Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Vánoční úklid s klidem a lehkostí

Publikováno: 15.12.2020

Blíží se svátky a s nimi i ,,tradice" ne úplně populárního vánočního úklidu, který nás spíš naplňuje stresem. Ale nebojte se, s našimi tipy to zvládnete v klidu, pohodě, a ještě vás to bude bavit! Nezapomínejte si uklidit i v pojištění, kontrola pojištění domácnosti a nemovitosti je na místě.

Příprava na zimu

Příprava je základ

Ne každý z nás je systematický typ, a tak může při úklidu pomoct seznam úkolů, které chcete zvládnout. Vytřídit koupelnové skříňky, přeskládat nádobí v kuchyňské lince, pořádně vyčistit žaluzie, je to jen na vás. Seznam si sestavte od jednodušších úkonů po ty složitější a postupně si je odškrtávejte. Uvidíte, že vás každá hotová položka povzbudí pro dokončení těch dalších.

Myslete také na to, že všechno nemusíte zvládnout v jeden den! Aktivity si hezky rozdělte a vytvořte si časový harmonogram. A samotný úklid? K tomu si zapněte třeba vaši oblíbenou hudbu a pusťte se do něj!

Od shora dolů

Uklízet začínejte od shora dolů, takže pěkně od stěn, přes okna, dveře, nábytek až k podlahám. Stěny a stropy vymeťte od pavučin smetákem anebo vysavačem zapnutým na nižší výkon. Nezapomeňte ani na lustry a lampy. U oken nejdříve omyjte parapety, rámy a garnýže. Na skleněné výplně každému vyhovuje něco jiného - otření jemným hadříkem, přeleštění čistícím prostředkem a novinami, někdo používá do vody i březový šampon bez perletě.

Do vody na omývání nábytku přidejte pár kapek vonného oleje, který celý byt krásně provoní. Zkuste citrusy pro zlepšení nálady anebo mandarinku či vůni borovic. Pokud máte nábytek ze dřeva, otírejte ho pouze vodou se speciálním přípravkem a na závěr použijte i leštěnku.

U podlah se zaměřte také na hůře dostupná místa, která možná běžně opomíjíte. Např. prostory pod kuchyňskou linkou anebo pod pračkou v koupelně. Koberce pořádně vyluxujte a pokud jim chcete dát zvláštní péči, použijte tepovač, který poslouží i na křesla, gauč a matrace v ložnici.

Zvláštní pozornost si ovšem zasluhují dvě místnosti. První z nich je koupelna. V té pořádně vyčistěte a vydezinfikujte toaletu a také všechny odpady. Pokud máte pocit, že špatně odtékají, sáhněte po klasickém ,,Krtkovi", který rozpustí všechny usazené nečistoty. Jen dávejte pozor při zalévání krystalů horkou vodou. Může se stát, že směs vybublá a mohla by vás popálit.

Na spáry a plíseň použijte dezinfekční přípravek ideálně s nějakou příjemnou vůni. Jestli je ve spárách více usazenin, zkuste je vyčistit starým zubním kartáčkem. Je to sice pracné, ale v čisté vaně anebo sprchovém koutu se vám bude hned umývat lépe. Ne nadarmo se říká, že čistá koupelna je půl úklidu.

Tou druhou místností, jak asi tušíte, je kuchyň. V ní vykliďte a vytřete všechny poličky, skříňky i šuplíky. Rozmrazte lednici a vytřete ji octovou vodou, stejně jako mikrovlnku. Větším soustem bude asi trouba a sporák. Na ten většinou bývá potřeba extra silný odmašťovač, třeba rozpuštěná tableta do myčky v misce s vodou.

Vyčistěte si nejen byt, ale i hlavu

Vánoční úklid může být i příjemným rituálem a chvílí, kdy si uděláte pořádek nejen ve věcech, ale i v myšlenkách. V tom vám pomůže třídění starých a nepotřebných věcí anebo uklizení těch sezónních.

  • Vytřiďte čistící a kosmetické přípravky s prošlou záruční lhůtou.
  • Odstraňte prošlé potraviny.
  • V předsíni vykliďte a vytřete botník a uskladněte boty, kabáty a šátky, které v zimě nenosíte.
  • Zamyslete se nad tím, které věci ve vašem bytě nepotřebujete a zbavte se zbytečností, které slouží jen jako ,,lapače prachu".
  • Skříň a oblečení... to je kapitola sama pro sebe a většinou také nejtěžší bod. Jednoduše - vytřiďte všechno, co jste si na sebe neoblékli poslední dva roky. Co jste si koupili s tím, že do toho zhubnete, přibere... ale dodnes tyhle kousky mají ještě visačky z obchodu. Zbavte se také staršího oblečení, které si odkládáte na zahradu, na chatu, na ven... ovšem ve skutečnosti jste je pro tenhle účel ještě nikdy nevyužili.

Co na závěr?  Dopřejte si pořádnou odměnu! Po každém uklízecím dni si hezky sedněte, dejte si svařák a přemýšlejte nad tím, jak si váš domov svátečně vyzdobit anebo kam vyrazit na vánoční výlet. A pokud se na cestu vydáte, nezapomeňte, že je dobré váš domov po dobu nepřítomnosti hezky pojistit.

 

Spočítat pojištění domácnosti

Autor: Bára