Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Výpověď havarijního pojištění

Chcete vypovědět své havarijní pojištění a potřebujete poradit, jak na to? Připravili jsme si pro vás všechny důležité informace o tom, kdy můžete podle zákona výpověď havarijního pojištění podat, jak přesně postupovat a čeho se v rámci celého procesu vyvarovat. Pokračujte ve čtení.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ HAVARIJNÍ POJIŠTĚNÍ

Proč podávat výpověď havarijního pojištění?

Důvodů k výpovědi havarijního pojištění může být několik, ale tím hlavním je určitě úspora financí. Například v situacích, kdy máte váš automobil pojištěný na zbytečně vysokou částku a na pojistném tak zbytečně přeplácíte. Nebo najdete výhodnější a levnější produkt u jiné pojišťovny, ke které byste tím pádem rádi přešli. Proto neuškodí se alespoň co 2 roky podívat na srovnání aktuální nabídky pojišťoven. Tento přehled zvládnete během pár minut z pohodlí vlastního domova prostřednictvím online kalkulačky. Stačí se připojit k internetu, zadat pár základních údajů o vás a vašem autě, a je to. Máme pro vás pár tipů na nejlepší havarijní pojištění.

Výpověď havarijního pojištění

Jak zrušit havarijní pojištění?

Ukončení havarijního pojištění a podání výpovědi vám také nezabere moc času. Při přechodu k jiné pojišťovně vám samozřejmě zůstanou zachované vaše bonusy a celý proces je bezplatný.

Důležité je ovšem dodržení odpovídajících lhůt u jednotlivých typů výpovědi. Výpověď pak můžete podat osobně na pobočce pojišťovny, korespondenční nebo online cestou. Záleží vždy na dané pojišťovně a jejích podmínkách. Informace o možnostech podání výpovědi havarijního pojištění najdete většinou na webových stránkách pojišťovny, nebo vám je poskytne pracovník na infolince. 

Zatímco havarijní pojištění je zcela dobrovolné, povinné ručení si podle zákona sjednat musíte. Podívejte se, jak dát výpověď povinného ručení.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ HAVARIJNÍ POJIŠTĚNÍ

Co musí obsahovat výpověď havarijního pojištění?

Ve výpovědi havarijního pojištění by neměly chybět tyto informace:

  • důvod pro výpověď smlouvy,
  • číslo pojistné smlouvy,
  • identifikační údaje pojistníka (jméno/obchodní název, RČ/IČO, adresa trvalého bydliště/sídlo),
  • údaje o vozidle (druh, model, značka, VIN, SPZ),
  • kontaktní údaje (e-mail, telefon),
  • číslo účtu pro vrácení případného přeplatku na pojistném, nebo korespondenční adresa pro vrácení poštovní poukázkou,
  • podpis pojistníka a datum.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ HAVARIJNÍ POJIŠTĚNÍ

Důvody k výpovědi havarijního pojištění

Smlouvu havarijního pojištění můžete vypovědět v několika různých situacích. Vždy je třeba dodržet odpovídající lhůty a pojišťovně dodat potřebné podklady a dokumenty.

Důvod výpovědi Termín podání výpovědi Ukončení smlouvy Pozn.
Výpověď ke konci pojistného období Nejpozději 6 týdnů před výročním dnem pojistné smlouvy   K datu ukončení pojistného období Výroční den = den uzavření smlouvy
Výpověď do 2 měsíců od uzavření smlouvy Do 2 měsíců od uzavření smlouvy Za 8 dní od doručení výpovědi
Výpověď do 3 měsíců ode dne oznámení vzniku pojistné události Do 3 měsíců od vzniku pojistné události Za 1 měsíc od doručení výpovědi
Výpověď dohodou Ke dni dohody obou stran Budete potřebovat souhlas pojišťovny a dále budete muset uvést důvod výpovědi (například nespokojenost, uvedení v omyl při sjednání pojistné smlouvy apod.).
Výpověď z důvodu změny vlastníka, prodeje vozidla Ke dni ohlášení změny pojišťovně Je možné, že budete muset doložit kopii kupní smlouvy nebo kopii velkého technického průkazu. Tato povinnost není uvedena v zákoně, ale vyřízení výpovědi s těmito dokumenty bude rychlejší a snadnější.
Výpověď z důvodu vyřazení vozidla z evidence vozidel Ke dni vyřazení vozidla z evidence vozidel Pojišťovně zašlete výpověď s kopií velkého technického průkazu s uvedením této změny.
Výpověď z důvodu změny pojistného Do 1 měsíce od oznámení změny K datu ukončení pojistného období Pojišťovna je povinna vás o změně pojistného na další období informovat minimálně 2 měsíce před ukončením data pojistného období.
Výpověď z důvodu odcizení vozidla K výpovědi musíte přiložit kopii protokolu od Policie ČR.

Zdroj: smluvní a předsmluvní dokumentace pojišťoven; platné k 29. 5. 2023.

Vzor výpovědi havarijního pojištění

Vzory výpovědi havarijního pojištění najdete na internetu. Stačí do vyhledávače zadat ,,vzor výpovědi havarijního pojištění", případně i důvod k výpovědi, a pak už si stačí jen stáhnout formulář, vyplnit, vytisknout, podepsat a doručit své pojišťovně.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ HAVARIJNÍ POJIŠTĚNÍ