouře jsou povinné pro domy, postavené po roce 2008.

Čidla detekují buď částice kouře, nebo zvýšení teploty. Na to reagují zvukovým poplachem nebo hlášením pomocí aplikace v mobilním telefonu nebo mobilní sítě se speciálním tarifem a to jak vám, tak i bezpečnostní lince, která vyšle hasiče na místo.

Cenu detektorů ovlivňuje také jejich dosah, který je od 3 do 6 metrů. Pro celou domácnost je ideální instalace několika detektorů, které tak vytvoří ochrannou síť, navíc je možné jejich propojení.

Typy detektorů požáru a kouře:

  • Optický
  • Teplotní
  • Lineární (používají se spíše ve velkých objektech a halách)

Typy napájení:

  • Ze sítě
  • Tužkovými baterkami
  • Kombinace obojího

Cena detektorů se pohybuje od 300 korun, až po 1 500 korun, vždy záleží na příslušenství, dosahu, možnosti propojení nebo firmě, která se instalací zabývá a nabízí k ní i vlastní aplikaci pro chytrou domácnost. Investice do těchto zařízení se vám každopádně vyplatí, protože včasné upozornění na vznik požáru dokáže zabránit devastujícím škodám.

Nezapomeňte na pojištění

Jakmile kouř nebo požár v domácnosti vznikne, obvykle půjde o zničení lokálního zdroje, různých domácích spotřebičů, ale také konstrukce domu. Zvažte tedy pojištění domácnosti a nemovitosti, které zohledňuje vznik požáru. Vše jde navíc jednoduše online díky Top-Pojištění.cz.

SPOČÍTAT POJIŠTĚNÍ DOMÁCNOSTI