Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Lyžování v Itálii s novými podmínkami 2023

Publikováno: 15.01.2023

Chystáte se v roce 2023 na lyže do italských Alp? Připomeňte si nové podmínky, které v tomto alpském státě platí od roku 2022, a které se vztahují i k cestovnímu pojištění. Je toho totiž více, než jen povinnost mít sjednané i pojištění odpovědnosti. Seznámíme vás s pravidly na italských sjezdovkách.

Lyžování v Itálii s novými podmínkami 2022

Lyžování v Itálii

Zimní dovolená v italských Alpách je mezi Čechy velmi oblíbená. Nacházejí se tu totiž sjezdovky světové úrovně. Od roku 2022 ale přišly na řadu novinky, které by měly zajistit větší bezpečnost, ale i pohodlí ve skiareálech. Pojďme si je představit.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Alkohol na sjezdovce

Dle nových pravidel bude pohyb na sjezdovce pod vlivem alkoholu zakázán. Můžete tak nejen přijít o skipas, ale také vám hrozí pokuta. V případě, že vám při namátkové kontrole naměří více než 0,5 promile alkoholu, čeká vás pokuta od 250 do 1000 EUR. V případě více než 0,8 promile bude vaše jednání hodnocené dokonce jako trestný čin. Zajímavá je také informace, že podle průzkumu od britské pojišťovny Direct Line je v případě požití alkoholu o 43 % vyšší pravděpodobnost, že se na svahu stanete účastníkem nehody.

Povinnost nosit helmu

Stejně tak přísně bude posuzováno porušení povinnosti nosit helmu u dětí a mladistvých do 18 let. Výjimku má běžecké lyžování, všechny ostatní sporty jako snowboarding, sáňkování i bobování tuto povinnost musí splnit. Výše pokuty je 100 až 150 EUR.

Povinnost opatrné jízdy

Další normou je omezení rychlosti a důraz na opatrnou jízdu. To znamená, že se musíte chovat tak, abyste neohrozili svou nebo cizí bezpečnost, hlavně v blízkosti budov nebo překážek, v místech, kde se tratě křižují nebo rozdvojují, jedete v mlze nebo je okolo velké množství dalších osob, zejména začátečníků. Vždy záleží na okolnostech, tedy situaci, terénu a vašich dovednostech. Pokud přímo na trati potřebujete zastavit, musíte se co nejrychleji přesunout na její okraj a to i v případě nehody, pokud to jen bude možné. Tato pravidla platí i pro běžkaře.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Pojištění na lyže Itálie

Podstatnou novinkou je nutnost pojištění odpovědnosti za škodu nebo úraz způsobený třetím osobám. Pokud vám toto pojištění bude chybět, opět budete muset zaplatit pokutu až do výše 150 eur.

Proč mít tuto pojistku sjednanou? V případě, že byste někoho na svahu nechtěně srazili, můžete dané osobě způsobit škodu, přičemž po vás bude chtít s největší pravděpodobností odškodnění. V některých případech se může jednat o částky i v řádech milionů korun (v případech způsobeného úrazu, následného ošetření, pracovní neschopnosti atd.). V případě, že byste při nehodě měli v krvi alkohol, bude pro vás situace samozřejmě ještě komplikovanější. Už jen z toho důvodu, že pojišťovna může odmítnout plnit pojistné plnění nebo ho krátit a tím pádem náhrada škody v menší či větší míře poputuje z vašich úspor. 

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Vypočítejte si cestovní pojištění dopředu

Pokud chcete mít jistotu v tom, kolik vás pojištění odpovědnosti bude stát, využijte naší kalkulačky. Díky nám získáte přehled o nabídkách všech pojišťoven, které v Česku tento produkt nabízí. A nemusíte přitom vůbec chodit na pobočku, vše lze jednoduše online. Užijte si dovolenou v Alpách bez omezení a stresu.

Pojištění si můžete sjednat před cestou a to buď v rámci komplexního balíčku cestovního pojištění, nebo zvlášť. Upozorňujeme, že některé pojišťovny nemusí uznávat odpovědnost, kterou máte sjednanou u pojištění majetku. Důvodem mohou být mnohem nižší limity. Pro Itálii se doporučuje limit pojistného plnění 3 nebo 5 milionů korun. Úspěšné vymáhání opravdu vysokého odškodného je totiž pro Itálii typické. 

Pokud máte sjednáno celoroční cestovní pojištění, pak stačí zkontaktovat vaši pojišťovnu s číslem pojistné smlouvy a ta vám může vydat anglický certifikát, že je ve vašem produktu odpovědnost zahrnuta. Certifikát, nebo také potvrzení o pojištění odpovědnosti musíte mít na sjezdovce u sebe. 

TIP: Pojištění odpovědnosti lze sjednat online, můžete si ho sjednat i v Itálii na www.top-pojisteni.cz.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POJIŠTĚNÍ NA CESTY

Autor: Martin