Zapomněl jsem zaplatit povinné ručení
Publikováno: 08.04.2025
Povinné ručení je zákonnou povinností každého řidiče. Chráníte se jím pro případ, že svým vozidlem způsobíte škody nebo zranění jiným účastníkům silničního provozu. Pozdě zaplacené povinné ručení je proto velkým problémem. Nejen, že v tu chvíli nejste kryti pojišťovnou, ale za neplacení povinného ručení hrozí i sankce. Od podzimu 2024 navíc pojišťovny změnily své postupy a povinné ručení platí až po uhrazení. Co dělat, když jste zapomněli zaplatit?
Pro srovnání povinného ručení můžete využít nezávaznou online kalkulačku a najít si tak výhodnější pojišťovnu.
SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ
Co říká zákon o povinném ručení?
Novela zákona o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla říká, že každý provozovatel (řidič) vozidla musí mít uzavřenou smlouvu o povinném ručení. Už neplatí, že povinné ručení si musí sjednávat vlastník.
Cílem povinného ručení je zajistit ochranu poškozených osob a jejich majetku v případě, že řidič způsobí dopravní nehodu. A kvůli tomu musí být povinné ručení bezpodmínečně uzavřeno před tím, než vyjedete na silnici.
Od minulého roku navíc přibyla nutnost hradit povinné ručení za elektrokoloběžky, segwaye, sněžné rolby, golfové vozíky a někdy i za zahradní traktůrky.
Policie také od roku 2024 při silniční kontrole nevyžaduje předložení zelené karty, a pojišťovny ji v papírové formě za běžných okolností už ani nevydávají (stejně jako se už nevydávají dočasné zelené karty). Policisté po vás navíc už nebudou chtít ani řidičský průkaz nebo malý technický průkaz. Doklady musíte vlastnit, ale nemusíte je mít u sebe.
Výjimky z povinného ručení
Existují výjimky, kdy provozovatelé vozidel nejsou povinni uzavírat smlouvu o povinném ručení. Patří sem třeba vozidla, která nejsou určena k provozu na pozemních komunikacích, jako například traktory nebo stavební stroje. Pokud svůj zahradní traktůrek používáte jen na vlastním pozemku, povinné ručení se ho také netýká.
Ani vozidla, která jsou v majetku státu nebo samosprávných krajů, nemusí mít uzavřenou smlouvu o povinném ručení.
Příklady výjimek z povinného ručení:
- vozidla složek integrovaného záchranného systému,
- bezpečnostní informační služba,
- generální inspekce bezpečnostních sborů,
- obecní vozidla jednotek dobrovolných hasičů,
- vozidla ministerstva obrany, provozovaná Vojenským zpravodajstvím a ministerstva vnitra, provozovaná Úřadem pro zahraniční styky a informace,
- vozidla Policie ČR,
- vozidla, která byla registrována v jiném státě, avšak pobývají v České republice pouze dočasně a jsou zde například v rámci dovolené nebo pro účely krátkodobého pobytu.
Zaplacení povinného ručení po splatnosti už nelze
Pokud zapomenete zaplatit povinné ručení, kontaktujte svou pojišťovnu a situaci s ní proberte. Dříve bylo v takovém případě možné dohodnout se na zaplacení povinného ručení po splatnosti. Smlouva pak byla aktivována běžným způsobem a de facto se nic nestalo. To po novele zákona o povinném ručení už není možné.
Kvůli takzvané onlinizaci, kdy policie i úřady dohledávají informace o (ne)pojištěném vozidle online, je nutné mít uhrazené povinné ručení včas. V případě, že nestihnete uhradit pojistné do termínu, návrh smlouvy je stornován a nezačne platit. Zaplacení povinného ručení po splatnosti vám už nijak nepomůže. Majitel vozidla si musí sjednat nové povinné ručení. A do jeho uhrazení ho nesmí používat, jinak by mu hrozil postih od policie i České kanceláře pojistitelů.
Pojištění je proto vždy potřeba uhradit do data splatnosti. Ale pojišťovny se k tomu staví dvojím způsobem, kdy mají nastaven:
- Fixní začátek pojištění (např. Kooperativa, Uniqa, ČPP, ČSOB, Generali a Slavia)
- V tomto případě je nutné zaplacení povinného ručení do data splatnosti, často ještě tentýž den. Proto je obvykle vyžadováno uhrazení prostřednictvím platební brány nebo okamžitou platbou.
- Plovoucí začátek pojištění (Allianz, Direct, Pillow, PVZP)
- Datum splatnosti lze o pár (typicky 7 až 14) dní posunout. Po sjednání dostanete návrh smlouvy, ale na silnici byste neměli vyjet. Dokud nezaplatíte, nemáte pojištěné vozidlo. A zaplacení povinného ručení po splatnosti není možné ani tady.
Pakliže roční pojistné hradíte ve splátkách (měsíčně, čtvrtletně), pojišťovny jsou benevolentnější. Zaplacení po splatnosti je teoreticky možné, ale počítejte s tím, že vám pojišťovna pošle upomínku a začne nabíhat penále. Sankce za neplacení povinného ručení včas se liší pojišťovnu od pojišťovny.
Bez dobrovolného havarijního pojištění naopak vyjet můžete, ale zbytečně riskujete. Havarijko vám pokryje škody na vlastním autě, a to např. při havárii nebo přírodní katastrofě. Obzvláště se hodí pro novější nebo dražší auta, elektromobily nebo do zahraničí. Variantou může být i krátkodobé havarijní pojištění.
Porovnejte si havarijní pojištění přes naši online kalkulačku.
Sankce za neplacení povinného ručení
Je třeba uvědomit si, že nezaplacení povinného ručení může mít vážné následky. Pokud způsobíte nehodu, budete muset veškeré náklady na odškodnění hradit z vlastní kapsy. Navíc hrozí sankce v podobě pokut:
- 1 500 Kč na místě,
- až 3 000 Kč ve správním řízení,
- až 50 000 Kč za dlouhodobě nezaplacené povinné ručení,
- zákaz řízení.
Od pojišťovny naopak sankce za neplacení povinného ručení nehrozí, protože nově sjednaná smlouva bez zaplacení nebude vůbec aktivována. Pokud o ni ale ztratíte zájem před jejím uhrazením, je lepší férově to pojišťovně oznámit a přejít za výhodnější nabídkou povinného ručení.
Sankce od ČKP za neplatné povinné ručení
V případě neplatného povinného ručení hrozí sankce ze strany České kanceláře pojistitelů (ČKP). Denní sazba podle jednotlivých typů vozidel a objemu jejich motoru se pohybuje mezi 20 a 93 Kč. Peníze ze sankcí jsou určeny pro tzv. garanční fond, ze kterého jsou následně kryty škody způsobené vozidly bez pojištění.
Typ vozidla | Denní sazba |
---|---|
motorka se zdvihovým objemem válců motoru nepřesahující 50 cm3 | 4 Kč |
motorka se zdvihovým objemem válců motoru přesahující 350 cm3 a nepřesahující 500 cm3 | 21 Kč |
osobní auto se zdvihovým objemem válců motoru nepřesahující 1 000 cm3 | 30 Kč |
osobní auto se zdvihovým objemem válců motoru do 1 350 cm3 | 35 Kč |
osobní auto se zdvihovým objemem válců motoru do 1 850 cm3 | 47 Kč |
osobní auto se zdvihovým objemem válců motoru do 2 500 cm3 | 65 Kč |
osobní auto se zdvihovým objemem válců motoru přesahující 2 500 cm3 | 93 Kč |
vozidlo s elektrickým/hybridním pohonem s výkonem přesahující 135 kW | 93 Kč |
Zdroj: ckp.cz, ceny jsou aktuální k 8. 4. 2025
Přijde-li vám upomínka od České kanceláře pojistitelů vyzývající vás k uhrazení sankcí za nezaplacené povinné ručení, je třeba ji obratem uhradit. Pokud byste měli pocit, že je neoprávněná, kontaktujte tuto instituci a doložte jí, že máte povinné ručení zaplacené (nebo že jste například vozidlo prodali či nechali vyřadit z evidence).
Pokud naopak vaše pojišťovna po nehodě odmítá uhradit škodu, je možné obrátit se právě na ČKP a požádat o uhrazení z garančního fondu.
SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ
Autoři: Martin Sítek, Jana Skálová