Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Cestovní pojištění a vysokohorská turistika

Mnoho Čechů se věnuje vysokohorské turistice, protože ideální podmínky pro ni jsou u nás, ale i v blízkém zahraničí. Přinášíme přehled toho, jak se nejlépe pro tuto aktivitu pojistit v rámci cestovního pojištění.

Vysokohorská turistika - pojištění

Co je to vysokohorská turistika

Abyste se dokázali na svou vysněnou, aktivní dovolenou správně pojistit, musíte samozřejmě vědět, čemu se v horách chcete věnovat. Od toho se odvíjí výsledný produkt a jeho cena.

Horskou turistikou se rozumí taková sportovní aktivita, při které se klient pojišťovny pohybuje v horských oblastech po vyznačených stezkách bez speciálního horolezeckého vybavení. Taková turistika musí být 100 % bezpečná a je podmíněna nadmořskou výškou do 3.000 m n. m.

 

Horská turistika se dále rozděluje podle náročnosti a typu turistiky na vysokohorskou turistiku, ferraty, horolezectví a alpinismus, při kterém se zdolávají i sněhové hřebeny nebo skalní a ledovcové stěny. Tady už je speciální vybavení potřebné, včetně určitých zkušeností a znalostí. Vysokohorskou turistiku už mnohé pojišťovny řadí mezi rizikové sportovní aktivity, včetně pohybu ve výšce přes 3.000 metrů nad mořem.

Vzhledem k tomu, že v rámci klasické, turistické dovolené nevystoupáte v Alpách nebo Tatrách na žádnou osmitisícovku, pak není s pojištěním horské turistiky vůbec žádný problém.

Nadmořská výška (m n. m.) pro pohyb na horách

Pojišťovna Rekreační sport Rizikový sport Extrémní sport
Allianz 3.000 5.000 x
AXA 3.500 5.000 5.000
Colonnade 3.000 5.000 5.000
ČSOB Pojišťovna 3.500 5.000 x
Pojišťovna VZP 3.000 5.000 x
Slavia 3.500 4.500 x
TOP 3.500 3.500 neomezeno
UNIQA 3.000 5.000 x

Aktualizováno: 30.6.2022

 

Jaké zvolit cestovní pojištění

Při turistice do 3.000 m n. m. vám stačí běžné cestovní pojištění, kde si můžete zadat vyšší pojistné limity, pokud víte, že plánujete být skutečně aktivní.

Samotné horolezectví je ovšem v případě běžného cestovního pojištění bohužel nepojistitelné, a to ani pomocí připojištění na rizikové a extrémní sporty. K tomu je potřeba sjednat speciální pojištění, které nenabízí všechny pojišťovny. Pojištění rizikových sportů samozřejmě mnohem více navyšují pojistné limity. Riziko úrazu je totiž značné, stejně jako obtížnost zásahu ve vysokohorském terénu.

Pátrací akce

V horských oblastech může velmi snadno dojít k vážnějšímu úrazu, stejně tak lze lehce ztratit orientaci. Pokud se vám něco z toho stane a vy nebudete schopni se bez pomoci dostat do bezpečí, je  nutný zásah horské služby. Taková akce samozřejmě není levná. Záchranáři musí použít speciální techniku, včetně například helikoptéry, zapojit větší množství lidí a vše dobře zkoordinovat. Výsledné náklady se mohou pohybovat v řádu několika stovek tisíců korun.

I z toho důvodu je nutné kvalitní cestovní pojištění a dostatečně vysoké limity. Myslete však na to, že pojištění pátrací akce nenabízejí všechny pojišťovny. V současnosti toto připojištění naleznete u společnosti UNIQA.

Kam se vydat za horskou turistikou

Zřejmě nejoblíbenějšími evropskými horami jsou Alpy, a to jak v Rakousku, tak i v Itálii, Francii, Švýcarsku nebo Slovinsku.

Velmi blízké jsou ovšem také slovenské a polské Tatry.