Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Kam bez očkování?

Publikováno: 08.06.2023

Koronavirus je už nějakou dobu na ústupu, a my si tak můžeme užívat cestování po Evropě i celém světě téměř bez omezení. Někdy je ale potřeba si doplnit očkování i na jiné nemoci, které mohou být stejně tak nebezpečné. Podíváme se na současná omezení kvůli nemoci covid-19, doporučená a povinná očkování a také kam lze vycestovat bez očkování.

Kam bez očkování

Povinné očkování pro cestovatele

Vedle dobrovolného očkování existují také povinná očkování do zahraničí, a to v případě konkrétních regionů, kde je zvýšené riziko onemocnění nebezpečnými chorobami. Většina z těchto zemí se nachází v Africe, Jižní Americe, ale také Asii, a to zejména v chudších zemích.

Destinace Doporučené očkování Povinné očkování
Ghana žloutenka typu A, žloutenka typu B, břišní tyfus žlutá zimnice
Kamerun žloutenka typu A, žloutenka typu B, břišní tyfus žlutá zimnice
Kapverdy žloutenka typu A, žloutenka typu B, břišní tyfus
Mali žloutenka typu A, žloutenka typu B, břišní tyfus žlutá zimnice
Peru žloutenka typu A, žloutenka typu B, břišní tyfus žlutá zimnice
Spojené arabské emiráty žloutenka typu A, žloutenka typu B, břišní tyfus
Srí Lanka žloutenka typu A, žloutenka typu B, břišní tyfus žlutá zimnice
Thajsko žloutenka typu A, žloutenka typu B, břišní tyfus žlutá zimnice

Zdroj: portál Centra cestovní medicíny Praha; aktuální k 7. 6. 2023.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POJIŠTĚNÍ NA CESTY

Doporučené cestování pro cestovatele

Každý cestovatel by se měl připravit na případné zdravotní potíže při cestách, které mohou být způsobeny onemocněním, a potenciální hospitalizaci. Z toho důvodu je důležité si sjednat správné cestovní pojištění, které má dostatečně vysoké limity jak na pokrytí léčby, tak případného převozu do České republiky.

V neposlední řadě je nutné se dopředu informovat ohledně epidemické situace v dané destinaci. To vám pomůže se na cestu a pobyt připravit bez obav.

Pravidla pro evropské země

Na území Evropské unie je možné cestovat bez omezení a nutnosti dokládat certifikát o očkování proti covidu-19. Většina evropských zemí zároveň předpokládá, že jste očkováni proti žloutence typu A a B. Epidemickou situaci je stále možné kontrolovat přes portál Ministerstva zahraničních věcí ČR.

Pravidla pro exotické země

Příprava dostatečně dlouho před cestou je základ. Sledování situace doporučujeme kvůli možným epidemiím, které mohou v konkrétní zemi propuknout, zatímco v okolí ne. Vedle žloutenky typu A a B je vhodné mít očkování také proti:

  • choleře,
  • vzteklině,
  • dětské obrně,
  • klíšťové encefalitidě,
  • břišnímu tyfu,
  • záškrtu,
  • meningokové meningitidě,
  • horečce dengue (zejména pro část Asie a Afriky, Střední a Jižní Ameriku, Austrálii, ale i ostrovy v Tichomoří a Karibiku).

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POJIŠTĚNÍ NA CESTY

Kam cestovat bez očkování?

Pokud se ptáte, kam na dovolenou bez očkování, máte naštěstí poměrně rozsáhlý výběr. A nemusí jít přitom jen o oblíbené evropské země, jako je například Itálie, Francie, Španělsko, Chorvatsko, Slovinsko, Polsko nebo Řecko, ale také země v severní Africe - Egypt nebo Tunisko, a velké části Asie - Turecko, Izrael, Japonsko, Maledivy.

Covid-19 v roce 2023

Pro rok 2023 se nemoc covid-19 už nestává takovým rizikem, všechna omezení byla pro Evropu zrušena (při cestě po EU i návratu ze zemí mimo EU), a proto si budete moci užít pobyt v zahraničí a návrat zpět do Česka bez výraznějších potíží. Pokud si i tak nejste jistí, je možné vždy využít testy na covid-19, a to jak v Česku, tak i v zahraničí. Je nutné si ale testy již plně hradit, pokud vás na otestování nepošle praktický lékař při zhoršeném stavu.

Test na stanovení přítomnosti SARS-CoV-2

a) antigenní test (RAT) - 211 Kč bez DPH

b) RT-PCR test - 897 Kč bez DPH

 

Exotika a Orient

Pokud míříte za sluníčkem, surfováním nebo potápěním, doporučujeme následující destinace:

Egypt

Egypt v červnu 2022 zrušil veškerá omezení týkající se pandemie covidu-19, takže není nutné dokládat žádný certifikát při vstupu do země. To stejné platí i pro národní restrikce, které byly také zrušeny. Do Egypta není potřeba žádné jiné povinné očkování.

Spojené arabské emiráty

Do Spojených arabských emirátů (SAE) je možné přicestovat s očkováním i bez něj. V listopadu 2022 byla také zrušena všechna opatření pro boj s pandemií. Žádné povinné očkování pro SAE není vedeno.

Srí Lanka

Srí Lanka zrušila všechna opatření, včetně nutnosti prokázat se očkovacím certifikátem nebo testem. Stále ale platí, že v případě nákazy nemocí covid-19 je nutná 7denní izolace v soukromém nemocničním zařízení. Náklady na hospitalizaci hradíte vy sami.

V případě dalších povinných očkování je nutná vakcína proti žluté zimnici. Na Srí Lance rovněž přetrvává nestabilní ekonomická a politická situace, takže je nutné se o současný státní stav dopředu zajímat.

Kostarika

Zrušení proticovidových opatření nastalo na Kostarice v dubnu 2022. Příjezd do země je neomezený, stejně jako aktivity a kapacity ve službách. Žádné jiné povinné očkování není potřeba.

Japonsko a USA

Japonsko zrušilo nutnost předkládat negativní test na covid-19 a očkovací certifikát teprve v dubnu 2023. Je tak možné cestovat bez omezení i do této destinace.

Spojené státy americké zrušily povinnost předkládat certifikát o očkování proti covidu-19 dokonce až 12. května 2023. Takže i cestování po USA je nyní bez omezení.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ