Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Povinné ručení cena 2024

Sedíte u počítače a do vyhledávače zadáváte ,,Povinné ručení cena 2024". Právě jste ze schránky vylovili předpis pojistného na další rok, pojišťovna vám opět navýšila pojistné a to jste žádnou pojistnou událost neměli. Zajímá vás, co vlastně u povinného ručení má vliv na jeho cenu? Pojďme se na to společně podívat.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Ceny stále stoupají

Už od roku 2018 je v podstatě trendem, že u povinného ručení cena postupně narůstá. Tím zásadním důvodem je stále stoupající počet dopravních nehod a díky modernizaci vozového parku u pojištěných vozidel také vyšší náklady na opravy vozidel.

Povinné ručení cena

Nejvyšší nárůst ceny povinného ručení se projevuje u rizikových skupin řidičů, speciálně pak u těch, kteří způsobili více pojistných událostí. Naopak se pojišťovny snaží pozitivně motivovat vzorné řidiče a u povinného ručení cenu snižují těm, kteří nebourají.

Povinné ručení cena 2024 - co má na její výpočet vliv?

Jak už je to v oblasti pojištění běžné, záleží na podmínkách konkrétních pojistitelů. Každá pojišťovna pro výpočet ceny používá trochu jiné parametry a to jak u vozidla, tak u pojistníka.

U vozidla mají na cenu vliv především následující parametry:

  • kategorie vozidla (osobní, nákladní apod.);
  • užití vozidla (běžný provoz, taxislužba apod.);
  • objem motoru a výkon vozidla;
  • typ paliva;
  • značka a model vozidla.

Obecně pak lze říci, že u vozidla je to nastaveno tak, že čím vyšší motorizace a výkon, tím vyšší cena povinného ručení. Stejně tak je rozdíl, zda pojistíte moped nebo kamion anebo zda je auto využíváno pro běžný provoz nebo třeba jako vozidlo taxislužby, které tráví v provozu podstatně více času.

U pojistníka mají na cenu vliv následující parametry:

  • věk;
  • trvalé bydliště;
  • bonus / malus.

Ze statistik je dokázáno, že mladší řidiči způsobují dopravní nehody častěji a tak mají jako riziková skupina obvykle u povinného ručení cenu vyšší. Také pojistník například z Prahy, kde je hustý provoz a tak riziko pojistné události vyšší, zaplatí více než pojistník s trvalým bydlištěm na malé vesnici, kde jsou rizika pojistné události naopak výrazně nižší. Bonus je pak odměna pro řidiče, kteří jezdí dlouhodobě bez nehod. Více informací jsme pro vás sepsali v samostatném článku zde.

Příklady cen povinného ručení 2023

Objem v cm3 Běžná cena Cena
Top-Pojištění.cz
Ušetříte
do 1.000 cm3 1.744 Kč 1.435 Kč 309 Kč
1.001 - 1.200 2.101 Kč 1.541 Kč 560 Kč
1.201 - 1.400 2.174 Kč 1.631 Kč 543 Kč
1.401 - 1.650 3.121 Kč 1.941 Kč 1.180 Kč
1.651 - 1.850 3.187 Kč 2.082 Kč 1.105 Kč
1.851 - 2.000 4.615 Kč 2.276 Kč 2.339 Kč
2.001 - 2.500 4.615 Kč 2.276 Kč 2.339 Kč
nad 2.501 cm3 6.945 Kč 2.276 Kč 4.669 Kč

Pozn.: kalkulováno pro pojistníka Pavla 48 let, který bydlí v Hanicích u Chebu a má 150 měsíců bez nehody.

Vyplatí se vybírat povinné ručení podle jeho ceny?

Cena povinného ručení je přirozeně jedním z nejdůležitějších parametrů při výběru pojištění pro vaše vozidlo. Ostatně i právě proto zřejmě využíváte porovnání povinného ručení. Ovšem cena povinného ručení by neměla být jediným ukazatelem, podle kterého si své pojištění zvolíte.

Na co si dát pozor?

Při výběru je třeba zohlednit nejen cenu, ale především jeho limity a rozsah krytí, možnosti výběru připojištění a obsah vybraného produktu. Za nejnižší cenou povinného ručení se ve většině případů skrývají také limity krytí na spodní, zákonem stanovené hranici, tedy ve výši 50 mil. na zdraví a 50 mil. Kč na majetek. A i když se vám takové limity mohou jevit jako dostatečné, ne vždy tomu tak je. Především v případě odškodnění újmy na zdraví se mohou částky plnění vyšplhat až do milionových částek, strop zde zákonem stanoven není.

Také obsah produktu povinného ručení by pro vás měl být důležitý. Je součástí pojištění něco navíc? Obsahuje alespoň základní asistenci? Často stačí si připlatit skutečně pár desítek korun a získáte produkt, který se dá označit jako ,,za málo peněz, hodně muziky". Pátrejte tedy i po tom, co vám pojišťovna nabízí navíc a nesahejte automaticky po té nejlevnější nabídce, ne vždy se to totiž vyplatí.

Povinné ručení cena 2023

Ceny povinného ručení v roce 2023 byly obecně nižší. Nejedná se však o jedinou proměnnou, jelikož od roku 2024 prošlo povinné ručení řadou změn, například došlo ke zvýšení minimálních limitů pojistného plnění z 35 na 50 mil. Kč a rozšíření seznamu vozidel, pro která je pojištění povinné. Přečtěte si podrobněji o všech změnách v povinném ručení od roku 2024.

Povinné ručení cena 2025

Jaké budou ceny povinného ručení v roce 2025, pochopitelně ještě nevíme, na základě dosavadního trendu však lze předpokládat další zdražování. Při sjednání povinného ručení přes naši online kalkulačku máte alespoň jistotu, že jste si opravdu vybrali to nejvýhodnější. Pokud stále tápete, sepsali jsme pro vás návod, jak uzavřít povinné ručení.

Kalkulujte - pátrejte - vybírejte!

V dnešní době výběr kvalitního povinného ručení už skutečně nemůže být snazší. Vybírat můžete v pohodlí svého domova, stačí využít kalkulačku povinného ručení, kam zadáte potřebné údaje o vozidle i pojistníkovi a získáte přehlednou nabídku několika pojišťoven a jejich produktů. Díky přehlednému a obsáhlému grafu porovnání můžete tak porovnávat nejen podle ceny, ale i podle limitů krytí a obsahu jednotlivých produktů. Nastavit si můžete, zda požadujete zobrazení nabídek s vyššími nebo nižšími limity, frekvenci platby a vybrat rovnou i z nabídky připojištění. Rozhodně tedy máte z čeho vybírat.

Nevíte si rady? Využijte naše specialisty na pojištění vozidel, mnohdy vám dokážou najít ještě lepší cenu povinného ručení, než vidíte ve srovnání nabídek.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ