222 100 200 Zavoláme vám zpět

Koronavirus cestování - kam můžeme cestovat?

Publikováno: 18.09.2020

AKTUALIZACE 18.9.2020 – Opatření spojená s koronavirem pomalu ustupují, stejně jako kontroly hranic států. Každá země má ovšem svá pravidla pro to, kdo a za jakých podmínek do ní můžeme vstoupit. Podívejte se tedy na aktuální přehled oblíbených destinací, do kterých mohou Češi vycestovat, i na pravidla, která zde budou platit. Zároveň vláda 2.6.2020 schválila tzv. semafor bezpečných zemí, kam se od 15. června může vycestovat.
semafor

Mapa aktualizovaná k 18. 9. 2020

Koronavirový semafor bezpečných zemí

Všichni z vás, kteří plánujete podzimní dovolenou, popř. alespoň prodloužený víkend určitě oceňujete systém tzv. semaforu. Tento jasně srozumitelný přehled nám ukazuje, kam můžeme cestovat bez nutnosti negativního testu na koronavirus a kam můžeme aktuálně coby obyvatelé České republiky vyjet.

Cestovní pojištění online

Jak to je se ,,státním semaforem"

Semafor, který uveřejnila naše vláda, ukazuje úhel pohledu na dané země v souvislosti s tím, jak závažný vývoj v nich koronavirus má. Zeleně jsou tedy označeny státy bezpečné pro cestování, oranžově se středním rizikem a červeně s vysokým rizikem nákazy COVID-19. Do zelených a oranžových států mohou občané České republiky cestovat bez omezení tam i zpět.  Při návratu z těch ,,červených" pak musí:

  • Předložit negativní test na koronavirus ne starší než 4 dny (popř. se nahlásit na vybranou hygienickou stanici a podstoupit ho do 72 hodin po návratu.
  • Podstoupit 14ti denní karanténu

Cizinci se musí prokázat negativním testem na koronavirus při cestě z oranžových a červených států.

Zelená zóna

Do zelené zóny patří aktuálně všechny evropské země a států, které ještě nevyhodnotili svou situaci k turistům z venčí (např. Bosna a Hercegovna).

Oranžová zóna

Nám v tuto chvíli “zeje prázdnotou”.

Červená zóna

Do této zóny aktuálně spadá Španělsko včetně Baleárských ostrovů.

Aktuální vládní semafor můžete sledovat na seznamu zemí podle míry rizika nákazy.

Kam opravdu můžeme bez problému cestovat?

Určitě nemůžeme automaticky vyjet do všech ,,zelených zemí". Ne všechny tyto státy totiž budou mít své hranice pro turisty již otevřené.

Cestovní pojištění online

Podmínky pro vstup do jednotlivých zemí

 

Německo: Od 10. září zařadilo Německo Prahu na seznam rizikových oblastí. Hranice nejsou uzavřeny, ale při cestě z Prahy musíte předložit negativní test na koronavirus na starší než 48 hodiny. Pokud ho mít nebudete, musíte po příjezdu nastoupit do povinné karantény a nechat se otestovat přímo v Německu,

Rakousko: Možné vycestovat bez omezení.

Polsko: Možnost vycestovat bez omezení a předkládání negativního testu na COVID-19 nebo nutnosti nastoupit do karantény. Při návratu ze Slezského vojvodství je stále vyžadován negativní test na koronavirus.

Slovensko: Od 18. září jsme na Slovensku v seznamu rizikových zemí. Až na výjimky (studenti, pendleři, pedagogové, zdravotníci a sportovci) je potřeba po překročení hranic předložit negativní test na COVID-19 nebo nastoupit do karantény s následným otestováním.

Chorvatsko: Možnost vycestovat bez omezení, při vstupu není potřeba udávat důvod návštěvy.

Francie: Možné vycestovat bez omezení (krom zámořských území).

Itálie: Možné vycestovat bez omezení. Před vstupem je potřeba vyplnit dokument s osobními údaji. S jeho jistou obměnou se můžete setkat i přímo v ubytovacích zařízeních.

Řecko: U Řecka je situace ohledně cestování velmi proměnlivá. Negativní test na koronavirus je potřeba při přicestování pozemní cestou. V případě letecké dopravy ne. Před vstupem je potřeba vyplnit nejpozději den před odletem tento formulář.

Cestovní pojištění online

Slovinsko: U Slovinska je Česká republika na žlutý seznam méně bezpečných států – díky tomu je potřeba po překročení hranic nastoupit do 14denní karantény. Tranzit je stále umožněn, v zemi se však cizinci nesmí zdržet déle než 12 hodin.

Španělsko: Od 1. července je potřeba před vstupem do země vyplnit tento formulář. Na jeho základě obdržíte QR kód, který je potřeba předložit při pasové kontrole. Španělsko je u České republiky na seznamu červených zemí.

Portugalsko: Možnost vycestovat bez omezení. Při cestě na Madeiru je potřeba předložit negativní test na koronavirus.

Kypr: Od 15. září jsme pro Kypr rizikovou zemí. Osoby, které u nás pobývaly v posledních 14 dnech, nebo Českou republikou jen projížděly, nesmí vstoupit na kyperské území. Výjimku mají pouze občané s trvalým pobytem. Ti ovšem musí po příletu nastoupit do karantény a v jejím rámci absolvovat test na koronavirus.

Lichtenštejnsko: Možnost vycestovat bez omezení. 

Velká Británie: Po překročení hranic je povinnost nastoupit do 14denní karantény a před cestou je nutné vyplnit tzv. kontaktní formulář.

Švýcarsko:  V případě překročení hranic nutné nastoupení do 10denní karantény. Tranzit přes zemi je možný.

Maďarsko: Do 1. října platí zákaz vstupu cizích občanů na území Maďarska.

Bulharsko: Možné vycestovat bez omezení.

Bosna a Hercegovina: Vstup umožněn s negativním testem na koronavirus na starší na 48 hodin. Tranzit přes koridor Neum je umožněn bez testu. Pro jistotu je sebou dobré mít potvrzení o ubytování v zemi či důvodu vaší cesty.

Spočítat cestovní pojištění

Turecko: Po vstupu do země je potřeba podstoupit lékařské vyšetření nebo test na koronavirus.

Švédsko: Možné vycestovat bez omezení.

Norsko: Po překročení hranic nutný nástup do 10denní karantény.

Nizozemsko: Od 15. září je pro Nizozemí Praha mezi rizikovými oblastmi. Po překročení hranic je důrazně doporučována 10denní karanténa, tranzit přes zemi je možný. Na obyvatele ostatních regionů České republiky se toto omezení nevztahuje.

Lucembursko: Možné vycestovat bez omezení.

Litva, Lotyšsko, Estonsko: Po vstupu do těchto zemí je nutné nastoupení do 14denní karantény.

Bulharsko: Možnost vycestovat bez omezení.

Belgie: Od 11. září je Praha u Belgie v červené kategorii. Při cestě z Prahy musíte v Belgii po překročení hranic nastoupit do 14denní karantény, povinný je také test na koronavirus. Toto pravidlo se nevztahuje na obyvatele ostatních regionů České republiky. Před cestou je ovšem potřeba vyplnit kontaktní formulář.

Při všech cestách do zahraničí si sebou určitě nezapomeňte vzít roušku nebo respirátor. Téměř všude totiž platí povinnost nosit je ve cnRoušku si se

Cestovní pojištění online

Možnosti pro cestování se nám průběžně mění, ale doufejme v lepší zítřky. I přes nová omezení je stále kam vyjet a užít si podzimní romantiku. Jen si pro tyto cesty nezapomeňte sjednat i odpovídající cestovní pojištění, které myslí i na rizika spojená s koronavirem.