Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Cestovní pojištění do Peru

Dovolená v Peru vám přinese nezapomenutelné zážitky. V Jižní Americe můžete strávit dobrodružnou dovolenou, ale také si užít relax a poznat jedinečné přírodní i kulturní památky. Na cestu do dalekého Peru je potřeba se důkladně připravit, proto vám přinášíme praktické tipy na cestu. A také poradíme, jak sjednat vhodné cestovní pojištění.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Proč cestovní pojištění do Peru?

Pokud cestujete do exotických destinací, jako je Peru, je vždy nutné myslet na všechna rizika. Peru je nesmírně rozmanitá země. Můžete se pohybovat ve vysokohorském prostředí peruánských And (ve výškách nad 3 000 m n. m.), na pobřeží Tichého oceánu, na poušti nebo v amazonské nížině. Každá z těchto oblastí vám ale může přinést rozličné zdravotní nebo jiné problémy. V Peru musíte počítat s možností okradení a ztráty zavazadel a také s drahým lékařským ošetřením.

V případě zdravotních potíží se můžete nechat ošetřit ve veřejných nebo soukromých zdravotních zařízeních. V každém případě si budete muset za ošetření zaplatit. Veřejná zařízení jsou levnější, ale pro turisty se nedoporučují. Jejich kvalita přece jen není taková, na jakou jsme zvyklí z Evropy, a poskytnou jen tu opravdu nezbytnou péči.

S úrazem či nemocí proto zamiřte raději do soukromého zařízení, kde je ale nutné počítat s výrazně vyššími náklady. Soukromá nemocnice má ale i tu výhodu, že zde povětšinou mluví anglicky a jsou zvyklí na komunikaci se zahraničními pojišťovnami či ambasádou.

Cestovní pojištění do Peru

Cestovní pojištění je na dovolenou v Peru nezbytné a může vám ušetřit nejen velkou finanční sumu, ale i spoustu starostí. Nezapomeňte na to, že za ošetření budete muset zaplatit vždy rovnou a teprve následně vám pojišťovna proplatí úhradu zdravotní péče z vašeho cestovního pojištění. Schovávejte si tedy veškeré doklady, účty a faktury.

Pro dovolenou v Peru se vám určitě vyplatí sjednat si k cestovnímu pojištění i praktická připojištění, jako je:

V Peru budete také možná potřebovat pojištění pro rizikové sporty nebo extrémní sporty (sem se řadí i vysokohorská turistika nad 3 500 m n. m.).

V Peru rozhodně oceníte i asistenční služby. Fungují nepřetržitě a poradí vám v jakékoliv krizové situaci, pomohou vám najít vhodného lékaře, zajistí komunikaci s úřady nebo policií a poradí, jaké dokumenty budete potřebovat pro pojistné plnění. Vzhledem k možné jazykové bariéře můžete využít i tlumočnické služby.

Srovnání cestovního pojištění do Peru

Cestovní pojištění do Peru je potřeba vybírat s ohledem na plánované aktivity. Při běžném turistickém pobytu máte na výběr z řady pojišťoven. Pokud budete potřebovat například pojištění pro extrémní sporty, už vás každá pojišťovna nepojistí.

Nemusíte ale složitě hledat a srovnávat si sami nabídky jednotlivých pojišťoven. Stačí si zadat potřebné údaje o cestě v naší kalkulačce cestovního pojištění a ihned uvidíte přehledný seznam nabídek a cen. Následně si můžete ještě upravovat různé parametry vaší cesty.

Kolik stojí cestovní pojištění do Peru?

Cena cestovního pojištění do Peru je velmi individuální. Samozřejmě čím náročnější dovolenou plánujete, tím bude cena pojištění vyšší. Záleží na mnoha faktorech, zejména na tom, kolik využijete připojištění a jakou výši limitů zvolíte.

Na limitech na léčebné výlohy raději nešetřete a zvolte co nejvyšší. Počítejte raději i s tím, že můžete potřebovat několikadenní hospitalizaci (cena se vyšplhá až do statisíců) a připočtěte také náklady na možnou repatriaci, v tom případě už můžeme mluvit o milionech.

V každém případě se při návštěvě Jižní Ameriky nevyplatí ušetřit pár stokorun za pojištění, protože léčba jakéhokoliv zranění či nemoci bude nesrovnatelně vyšší.

Nižší krytí Střední krytí Vyšší krytí
Léčebné výlohy 4 000 000 Kč 8 000 000 Kč 10 000 000 Kč
Asistenční služby Ano Ano Ano
Úrazové pojištění 100 000 Kč 300 000 Kč 500 000 Kč
Pojištění zavazadel 5 000 Kč 25 000 Kč 50 000 Kč
Pojištění odpovědnosti 250 000 Kč 5 000 000 Kč 15 000 000 Kč
Covid-19 krytí Ano Ano Ano
CELKEM 575 Kč 865 Kč 1 357 Kč

Kalkulace je počítaná pro cestu dvou osob (30 a 35 let) do Peru na 10 dní. Jedná se o nejnižší cenové nabídky ve srovnání. Jedná se o ilustrační příklady, nejedná se o obchodní nabídku. Počítáno dne 14. 8. 2024.

Jak si sjednat cestovní pojištění do Peru?

Nejjednodušším způsobem je využít srovnávač cestovního pojištění, ve kterém si nastavíte potřebné parametry a vybrané cestovní pojištění si budete moct ihned online objednat. Platné začne být až po jeho zaplacení, nicméně při okamžité platbě to zvládnete klidně i večer před odjezdem. Veškeré potřebné dokumenty vám po sjednání přijdou na e-mail.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Volání z Peru

Před cestou si nezapomeňte zkontrolovat, jestli máte aktivovaný roaming. Jižní Amerika spadá do zóny 3, podívejte se proto, jaké vám platí ceny pro volání, SMS a internet. Mobilní operátoři nabízejí i speciální balíčky pro cestování po světě mimo EU nebo možnost nastavit si strop, kolik chcete maximálně utratit.

Můžete si i jednoduše porovnat mobilní tarify a vybrat si na cestu ten nejvýhodnější.

Volání a internet v mobilu se vám může zdát v Peru příliš drahé, zvlášť pokud byste plánovali delší pobyt. V tom případě může být levnější pořídit si místní SIM kartu. Výhodnější je používání Wi-Fi a doporučuje se také vypnout si po příletu v mobilu data, abyste se nepřipojovali zbytečně a nedivili se pak údajům na faktuře.

Některé mobily v Peru nefungují, informujte se raději u svého operátora. Všude ale jsou mezinárodní telefonní budky.

Výběr z bankomatů v Peru

Místní měnou je peruánský sol (PEN). Aktuální kurz (v roce 2024) je 1 PEN = 6,10 Kč.

Peníze můžete získat ve směnárnách nebo bankomatech. V obou případech je třeba počítat s určitými odlišnostmi oproti našim zvyklostem. Směnárny i bankomaty najdete ve větších městech (také v hotelích, na letištích a na známých turistických lokalitách), zde můžete platit i kartou. Ovšem v odlehlejších oblastech je nutné mít hotovost.

Ve směnárně si můžete směnit eura nebo dolary (dolary mají obvykle výhodnější kurz), dávejte ale pozor na směnu na ulici nebo malé pouliční směnárny, mohli byste dostat falešné bankovky. Peníze směňujte vždy v oficiálních velkých směnárnách.

Využijte našeho srovnání bankovních účtů.

Při výběru z bankomatu můžete narazit na řadu komplikací - někdy bankomat nefunguje na zahraniční platební kartu, jindy v něm není dostatek hotovosti nebo jsou zavedeny limity pro výběr. Většinou jsou za výběr z bankomatu stanoveny místní poplatky. Počítejte tedy s tím, že vám může déle trvat, než se k potřebné hotovosti dostanete.

Z bankomatů je navíc doporučené kvůli bezpečnosti vybírat jen přes den a ideálně na rušnějších místech (v hotelu, obchodním centru).

Užitečné informace před cestou do Peru

  • Důležitá telefonní čísla: Policie 105, záchranka 115, hasiči 116
  • Předvolba v Peru: +51
  • Telefonní číslo na velvyslanectví ČR: +511/2643381
  • Jazyk: Španělština, kečuánština, ajmarština. Anglicky se zde ve většině případů nedomluvíte, jsou potřeba alespoň základy španělštiny.
  • Doklady ke vstupu: Cestovní pas (musí platit ještě alespoň 6 měsíců po vašem návratu z Peru), vízum není potřeba pro turistické pobyty, pokud nestrávíte v Peru více jak 90 dnů v období 180 dnů. Imigrační úředník po vás může chtít délku plánovaného pobytu doložit, například pomocí rezervace v hotelu nebo zpáteční letenky. Při vstupu obdržíte vstupní lístek, který má dvě části. Obě vyplníte a dostanete na ně razítko. Druhou část si schováte a odevzdáte ji při odletu.
  • Doprava: V Peru je řada autobusových společností, pro přepravu nevolte ty nejlevnější - často mají autobusy ve špatném technickém stavu a hrozí poruchy a nehody. Časté je i okrádání turistů v autobusech organizovanými skupinami zlodějů. Obvyklé a bezpečnější je využívání taxíků (o jejich cenách se smlouvá). Můžete si také půjčit auto, ale počítejte s náročnou dopravou i komplikovanější domluvou v půjčovně. Peruánci nedodržují předpisy, na silnicích je na naše poměry dost nebezpečno. Pozor je třeba dát na parkování, auto nelze nechat na nehlídaném parkovišti.
  • Zásuvky: Elektřina 220 V, někde jsou evropské zásuvky, jinde zásuvky s plochými hroty, raději si vezměte redukci.
  • Internet: Pokrytí signálem je dobré v obydlených místech. Ve městech problémy s připojením mít nebudete, v hotelech a veřejných budovách je k dispozici Wi-Fi, zato v odlehlých oblastech se signálem nepočítejte vůbec. Ve městech jsou internetové kavárny.
  • Očkování: Žádné není povinné, doporučuje se očkování proti žluté zimnici, žloutence, břišnímu tyfu.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Kdy jet do Peru?

Počasí v Peru závisí na tom, kde se budete pohybovat. Vzhledem k velmi rozmanitému přírodnímu prostředí a různým typům podnebí je do každé oblasti vhodné cestovat v jinou dobu.

  • V Amazonii je celý rok horko a vysoká vlhkost vzduchu. Počítejte s častými dešti.
  • V Andách v létě noční teploty klesají i hluboko pod nulu, teplejší noci jsou na jaře. Přes den teploty vystoupají v závislosti na ročním období maximálně na 20-25 °C. Vysoko v horách je ostré slunce a řídký vzduch.
  • Na pobřeží teplota vzduchu závisí na ročním období, v létě bývá okolo 30 °C. V Limě je ale chladněji, jen 20 °C.

Hlavní turistická sezona je zde stejně jako jinde během letních měsíců. Pokud cestujete do hor, má to tu výhodu, že je období sucha. Nevýhodou je samozřejmě větší množství turistů. Jestli chcete vyrazit mimo turistickou sezonu, volte období od dubna do května nebo od září do listopadu.

Lákají vás destinace Jižní Ameriky? Pak by vás mohlo zajímat taky cestovní pojištění do Argentiny či do Brazílie.

Jak se dostat do Peru

Z ČR do Peru nelétají přímé lety, musíte tedy letět z některého evropského letiště. Doletíte vždy na letiště v Limě. Jestli míříte do jiného města, můžete následně letět vnitrostátními lety například na letiště Cuzco, Arequipa, Juliaca, Iquitos, Tumbes, Pucallpa.

Přímým letem se do Peru dostanete z Paříže, Londýna, Amsterodamu, Madridu nebo Barcelony. Let z Evropy trvá cca 16 hodin. Můžete ale přestupovat i v USA. Letenky se doporučuje objednávat s větším předstihem, budete mít šanci sehnat je levněji.

Na co si dát v Peru pozor

  • V Peru je potřeba dodržovat některá bezpečnostní pravidla kvůli zvýšené míře kriminality. Velmi běžné je okradení turistů, a to i organizovanými skupinami. Vyloučit nemůžete ani ozbrojené přepadení a různou míru násilí. Nechoďte proto raději sami ven po setmění, nikdy s sebou na procházky nenoste větší finanční hotovost a originály dokladů. Nenoste zbytečně cenné věci, doklady a peníze si schovávejte do skrytých kapsiček, peníze si raději rozdělte na více částí. Snažte se nevypadat na první pohled jako evropský turista (nenoste šperky, značkové oblečení, nerozkládejte mapu a nepřepočítávejte si na ulici peníze).V některých oblastech operují drogové gangy a bezpečno není ani v chudých okrajových částech velkých měst. Necestujte přes noc, kdy je zvýšené riziko loupežného přepadení.
  • Pozor si dejte na konzumaci vody z kohoutku, vždy využívejte pouze balenou vodu, a to i k omývání zeleniny a ovoce. Do nápojů si nedávejte led.
  • V Peru vám hrozí horečka dengue, kterou přenášejí komáři. Jednou z možností obrany je prevence. Používejte repelenty a noste oblečení s dlouhými rukávy, nohavicemi a šátek kolem krku. Od roku 2023 je také dostupné očkování proti dengue.

Zjistěte, s jakými problémy v zahraničí se můžete nejčastěji setkat.

Zajímavosti o Peru

Peru, tajemná země Inků, nás fascinuje svým historickým a přírodním bohatstvím. Během pobytu určitě navštivte některé ze starodávných inckých památek. Dodnes zde žijí hrdí potomci Inků a můžete se projít po některé z dávných inckých stezek.

V Peru se občas objevují větší či menší zemětřesení, protože se rozkládá v oblasti, kde dochází k častým střetům tektonických desek. V případě, že zde zemětřesení zažijete, řiďte se pokyny místních úřadů.

Peruánská kuchyně je velmi rozmanitá a bohatá na nejrůznější druhy ovoce a zeleniny. Setkáte se tu i s druhy nám méně známými: lúcuma, chirimoya, maca horská, camu camu. Pro nás poměrně nezvyklá je i peruánská vyhlášená specialita - pečené morče. Oblíbené je ale i hovězí maso, ryby a husté polévky.

Peruánci si rádi dopřejí tradiční pálenku - pisco. Destiluje se z hroznů a pyšní se titulem Kulturní dědictví národa. Pisco je základem známého koktejlu Pisco sour (pisco s cukrovým sirupem, vaječným bílkem a limetkovou šťávou). Z nealko nápojů vám určitě nabídnou velmi sladkou limonádu Inca Kola.

V Peru je tradiční a běžné žvýkání kokových listů. Používají se zde mimo jiné jako lék proti výškové nemoci.

Turisty občas zláká touha zkusit starobylý rituál s pitím nápoje ayahuasca, což je odvar z liány, která má halucinogenní účinky. Po jejím požití se účastníci dostávají do transu a přenáší se do jiných světů. Dávejte si na takové experimenty ale pozor. Naše velvyslanectví v Limě totiž už řešilo několik případů vážných zdravotních potíží a hospitalizace po požití ayahuascy.

Pokud si budete chtít vyfotit místní obyvatele v tradičních peruánských úborech, považuje se za slušnost nejprve se zeptat (alespoň posunky) a dát jim za svolení malou úplatu. A určitě se vyhněte focení strategických vojenských cílů, jako jsou letiště a nádraží. Je to přísně zakázané.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Co vidět v Peru

  • Machu Picchu: Ruiny předkolumbovského inckého města v Andách. Ačkoliv bylo město velmi vyspělé, časem zaniklo a zarostlo džunglí. Objeveno bylo až v roce 1911 a stalo se nejvýznamnější turistickou atrakcí v Peru.
  • Jezero Titicaca: Největší vysokohorské jezero na světě, leží částečně v Peru a částečně v Bolívii. Žijí zde domorodí indiáni, kteří obývají ostrovy uprostřed jezera a udržují tradiční způsob života. Raritou jsou uměle vybudované plovoucí rákosové ostrovy.
  • Planina Nazca: Pouštní plocha, na které dřívější obyvatelé, indiáni kultury Nazca, vytvořili více než 300 obrazců. Není možné je vidět ze země, prohlédnout si je musíte z výšky. Můžete si za tím účelem objednat výlet letadlem. Dodnes není jasné, proč a jak byly obrazce vytvořeny.
  • Vrchol Vinicunca (Duhová hora): Atraktivní hora má opravdu duhové zbarvení, střídají se na ní pruhy červené, hnědé, tyrkysové, zlaté, fialové, bílé a zelené. Za výrazné barvy mohou minerály, uložené v jednotlivých vrstvách. Nachází se ve výšce 5 200 m n. m., výlet na ni patří k těm náročnějším.

Cestovní pojištění do Peru

  • Lima: Hlavní město Peru, pravděpodobně ji uvidíte v mlze. Většinu roku je totiž v Limě pobřežní opar. Pro Limu je typický jihoamerický chaos a ruch. Centrum Limy je zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO a tvoří ho zejména náměstí Plaza de Armas, kde je řada historických budov v koloniálním stylu. Nedaleko je barokní klášter San Francisco, kde je největší peruánská kostnice.
  • Národní park Huascarán: Rozkládá se okolo nejvyšší hory Peru, ohromuje množstvím ledovcových jezer, ledovců, vrcholů a údolí. Žijí zde medvědi, činčily, pumy, kočky horské nebo lamy, nad hlavou zahlédnete kondory a možná i kolibříky. Výlet si můžete udělat k archeologickému nalezišti v Chavínu.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ