Je helma na lyže povinná a jak ji vybrat?
Publikováno: 25.11.2024
Lyžování je velmi oblíbeným sportem, u kterého by ale bezpečnost měla být vždy na prvním místě. Jedním z klíčových prvků správné lyžařské výbavy je helma chránící hlavu před možnými úrazy. Připravili jsme malého průvodce výběrem lyžařské helmy a přidali několik užitečných informací, jak si lyžování na horách užít opravdu bezpečně. Zajímá vás, ve kterých zemích musíte mít helmu a jak k tomu přistupuje pojišťovna?
Kromě výběru správné helmy myslete také na volbu odpovídajícího cestovního pojištění. Nezapomeňte především na dobře nastavené limity krytí, aby vám v případě zásahu horské služby a úrazu plnohodnotně pokryly nezbytné náklady.
SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ
Dětské lyžařské helmy
Lyžování je pro děti nejen zábavným sportem, ale také výzvou pro jejich fyzickou zdatnost a samozřejmě bezpečnost. Vybrat správnou dětskou přilbu na lyže je tedy velmi důležité. Tohle jsou základní body, podle kterých byste se při výběru měli orientovat.
- Velikost a typ helmy pro děti: Základem je určit správnou velikost. Helma by měla pevně sedět na hlavě, ale zároveň nesmí příliš tlačit. Většina helem pro děti má také nastavitelný pásek, který umožňuje přizpůsobit velikost helmy podle růstu hlavy. Důležité je samozřejmě vybrat helmu s odpovídajícími bezpečnostními funkcemi, jako je odolnost proti nárazům, případně i systém pro jejich absorpci, a ochrana uší. Kvůli správné velikosti je tedy ideální helmu pro děti kupovat přímo s nimi, kdy ji budete moci rovnou v obchodě vyzkoušet.
- Speciální bezpečnostní funkce: Dětské helmy často mají speciální bezpečnostní prvky, které jsou navrženy s ohledem na potřeby malých lyžařů. Jedná se například o odnímatelné polstrování pro snadnější čištění, nebo výrazné barvy a reflexní prvky pro lepší viditelnost lyžaře na svahu.
- Ochrana proti nárazům a úrazům: Hlavním účelem lyžařské helmy je ochrana hlavy před nárazy a úrazy. Při výběru dětské helmy je proto důležité věnovat pozornost certifikacím bezpečnosti, například CE nebo ASTM. Tato označení zaručují, že helma splňuje odpovídající stanovené standardy.
Rodiče by se měli také ujistit, že děti nosí helmu správně, a že ji mají vždy dobře upevněnou. To zahrnuje i nastavení pásku pod bradou tak, aby netlačil, ale zároveň správně držel.
Dámské a pánské helmy na lyže
U helem pro dospělé lyžaře se často kromě bezpečnostních funkcí díváme také na jejich design. Proto na trhu najdeme celou řadu modelů v nejrůznější provedeních. Ani tak bychom ale vizuální stránce neměli podmiňovat naši bezpečnost. Ta musí vždy stát na první místě, proto se především dívejte na to, zda má daná helma odpovídající certifikaci.
Dámské helmy na lyže často respektují ženskou anatomii hlavy, což znamená menší velikosti a tvarovanější linie, stejně jako jemnější barevná provedení.
Pánské helmy na lyže bývají zase navržené s ohledem na tvar mužské hlavy i dynamičtější styl jízdy. Jsou tedy větší, pevnější i robustnější.
Helmy pro ženy i muže jsou vždy vyrobeny z kvalitních materiálů kombinujících vlastnosti, jako je odolnost a schopnost absorbovat nárazy. Většina helem je také vybavena systémy pro regulaci teploty, odnímatelným vnitřním polstrováním a nastavitelnými popruhy pro maximální pohodlí během celého dne stráveného na svahu.
Pamatujte, že každý lyžař má své potřeby a preference. Proto jim výběr přilby na lyže přizpůsobte. Ať už fandíte výrazným barvám a modernímu designu, nebo vám spíše sedí klasičtější a decentnější styl.
Helma na lyže se štítem
Helma na lyže se štítem je další z možností, jak si na svahu zajistit svou bezpečnost. Má totiž hned několik výhod:
- Ochrana před sluncem: Štít na helmě poskytuje očím stín a ochranu před UV zářením.
- Ochrana před větrem a sněhem: Štít může chránit obličej a oči před silným větrem a padajícím sněhem, což zvyšuje celkový komfort při lyžování.
- Výrazné snížení oslnění: Speciálně navržený štít může snížit oslnění způsobené odrážejícími se slunečními paprsky od sněhu.
Pokud máte helmu bez štítu, určitě si k té své pořiďte lyžařské brýle. Ty vybírejte rovnou k helmě a vyzkoušejte si, jak k sobě sedí.
Péče o helmu na lyže
Ať už se štítem, nebo bez, u všech helem dbejte na jejich pravidelnou údržbu, aby vám dobře a dlouhou sloužily. Po lyžování je nechejte dobře vyschnout od sněhu i potu a nezapomínejte také na pravidelné čištění s pomocí měkké látky a speciálních čisticích prostředků.
A kdy koupit helmu novou? Doporučuje se obměna po pěti letech, a to především kvůli stárnutí materiálu vlivem UV záření. Případně po každém silnějším nárazu do helmy, kdy je helma poškozená.
SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ
Ve kterých státech je lyžařská helma povinná?
Země | Povinnost helmy na lyže | Pokuta/postih |
---|---|---|
Česká republika | Doporučená. | – |
Slovensko | Pro děti a mladistvé do 15 let. | Může být zakázán vstup na sjezdovku. |
Polsko | Pro děti a mladistvé do 16 let. | Pokuta až 5 000 zlotých (cca 29 300 Kč). |
Rakousko | Pro děti a mladistvé do 15 let (kromě Tyrolska a Vorarlberska). | Může být zakázán vstup na sjezdovku. |
Itálie | Pro děti a mladistvé do 18 let. Při lyžování, snowboardingu, bobování, sáňkování. | Pokuta až 200 EUR (cca 5 000 Kč). |
Německo | Doporučená. | – |
Francie | Bez obecně platných předpisů. | – |
Švýcarsko | Bez obecně platných předpisů. Některé skiareály si určují vlastní předpisy. | – |
Slovinsko | Pro děti a mladistvé do 15 let. | – |
Zdroj: iDnes.cz, přepočet pokut s kurzem platným ke dni 25. 11. 2024.
Helma na lyže a její vliv na pojištění
U cestovního pojištění je dobré mít na paměti, že pojišťovny mohou přistoupit ke krácení pojistného plnění, pokud dojde k úrazu a pojištěný nedodržel bezpečnostní pravidla platná v zemi, kde se pohyboval. Například v Itálii nebo Rakousku je pro mladistvé nošení lyžařské helmy zákonnou povinností, a pokud ji nedodržíte, může to mít přímý vliv na úhradu nákladů pojišťovnou v případě úrazu (viz tabulku výše).
Ani v zemích, kde není povinnost nošení helmy stanovená zákonem, však není radno její použití podceňovat. Nepoužití helmy může být pojišťovnou posouzeno jako zanedbání základních bezpečnostních opatření, což může vést ke snížení pojistného plnění. Typickým příkladem je situace, kdy by nepoužití helmy významně přispělo k rozsahu utrpěného zranění.
Například podle některých pojišťoven je vhodné vždy respektovat místní pravidla a doporučení. Pokud se například lyžař rozhodne helmu nepoužít, ačkoliv je v regionu doporučována nebo dokonce povinná, může pojišťovna považovat toto rozhodnutí za zbytečné riziko a přehodnotit rozsah úhrady nákladů spojených s léčbou.
Kromě toho se nevyplatí zapomenout na připojištění odpovědnosti - v zemích jako Itálie je povinné a chrání vás i při situacích, kdy byste způsobili škodu jiným osobám.
S bezpečím na svahu pomůže i správné pojištění na lyže
Všichni sice máme Evropský průkaz zdravotního pojištění, který platí v EU, ale toto zajištění se vztahuje pouze na základní nezbytné ošetření v omezeném rozsahu, a to ve státních zdravotních zařízeních. Na soukromých klinikách, které najdete právě v okolí lyžařských středisek, s ním tedy nepochodíte. A neobsahuje ani zajištění pro případnou spoluúčast na léčbě, která je v zahraničí běžná, nebo repatriaci zpět do ČR v případě potřeby.
Kromě správného lyžařského vybavení je třeba se na svahu chránit i s pomocí vhodného pojištění na lyže. Jen s ním si obloučky na sněhu užijete opravdu v klidu a pohodě, protože se o vás postará hned v celé řadě situací. Kromě léčebných výloh, ze kterých se hradí například lékařské ošetření, hospitalizace v nemocnici aj., si do něj totiž můžete přidat také:
- Pojištění odpovědnosti: Pro případ, kdy nechtěně způsobíte škodu na zdraví či majetku někoho jiného. Jedná se také o pojištění, které je povinné při lyžování v Itálii. Pokud vám toto pojištění bude chybět, budete muset zaplatit pokutu až do výše 150 eur.
- Pojištění storna cesty: Pokud byste na svůj zájezd či pobyt nemohli odjet z nečekaných důvodů, jako je třeba onemocnění dětí.
- Pojištění sportovní výbavy: Pro případ odcizení, poškození, ztracení. Pokud by vám například někdo z hotelového pokoje vaši novou lyžařskou helmu společně s dalšími lyžařskými pomůckami ukradl, díky tomuto připojištění vám pojišťovna vzniklou ztrátu uhradí.
A dále je důležité podívat se na to, jestli vámi plánovaná sportovní aktivita spadá do rekreačních sportů, nebo je třeba se připojistit pro rizikové či extrémní sporty. Některé pojišťovny dokonce nabízí přímo připojištění zimních sportů.
Jak si sjednat cestovní pojištění na lyže?
Nyní už víte, proč je cestovní pojištění tak důležité. Se sjednáním cestovního pojištění na hory vám pomůže naše online kalkulačka cestovního pojištění. Podívejte se, jak si v ní pojištění na zimní dovolenou sjednat hezky krok za krokem:
- V online kalkulačce zadáte základní informace o vás a vaší cestě: Délku trvání pobytu, cílovou destinaci, počet zajištěných osob v jedné pojistce, jejich věk a zda tvoří jednu rodinu.
- Uvidíte před sebou porovnané nabídky od pojišťoven. Můžete si zvolit míru zajištění (vyšší, střední, nízká), přidávat připojištění. Právě v tomto kroku se podívejte na to, jak která pojišťovna přistupuje k vámi provozovanému sportu a zda je třeba zvolit pouze připojištění zimních sportů, nebo dokonce připojištění sportů rizikových či extrémních.
- Sjednáte si vybrané cestovní pojištění. U nabídky, která se vám líbí nejvíce, a která splňuje všechny podmínky pro to, abyste na horách byli správně zajištění, kliknete na tlačítko KOUPIT. V dalším kroku vyplníte bližší údaje o vás a dalších zajištěných osobách a pojištění uzavřete.
- Obdržíte dokumenty a zaplatíte pojistné. Během pár minut vám do e-mailové schránky přijdou všechny důležité dokumenty včetně pojistné smlouvy. Samotné pojištění pak začne platit hned, jak ho zaplatíte. Vybrat si můžete z online platby kartou, nebo zvolit formu bankovního převodu.
kalkulačka CESTOVNÍho POJIŠTĚNÍ
Holdujete adrenalinu? Nezapomeňte se připojistit
Klasické lyžování na vyznačených sjezdovkách vám většina pojišťoven pojistí v rámci základního cestovního pojištění, kdy lyžování považují za rekreační sport. Pokud byste ale na lyžích vyrazili mimo vyznačené sjezdovky a stal se vám úraz, pojišťovna vám vzniklé náklady nemusí uhradit.
Podobné aktivity totiž už řadí k rizikovým či extrémním sportům, na které je potřeba se připojistit. Obvykle do této skupiny, co se týče lyžování, patří akrobacie na lyžích, freeskiing, lyžování a snowboarding ve snowparku, lyžování mimo vyznačené sjezdovky a trasy.
Pokud se tedy plánujete některému z těchto sportů věnovat, dopředu si zjistěte, zda vás na něj vámi vybraná pojišťovna může připojistit. Úrazy při těchto aktivitách totiž nebývají výjimečné a náklady na zásah horské služby i ošetření se mohou šplhat vysoko. Připojištění je také potřeba si sjednat už před odjezdem. Nelze jej totiž uzavřít až dodatečně.
Autor: Bára Kocmánková