222 100 200 Zavoláme vám zpět

Koronavirus cestování - kam můžeme vyrazit na dovolenou?

Publikováno: 04.06.2020

AKTUALIZACE 17.6.2020 – Opatření spojená s koronavirem pomalu ustupují, stejně jako kontroly hranic států. Každá země má ovšem svá pravidla pro to, kdo a za jakých podmínek do ní můžeme vstoupit. Podívejte se tedy na aktuální přehled oblíbených destinací, do kterých mohou Češi vycestovat, i na pravidla, která zde budou platit. Zároveň vláda 2.6.2020 schválila tzv. semafor bezpečných zemí, kam se od 15. června může vycestovat.
Semafor k 7, červenci

 

Koronavirový semafor bezpečných zemí

Všichni z vás, kteří plánujete dovolenou určitě oceňujete systém tzv. semaforu. Tento jasně srozumitelný přehled nám ukazuje, kam můžeme cestovat bez nutnosti negativního testu na koronavirus. Pojďme se tedy společně na tento optimistický ukazatel podívat.

Cestovní pojištění online

Jak to je se ,,státním semaforem"

Semafor, který uveřejnila naše vláda, ukazuje úhel pohledu na dané země v souvislosti s tím, jak závažný vývoj v nich koronavirus má. Zeleně jsou tedy označeny státy bezpečné pro cestování, oranžově se středním rizikem a červeně s vysokým rizikem nákazy COVID-19. Do zelených a oranžových států mohou občané České republiky cestovat bez omezení tam i zpět.  Při návratu z těch ,,červených" pak musí:

  • Předložit negativní test na koronavirus ne starší než 4 dny (popř. se nahlásit na vybranou hygienickou stanici a podstoupit ho do 72 hodin po návratu.
  • Podstoupit 14ti denní karanténu

Cizinci se musí prokázat negativním testem na koronavirus při cestě z oranžových a červených států.

Zelená zóna

Do zelené zóny patří aktuálně všechny evropské země (s výjimkou Švédska) a států, které ještě nevyhodnotili svou situaci k turistům z venčí (např. Bosna a Hercegovna).

Oranžová zóna

Nám v tuto chvíli “zeje prázdnotou”.

Červená zóna

Rizikovou zemí je aktuálně pouze Švédsko. Jak dlouho sem ovšem budou spadat se ukáže podle vývoje epidemiologické situace

Kam opravdu můžeme bez problému cestovat?

Od 15. června určitě nemůžeme automaticky vyjet do všech ,,zelených zemí". Ne všechny tyto státy totiž budou mít své hranice pro turisty již otevřené.

Cestovní pojištění online

Podmínky pro vstup do jednotlivé destinace

Letošní dovolené budou asi poněkud jiné, než jak jsme na ně byli zvyklí z dřívějška - v hotelích se už nesetkáme se švédskými stoly, na plážích budou panovat přísné rozestupy mezi lehátky, někde se dokonce setkáte i s oddělujícími plexiskly a vše bude pečlivě dezinfikováno. Věříme ale, že i tak si své chvíle volna pořádně užijete!

Přehledně

Německo: Možné vycestovat bez omezení.

Rakousko: Možné vycestovat bez omezení.

Polsko: Od 29. 6. je možné vycestovat bez omezení.

Slovensko: Možné vycestovat bez omezení.

Chorvatsko: Při příjezdu je potřeba vyplnit osobní formulář s osobními údaji a pár informacemi týkajícími se COVID-19. Nově je možné do Chorvatska také cestovat přímým vlakovým spojem.

Francie: Možné vycestovat bez omezení.

Itálie: Možné vycestovat bez omezení.

Řecko: Možné vycestovat bez omezení. Při vstupu do země jsou možné namátkové kontroly na koronavirus. Od 1. července došlo k zahájení mezinárodních letů do turistických destinací.

Slovinsko: Od 7. 7. musí obyvatelé severní Moravy předložit negativní test na COVID-19 (popř. nastoupit do 14denní karantény). Přejezd Slovinska dál do Chorvatska je možný (s 12ti hodinovým limitem). Obyvatelé zbytku České republiky by sebou pro jistotu měli mít čestné prohlášení o tom, že v posledních dvou týdnech nepobývali na území MS kraje.

Španělsko: Občané ČR mohou vycestovat bez omezení.

Kypr: Od 6. 7. musí občané ČR po příletu na Kypr předložit negativní test na COVID-19 ne starší než 3 dny.

Velká Británie: Od 10. 7. při vstupu do země neplatí povinnost negativního testu na COVID-19 či nástup do karantény, omezení vás nebudou čekat ani při návratu do České republiky.

Švýcarsko:  Možné vycestovat bez omezení.

Maďarsko: Možné vycestovat bez omezení.

Bulharsko: Možné vycestovat. Není potřeba test na koronavirus ani nástup do karantény. Na letištích je kontrolována tělesná teplota pomocí termokamer.

Cestovní pojištění online

Chorvatsko - možné vycestovat

Chorvatsko se turistům otevřelo už 9. května a všichni, kdo přicestovali ze zemí Evropské unie nemusí do 14ti denní karantény, ani dokládat negativní test na koronavirus, pouze potvrzení o rezervaci ubytování a také budou muset vyplnit krátký osobní dotazník.. Je potřeba ovšem dodržovat všeobecně platné pokyny od Chorvatského ústavu veřejného zdraví. Např. si každé ráno měřit svou teplotu, a pokud přesáhne hranici 37,2 ° C, je potřeba kontaktovat příslušeného epidemiologa.

Rakousku - možné vycestovat

Rakousko  své hranice otevřelo nejen pro občany České republiky, ale také pro Slovensko, Maďarsko, Německo, Lichtenštejnsko a Švýcarsko.

Itálie - možné vycestovat

Od začátku června mohou do Itálie vycestovat občané zemí Schengenského prostoru, Švýcarska a Monaka. Do 14ti denní karantény pak musí pouze ti, kteří byli v kontaktu s osobou nakaženou koronavirem anebo sami mají pozitivní test. I v Itálii je potřeba počítat se zvýšenými hygienickými opatřeními i potřebnými rozestupy mezi lidmi.

Řecko - možné vycestovat, lety do turistických destinací od 1. července

Řecké hranice se nám již také otevřely. Turisté se mohou setkat s namátkovým testováním na koronavirus (např. na letištích), přičemž řecké úřady budou dodržovat své zdravotnické protokoly. V celé zemi se také setkáte s přísnými hygienickými pravidly. Slunečníky na plážích v Řecku budou vzdáleny na 4 metry, s maximálně dvěma lehátky (výjimky platí pouze pro rodiny s malými dětmi. Občerstvení si koupíte pouze přes výdejní okénka a pro vaše slunění se nejspíše budete moci rozloučit i s míchanými drinky - prodej alkoholických nápojů na plážích bude totiž zakázán, stejně jako kontaktní sporty.

Cestovní pojištění online

Německo - možné vycestovat

Vesele můžeme cestovat i do Německa, jen je potřeba počítat s tím, že opatření proti koronaviru si zajišťuji jednotlivé spolkové země po vlastní ose, takže je dobré se konkrétně informovat podle toho, do které z nich máte zamířeno.

Turecko - možné vycestovat od konce července

Turecko ještě nestanovilo přesný termín pro otevření hranic zahraničním turistům, mohlo by se však jednat o půlku června. Vstup do země ovšem bude umožněn nejen lidem z Evropy, ale nejspíše i z Číny a z Jižní Koreji. Hotely v Turecku pak musí disponovat certifikátem, který garantuje, že dané zařízení je bez nákazy. Navíc zde bude platit celá řada hygienických pravidel, která se budou vztahovat nejen na hotely, ale také pláže a bazény. Hotely, klíče od pokojů i zavazadla turistů budou pečlivě dezinfikována a měření teploty zajistí nainstalované termokamery.

Situace se mění každým dnem, ale my se postaráme o to, abyste u nás vždy našli všechny aktuální informace na jednom místě 😉

Tak co, už vesele vybíráte destinace pro vaše letní zážitky? Nezapomeňte přitom ani na vaše cestovní pojištění! A pokud plánujete pořádný road trip, raději na něj připravte i váš vůz!

Spočítat cestovní pojištění