Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Doplacení povinného ručení zpětně: Kdy a za jakých podmínek je možné?

Publikováno: 14.03.2024

Povinné ručení je pojištění, které je pro každého majitele motorového vozidla povinné ze zákona. Pokud ho nezaplatíte, můžete se dostat do problémů. Co tedy dělat, pokud jste zapomněli povinné ručení zaplatit? Jak a kdy ho zpětně doplatit a komu?

Zpětné doplacení povinného ručení

Co je povinné ručení?

Pojištění odpovědnosti z provozu vozidla je typem pojištění, které si sjednáváte na své auto. V případě nehody kryje škody, které způsobíte jiným lidem na zdraví a majetku. Kdybyste ho sjednané neměli, museli byste škody hradit z vlastní kapsy. Proto je pojištění odpovědnosti z provozu vozidla ze zákona povinné a musíte si ho sjednat ještě předtím, než se svým autem poprvé vyjedete na silnici.

Každá pojišťovna nabízí jinou cenu povinného ručení, a tak se vyplatí srovnat si jejich nabídky a teprve potom si povinné ručení sjednat. Díky online kalkulačce povinného ručení na Top-Pojištění.cz můžete snadno vidět, kam se vám vyplatí jít. Se samotným sjednáním vám také mohou pomoci naši specialisté.

SPOČÍTEJTE SI POVINNÉ RUČENÍ

Mýty o (ne)placení povinného ručení

Určitě víte, že jakmile si koupíte nové auto, musíte si k němu sjednat povinné ručení. Existují ale i situace, kdy to, zda povinné ručení platit, nemusí být na první pohled zřejmé.

Koupě ojetého auta

Nezaplacené povinné ručení se často týká lidí, kteří si koupí ojeté auto od jiného člověka. Původní majitel musí povinné ručení zrušit, nový majitel si musí povinné ručení sjednat. Jenže často jeden z účastníků obchodu udělá chybu: nový majitel jezdí bez platného povinného ručení, za což mu hrozí vysoká pokuta, nebo totéž hrozí prodejci, který si povinné ručení nezrušil, a přitom ho už v dobré víře neplatí.

Jediný správný postup je proto následující: jakmile sepíšete smlouvu o prodeji auta, vyrazte na obecní úřad s rozšířenou působností a společně nebo na základě plné moci auto přepište na nového majitele. Tím dojde ke změně provozovatele auta a prodejce se zbaví zákonné povinnosti platit povinné ručení. Vzápětí prodejce zavolá (nebo osobně dojde) do své pojišťovny a ke stejnému datu zruší povinné ručení. Nový majitel by ho měl následně sjednat na své jméno.

Dědictví

Součástí dědického řízení často bývá i automobil. O tom, že dědic si na něj bude muset sjednat povinné ručení, asi nemusíme více psát. Podstatné ale je, že dokud není dědické řízení uzavřeno, je nutné i nadále platit na auto povinné ručení. Pokud to neuděláte, nejspíš vás pak nepříjemně zaskočí povinnost zpětného doplacení povinného ručení.

Nepoužívané auto

Stojí vám auto v garáži a nejezdíte s ním? Ani to vás nezbavuje povinnosti platit za něj povinné ručení. Pokud ho nehradíte, opět očekávejte upomínku od pojišťovny na zpětné doplacení povinného ručení. Pokud ji budete ignorovat, dočkáte se vzápětí sankcí od České kanceláře pojistitelů (ČKP). Takže máte jen dvě možnosti - platit povinné ručení dál (a zpětně doplatit dluh), i když auto nepoužíváte, nebo dát značky auta do takzvaného depozitu, čímž bude vozidlo dočasně vyřazeno z registru a zprostíte se povinnosti platit povinné ručení.

Sezonní používání auta

Jste sváteční řidiči a vyjíždíte na silnice hlavně v létě? I když na zimu auto pečlivě zazimujete v garáži, nezbavuje vás to povinnosti platit si povinné ručení. Pokud budete dopisy a upomínky od pojišťovny vyhazovat, bude vás čekat zpětné doplacení povinného ručení a opět peněžní postih od ČKP. Nepříjemnosti si přitom můžete snadno ušetřit - stačí sjednat si u pojišťovny pouze sezonní povinné ručení, případně krátkodobé povinné ručení a máte po starostech.

Když si pořídíte veterána nebo elektrokoloběžku

Povinnosti platit si povinné ručení mají majitelé všech motorových vozidel a nově k nim přibyli také vlastníci vozidel s elektromotorem. Takže ať už máte veterána, karavan, elektromobil, elektrokoloběžku, segway nebo sněžný skútr, musíte si na něj sjednat a platit povinné ručení.

U koloběžek platí povinnost povinného ručení v případě, kdy rychlost prostředku přesahuje 25 km/h, nebo přesahuje rychlost 14 km/h a provozní hmotnost zároveň překračuje 25 kg. Povinnost sjednat povinné ručení se naopak i nadále nevztahuje na elektrokola, kde je elektrický pohon vnímán jen jako doplňkový ke šlapání.

Jak se dozvím o nezaplaceném povinném ručení?

Povinné ručení se typicky sjednává na 1 rok. Zhruba 3 měsíce před koncem stávající smlouvy vám pojišťovna pošle dopis, ve kterém vás upozorní na blížící se konec povinného ručení a vyzve vás k zaplacení povinného ručení na další období. Pokud navyšuje cenu povinného ručení, také vám o tom dá v dopise vědět. Na vás pak bude rozhodnout se, jestli budete souhlasit a zaplatíte, nebo si raději začnete hledat jinou pojišťovnu.

Možná dopis založíte s tím, že na placení je ještě dost času. Jenže najednou je tu chvíle, kdy vám končí povinné ručení a vy ho nemáte uhrazené. V pojišťovně jsou na takové situace zvyklí, a tak vám zašlou písemnou upomínku.

Nezaplatili jste ani po upomínce? Některé pojišťovny jsou tak blahosklonné, že vám pošlou i druhou upomínku - ta už se váže i s počínajícím úrokem z prodlení platby. A čím déle budete s placením povinného ručení váhat, tím bude konečná sankce vyšší. Přitom vám může přijít ještě několik dalších upomínek, které byste měli ve vlastním zájmu brát v potaz.

Nezaplatili jste povinné ručení a nemáte se ani ke zpětnému doplacení povinného ručení? Dalším krokem bude zrušení povinného ručení ze strany pojišťovny (dostanete od ní písemnou výpověď pojištění). A pak dojde k vymáhání dluhu na pojistném.

SPOČÍTEJTE SI POVINNÉ RUČENÍ

Pokuta do garančního fondu České kanceláře pojistitelů

Další postup je takový, že vymáhání dluhu na povinném ručení se přesune na stranu České kanceláře pojistitelů (ČKP). Zpětné doplacení povinného ručení tak budete řešit už s jejími pracovníky, nikoliv s vaší (bývalou) pojišťovnou.

Za každý den prodlení budete platit pokutu do takzvaného garančního fondu České kanceláře pojistitelů. Jedná se o speciální fond, ze kterého jsou v případě potřeby hrazeny škody způsobené řidiči bez platného povinného ručení nebo se z něj platí specifické škody, nad kterými pojišťovny váhají.

Pokuta, která je den za dnem vyšší, přitom může být různá. Její denní výše se stanovuje podle objemu vozidla vašeho vozu. V průměru jde o cca 50 Kč/den. Takže ve vlastním zájmu zaplaťte co nejdřív. Jak a kam? Česká kancelář pojistitelů vám zašle písemnou výzvu se všemi údaji potřebnými k zaplacení. Případně si tam zavolejte a vyptejte se na podrobnosti. Přečtěte si náš detailní návod na zaplacení penále ČKP.

Jaká je výše denních sankcí u ČKP v roce 2024?

Druh vozidla Denní pokuta
Motorka s objemem motoru do 50 cm3 včetně 4 Kč
Osobní automobil s objemem motoru do 1 000 cm3 včetně 30 Kč
Osobní automobil s objemem motoru od 1 351 cm3 do 1 850 cm3 včetně 47 Kč
Osobní automobil s objemem motoru od 1 851 cm3 do 2 500 cm3 včetně 65 Kč
Osobní automobil s objemem motoru nad 2 500 cm3 93 Kč
Obytný automobil 61 Kč
Nákladní automobil s nejvyšší povolenou hmotností do 3 500 kg včetně 86 Kč
Přípojné vozidlo s nejvyšší povolenou hmotností do 750 kg včetně 4 Kč
Osobní elektromobil s výkonem od 55 kW do 80 kW včetně 47 Kč

Zdroj: Česká kancelář pojistitelů; kompletní seznam vozidel a denních pokut najdete na webu ČKP. Aktuální k 14. 3. 2024.

SPOČÍTEJTE SI POVINNÉ RUČENÍ

Další sankce za nezaplacené povinné ručení

Není pro vás dostatečným varováním ani nabíhající výše pokuty u ČKP? Pokud ji nebudete řešit, zpětné doplacení povinného ručení vás netrápí a dál vesele jezdíte, tak to může dopadnout ještě hůř.

Při policejní kontrole můžete dostat pokutu ve výši až 40 000 Kč.

Pokud způsobíte svým nepojištěným vozem škodu, budete muset zaplatit nejméně 300 000 Kč z vlastní kapsy.

Jak se vyvarovat problémů s nezaplaceným pojištěním?

Už se někdy zpětné doplacení povinného ručení dotklo i vás? Není to příjemná situace a dostáváte se tím do značného rizika. Navíc se to zdaleka netýká pouze povinného ručení, ale totéž se vám může stát i s havarijním pojištěním - pokud ho včas a ani po upomínkách od pojišťovny nezaplatíte, tak vám ho pojišťovna zruší.

Možná přemýšlíte, jak takovým problémům předcházet. Asi nejlepší radou je rozložit si placení povinného ručení a havarijního pojištění do několika ročních splátek. Navíc je pro leckoho příjemnější platit nižší částky a průběžně než muset jednou za rok zaplatit naráz několik tisíc korun.

Fakt, že si povinné ručení nebo havarijní pojištění platíte měsíčně, vám přitom nijak nebrání v případě nespokojenosti změnit pojišťovnu. Vaše smlouva je totiž klasicky na 1 rok, a pokud tedy se svou pojišťovnou nejste spokojeni, podívejte se na naše srovnání havarijního pojištění nebo srovnání povinného ručení a vyberte si výhodnější variantu. Naši specialisté vám s tím navíc mohou pomoci i poradit.

porovnat havarijní pojištění