Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Koronavirus cestování - kam můžeme cestovat?

Publikováno: 09.04.2022

Opatření spojená s onemocněním covid-19 se vyvíjí podle aktuální situace napříč celou Evropou i světem. Každá země se řídí obecnými, ale i vlastními pravidly vstupu do země a dodržování epidemických opatření. Podívejte se tedy na aktuální přehled evropských zemí a podmínek pro vycestování, které pro vás pravidelně aktualizujeme.

Koronavirus cestování

Aktualizace 9. 4. 2022

Test na stanovení přítomnosti SARS-CoV-2

Pokud za sebou osoby nemají plné očkování nebo neprodělali onemocnění covid-19, platí pro ně obecně přísnější pravidla, zejména při využívání služeb. Takové osoby musí obvykle předložit jeden ze dvou typů testů:

a) antigenní test (RAT), který není starší více než 48 hodin od data provedení, a to formou písemného potvrzení vystavené osobou oprávněnou provádět tento test v zemi, ve které byl proveden, nebo formou certifikátu o testu, který je vydáván podle nařízení EU o digitálním COVID certifikátu;

b) RT-PCR test, který není starší více než 72 hodin od data provedení, a to formou písemného potvrzení vystavené osobou oprávněnou provádět tento test v zemi, ve které byl proveden, nebo formou certifikátu, který je vydáván podle nařízení EU o digitálním COVID certifikátu.

Podmínky návratu do ČR

Od 9. dubna 2022 Ministerstvo zahraničních věcí zrušilo všechny dosavadní podmínky při návratu ze zahraničí, včetně povinnosti vypisování příjezdového formuláře. Nyní tedy mohou Češi volně vycestovat a přijíždět zpět jako před pandemií koronaviru. Díky tomu se nám cestování velmi zjednodušilo

Kam můžete bez problému vycestovat?

Ve své podstatě kamkoliv, kromě například Nového Zélandu. Existují ovšem dvojí rizika. Riziko, že se nakazíte některou z aktuálních variant koronaviru v daném státě a tudíž budete muset projít karanténou, jejíž délka se liší v závislosti na podmínkách daného státu. Dalším rizikem, respektive omezením, jsou epidemická opatření v daném státě. V každém regionu je totiž odlišná situace a odlišný přístup společnosti k pandemii. Proto je nutné se před každou cestou dobře informovat na stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR, kde se dozvíte informace z jednotlivých destinací.

Aktuální podmínky ve vybraných státech

Zaměříme se především na země, kam Češi rádi cestují za alpským lyžováním, ale i letní dovolenou. Při příjezdu nebo využívání služeb se často zmíníme o pravidlu 3G a 2G. Samozřejmě vysvětlíme, co to znamená:

  • 3G (jeden z dokumentů – certifikát o úplném očkování, certifikát o prodělání nemoci covid-19, negativní PCR/antigenní test)
  • 2G (jeden z dokumentů – certifikát o úplném očkování, certifikát o prodělání nemoci covid-19)

TIP:

Dokumenty raději mějte vždy přeložené minimálně do angličtiny a pro úplnou jistotu si je i vytiskněte. 

Francie

Ve Francii stále platí při příjezdu předložení jednoho z dokumentů 3G v rámci Evropského certifikátu. Ohledně služeb už není od 14. 3. 2022 vyžadována povinnost předkládat očkovací pas. Příjezdový formulář vypisují jen cestující mimo země Evropské unie.

Zůstává povinnost nosit ochranu dýchacích cest v hromadné dopravě a v uzavřených prostorách.

Itálie

Ještě do 1. 5 bude nutné předložit jeden z dokumentů 3G a vyplnit PLF formulář. Pokud jedno z toho nesplníte, musíte nastoupit do 5denní karantény, zakončenou negativním PCR testem. Od května by mohlo dojít ke zrušení užívání evropských certifikátů.

Evropský certifikát už nemusíte předkládat v městské dopravě (ve vlacích, letadlech a na lodích ano), muzeích a pro stravování venku. Při stravování uvnitř certifikát potřebujete, stejně jako ve wellnes nebo bazénech (mimo koupání). Ochrana dýchacích cest je povinná v hromadné dopravě.

Chorvatsko

Při vstupu do Chorvatska se od 9. dubna 2022 nepotřebujete prokazovat žádným z dokumentů 3G. Přijíždět tedy můžete bez omezení. Stejně tak byla zrušena veškerá protiepidemická opatření, kromě povinnosti nošení roušek a respirátorů ve zdravotnických zařízeních a sociálních službách.

Německo

Pro vstup do Německa stále platí nutnost předložit některý z dokumentů 3G a to minimálně do konce dubna 2022.

Sledování situace je zde poměrně složité, jelikož epidemická opatření si stanovují jednotlivé spolkové země. Pro tyto účely se před cestou podívejte na místní rozcestník.

V obecném znění je potřeba mít ochranu dýchacích cest ve zdravotnických zařízeních a veřejné dopravě. Nedivte se ovšem, kdyby tuto podmínku vyžadovaly i některé služby nebo obchody.

Polsko

Polsko od 28. 3. 2022 zrušilo všechny omezující podmínky pro vstup do země a zbývá jen nošení ochrany dýchacích cest ve zdravotnických zařízeních.

Rakousko

V Rakousku je dobré mít u sebe jeden z dokladů 3G a to jak při vstupu do země, tak i v případě využití nebo návštěvy zdravotnických služeb nebo pečovatelských domovů. Ještě přísnější je Vídeň, kde musíte mít dokonce jeden z certifikátu 2G, což je velmi přísná varianta. S obyčejným negativním testem ve Vídni nemůžete využívat žádných služeb.

Nadále v Rakousku platí povinnost nosit ochranu dýchacích cest ve všech uzavřených prostorách.

Švýcarsko

Od 1. dubna 2022 Švýcarsko zrušilo všechny protipandemické podmínky, včetně povinností při příjezdu do země. Ovšem ochranná opatření mohou být nadále přijímána v rámci jednotlivých kantonů, takže je dobré se před příjezdem informovat, jak je tomu v dané lokalitě vašeho pobytu.

 

Exotika a orient

Pokud míříte za sluníčkem, surfováním nebo potápěním, doporučujeme následující destinace:

Egypt

Při cestě do Egypta musíte mít uzavřeno cestovní pojištění a disponovat certifikátem o ukončeném očkování nebo prodělání nemoci, případně negativním PCR/antigenním testem. Za tímto účelem vyplňují cestující prohlášení cestovatele. Při příletu na letiště je všem cestujícím nadále měřena teplota.

Žádná omezení však při využití služeb v Egyptě nejsou.

Spojené arabské emiráty

Při příletu do SAE musíte disponovat anglickým překladem jednoho z dokumentů 3G. V Dubaji, Sharjahu nebo Ras Al Khaimah můžete být i tak vyzvání k bezplatnému vyhotovení PCR testu a to přímo na letišti. V Abú Dhabí je to dobrovolné.

V případě Abú Dhabí je ve veřejných službách vyžadován certifikát 2G, neočkovaným bývá často přístup ke službám odepřen.

Srí Lanka

Mimo riziko koronaviru je nutné se před odletem na Srí Lanku informovat ohledně bezpečnostní situace. Kvůli ekonomické krizi tu nemusí být bezpečné individuální cestování. Každopádně je možné na dovolenou na Srí Lance vyrazit, ale ještě předtím je nutné se autorizovat na cestovním portále ETA.

Pokud nejste očkovaní, nebo jste neprodělali covid-19, budete muset i s negativním PCR testem strávit 7 dní v karanténě, a to v karanténním hotelu s certifikátem Safe and Secure.

Kostarika

Od 1. dubna 2022 Kostarika zrušila povinnost vyplnění příjezdového formuláře. Zároveň mohou očkované nebo jen testované osoby na území Kostarik vstoupit bez omezení. To stejné platí pro využití služeb, kromě toho, že zůstává povinnost nosit roušky nebo respirátory a to při všech turistických aktivitách.

Možnosti pro cestování se nám průběžně mění, ale naštěstí omezeních ubývá. Jen si pro cesty nezapomeňte sjednat i odpovídající cestovní pojištění, které myslí i na rizika spojená s koronavirem.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ