Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Ošetření v zahraničí aneb proč se cestovko vyplatí

Publikováno: 05.07.2020

Sedíte u počítače a chystáte se koupit týdenní zájezd třeba na některý z řeckých ostrovů. Už pomalu přemýšlíte o tom, co vše si musíte zabalit, když na vás v posledním kroku objednávky zájezdu vyskočí, zda chcete zahrnout i cestovní pojištění. ,,Ha, to tak, na mě si nepřijdou", pomyslíte si, ,,vždyť mi v rámci Evropské unie platí moje zdravotní pojištění, tohle jsou úplně zbytečné výdaje". Vážně si to myslíte? Pak čtěte dále, pravděpodobně vás přesvědčíme o opaku a o tom, jak je sjednání komerčního cestovního pojištění důležité.

Ošetření v zahraničí

Evropský zdravotní průkaz (EHIC)

V rámci vašeho klasického zdravotního pojištění máte po předložení Evropského zdravotního průkazu ve státech Evropské unie, Norsku, Lichtenštejnsku, Švýcarsku, Makedonii, Srbsku a na Islandu nárok na nezbytnou lékařskou péči. Jak ale jistě tušíte, je tu jedno velké ,,ALE"... Proč zdravotní pojištění nestačí?

 • Ošetření jen ve zdravotnických zařízeních financovaných státem

Zdravotní pojištění vám skutečně pokryje náklady na ošetření pouze ve státních nemocnicích a zdravotnických zařízeních. A jak jste si možná všimli, takových v dovolenkových destinacích moc nebývá, převažují ty soukromé. V soukromém zařízení vás samozřejmě ošetří, nicméně platba půjde v tomto případě pouze z vaší kapsy. Sice můžete poté v ČR požádat o úhradu svou zdravotní pojišťovnu, ta vám ale proplatí pouze částku do výše českých cen a za předpokladu, že se jednalo o péči, která je v ČR z veřejného zdravotního pojištění hrazená.

 • Spoluúčast

Platba spoluúčasti na ošetření či lécích je ve většině evropských států běžnou praxí. A jelikož evropský zdravotní průkaz vás opravňuje k získání zdravotní péče ve stejném rozsahu, jako místní obyvatele, i platba spoluúčasti půjde z vašich prostředků.

Příklady spoluúčasti:

Stát Spoluúčast
Chorvatsko 20 % nákladů na čerpanou péči s omezeným minimem a maximem
Itálie 100 % u léků, ošetření dle daného regionu - výše se liší
Řecko lékařské a stomatologické ošetření do 25 % ze stanovené ceny, často vyžadována přímá platba
Francie 30 % u lékařského ošetření, až 85 % u léků
 • Repatriace

V případě, že váš stav bude vyžadovat asistovanou repatriaci (převoz) zpět do ČR, veškeré náklady budete muset uhradit vlastními prostředky. Zdravotní pojištění bohužel tuto situaci nekryje. Stejně tak repatriaci tělesných ostatků zemřelého v zahraničí.

 • Jste na to sami

Ke zdravotnímu pojištění nemáte na rozdíl od cestovního pojištění k dispozici asistenční službu, která vám v těchto kritických situacích může hodně pomoci. Vše si tedy musíte vyřídit a zprostředkovat sami.

A právě z těchto důvodů je důležité sjednání komerčního cestovního pojištění, které se vztahuje i na výše uvedené případy.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POJIŠTĚNÍ NA CESTY

Nejčastější zdravotní komplikace na letní dovolené

I když se nám o něčem takovém nechce ani přemýšlet, bohužel stát se to může každému z nás. Nemoc nebo úraz v průběhu dovolené v zahraničí je vždy hodně nepříjemnou komplikací. Proto je tak důležité mít sjednané kvalitní cestovní pojištění s asistenční službou, která vám při řešení krizové situace pomůže.

Nejčastější zdravotní komplikace Čechů na zahraniční letní dovolené:

 • střevní obtíže ;
 • nachlazení, chřipka a angína;
 • akutní zánět průdušek;
 • alergické reakce;
 • bolesti zubů;
 • zlomená noha či zvrtnutý kotník
 • zranění hlavy.

Orientační příklady cen za ošetření v zahraničí

Země Typ ošetření Cena v Kč
Chorvatsko poranění mořským ježkem 3 000 Kč
střevní potíže 5 800 Kč
zlomená noha (hospitalizace, převoz) 110 000 Kč
bolest zubu 4 000 Kč
Země Typ ošetření Cena v Kč
Chorvatsko poranění mořským ježkem 3 000 Kč
střevní obtíže 5 800 Kč
zlomená noha (hospitalizace, převoz) 110 000 Kč
bolest zubu 4 000 Kč
Řecko žaludeční potíže 5 000 Kč
komplikovaná zlomenina (hospitalizace, převoz) 620 000 Kč
srdeční příhoda (hospitalizace, převoz) 450 000 Kč
Španělsko

 

chřipka s horečkou 4 700 Kč
oční infekce 3 000 Kč
výron v kotníku 190 000 Kč
Rakousko transport helikoptérou při úrazu 125 000 Kč
zlomenina nohy (transport helikoptérou, ošetření, pobyt v nemocnici) 405 000 Kč
Slovensko ambulantní ošetření 4 500 Kč
Egypt zlomená klíční kost (hospitalizace, převoz) 1 200 000 Kč
vysoký krevní tlak – hospitalizace 420 000 Kč
Turecko vnitřní krvácení (hospitalizace, převoz) 500 000 Kč
infarkt (operace, bypass) 1 300 000 Kč
USA 3denní hospitalizace s plicní embolií a následný let do ČR 1 550 000 Kč
operace slepého střeva 500 000 Kč

A teď si představte, že nebudete mít sjednané cestovní pojištění. U evropských států zaplatíte vysokou spoluúčast, která i tak může být v řádu deseti až sta tisíců korun. A v případě mimoevropských destinací půjdou veškeré náklady z vašich financí. A že se nejedná o zanedbatelné částky, co říkáte?

Cestovko vás (po) jistí!

Aby vaše dovolená nakonec nezapříčinila finanční krach vaší domácnosti kvůli střevním potížím a hospitalizaci v egyptské nemocnici, infekci od našlápnutého ježka v Chorvatsku nebo zlomené noze při turistice v Alpách, myslete na sjednání kvalitního cestovního pojištění. A co máme na mysli kvalitním cestovním pojištěním?

Důležité jsou limity pojistného krytí a to především na pojištění léčebných výloh, které je automatickou součástí každého cestovního pojištění do zahraničí. V rámci cest po Evropě doporučujeme vybírat takové pojištění, kde je limit na léčebné výlohy minimálně 5 mil. Kč, při cestách mimo Evropu pak rozhodně ještě vyšší. Cestovní pojištění si můžete sjednat již od 11 Kč na den, investice tedy rozhodně není nikterak vysoká v porovnání s tím, co všechno byste museli hradit v případě zdravotních komplikací na dovolené.

Nespornou výhodou komerčního cestovního pojištění je také to, že máte k dispozici nonstop telefonní asistenci, která vám může pomoci vyhledat lékaře, pomůže s tlumočením nebo zajistí převoz zpět do ČR. Více o asistenčních službách se dozvíte zde. K cestovnímu pojištění si můžete také sjednat připojištění, které se vám při cestách do zahraničí mohou hodit. Jedná se například o pojištění odpovědnosti, úrazu, zavazadel, storno cesty nebo rozšířené asistenční služby vztahující se i na vaše vozidlo.

Pevně doufáme, že se nám vás tímto článkem podařilo přesvědčit o tom, jak je sjednání cestovního pojištění při KAŽDÉ cestě do zahraničí důležité. A pokud máte nějaké dotazy, neváhejte se na nás obrátit, rádi vám je zodpovíme.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POJIŠTĚNÍ NA CESTY