Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Zatěžuje provoz domácích spotřebičů vaši peněženku?

Publikováno: 16.05.2019

V dnešní době, kdy rostou ceny téměř ve všech oblastech našeho života, se stále více snažíme ušetřit. Stále ale existují oblasti, které často ignorujeme. A tak i když nás případný nedoplatek v rámci vyúčtování spotřeby elektrické energie nemile překvapí, příčinu už většina z nás nehledá. Elektrické spotřebiče jsou našimi denními společníky, aniž bychom nad tím nějak více přemýšleli. Víte ale, na kolik jejich provoz vaši peněženku zatěžuje?

Úspora energie

Co je příkon?

Jedná se o údaj spotřeby elektřiny daného přístroje v provozu. Příkon spotřebiče se počítá ve Wattech a tento číselný údaj najdeme na nálepce každého spotřebiče. Jedná se o označení, kolik Wattů spotřebuje přístroj za hodinu svého provozu. Jako příklad si můžeme uvést třeba klasickou žárovku s označením 60W. V tomto případě to tedy znamená, že tato žárovka spolkne za hodinu svícení 60W energie.

U mnoha domácích spotřebičů se ale často uvádí spotřeba energie ne za hodinu, ale za celý rok. A abychom tyto hodnoty nemuseli u každého spotřebiče složitě zkoumat, vznikly tzv. Energetické štítky, které řadí daný přístroj dle spotřeby energie do určité energetické třídy. Čím vyšší energetické třídy daný spotřebič dosahuje, tím nižší je jeho spotřeba. Aktuálně jsou na trhu nejúspornější spotřebiče třídy A+++ , největším náporem na spotřebu energie jsou pak spotřebiče kategorie G.

Jak vypočítat spotřebu?

Spotřeba energie se v praxi uvádí v kWh (kilowatthodiny). Pokud tedy máte k dispozici údaj o příkonu daného spotřebiče, můžete si snadno spočítat, na kolik vás jeho provoz vyjde a to pomocí vzorce:

příkon (W) x 0,001 x doba provozu (hod.) x cena energie za 1 kWh (Kč)

Pro lepší představu jsme pro vás připravili orientační přehled, kolik vás může spotřeba provozu domácnosti skutečně stát a jaké jsou rozdíly v rámci energetických tříd jednotlivých spotřebičů. Ve všech případech jsme počítali s průměrnou cenou elektřiny 4,58 Kč za kWh za rok 2019, dle článku ze zdroje na elektrina.cz.

Chladím, mrazím, vařím, peču

kuchyni ve většině domácností najdeme nejvíce spotřebičů, u kterých bychom se mohli vysoké spotřeby energie obávat. Největším strašákem obecně bývá lednička, přeci jen ji máme zapojenou nonstop. A z tohoto důvodu se u lednic neuvádí spotřeba hodinová, ale rovnou roční.

Lednička

Orientační spotřeba kombinovaných ledniček podle energetických tříd

Energetická třída Roční spotřeba energie Náklady za měsíc provozu Náklady za rok provozu
A+++ 160 kWh 61 Kč 733 Kč
A++ 219 kWh 84 Kč 1 003 Kč
A+ 274 kWh 105 Kč 1 255 Kč
A 305 kWh 116 Kč 1 397 Kč

Jak ušetřit na provozu ledniček? Tady je pár tipů:

  • vyberte optimální velikost ledničky, obecně se doporučuje cca 70 l chladícího prostoru a 25 l mrazáku na jednoho člena domácnosti;
  • ledničku umístěte daleko od topení, sporáku a mimo sluneční paprsky, teplejší vzduch zvedá spotřebu;
  • dodržujte ideální teplotu v ledničce 5 - 7 °C, při nižších teplotách stoupá spotřeba;
  • ledničku pokud možno umístěte tak, aby mohla dýchat, tedy ne do rohu ani ne plně zabudovanou do linky, brání to chlazení;
  • pravidelně odmrazujte.

SPOČÍTAT POJIŠTĚNÍ DOMÁCNOSTI

Myčka

Dalším velmi frekventovaným spotřebičem v domácnosti je myčka nádobí. Zde se také běžně uvádí roční spotřeba energie a odvozuje se od 280 standardních mycích cyklů za rok.

Orientační spotřeba energie myčky nádobí na jedno mytí podle energetických tříd

Energetická třída Spotřeba energie Náklady na jedno mytí
A+++ 0,67 kWh 3 Kč
A++ 0,9 kWh 4,10 Kč
A+ 1,03 kWh 4,80 Kč
A 1,07 kWh 4,90 Kč

A i když o tom ještě spousta lidí pochybuje, jsou v dnešní době myčky nádobí, co se týká spotřeby energie i vody, velmi šetrné. Celková spotřeba je výrazně nižší než při mytí nádobí pod tekoucí vodou ve dřezu.

A i když se může zdát, že hlavními viníky co se ,,žroutů energie" týká, jsou v kuchyni právě lednice a myčka, opak je pravdou. Nejvíce energie si nárokují spotřebiče, kde je potřeba, aby vše bylo rychle hotové. Je to například kávovar nebo rychlovarná konvice. Například při přípravě kávy v kávovaru zaplatíte za jeho roční provoz i 500 Kč.

Vaření

U vaření nejvíce ušetří ti, co mají sporák s indukční varnou deskou. Opakem jsou pak litinové plotýnky, které díky nižší účinnosti potřebují ke stejnému výkonu mnohem více energie.

Pár tipů jak ušetřit při vaření:

  • velikost zvolené plotýnky by měla odpovídat velikosti hrnce;
  • používejte pokličku;
  • pozor na staré hrnce s prohýbaným dnem;
  • využívejte tlakové hrnce;
  • zbytečně při pečení neotvírejte troubu.

Pračka a sušička

I v koupelně najdeme spotřebiče, které jsou už v podstatě součástí rodiny a neumíme si bez nich život představit i přes to, že nás jejich provoz nějakou tu kačku ročně stojí. Jedná se o pračku a stále více oblíbenou sušičku prádla. U těchto spotřebičů se vyplatí rozdělit si platbu nákupu na třetiny. Velký nákup vás nevykolejí a za využití neplatíte nic navíc.

SPOČÍTAT POJIŠTĚNÍ DOMÁCNOSTI

U praček se spotřeba energie a vody udává podobně, jako tomu je u myček nádobí. Roční spotřeba se odvozuje od 220 standardních pracích cyklů za rok a to při poloviční náplni bubnu a teplotě praní 40 - 60 °C.

Orientační spotřeba energie pračky na jedno praní podle energetických tříd

Energetická třída Spotřeba energie
Náklady na jedno praní
A+++ 0,65 kWh 2,90 Kč
A++ 0,70 kWh 3,20 Kč
A+ 0,75 kWh 3,40 Kč
A 0,85 kWh 3,90 Kč

Orientační spotřeba energie sušičky na jedno sušení podle energetických tříd

Energetická třída Spotřeba energie Náklady na jedno sušení
A+++ 1,27 kWh 5,80 Kč
A++ 1,35 kWh 6,20 Kč
A+ 1,5 kWh 6,90 Kč
A 1,62 kWh 7,40 Kč
B 2,1 kWh 9,60 Kč

Jak ušetřit při praní? Pár tipů pro vás máme zde:

  • perte vždy s plným bubnem, ale nepřeplňujte;
  • při výběru pračky si kromě spotřeby energie všímejte také spotřeby vody;
  • teplotu praní stačí většinou nastavit na 40 °C;
  • vybírejte nejkratší prací program pro daný druh prádla;
  • předpírku používejte pouze pokud je to skutečně nutné;
  • pračku postavte na rovný povrch, usnadníte tak odstřeďování;
  • pravidelně čistěte filtr pračky.

Kolik nás stojí zábava?

Běžným společníkem většiny domácnost jsou také televize a počítač. I tato zařízení vyžadují určitou dávku elektrické energie, přičemž samozřejmě záleží na typu daného zařízení a na tom, jak často je v domácnosti využíváno.

Televize

Příkon televize se odvíjí především od použité technologie. Samozřejmě staré televize měli výrazně vyšší spotřebu, nicméně to bylo kompenzováno jejich menším rozměrem. V dnešní době jsou tedy zřejmě největším žroutem elektrické energie plazmy s velkou úhlopříčkou.

Orientační spotřeba energie u televizí dle použité technologie

Typ TV a úhlopříčka Spotřeba energie za rok Částka za roční provoz
LED 91 cm - 100 cm 98 kWh 449 Kč
LCD 91 cm - 100 cm 179 kWh 820 Kč
Plazma 110 - 130 cm 399 kWh 1 827 Kč

Počítač

A co se týká spotřeby počítačů, záleží na tom, jak moc jej doma využíváte. Pokud jste běžným uživatelem, který u počítače stráví do 30 hodin týdně surfováním po internetu, používáním kancelářských programů, rozhodně vás částka za spotřebovanou elektřinu nezruinuje. Pokud ale patříte mezi ,,pařiče" a hraním her strávíte několik hodin denně, pak se může spotřeba energie poměrně prodražit.

Orientační spotřeba energie u počítače dle četnosti využití

Intenzita využití Spotřeba energie za rok Částka za roční provoz
Běžné využití 122 kWh 559 Kč
Náročné využití 832 kWh 3 810 Kč

Doporučení úspory elektřiny

Nezapomínejte na pojištění domácnosti

Snad je vám tedy teď trochu jasnější, jak moc provoz spotřebičů ve vaší domácnosti odnáší vaše peněženka. Nezapomeňte, že ušetřit se dá i na pojištění, třeba právě konkrétně na pojištění vašeho domova. Nevíte jak na to? Obraťte se na specialisty pro pojištění majetku! Porovnejte si ceny online během chviličky a z pohodlí domova a zjistěte, že můžete za více platit méně!

SPOČÍTAT POJIŠTĚNÍ DOMÁCNOSTI

Autor: tým marketingu Top-Pojištění.cz