Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Co je aplikace eDoklady a jak se používá?

Publikováno: 19.02.2024

Už jste slyšeli o mobilní aplikaci eDoklady? Jedná se o novinku, která postupně umožní nahradit klasický občanský průkaz. V našem článku najdete všechny důležité informace, stejně jako odpovědi na otázky, které se s elektronickými doklady pojí. 

Aplikace eDoklady

Co je aplikace eDoklady

Nová aplikace od DIA (Digitální informační agentury) na území České republiky v některých případech umožní nahrazení klasických fyzických dokladů, kterými prokazujeme svou totožnost. Aktuálně tedy občanského průkazu. Ten samozřejmě platí i nadále, a to také u těch, kdo si eDoklady do mobilního telefonu stáhnou a budou aplikaci aktivně používat. 

Od kdy funguje aplikace eDoklady

Aplikaci eDoklady si můžete stáhnout od 20. ledna 2024, a to jako pro iOS, tak samozřejmě i pro Android. Použít aplikaci bude v prvních měsících možné pouze na vybraných úřadech a ministerstvech, od července přibudou další místa,  přičemž k plnému využití aplikace dojde v lednu 2025.

Aplikace eDoklady pro iOS

Aplikace eDoklady pro Android 

Co umožňuje aplikace eDoklady

Hlavním cílem aplikace je možnost obejít se bez plastové kartičky občanského průkazu a vystačit si pouze s chytrým telefonem. Aplikace eDoklady se při svém spuštění napojí na Portál občana, stáhne si informace o občanském průkazu a ty v ní zůstanou uložené. 

Dále je možné přes aplikaci provést ověření totožnosti dvou občanů mezi sebou, a to prostřednictvím funkce Zkontrolovat cizí doklad. Což se hodí třeba při dopravní nehodě. 

Aplikaci můžete použít i ke kopírování osobních údajů do formulářů, třeba při online nákupu letenek, ke kterým si můžete rovnou sjednat i cestovní pojištění s pojištěním storna.

Cestovní pojištění si můžete přehledně spočítat prostřednictvím naší online kalkulačky. Díky tomu budete mít jistotu, že jste si zvolili tu nejvýhodnější nabídku. Kalkulačka funguje online a zcela zdarma.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Výhody elektronických dokladů

 • Po zavedení plošného přijímání této aplikace s sebou v Česku nebudete muset nosit fyzický občanský průkaz.
 • Aplikace je bezpečnější než plastový občanský průkaz. Na něm jsou totiž vaše údaje vidět na první pohled. U aplikace by se cizí osoba musela nejdřív dostat do vašeho telefonu, a poté navíc přihlásit do aplikace samotné.
 • Podle potřeby ukážete pouze některé údaje. Například při nákupu alkoholu váš věk.
 • Aplikace vás v dostatečném předstihu bude upozorňovat na blížící se konec platnosti vašeho občanského průkazu.

Nevýhody elektronických dokladů

 • Musíte mít vždy nabitý telefon, přičemž aplikace běžící na pozadí zvyšuje spotřebu baterie i nároky na provozní systém mobilu. 
 • Musíte mít zapnuté Bluetooth a často mít také funkční připojení k internetu. 
 • Aplikace eDoklady platí pouze v Česku, při cestě za hranice s sebou občanský průkaz nebo cestovní pas musíte mít tedy i fyzicky. 
 • Aplikaci není možné stáhnout do starších mobilních telefonů.
 • Prokazování s pomocí aplikace trvá déle než s plastovým dokladem.
 • Do plošnějšího zavedení aplikace u ověřovatelů je nutné s sebou nosit také fyzický občanský průkaz.

Jak do aplikace eDoklady nahrát občanský průkaz

Podle typu svého telefonu si stáhnete aplikaci. V Google Play je k dispozici pro verze Android 10 a vyšší, v App Store pro verzi iOS 15 a vyšší. Mobilní telefony se staršími systémy aplikaci v nabídce ani neuvidí. 

Při prvním spuštění aplikace eDoklady musíte telefon zaregistrovat přes Identitu občana, čímž dojde k jeho zaznamenání do systému Správy ověřovatelů. Pro přihlášení do Identity občana tedy musíte mít například:

 • Bankovní identitu,
 • aplikaci Mobilní klíč eGovernmentu,
 • účet moje ID,
 • NIA ID,
 • nebo eObčanku.

Zpravidla během pár vteřin se registrace potvrdí. Než dojde k načtení vašeho občanského průkazu, je třeba nastavit odpovídající zabezpečení. Proto vás aplikace vyzve k povolení biometrie (zabezpečení přes otisk prstu nebo snímání obličej, tzv. Face ID). Povolení biometrie není povinné, ale je třeba počítat s tím, že bez něj na tom bude aplikace se zabezpečením hůře. V každém případě si budete muset nastavit PIN, a to nejlépe v rozsahu 6 až 8 číslic. 

Aplikace pak také vyžaduje přístup k fotoaparátu (při identifikaci na úřadu je třeba kvůli čtení ověřovacích QR kódů) a Bluetooth (přes něj se data při ověřování mobilní čtečkou zabezpečeně přenášejí).

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Jak aplikaci eDoklady používat

Po otevření aplikace je třeba potvrdit biometrii, nebo zadat PIN (máte tři pokusy).

Po dokončení registrace v telefonu zůstane uložený opis dokladu. Při každém spuštění a připojení na internet dojde k aktualizaci dat. Po zobrazení dokladu kliknete na možnost Prokázat se. Další postup se odvíjí od toho, jestli ověřovatel používá mobilní čtečku nebo počítač.

Kde a odkdy je možné se aplikací eDoklady prokázat

Podle informací z webu edoklady.gov.cz platných k 18. 2. 2024 můžete elektronické doklady používat:

Od ledna 2024 - Ministerstva, Český statistický úřad, Český úřad zeměměřický a katastrální, Český báňský úřad, Úřad průmyslového vlastnictví, Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, Správa státních hmotných rezerv, Státní úřad pro jadernou bezpečnost, Národní bezpečnostní úřad, Energetický regulační úřad, Úřad vlády České republiky, Český telekomunikační úřad, Úřad pro ochranu osobních údajů, Rada pro rozhlasové a televizní vysílání, Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí, Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost, Národní sportovní agentura, Digitální a informační agentura.

Od července 2024 - Policie, soudy, finanční úřady, úřady práce, ČSSZ, živnostenské úřady, katastrální úřady, matriční úřady, kraje či obce s rozšířenou působností.

Od ledna 2025 - Ostatní orgány veřejné moci i soukromé osoby, kterým právní předpis stanovuje ověřit něčí totožnost nebo jiný osobní údaj. Například okrskové volební komise, školy, zdravotní pojišťovny, banky, notáři, exekutoři, obce I. a II. stupně, obecní policie obcí I. a II. stupně, pošta či zastupitelské úřady.

 

Co se u aplikace eDoklady plánuje

 • V aplikaci by v budoucnu mohla být i kartička pojišťovny nebo potvrzení o studiu. Ve hře budou nejspíš také další doklady. 
 • Digitální informační agentura pracuje také na několika dalších funkcích aplikace, jako je třeba interaktivní mapa ověřovatelů, tedy míst, kde je možné eDoklady použít, a to včetně soukromých subjektů, jako jsou hotely, obchody a restaurace. 
 • V plánu je také možnost využívat aplikaci eDoklady v zahraničí. Dá se tedy předpokládat, že cestovní doklady budeme mít hezky po ruce v mobilu.
 • Do aplikace bude nejspíš v budoucnu možné přidat řidičský průkaz. Tím by mělo být možné prokázat se nejen policii, ale údaje z něj využijete například i při vyplňování záznamu o dopravní nehodě, který je nezbytný pro pokrytí škody z povinného ručení.

Povinné ručení musí mít sjednáno každý majitel vozidla. Díky naší kalkulačce si můžete udělat rychlý přehled o tom, která pojišťovna nabízí nejvýhodnější podmínky a rovnou si povinné ručení i sjednat.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Jaký je rozdíl mezi eDoklady a eObčankou

Všechny občanské průkazy vydané po 1. 7. 2018 obsahují čip. Po jeho aktivaci může držitel průkazu využívat digitálních služeb veřejné správy, kde se pomocí elektronických údajů prokazuje. Kromě aktivovaného čipu nicméně potřebuje ještě čtečku čipových karet a software eObčanka. Jinými slovy pro prokazování totožnosti je nutné fyzickou kartičku občanky vložit do čtečky, která následně z čipu načte potřebné údaje a ověří tak totožnost uživatele.

Oproti tomu eDoklad je aplikace pro stažení do mobilního telefonu, která na území České republiky nabízí alternativu ke klasickému občanskému průkazu, kdy uživatel bude mít možnost prokázat svou totožnost touto virtuální občankou bez nutnosti použít fyzický průkaz.