Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Nejlepší havarijní pojištění

Majitelé nových vozidel mají při sjednání nejlepšího havarijního pojištění často ihned jasno. U vlastníků ojetých a starších vozidel ovšem bývá sjednání havarijního pojištění na dlouhé lokte. Jít do toho, nebo ne? Pojďme si proto říct, komu a proč se havarijní pojištění vyplatí a jak zbytečně nepřeplácet.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ HAVARIJNÍ POJIŠTĚNÍ

K čemu slouží havarijní pojištění?

Havarijní pojištění je určeno k ochraně vašeho vlastního vozidla před škodami způsobenými živly nebo vzniklými v důsledku havárie. Stejně tak se ale vztahuje i na odcizení, vandalismus nebo neoprávněné užití vozidla.

Pokud budete mít uzavřené havarijní pojištěnípojišťovna vám v uvedených případech vyplatí náhradu škody, kterou při zmíněných rizicích vaše vozidlo utrpí.

Pokud si nechcete v rámci havarijního pojištění sjednávat například krytí vůči odcizení nebo vandalismu (třeba kvůli přílišnému stáří vašeho vozidla), není to žádný problém. U většiny pojišťoven si totiž můžete podle vlastní libosti vybrat, která rizika chcete pojistit a která nikoliv. Než se ale definitivně rozhodnete, pečlivě svou volbu zvažte - nikdy totiž nevíte, co se může stát.

Na Top-Pojištění.cz najdete různé tipy, jak nejlépe zvolit havarijní pojištění. A naši specialisté vám po telefonu ochotně poradí, jak pro váš vůz najít nejlepší havarijní pojištění.

A pokud vám základní nabídka pojišťoven nevyhovuje? V tom případě není problém výhodně se připojistit proti různým eventualitám.

Nejlepší havarijní pojištění

Nejlepší cena havarijního pojištění

Při sjednávání každého typu pojištění vás asi ze všeho nejvíc zajímá cena. Takže se jistě ptáte, jaká je na českém trhu nejlepší cena havarijního pojištění? Odpověď ale není snadná. A na tomto místě vám ji ani nemůžeme dát. I když si totiž na internetu najdete nejlevnější havarijní pojištění, může se stát, že váš soused ho bude mít ještě výhodnější - a váš příbuzný bude mít ještě nižší cenu. Proč?

Výše pojistného u havarijního pojištění (stejně jako v případě povinného ručení) může totiž být ovlivněna několika faktory:

 • Vozidlo
  • Pojišťovna řeší značku a model, stáří, motorizaci, pořizovací cenu, ale třeba i účel využití.
 • Pojistník
  • U pojistníka (tedy majitele vozidla) pojišťovna zohledňuje věk, trvalé bydliště a také jeho bonusy nebo malusy.
 • Pojištění
  • U samotného havarijního pojištění pak pojišťovna řeší především rozsah krytí havarijního pojištění. A cenu havarijního pojištění hodně ovlivňuje také výše spoluúčasti.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ HAVARIJNÍ POJIŠTĚNÍ

Pojistná částka, pojistné plnění

Při výběru nejlepšího havarijního pojištění jste možná narazili na termíny, jimž tak úplně nerozumíte. Proto se detailněji podíváme, o co jde.

Pojistná událost

Jakožto pojistná událost se označuje situace, která vznikne nahodile a je nepředvídatelná. Zároveň při ní dojde ke škodě na pojištěném majetku (v tomto případě na vozidle), a tak vám rázem vzniká nárok na pojistné plnění.

Pojistné plnění

Termín pojistné plnění označuje stav, kdy pojišťovna uznala škodu na pojištěném majetku a rozhodla se vyplatit vám pojistnou částku. Výše pojistné částky může odpovídat závažnosti škody. Detaily o pojistném plnění máte vždy uvedeny ve smlouvě, kterou uzavíráte s pojišťovnou.

Pojistná částka

Tento termín značí nejvyšší možnou sumu, kterou vám může pojišťovna při vzniku nějaké škody (neboli pojistné události) vyplatit. Pojistná částka u havarijního pojištění odpovídá hodnotě (části) vozidla v okamžiku sjednání havarijního pojištění. Máte ji uvedenou ve smlouvě a stvrzujete ji svým podpisem.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ HAVARIJNÍ POJIŠTĚNÍ

Na co si dát pozor?

Při sjednávání havarijního pojištění byste si měli dát pozor na několik zásadních chyb, které by vás v budoucnu mohly připravit o velké peníze. Jednou z nich je takzvané podpojištění.

Ve chvíli, kdy sjednáváte havarijní pojištění, tak pojišťujete svůj vůz na jeho aktuální hodnotu. Což je zcela logické. Pojišťovna vám totiž při totálním zničení vozu nebude chtít zaplatit víc peněz, než na kolik auto v době sjednání smlouvy ocenila. Hodnota vozu pro účely havarijního pojištění se přitom určuje podle několika parametrů:

 • značka,
 • model,
 • stáří,
 • počet najetých kilometrů,
 • stav opotřebení (neboli amortizace vozidla).

Jenže hodnota vozu se postupem času snižuje, a to kvůli jeho opotřebení a amortizaci. Je tedy potřeba, abyste jednou za čas zašli do pojišťovny a uvedli hodnotu svého vozu na pravou míru. Pokud to neuděláte, postará se o to sama pojišťovna (po dobu platnosti havarijního pojištění nebude pojišťovna uvažovat stále tutéž původní hodnotu auta, ale bude ji podle svých tabulek postupně snižovat).

Správné určení pojistné částky je přitom pro sjednání havarijního pojištění klíčové.

V případě určení pojistné částky nad hranicí aktuální hodnoty vozidla dochází k tzv. přepojištění.

K podpojištění pak dochází, pokud je vozidlo pojištěno na nižší částku, než jaká je jeho hodnota. Dochází k němu bohužel často vinou majitele vozu. Jak je to možné? Jednoduše proto, že se snaží ušetřit na pojistném. Sjedná si proto pojištění například pouze na část hodnoty auta (nebo jiného typu svého majetku) v domnění, že větší škoda se mu velmi pravděpodobně nestane a určená částka náklady pokryje. A navíc chytře ušetří na pojistném. Když ale dojde k větší škodě, pojišťovna mu zaplatí málo.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ HAVARIJNÍ POJIŠTĚNÍ

Srovnání havarijního pojištění

Jak tedy najít nejlepší havarijní pojištění? Nebo ještě lépe - nejvýhodnější havarijní pojištění? Buď si můžete detailně pročítat nabídky každé z pojišťoven (což vám zabere desítky hodin času), nebo ke srovnání nabídek havarijního pojištění jednoduše využijte kalkulačku havarijního pojištění online.

Po zadání technických parametrů vozidla, pojistné částky a zabezpečení vozidla vyberete pouze výši spoluúčasti. Čím vyšší spoluúčast u havarijního pojištění zvolíte, tím nižší zaplatíte pojistné. Výše spoluúčasti přitom udává částku, kterou se jakožto pojištěná osoba podílíte na vyřízení pojistné události.

Spoluúčast u havarijního pojištění může být vyjádřena fixní částkou nebo procentuálně. Nejčastěji se ale uvádí v kombinaci.

Jak získat nejlepší havarijní pojištění?

Připadá vám základní havarijní pojištění nedostatečné? I to se může stát. A proto si k němu můžete sjednat různá doplňková připojištění. Ta se liší pojišťovnu od pojišťovny a nejčastěji se jedná například o pojištění střetu se zvěří nebo zvířetem, připojištění skel vozidla, úrazové pojištění nebo pojištění zavazadel, která jsou ve vozidla převážena.

Po výběru nejlepšího havarijního pojištění a volby připojištění je už samotné sjednání havarijka úplná hračka. Jak na to? Po zadání osobních údajů potvrdíte objednávku a do několika minut veškeré dokumenty obdržíte e-mailem. Havarijní pojištění vzniká uhrazením pojistného.

Častou podmínkou vzniku je ovšem prohlídka vozidla. U tuzemských pojišťoven je zpravidla řešena dvěma způsoby: buď takzvanou samoprohlídkou, kdy je po klientovi vyžadováno zaslání aktuálních fotografií vozidla, nebo prohlídkou vozidla technikem pojišťovny. Ta většinou probíhá v nasmlouvaných servisech v okolí bydliště pojistníka.

Nevíte si se sjednáním nejlepšího havarijního pojištění rady? Jsme tu samozřejmě pro vás. Naši specialisté z Top-Pojištění.cz vám s výběrem vhodného pojištění rádi pomohou. Kontaktovat nás můžete telefonicky, e-mailem nebo na online chatu.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ HAVARIJNÍ POJIŠTĚNÍ