Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Jaké cestovní pojištění na vysokohorskou turistiku?

Mnoho Čechů se věnuje vysokohorské turistice, protože ideální podmínky pro ni jsou u nás, ale i v blízkém zahraničí. Přinášíme přehled toho, co to vlastně vysokohorská turistika je, a jak se nejlépe pro tuto aktivitu pojistit v rámci cestovního pojištění. Čtěte dále.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Co je to vysokohorská turistika?

Abyste se dokázali na svou vysněnou aktivní dovolenou správně pojistit, musíte samozřejmě vědět, čemu se v horských oblastech chcete věnovat. Od toho se pak odvíjí výsledný produkt cestovního pojištění a jeho cena.

Horskou turistikou se rozumí taková sportovní aktivita, při které se klient pojišťovny pohybuje v horských oblastech po vyznačených stezkách bez speciálního horolezeckého vybavení. Taková turistika musí být na 100 % bezpečná a je podmíněna nadmořskou výškou do 3 000 m n. m.

Horská turistika se dále rozděluje podle náročnosti a typu turistiky na vysokohorskou turistiku, ferraty, horolezectví a alpinismus, při kterém se zdolávají i sněhové hřebeny nebo skalní a ledovcové stěny. Tady už je speciální vybavení potřebné, včetně určitých zkušeností a znalostí. Vysokohorskou turistiku už mnohé pojišťovny řadí mezi rizikové sportovní aktivity, včetně pohybu ve výšce přes 3 000 metrů nad mořem.

Vysokohorská turistika

Slovníček pojmů:

Typ aktivity Co si pod tím představit
Vysokohorská turistika Odehrává se ve vyšších nadmořských výškách (nad 3 000 m n. m.) a často zahrnuje překonávání sněhu, ledovců a skalních stěn, takže je náročnější a vyžaduje určité fyzické a technické dovednosti, jako lezení, používání lezeckého vybavení aj.
Ferrata Neboli via ferrata jsou zajištěné lezecké trasy, vybavené ocelovými lany, žebříky, kramlami a dalším speciálním vybavením, které je trvale instalováno ve skalních stěnách a umožňuje turistům a horolezcům upevnit své karabiny nebo speciální ferratové sety. Ferraty jsou hodnoceny podle obtížnosti. Existují ferraty vhodné pro začátečníky s minimálními lezeckými dovednostmi a ferraty pro zkušené horolezce s vysokou obtížností. Některé ferraty mohou také zahrnovat přechody přes mosty nebo visuté lávky.
Horolezectví Horolezectví je sportovní aktivita, při které lidé využívají svých lezeckých dovedností a technik k překonávání vertikálních skalních stěn, horských masivů a ledovců. Horolezectví se považuje za jednu z nejstarších forem alpinismu a je spojeno s dobýváním vrcholů hor, objevováním nepřístupných oblastí a vyvíjením osobní odvahy a vytrvalosti.
Alpinismus Jde o sportovní disciplínu a outdoorovou aktivitu, která zahrnuje výstupy na horské vrcholy, horolezectví ve vysokých horách a prozkoumávání horských oblastí. Je to komplexní a náročná forma horolezectví, která se zaměřuje na dosažení vrcholů hor, často ve výškách nad 3 000 metrů nad mořem.

Alpinismus se vyznačuje tím, že horolezci čelí extrémním podmínkám s předpokladem dobré fyzické kondice, technických dovedností horolezce a schopností navigace v obtížném terénu. Alpinisté používají speciální vybavení, jako jsou lezecké popruhy, cepíny, mačky, lezecké lano, karabiny a další technické pomůcky.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POJIŠTĚNÍ NA CESTY

Maximální nadmořská výška (m n. m.) pro vysokohorskou turistiku

Pojišťovna Rekreační sport Rizikový sport Extrémní sport
Allianz 3 000 5 000 x
AXA 3 500 5 000 x
Colonnade 3 000 5 000 x
ČSOB Pojišťovna 3 500 5 000 x
Pojišťovna VZP* 3 000 5 000 5 000
Slavia 3 500 5 000 x
SV pojišťovna** 3 500 3 500 neomezeno
TOP** 3 500 3 500 neomezeno
UNIQA 3 000 5 000 x

* Pobyty ve městech jsou bez omezení nadmořské výšky.

** U návštěvy a běžného pohybu na náhorních planinách nebo městech s nadmořskou výškou nad 3.500 m n. m. (Peru, Tibet, apod.) není třeba dodatečné připojištění.

Zdroj: smluvní a předsmluvní dokumentace pojišťoven; platné k 26.05.2024.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Jaké zvolit cestovní pojištění?

Při turistice do 3 000 m n. m. vám stačí běžné cestovní pojištění, kde si můžete případně zadat vyšší pojistné limity. Samotné horolezectví je ovšem v případě běžného cestovního pojištění bohužel nepojistitelné. Některé pojišťovny nabízejí pojištění horolezectví v rámci pojištění rizikovýchextrémních sportů.

Cena vysokohorské turistiky

Vyšší míra rizika samozřejmě navyšuje pojistné limity. Nejde přitom jen o vysokou pravděpodobnost úrazu, ale také o obtížnost zásahu ve vysokohorském terénu.

Pátrací akce

V horských oblastech může velmi snadno dojít k vážnějšímu úrazu, stejně tak lze lehce ztratit orientaci. Pokud se vám něco z toho stane a vy nebudete schopni se bez pomoci dostat do bezpečí, je  nutný zásah horské služby. Taková akce samozřejmě není levná. Záchranáři musí použít speciální techniku, včetně například helikoptéry, zapojit větší množství lidí a vše dobře zkoordinovat. Výsledné náklady se mohou pohybovat v řádu několika stovek tisíců korun.

I z toho důvodu je nutné kvalitní cestovní pojištění a dostatečně vysoké limity. Myslete však na to, že pojištění pátrací akce nenabízejí všechny pojišťovny.

Kam se vydat za horskou turistikou?

Zřejmě nejoblíbenějšími evropskými horami jsou Alpy, a to jak v Rakousku, tak i v Itálii, Francii, Švýcarsku nebo Slovinsku.

Velmi blízké jsou ovšem také slovenské a polské Tatry.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POJIŠTĚNÍ NA CESTY