Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Havarijní pojištění 2019

Plánujete nákup nového vozu a tak vás zajímá, co nového přinese havarijní pojištění 2020? Čekají v nadcházejícím roce havarijní pojištění nějaké zásadní změny v cenách a podmínkách? A jak takové havarijní pojištění správně vybrat? Pokud si pokládáte tyto otázky, tak právě pro vás je připraven tento článek, ve kterém se dozvíte vše potřebné.

Havarijní pojištění 2019

Havarijní pojištění vs. povinné ručení

Pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, zkráceně povinné ručení, je ze zákona povinné pojištění, které má za úkol pokrýt škody na zdraví či majetku třetích osob způsobené pojištěným vozidlem. Povinné ručení musí mít sjednané každé vozidlo, které je evidováno v registru vozidel a pohybuje se na pozemních komunikacích.


Havarijní pojištění je dalším pojištěním, které si můžete pro své vozidlo sjednat, je však zcela dobrovolné. Toto pojištění si sjednáváte pro ochranu svého vozidla proti rizikům, která jsou uvedena ve vaší pojistné smlouvě. Pokud tedy chcete mít o své vozidlo dobře postaráno a nechcete řešit případné komplikace v případě nehody, poruchy, živelné události, odcizení vozidla nebo jeho části a podobně, pak je ideální mít sjednané komplexní pojištění vozidla, tedy povinné ručení a havarijní pojištění allrisk.

Cena havarijního pojištění

I u havarijního pojištění 2019 se bude cena pojištění v základu odvíjet od několika různých ukazatelů. Největší roli zde hraje pojistná částka, tedy aktuální hodnota vozidla, na kterou si jej chcete pojistit. Pojistná částka musí co nejvíce odpovídat skutečné hodnotě vozidla, v případě stanovení vyšší či nižší pojistné částky může dojít při pojistné události k výraznému krácení pojistného plnění z důvodu nadpojištění nebo podpojištění. A přirozeně zde platí to, že čím vyšší je pojistná částka, tím pak je úměrně k tomu vyšší i pojistné. Cenu havarijního pojištění dále ovlivňuje také značka a model vozidla, jeho stáří či stupeň zabezpečení, kterým vozidlo disponuje. Důležitou roli hraje i pojistník, jeho věk a bydliště. Co se týká bonusu, princip je zde stejný jako u povinného ručení.

V rámci havarijního pojištění sbíráte bezeškodné měsíce za dobu sjednání pojištění, které se pak převádí na procenta a určuje výši bonusu. Pokud máte sjednané komplexní pojištění vozidla, často pojišťovny umožňují převod bonusu z povinného ručení, který bývá obvykle vyšší a také snadno dohledatelný v databázi České kanceláře pojistitelů, na havarijní pojištění. A v neposlední řadě pak samozřejmě záleží na nastavení vybraného produktu a tedy toho, jaká rizika máte ve smlouvě zahrnuta.

Havarijní pojištění 2019

Dle informací od pojišťoven se zásadní změny v podmínkách a plošné navyšování cen havarijního pojištění v následujícím roce neplánuje. Postupy pojišťoven při tvorbě sazeb havarijního pojištění budou ale následovat trend povinného ručení. Znamená to tedy, že k případnému navyšování cen může docházet průběžně během celého roku. Do tvorby ceny pojisštění musí pojistitelé zohlednit především to, že náklady na opravy moderních vozidel jsou stále vyšší. Důvodem jsou dražší náhradní díly, vyšší platby za práci servisních techniků a také to, že opravy vozidel jsou díky složitosti jejich konstrukce a elektronických systémů náročnější jak časově, tak finančně.

Vozidel na českých silnicích také stále přibývá a s tím roste i pravděpodobnost pojistné události, ať už se jedná o havárii, odcizení vozidla anebo zásah živlu. Proto mohou pojišťovny přistoupit k navyšování pojistného u rizikových řidičů, kteří již mají za sebou nějaké pojistné události anebo řidičů, kteří se se svým vozidlem pohybují v oblastech s vyšší pravděpodobností pojistné události, jako jsou třeba větší města.

Novinky u Top-Pojištění.cz

I my v Top-Pojištění.cz jsme si pro vás připravili novinku pro havarijní pojištění 2019. Ve spolupráci s pojišťovnou Direct budete mít nově možnost si k havarijnímu pojištění allrisk, případně ke komplexnímu pojištění vozidel zahrnující povinné ručení i havarijní pojištění, sjednat tzv. připojištění GAP.  Jedná se o pojištění pořizovací hodnoty vozidla a sjednat jej bude možné ve dvou variantách, pro vozidla nová a vozidla ojetá. Připojištění bude možné sjednat pro osobní vozidla kategorie M1.

U připojištění hodnoty nových vozidel jej bude možné sjednat do 60ti dní od data první registrace vozidla s maximální pojistnou částkou 2,5 mil. Kč a s platností pojištění maximálně na 3 roky. Pojištění pořizovací hodnoty u ojetých vozidel bude možné sjednat pro vozidla s maximálním stářím do 5ti let od data první registrace, pro pojistnou částku do 1 mil. Kč a opět s platností nejdéle na 3 roky. Smyslem tohoto pojištění je umožnit vlastníkovi vozidla v případě totální škody získat takové pojistné plnění, aby si mohl pořídit nové či ojeté vozidlo stejné značky, modelu, výbavy a tedy i hodnoty, jakou mělo jeho původní vozidlo.

Nevíte si rady?

Přejete si poradit s kalkulací nebo sjednáním havarijního pojištění 2019?  Není vám něco jasné anebo si přejete sjednat pojištění v rámci konzultace s naším specialistou telefonicky? Pak neváhejte využít služeb našeho zákaznického servisu, jsme vám k dispozici na telefonu, online chatu a e-mailu každý den a to včetně víkendů. Těšíme se na vzájemnou spolupráci i v roce 2019.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ HAVARIJNÍ POJIŠTĚNÍ