222 100 200 Zavoláme vám zpět

Koronavirus cestování - kam můžeme cestovat?

Publikováno: 18.03.2021

AKTUALIZACE 17. 3. 2021 – Opatření spojená s koronavirem se vyvíjí podle aktuální situace napříč celou Evropou. Každá země má ovšem svá pravidla pro to, kdo, za jakých podmínek a vůbec jestli do ní můžeme vstoupit. Podívejte se tedy na aktuální přehled evropských zemí a podmínek pro vycestování. Pamatujte ovšem také na to, že aktuálně je možné z České republiky do zahraničí vycestovat jen s nezbytně nutných případech, mezi které se neřadí turistické cesty.

Koronavirový semafor březen 2021

Mapa aktualizovaná k 15. 3. 2021

Koronavirový semafor a podmínky návratu

U jednotlivých států je potřeba se řídit barevným semaforem:

Červená - cestující z těchto zemí (jak cizinci, tak čeští občané) musí před vstupem do ČR vyplnit příjezdový formulář a absolvovat PCR test.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Oranžová - cestující z těchto zemí mohou přijet bez nutnosti vyplnit příjezdový formulář. Negativní PCR test budou muset před vstupem na pracoviště nebo do vzdělávací instituce v ČR předložit cizinci, které do ČR přijíždějí za prací či studiem. Vztahuje se pouze na cizince.

Zelená - cestující z těchto zemí (jak cizinci, tak čeští občané) mohou přijet bez nutnosti vyplnit příjezdový formulář a absolvovat PCR test nebo karanténu.

Kam můžeme bez problému vycestovat?

Situace ohledně cestování má samozřejmě i svou druhou stranu, a tou je přístup zahraničních zemí k českým občanům. Všichni víme, že čísla spojená s koronavirem u nás stále stoupají, tím pádem je Česká republika hned u několika států na seznamu rizikových zemí. Pokud si chceme užít alespoň závěr lyžařské sezóny, můžeme doufat v optimistický vývoj situace a zajet a si do několik letovisek, ve kterých je možné lyžování i v dubnu. Je ale nasnadě, že s blížícím se létem budeme spíše řešit dovolenou. V tomto ohledu by mohlo turistický ruch zprůchodnit zavedení digitálního COVID pasu, který by platil v rámci celé Evropy a obsahoval by informace jak o absolvovaném očkování, tak o negativních testech na koronavirus.

Aktuální stav lyžařských středisek

Francie

Ski areály jsou stále uzavřeny.

 • Od 16. ledna platí na celém území Francie zákaz večerního vycházení v čase od 18:00 do 6:00.
 • Cestující ze zemí EU musí pro vstup do Francie předložit negativní test na koronavirus ne starší než 72 hodin a vyplnit speciální příjezdový formulář. Platí pouze pro cestující letecky či lodí.
 • Stále platí podmínka pro cestování do země pouze z neodkladných důvodů.
 • V celé zemi platí pokyn k dodržování hygienických pravidel.

Itálie

Termín zahájení lyžařské sezóny byl opět posunut. Vzhledem k aktuální situaci v Itálii zde letos lyžařská sezóna ani nezačne.

 • Občané České republiky musí po příjezdu do Itálie předložit negativní PCR nebo antigenní test (provedený výtěrem) ne starší než 48 hodin. V případě jeho absence je povinný nástup do karantény.
 • Do 15. února platí zákaz pohybu mezi jednotlivými regiony a autonomními provinciemi, pokud neprokážete nezbytný důvod.
 • Stále také platí povinnost vyplnit čestné prohlášení a nahlásit svůj příjezd místní ASL.
 • Zákaz nočního vycházení platí v čase od 22:00 do 5:00.

Cestovní pojištění online

Německo

Lyžařská střediska v německých Alpách i v Bavorském lese jsou zavřená. Po příjezdu do Německa je povinná 10 denní karanténa a registrace on-line formulářem k příslušnému okresnímu úřadu. Otestování je možné po 5ti dnech.

 • Česká republika je u Německa zařazena na seznam rizikových států.

Polsko

V Polsku platí od 20. 3. tvrdý lockdown. Ten bude platit po dobu tří týdnů až do 9. dubna.

Rakousko

Většina středisek je od 24. prosince 2020 otevřená. Hotely a stravovací zařízení jsou prozatím uzavřená do 27. 3. Pro obyvatele České republiky ovšem platí povinnost nastoupit do 10 denní karantény i přes negativní PCR test. Nový test je možné podstoupit po 5ti dnech. S tímto opatřením se prozatím počítá do 7. února 2021.

 • Od 9. ledna 2021 Rakousko zavedlo kontroly na hranicích s ČR. Následně bylo také uzavřeno 42 hraničních přechodů, otevřeno zůstává 16.

Od 1. 1. 2021 vstoupil na Slovensku v platnost zákaz provozu lyžařských středisek. Uzavřené jsou také hotely a restaurace. Do přírody se smí vycházet jen v rámci okresu.

 • Před odjezdem na Slovensko je povinná registrace na webových stránkách.
 • Po překročení hranic se Slovenska je povinný nástup do 14denní karantény, s podstoupením testu 8. den po příjezdu.

Švýcarsko

Tento stát je aktuálně jedinou alpskou zemí, ve které je možné lyžování. Česká republika je zde ale na seznamu vysoce rizikových zemí a pro její občany tedy platí zpřísněné podmínky pro vstup do země.

 • Cestují z České republiky musí ve Švýcarsku po příjezdu nastoupit do 10 denní karantény. Při její nedodržení hrozí pokuta ve výši až cca 240 000 CZK.

Cestovní pojištění online

Exotické destinace

Pokud v tuto dobu toužíte spíše po sluníčku, vyrazit můžete do těchto tropických destinací:

 • Zanzibar, Keňa – vzhledem k výskytu jihoafrické mutace, kterou do České republiky přivezli turisté ze Zanzibaru, zakázala vláda vstup do této země minimálně do 11. dubna 2021.
 • Dominikánská republika – tahle země vás až do dubna 2021 zdarma pojistí na COVID-19. V případě nákazy vám tak zdejší vláda zaplatí náklady spojené s prodloužením pobytu, změnou letenky, repatriací a nabídne i hotovost v případě nouze. Pro přicestování je pouze potřeba vyplnit formulář a podstoupit rychlotest na letišti.
  • Dále je potřeba dodržovat zvýšenou hygienu, dodržování rozestupů a nošení roušky (krom pláže.
  • Stále zde platí nouzový stav a zákaz vycházení v podvečerních až ranních hodinách.
 • Mexiko – před odletem je potřeba vyplnit online formulář, dále je potřeba počítat s měřením teploty před odletem a po příletu.
 • SAE – před odletem je potřeba vyplnit dva elektronické formuláře, posléze předložit negativní test na koronavirus ne starší  než 72 hodin (potvrzení musí být v angličtině), další test je potřeba absolvovat hned po příletu.

Možnosti pro cestování se nám průběžně mění, ale doufejme v lepší zítřky. I přes nová omezení se naše možnosti ještě více rozšíří. Jen si pro tyto cesty nezapomeňte sjednat i odpovídající cestovní pojištění, které myslí i na rizika spojená s koronavirem. Cestovní pojištění, které vás ochrání i při vstupu do „červených“ zemí pak najdete u cestovních pojišťoven AXA nebo Uniqa.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ