Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Vánoční úklid s klidem a lehkostí

Publikováno: 05.11.2023

Blíží se svátky a s nimi i ,,tradice" ne úplně populárního vánočního úklidu, který nás spíš naplňuje stresem. Ale nebojte se, s našimi tipy to zvládnete v klidu, pohodě, a ještě vás to bude bavit! Nezapomínejte si uklidit i v pojištění, kontrola pojištění domácnosti a nemovitosti je na místě.

Vánoční úklid

 

Příprava na vánoční úklid

Ne každý z nás je systematický typ, proto je užitečným pomocníkem pro vánoční úklid seznam věcí, které chcete zvládnout. Vytřídit koupelnové skříňky, přeskládat nádobí v kuchyňské lince, pořádně vyčistit žaluzie, je to jen na vás. Seznam si sestavte od jednodušších úkonů po ty složitější a postupně si je odškrtávejte. Uvidíte, že vás každá hotová položka povzbudí pro dokončení těch dalších.

Myslete také na to, že všechno nemusíte zvládnout v jeden den! Aktivity si hezky rozdělte a vytvořte si časový harmonogram. A samotný úklid? K tomu si zapněte třeba vaši oblíbenou hudbu a pusťte se do něj!

Spočítat pojištění domácnosti

Vánoční úklid postup

Při předvánočním úklidu se stačí řídit několika základními pravidly:

  • Od shora dolů - Takže pěkně od stěn přes okna, dveře, nábytek až k podlahám. Stěny a stropy vymeťte od pavučin smetákem anebo vysavačem zapnutým na nižší výkon. Nezapomeňte ani na lustry a lampy. U oken nejdříve omyjte parapety, rámy a garnýže. Na skleněné výplně každému vyhovuje něco jiného - otření jemným hadříkem, přeleštění čisticím prostředkem a novinami, někdo používá do vody i březový šampon bez perletě.
  • Esenciální oleje - Do vody na omývání nábytku přidejte pár kapek vonného oleje, který celý byt krásně provoní. Zkuste citrusy pro zlepšení nálady, mandarinku či vůni borovic. Pokud máte nábytek ze dřeva, otírejte ho pouze vodou se speciálním přípravkem a na závěr použijte i leštěnku.
  • Hůře dostupná místa - U podlah se zaměřte také na hůře dostupná místa, která možná běžně opomíjíte. Např. prostory pod kuchyňskou linkou anebo pod pračkou v koupelně. Koberce pořádně vyluxujte, a pokud jim chcete dopřát zvláštní péči, použijte tepovač, který poslouží i na křesla, gauč a matrace v ložnici.
  • Koupelna - Zde pořádně vyčistěte a vydezinfikujte toaletu a také všechny odpady. Pokud máte pocit, že špatně odtékají, sáhněte po klasickém ,,Krtkovi", který rozpustí všechny usazené nečistoty. Na spáry a plíseň použijte dezinfekční přípravek, ideálně s nějakou příjemnou vůní. Jestli je ve spárách více usazenin, zkuste je vyčistit starým zubním kartáčkem.
  • Kuchyň - V této místnosti vykliďte a vytřete všechny poličky, skříňky i šuplíky. Odmrazte lednici s mrazákem a vytřete je octovou vodou, stejně jako mikrovlnku. Větším soustem bude asi trouba a sporák. Na ten většinou bývá potřeba extra silný odmašťovač, třeba rozpuštěná tableta do myčky v misce s vodou.

Spočítat pojištění domácnosti

Už teď víte, že na vánoční úklid nebudete mít čas? Tak si na něj někoho najměte! Na internetu je celá řada společnosti i jednotlivců, kteří se uklízením domácnosti zabývají profesionálně.

Zbavte se zbytečností

Vánoční úklid může být i příjemným rituálem a chvílí, kdy si uděláte pořádek nejen ve věcech, ale i v myšlenkách. V tom vám pomůže třídění starých a nepotřebných věcí anebo uklizení těch sezonních.

  • Vytřiďte čisticí a kosmetické přípravky s prošlou záruční lhůtou.
  • Odstraňte prošlé potraviny.
  • V předsíni vykliďte a vytřete botník a uskladněte boty, kabáty a šátky, které v zimě nenosíte.
  • Zamyslete se nad tím, které věci ve vašem bytě nepotřebujete, a zbavte se zbytečností, které slouží jen jako ,,lapače prachu".
  • Ve skříni vytřiďte všechno, co jste si na sebe neoblékli poslední dva roky. Zbavte se také staršího oblečení, které si odkládáte na zahradu, na chatu, na ven, ale ještě jste je k tomuhle účelu nikdy nepoužili.

Spočítat pojištění domácnosti

Inspirace na vánoční výzdobu

Jakmile budete mít uklizeno, nastává čas svůj domov krásně vyzdobit. Spoustu inspirace najdete na Pinterestu, YouTube nebo v online magazínech. V těch najdete také návody na výrobu adventních věnců, které jsou jednou z nejoblíbenějších dekorací, stejně jako nejrůznější svíčky a svícny. U těch je ovšem třeba důkladně dbát na bezpečnost. Proč?

Jednou z nejčastějších pojistných událostí, které se v průběhu vánočních svátků řeší, jsou požáry způsobené nehlídanou svíčkou, prskavkou na vánočním stromku a často také vánočními světýlky, která dostala zkrat. Proto nikdy svíčky nenechávejte hořet, když nejste v místnosti, a nezapomeňte ani na sjednání správného pojištění majetku, které se o vás postará nejen v případě požáru, ale také v celé řadě dalších situací.

Po příchodu Ježíška nezapomeňte na pojištění domácnosti

Počítače, notebooky, nová televize, domácí kino, sportovní vybavení, obrazy, šperky... To všechno můžete najít pod vánočním stromečkem. A kromě vaší radosti s těmito předměty narůstá také hodnota vaší domácnosti. Pokud byly tedy svátky opravdu štědré, nezapomeňte se po nich zamyslet nad tím, jestli byste ve vašem pojištění domácnosti neměli navýšit pojistné limity. Jen tak budete adekvátně chránění a vaše domácnost nebude vystavená riziku podpojištění.

Spočítat pojištění domácnosti

Co na závěr? Dopřejte si pořádnou odměnu! Po každém uklízecím dni si hezky sedněte, dejte si třeba svařák a popřemýšlejte nad tím, jak si váš domov svátečně vyzdobit nebo kam vyrazit na vánoční výlet (třeba na některé ze známých adventních trhů). A pokud se na cestu vydáte, nezapomeňte, že je dobré váš domov po dobu nepřítomnosti hezky pojistit. Stejně jako v případě, kdy se rozhodnete strávit Vánoce u moře a užít si slunečních paprsků.