Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Pojištění na lyže do Itálie 2024

Publikováno: 12.01.2024

Chystáte se v roce 2024 na lyže do Itálie? Připomeňte si nové podmínky lyžování v Itálii, které v tomto alpském státě platí od roku 2022 a které se vztahují i k cestovnímu pojištění. Je toho totiž více než jen povinnost mít sjednané i pojištění odpovědnosti. Seznámíme vás s pravidly na italských sjezdovkách.

Pojištění na lyže do Itálie

Co je cestovní pojištění na lyže?

Cestovní pojištění je typem pojištění, které kryje náklady spojené se zdravotními komplikacemi v zahraničí. Dokonce s ním pochodíte i na soukromých klinikách, které se mnohdy vyskytují u sjezdovek. V případě pojištění na lyže je důležité dbát i na patřičná připojištění, o kterých si řekneme dále v textu.

Podmínky pro lyžování v Itálii

Zimní dovolená v italských Alpách je mezi Čechy velmi oblíbená. Nacházejí se tu totiž sjezdovky světové úrovně. Od roku 2022 ale přišly na řadu novinky, které by měly zajistit větší bezpečnost, ale i pohodlí ve skiareálech. Pojďme si je představit.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Alkohol na sjezdovce

Dle nových pravidel je pohyb na sjezdovce pod vlivem alkoholu zakázán. Můžete tak nejen přijít o skipas, ale také vám hrozí pokuta. V případě, že vám při namátkové kontrole naměří více než 0,5 promile alkoholu, čeká vás pokuta od 250 do 1 000 eur. V případě více než 0,8 promile bude vaše jednání hodnocené dokonce jako trestný čin.

Zajímavá je také informace, že podle průzkumu od britské pojišťovny Direct Line je v případě požití alkoholu o 43 % vyšší pravděpodobnost, že se na svahu stanete účastníkem nehody.

Povinnost nosit helmu

Stejně tak přísně bude posuzováno porušení povinnosti nosit helmu u dětí a mladistvých do 18 let. Výjimku má běžecké lyžování, všechny ostatní sporty jako snowboarding, sáňkování i bobování tuto povinnost musí splnit. Výše pokuty je 100 až 150 eur.

Povinnost opatrné jízdy

Další normou je omezení rychlosti a důraz na opatrnou jízdu. To znamená, že se musíte chovat tak, abyste neohrozili svou nebo cizí bezpečnost, hlavně v blízkosti budov nebo překážek, v místech, kde se tratě křižují nebo rozdvojují, jedete v mlze nebo je okolo velké množství dalších osob, zejména začátečníků. 

Vždy záleží na okolnostech, tedy situaci, terénu a vašich dovednostech. Pokud přímo na trati potřebujete zastavit, musíte se co nejrychleji přesunout na její okraj, a to i v případě nehody, pokud to jen bude možné. Tato pravidla platí i pro běžkaře.

Pojištění odpovědnosti na lyže do Itálie

Podstatnou novinkou je nutnost pojištění odpovědnosti za škodu nebo úraz způsobený třetím osobám. Pokud vám toto pojištění bude chybět, opět budete muset zaplatit pokutu až do výše 150 eur.

Proč mít tuto pojistku sjednanou? V případě, že byste někoho na svahu nechtěně srazili, můžete dané osobě způsobit škodu, přičemž po vás bude chtít s největší pravděpodobností odškodnění. V některých případech se může jednat o částky i v řádech milionů korun (v případech způsobeného úrazu, následného ošetření, pracovní neschopnosti atd.).

V případě, že byste při nehodě měli v krvi alkohol, bude pro vás situace samozřejmě ještě komplikovanější. Už jen z toho důvodu, že pojišťovna může odmítnout plnit pojistné plnění nebo ho krátit a tím pádem náhrada škody v menší či větší míře poputuje z vašich úspor. 

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Proč je důležité mít připojištění zimních sportů?

Věřte nám, že pojištění zimních sportů se vyplatí věnovat více pozornosti. Zajistí vám totiž klid a jistotu pro celý váš pobyt na horách. Spousta lidí už ví, že si před cestou do zahraničí musí sjednat cestovní pojištění online. Ať už se vydává na zimní dovolenou, prodloužený víkend, nebo jen za lyžováním na otočku.

Pro všechny tyto případy je dobré mít sjednané správné cestovní pojištění s odpovídajícím krytím. Při provozování zimních nebo jakýchkoliv jiných sportů totiž hrozí riziko úrazu a tedy vzniku pojistné události. Proto byste měli vzít v potaz charakter plánovaných sportovních aktivit a zohlednit ho při nastavování pojistných limitů. Tzn. čím rizikovější sport se chystáte provozovat, tím vyšší limity byste si v pojistce měli nastavit.

Pamatujte také na to, že pojišťovny rozdělují jednotlivé sporty do kategorií. A to na:

  • rekreační (jsou součástí základního balíčku cestovního pojištění),
  • rizikové,
  • extrémní,
  • nepojistitelné.

U zimních sportů je pro pojistitele tedy rozhodující, zda budete provozovat lyžování či snowboarding na vyznačených sjezdovkách, nebo chcete provozovat např. freeride. Před uzavřením cestovního pojištění si proto v pojistných podmínkách ověřte, do jaké kategorie sportů spadá vámi zvolená sportovní aktivita. Jak asi tušíte - čím rizikovější sport, tím více si připlatíte na pojistném.

Proč nestačí modrá kartička?

V rámci EU nám sice platí zdravotní pojištění díky Evropskému průkazu zdravotního pojištění (známá modrá kartička, kterou všichni máme v peněžence), ale to se vztahuje pouze na základní nezbytné ošetření v omezeném rozsahu, pouze ve státních zdravotních zařízeních. Na soukromých klinikách, které najdete právě v okolí lyžařských středisek, s ním tedy nepochodíte.

A ani v něm nenajdete zajištění pro případnou spoluúčast na léčbě, která je v zahraničí běžná, nebo repatriaci zpět do ČR v případě potřeby.

Právě proto je důležité myslet na své komplexní zajištění formou komerčního cestovní pojištění. A pokud se chystáte za sportem, pak včetně připojištění zimních sportů.

Vypočítejte si cestovní pojištění na lyžování dopředu

Jestli chcete mít jistotu v tom, kolik vás cestovní pojištění do Itálie včetně pojištění odpovědnosti a připojištění zimních sportů bude stát, využijte naší kalkulačky. Díky tomu získáte přehled o nabídkách všech pojišťoven, které v Česku tento produkt nabízí. A nemusíte přitom vůbec chodit na pobočku, vše lze vyřešit online. Užijte si dovolenou v Alpách bez omezení a stresu.

Pojištění si můžete sjednat před cestou, a to buď v rámci komplexního balíčku cestovního pojištění, nebo zvlášť. Upozorňujeme, že některé pojišťovny nemusí uznávat odpovědnost, kterou máte sjednanou u pojištění majetku. Důvodem mohou být mnohem nižší limity. Pro Itálii se doporučuje limit pojistného plnění 3 nebo 5 milionů korun. Úspěšné vymáhání opravdu vysokého odškodného je totiž pro Itálii typické. 

Pokud máte sjednáno celoroční cestovní pojištění, pak stačí zkontaktovat vaši pojišťovnu s číslem pojistné smlouvy a ta vám může vydat anglický certifikát, že je ve vašem produktu odpovědnost zahrnuta. Certifikát, nebo také potvrzení o pojištění odpovědnosti, musíte mít na sjezdovce u sebe. 

TIP: Pojištění odpovědnosti lze sjednat online, můžete si ho tedy uzavřít i v Itálii na www.top-pojisteni.cz.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Jak si sjednat cestovní pojištění s připojištěním zimních sportů?

Se sjednáním cestovního pojištění na hory do Itálie vám pomůže výše zmíněná online kalkulačka. Podívejte se na to, jak si v ní pojištění na zimní dovolenou sjednáte hezky krok za krokem:

  1. V online kalkulačce zadáte základní informace o vás a vaší cestě: Délku trvání pobytu, cílovou destinaci, počet zajištěných osob v jedné pojistce, jejich věk a zda tvoří jednu rodinu.
  2. Uvidíte před sebou porovnané nabídky od pojišťoven. Můžete si zvolit míru zajištění (vyšší, střední, nízká), přidávat připojištění (např. připojištění zimních sportů, autoasistenci, pojištění odpovědnosti, pojištění sportovní výbavy, pojištění storna zájezdu atd.) a pečlivě si projít podmínky jednotlivých nabídek. Právě v tomto kroku se podívejte na to, jak která pojišťovna přistupuje k vámi provozovanému sportu a zda je třeba zvolit pouze připojištění zimních sportů, nebo dokonce připojištění sportů rizikových či extrémních.
  3. Sjednáte si vybrané cestovní pojištění. U nabídky, která se vám líbí nejvíce, a která splňuje všechny podmínky pro to, abyste na horách byli správně zajištění, kliknete na tlačítko KOUPIT. V dalším kroku vyplníte bližší údaje o vás a dalších zajištěných osobách a pojištění uzavřete.
  4. Obdržíte dokumenty a zaplatíte pojistné. Během pár minut vám do e-mailové schránky přijdou všechny důležité dokumenty včetně pojistné smlouvy. Samotné pojištění pak začne platit hned, jak ho zaplatíte. Vybrat si můžete z online platby kartou, nebo zvolit formu bankovního převodu.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POJIŠTĚNÍ NA CESTY

Jedete autem? Nezapomeňte ani na jeho pojištění

Chystáte se do italských Alp autem? V tom případě určitě nezapomínejte na sjednání správného pojištění pro váš vůz. V prvé řadě musíte mít uzavřeno povinné ručení, bez kterého byste zkrátka porušovali zákon. Povinné ručení kryje v případě nehody škody na zdraví a majetku ostatních osob. Pro srovnání nabídek pojišťoven můžete využít naši kalkulačku.

Zejména před cestou do zahraničí se dále doporučuje i havarijní pojištění. To naopak kryje škody způsobené na vašem vlastním vozidle. Proto vám jeho sjednání může ušetřit opravdu významné částky. Rovněž si ho porovnáte v naší kalkulačce havarijního pojištění.

Srovnejte si povinné ručení