Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Jak vybrat helmu na lyže?

Publikováno: 12.02.2024

Lyžování je velmi oblíbeným sportem, u kterého by bezpečnost měla být vždy na prvním místě. Jedním z klíčových prvků správné lyžařské výbavy je helma, která chrání hlavu před možnými úrazy. Proto jsme si pro vás připravili malého průvodce výběrem lyžařské helmy a přidali hned několik dalších užitečných informací pro to, jak si lyžování na horách užít opravdu v klidu a bezpečně.

Helma na lyže

Dětské lyžařské helmy

Lyžování je pro děti nejen zábavným sportem, ale také výzvou pro jejich fyzickou zdatnost a samozřejmě bezpečnost. Vybrat správnou dětskou přilbu na lyže je tedy velmi důležité. Tohle jsou základní body, podle kterých byste se při výběru měli orientovat.

 • Velikost a typ helmy pro děti: Základem je určit správnou velikost. Helma by měla pevně sedět na hlavě, ale zároveň nesmí příliš tlačit. Většina helem pro děti má také nastavitelný pásek, který umožňuje přizpůsobit velikost helmy podle růstu hlavy. Důležité je samozřejmě vybrat helmu s odpovídajícími bezpečnostními funkcemi, jako je odolnost proti nárazům, případně i systém pro jejich absorpci, a ochrana uší. Kvůli správné velikosti je tedy ideální helmu pro děti kupovat přímo s nimi, kdy ji budete moci rovnou v obchodě vyzkoušet. 
 • Speciální bezpečnostní funkce: Dětské helmy často mají speciální bezpečnostní prvky, které jsou navrženy s ohledem na potřeby malých lyžařů. Jedná se například o odnímatelné polstrování pro snadnější čištění, nebo výrazné barvy a reflexní prvky pro lepší viditelnost lyžaře na svahu.
 • Ochrana proti nárazům a úrazům: Hlavním účelem lyžařské helmy je ochrana hlavy před nárazy a úrazy. Při výběru dětské helmy je proto důležité věnovat pozornost certifikacím bezpečnosti, například CE nebo ASTM. Tato označení zaručují, že helma splňuje odpovídající stanovené standardy.

Rodiče by se měli také ujistit, že děti nosí helmu správně, a že ji mají vždy dobře upevněnou. To zahrnuje i nastavení pásku pod bradou tak, aby netlačil, ale zároveň správně držel. 

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Dámské a pánské helmy

U helem pro dospělé lyžaře se často kromě bezpečnostních funkcí díváme také na jejich design. Proto na trhu najdeme celou řadu modelů v nejrůznější provedeních. Ani tak bychom ale vizuální stránce neměli podmiňovat naši bezpečnost. Ta musí vždy stát na první místě, proto se především dívejte na to, zda má daná helma odpovídající certifikaci.

Dámská helma na lyže

Dámské helmy často respektují ženskou anatomii hlavy, což znamená menší velikosti a tvarovanější linie, stejně jako jemnější barevná provedení. 

Pánská helma na lyže

Pánské helmy bývají zase navržené s ohledem na tvar mužské hlavy i dynamičtější styl jízdy. Jsou tedy větší, pevnější i robustnější

Helmy pro ženy i muže jsou vždy vyrobeny z kvalitních materiálů kombinujících vlastnosti, jako je odolnost a schopnost absorbovat nárazy. Většina helem je také vybavena systémy pro regulaci teploty, odnímatelným vnitřním polstrováním a nastavitelnými popruhy pro maximální pohodlí během celého dne stráveného na svahu.

Pamatujte, že každý lyžař má své potřeby a preference. Proto jim výběr přilby na lyže přizpůsobte. Ať už fandíte výrazným barvám a modernímu designu, nebo vám spíše sedí klasičtější a decentnější styl. 

Helma na lyže se štítem

Helma na lyže se štítem je další z možností, jak si na svahu zajistit svou bezpečnost. Má totiž hned několik výhod:

 • Ochrana před sluncem: Štít na helmě poskytuje očím stín a ochranu před UV zářením.
 • Ochrana před větrem a sněhem: Štít může chránit obličej a oči před silným větrem a padajícím sněhem, což zvyšuje celkový komfort při lyžování.
 • Výrazné snížení oslnění: Speciálně navržený štít může snížit oslnění způsobené odrážejícími se slunečními paprsky od sněhu.

Pokud máte helmu bez štítu, určitě si k té své pořiďte lyžařské brýle. Ty vybírejte rovnou k helmě a vyzkoušejte si, jak k sobě sedí.

Péče o helmu na lyže

Ať už se štítem, nebo bez, u všech helem dbejte na jejich pravidelnou údržbu, aby vám dobře a dlouhou sloužily. Po lyžování je nechejte dobře vyschnout od sněhu i potu a nezapomínejte také na pravidelné čištění s pomocí měkké látky a speciálních čisticích prostředků.

A kdy koupit helmu novou? Doporučuje se obměna po pěti letech, a to především kvůli stárnutí materiálu vlivem UV záření. Případně po každém silnějším nárazu do helmy, kdy je helma poškozená.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Kde je lyžařská helma povinná

Stát Povinnost helmy Pokuta/postih
Česká republika Není definována.
Slovensko Pro děti a mladistvé do 15 let. Může být zakázán vstup na sjezdovku.
Polsko Pro děti a mladistvé do 16 let. Pokuta až 5 000 zlotých (cca 29 000 Kč).
Rakousko Pro děti a mladistvé do 15 let (kromě Tyrolska a Vorarlberska). Může být zakázán vstup na sjezdovku.
Itálie Pro děti a mladistvé do 18 let. Při lyžování, snowboardingu, bobování, sáňkování. Pokuta až 200 EUR (cca 5 000 Kč).
Německo Helma doporučená.
Francie Bez obecně platných předpisů.
Švýcarsko Bez obecně platných předpisů. Některé skiareály si určují předpisy vlastní.
Slovinsko Pro děti a mladistvé do 15 let.

Zdroj: iDnes.cz, přepočet pokut s kurzem platným ke dni 4. 2. 2024.

S bezpečím na svahu pomůže i správné pojištění na lyže

Kromě správného lyžařského vybavení je třeba se na svahu chránit i s pomocí vhodného pojištění na lyže. Jen s ním si obloučky na sněhu užijete opravdu v klidu a pohodě, protože se o vás postará hned v celé řadě situací. Kromě léčebných výloh, ze kterých se hradí například lékařské ošetření, hospitalizace v nemocnici atd., si do něj totiž můžete přidat také:

 • Pojištění odpovědnosti: Pro případ, kdy nechtěně způsobíte škodu na zdraví či majetku někoho jiného. Jedná se také o pojištění, které je povinné při lyžování v Itálii. Pokud vám toto pojištění bude chybět, budete muset zaplatit pokutu až do výše 150 eur.
 • Pojištění storna cesty: Pokud byste na svůj zájezd či pobyt nemohli odjet z nečekaných důvodů, jako je třeba onemocnění dětí.
 • Pojištění sportovní výbavy: Pro případ odcizení, poškození, ztracení. Pokud by vám například někdo z hotelového pokoje vaši novou lyžařskou helmu společně s dalšími lyžařskými pomůckami ukradl, díky tomuto připojištění vám pojišťovna vzniklou ztrátu uhradí. 

A dále je důležité podívat se na to, jestli vámi plánovaná sportovní aktivita spadá do rekreačních sportů, nebo je třeba se připojistit pro rizikové či extrémní sporty. Některé pojišťovny dokonce nabízí přímo připojištění zimních sportů.

Proč nestačí modrá kartička

Všichni sice máme Evropský průkaz zdravotního pojištění, který platí v EU, ale toto zajištění se vztahuje pouze na základní nezbytné ošetření v omezeném rozsahu, a to ve státních zdravotních zařízeních. Na soukromých klinikách, které najdete právě v okolí lyžařských středisek, s ním tedy nepochodíte. A neobsahuje ani zajištění pro případnou spoluúčast na léčbě, která je v zahraničí běžná, nebo repatriaci zpět do ČR v případě potřeby. Proto je cestovní pojištění tak důležité.

Jak si sjednat cestovní pojištění na lyže

Se sjednáním cestovního pojištění na hory vám pomůže online kalkulačka. Podívejte se na to, jak si v ní pojištění na zimní dovolenou sjednáte hezky krok za krokem:

 1. V online kalkulačce zadáte základní informace o vás a vaší cestě: Délku trvání pobytu, cílovou destinaci, počet zajištěných osob v jedné pojistce, jejich věk a zda tvoří jednu rodinu.
 2. Uvidíte před sebou porovnané nabídky od pojišťoven. Můžete si zvolit míru zajištění (vyšší, střední, nízká), přidávat připojištění. Právě v tomto kroku se podívejte na to, jak která pojišťovna přistupuje k vámi provozovanému sportu a zda je třeba zvolit pouze připojištění zimních sportů, nebo dokonce připojištění sportů rizikových či extrémních.
 3. Sjednáte si vybrané cestovní pojištění. U nabídky, která se vám líbí nejvíce, a která splňuje všechny podmínky pro to, abyste na horách byli správně zajištění, kliknete na tlačítko KOUPIT. V dalším kroku vyplníte bližší údaje o vás a dalších zajištěných osobách a pojištění uzavřete.
 4. Obdržíte dokumenty a zaplatíte pojistné. Během pár minut vám do e-mailové schránky přijdou všechny důležité dokumenty včetně pojistné smlouvy. Samotné pojištění pak začne platit hned, jak ho zaplatíte. Vybrat si můžete z online platby kartou, nebo zvolit formu bankovního převodu.

kalkulačka CESTOVNÍho POJIŠTĚNÍ