Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Pozor na podpojištění při zdražování ojetých vozidel

Publikováno: 14.07.2022

Zdražování ojetých vozů lze očekávat v průběhu celého roku. Pro český trh, který je na ojetých vozech z dovozu významně závislý, to může být problém. Nejen, že se budou ojeté vozy hůře prodávat, ale může také docházet k jejich podpojištění.

Jak dobře vybrat ojeté auto

Zdražování na trhu s ojetinami

Už druhým rokem dochází k výraznému zdražování. V průměru tak momentálně koupíte pěti a desetiletý ojetý vůz o 18 až 21 procent dráž, než tomu bylo před rokem. Společně s tím se snižuje jejich dostupnost, protože se na ojeté vozy více zaměřují podnikatelé a firmy a další motoristé je tak často neprodávají.

Situace se navíc nezlepší ani koncem roku 2022, kdy vozy mladší 5 let mohou podražit o dalších 10 %.

Jaký je důvod zdražování?

Zásadním problémem je nedostatek nových vozů, který souvisí s celosvětovým výpadkem součástek a zastavením výroby. Automobilky nestíhají nasytit poptávku, při které se na nový vůz čeká minimálně půl roku. A tak mnoho zákazníků vybírá spíše ojetiny, čímž zvyšují jejich cenu.

Také budeme muset očekávat, že se do situace na trhu s ojetinami negativně promítne unijní zákaz prodeje spalovacích motorů od roku 2035, pokud nenastane velký zlom v dostupnosti elektromobility.

Co je to podpojištění?

V případě výrazného stoupání cen ojetých vozidel může docházet k podpojištění. To znamená, že je vozidlo pojištěno na nižší částku, než je jeho samotná hodnota. V případě pojistné události vám pak pojišťovna nemůže vyplatit vyšší pojistné, které je tak kráceno podle toho, o kolik je vůz podpojištěn.

K podpojištění tedy dochází právě v situaci zdražování cen ojetých vozidel. V současnosti se to může týkat několik desítek procent českých řidičů. Dobře si tedy zkontrolujte pojištění vašeho vozu a v případě potřeby kontaktujte svou pojišťovnu. Nezapomínejte, že kontrola a aktualizace povinného ručení i havarijního připojištění by měla probíhat minimálně jednou za dva roky.

Změna pojištění

Změnit pojištění vozu není nic složitého. Vše dokonce můžete udělat online, ovšem vypovědět smlouvu se stávající pojišťovnou nelze jen tak ze dne na den. S výpovědí vám samozřejmě rádi pomůžeme v jednom z našich článků.

A jestli se zrovna díváte po ojetém vozidle, přečtěte si, jak na to.

Pokud potřebujete poradit, neváhejte zavolat na naši zákaznickou linku. Pokud se nám nedovoláte, zavoláme zpět.