Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Jak postupovat při ztrátě technického průkazu?

Publikováno: 23.02.2024

Každý majitel vozidla, který svůj vůz pořídil před 1. 1. 2024, vlastní ke svému autu dva základní doklady - malý a velký technický průkaz. Velký techničák máte většinou založený doma mezi ostatními dokumenty, malý techničák nejčastěji nosíte v peněžence nebo ho vozíte s sebou v autě. Co ale dělat, když jeden z nich (nebo i oba) ztratíte? Poradíme vám, jak při ztrátě technického průkazu postupovat. V našem článku také zjistíte, co vše na svých techničácích najdete a jaké změny technické průkazy zaznamenaly v roce 2024.

ztráta technického průkazu

Malý technický průkaz

Malý technický průkaz neboli ,,malý techničák" - jeho oficiální název však zní Osvědčení o registraci vozidla část I. Je to dokument uvádějící základní informace o vozidle, jeho provozovateli včetně toho, zda se osoba provozovatele shoduje s osobou majitele vozu. Malý technický průkaz je vydáván úřadem obce s rozšířenou působností a má podobu malé kartičky, která je zalaminovaná v plastové fólii. Najdete na něm také datum vystavení průkazu a číslo průkazu, které je uvedené na přední straně ve spodním rohu.

Na zadní straně malého technického průkazu naleznete i další údaje, jako je například:

  • tovární značka a typ vozidla,
  • obchodní označení (model) vozidla,
  • VIN kód,
  • hmotnost,
  • palivo,
  • výkon,
  • počet míst,
  • typ převodovky,
  • barva vozidla a další.

Některé z údajů o vozidle budete potřebovat například při sjednání autopojištění. Hodit se vám ale budou i při nezávazném srovnání nabídek v naší kalkulačce, která vám přehledně ukáže produkty jednotlivých pojišťoven a vy si tak budete moct vybrat takový, který vám bude nejlépe vyhovovat.

porovnejte SI POVINNÉ RUČENÍ

Ztráta malého technického průkazu

Prvním krokem je zjistit, zda jste malý techničák ztratili, nebo zda vám ho někdo ukradl. V prvním případě totiž stačí jeho ztrátu nahlásit na příslušném odboru registru vozidel, v případě krádeže musíte navštívit služebnu Policie ČR, kde dostanete potvrzení o odcizení. Ztrátu i odcizení byste ale měli vždy nahlásit neprodleně.

Až poté se vydáte na úřad, kde vyplníte formulář se žádostí o vydání duplikátu. V dnešní době jsou tyto formuláře dostupné online ke stažení přímo ze stránek úřadu, můžete si ho tedy v klidu vyplnit doma. Duplikát technického průkazu získáte pouze na základě vyplněné žádosti, při jejímž podání budete potřebovat:

  • průkaz totožnosti,
  • velký technický průkaz
  • a v případě odcizení potvrzení od PČR.

Standardní lhůta pro vydání duplikátu je 30 dní, nicméně úřady jej obvykle zvládnou vydat do několika málo dní. Na některých úřadech si také můžete připlatit za vydání na počkání. Za vydání průkazu v zákonné lhůtě vám bude účtován správní poplatek 100 Kč.

POZOR: Pokud nahlásíte odcizení a následně průkaz najdete, bude již považovaný za neplatný a nevyhnete se nutnosti vystavení nového průkazu.

Velký technický průkaz

Velký technický průkaz, oficiálně Osvědčení o registraci vozidla část II., obsahuje detailní technické informace o vozidle a jeho majiteli. Není nutné vozit ho při sobě, lepší je řádně ho uložit doma. Na přední straně najdete údaje o provozovateli a majiteli vozu a také informace o provedených převodech či odhlášení auta. Ve spodní části jsou záznamy o technických prohlídkách včetně jejich platnosti, zatímco zadní strana se věnuje technickým údajům o vozidle.

Velký technický průkaz byl v ČR vydáván od roku 1996 do konce roku 2023. Od ledna 2024 ho však k novému vozu již nedostanete, neboť jej plně nahrazuje jednotné Osvědčení o registraci vozidla, rozšířené o další údaje (podrobněji viz níže).

porovnejte SI POVINNÉ RUČENÍ

Ztráta velkého technického průkazu

Do konce roku 2023 jste při ztrátě velkého technického průkazu museli postupovat prakticky stejně, jako při ztrátě malého techničáku. Bylo třeba ztrátu či odcizení nahlásit, vyplnit formulář, předložit svoje osobní doklady, ideálně také malý technický průkaz, a čekat na vydání duplikátu. Pokud svůj velký techničák ztratíte teď, nový již nezískáte. Místo něj vám bude vydáno Osvědčení o registraci vozidla (ORV), které postupně nahradí velký i malý technický průkaz.

Osvědčení o registraci vozidla a konec velkých TP

Jak jsme už uvedli výše, od 1. 1. 2024 velký technický průkaz k novému vozu nedostanete. Nově na úřadu obdržíte pouze malý techničák, který ale také prošel několika změnami a je rozšířený o několik položek. Místo dvou dokladů od vozu tedy nyní budete mít pouze jeden, a to Osvědčení o registraci vozidla (ORV). Všechny technické údaje o vozidle budou nyní dostupné v aplikaci Ministerstva dopravy ČR, kterou si stáhnete do svého chytrého telefonu.

Na STK tím pádem odpadá povinnost zapisovat do velkého techničáku údaje o technické kontrole - všechna tato data jsou evidována online.

Vaše doklady k vozidlu zůstávají v platnosti

Nemusíte se bát, že je třeba hned běžet na úřad a své technické průkazy odevzdat. Odebrány vám budou až v případě, že budete vůz přepisovat, odevzdávat do depozitu registrační značky - zkrátka při jakémkoliv úkonu prováděném na registru vozidel. Pak budou informace z velkého TP přepsány do online evidence a vy dostanete pouze jeden doklad.

TIP: V novém, rozšířeném Osvědčení o registraci vozidla nenajdete údaje o vhodné velikosti kol a pneumatik. Nevyhovující pneumatiky přitom můžou být důvodem krácení pojistného plnění z havarijního pojištění, pokud byste zavinili se svým vozem s nevhodnými pneu nehodu. Kde tedy informace o povolených pneumatikách a kolech zjistit? Najdete je například na webu www.dataovozidlech.cz. Postačí vám zadat VIN vašeho vozidla.

Povinné ručení a změny v nastavení limitů

Rok 2024 přináší motoristům i další změny. Kromě zániku velkých technických průkazů je to také nové nastavení minimálních limitů pojistného plnění povinného ručení. V letošním roce se totiž minimální pojistné limity zvýšily z 35 milionů na 50 milionů korun. Důvod je prostý - rostoucí ceny vozů a náhradních dílů způsobují, že v případě nehody nemusí minimální limit zcela pokrýt všechny náklady spojené s nehodou.

Pokud jste povinné ručení v minulosti uzavírali na základní limity, vaše pojišťovna vám limity automaticky navýší, což ale může vést také k nové ceně povinného ručení.

Nechcete-li přeplácet, vyplatí se porozhlédnout se i po jiných nabídkách povinného ručení a vybrat si tu nejvhodnější. S tím vám jednoduše pomůže naše online srovnávací kalkulačka, do které zadáte pár údajů o vás a vašem vozidle a během chvilky uvidíte nabídky ostatních pojišťoven přehledně srovnané.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Havarijní pojištění chrání vaši peněženku

Ačkoli se havarijní pojištění může zdát jako zbytečné, opak je pravdou. V případě nehody vám může ušetřit i statisíce. Důležité je pojištění správně přizpůsobit vašemu stylu života a podle toho zvolit i vhodná připojištění. Například při bydlení v přírodě a pravidelném dojíždění na větší vzdálenosti rozhodně oceníte pojištění střetu se zvěří nebo pojištění proti živlům. Při cestování i častém parkování ve městě je zase vhodné pojištění proti vandalismu nebo odcizení.

Havarijní pojištění totiž chrání vás a vaši peněženku. Zatímco povinné ručení hradí škody způsobené na majetku a zdraví cizí osoby, nekryje škody na vašem autě. A právě proto je tu havarijko, které se postará i o vás.

Také při výběru havarijního pojištění vám pomůže naše online kalkulačka, která vám nabídne přehled dostupných nabídek různých pojišťoven tak, abyste si pohodlně vybrali tu nejlepší.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ HAVARIJNÍ POJIŠTĚNÍ