Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Lékařské ošetření v zahraničí aneb proč se cestovko vyplatí?

Publikováno: 05.07.2020

Sedíte u počítače a chystáte se koupit týdenní zájezd třeba na některý z řeckých ostrovů. Už pomalu přemýšlíte o tom, co vše si musíte zabalit, když na vás v posledním kroku objednávky zájezdu vyskočí, zda chcete zahrnout i cestovní pojištění. ,,Ha, to tak, na mě si nepřijdou," pomyslíte si, ,,vždyť mi v rámci Evropské unie platí moje zdravotní pojištění, tohle jsou úplně zbytečné výdaje." Vážně si to myslíte? Pak čtěte dále, pravděpodobně vás přesvědčíme o opaku a o tom, jak je sjednání komerčního cestovního pojištění důležité.

Lékařské ošetření v zahraničí

Evropský průkaz zdravotního pojištění (EHIC)

V rámci vašeho klasického zdravotního pojištění máte po předložení Evropského průkazu zdravotního pojištění ve státech Evropské unie, Norsku, Lichtenštejnsku, Švýcarsku, Makedonii, Srbsku, Velké Británii a na Islandu nárok na nezbytnou lékařskou péči. Jak ale jistě tušíte, je tu jedno velké ,,ALE". Proč zdravotní pojištění nestačí?

 

EHIC a lékařské ošetření v zahraničí

K čemu vám tedy pomůže Evropský průkaz zdravotního pojištění, pokud v zahraničí onemocníte nebo se zraníte? A kdy a za co budete doplácet?

  • Ošetření jen ve zdravotnických zařízeních financovaných státem

Zdravotní pojištění vám skutečně pokryje náklady, ale pouze na ošetření ve státních nemocnicích a zdravotnických zařízeních. A jak jste si možná všimli, takových v dovolenkových destinacích moc nebývá. Převažují ty soukromé. V soukromém zařízení vás samozřejmě ošetří, nicméně platba půjde v tomto případě pouze z vaší kapsy. Sice můžete poté v ČR požádat o úhradu svou zdravotní pojišťovnu, ta vám ale proplatí pouze částku do výše českých cen a za předpokladu, že se jednalo o péči, která je v ČR z veřejného zdravotního pojištění hrazená.

  • Spoluúčast

Platba spoluúčasti na ošetření či lécích je ve většině evropských států běžnou praxí. A jelikož EHIC vás opravňuje k získání zdravotní péče ve stejném rozsahu jako místní obyvatele, i platba spoluúčasti půjde z vašich prostředků.

Příklady spoluúčasti:

Stát Spoluúčast
Chorvatsko 20 % nákladů na čerpanou péči s omezeným minimem a maximem
Itálie 100 % u léků, ošetření dle daného regionu - výše se liší
Řecko lékařské a stomatologické ošetření do 25 % ze stanovené ceny, často vyžadována přímá platba
Francie 30 % u lékařského ošetření, až 85 % u léků
  • Repatriace

V případě, že váš stav bude vyžadovat asistovanou repatriaci (převoz) zpět do ČR, veškeré náklady budete muset uhradit vlastními prostředky. Zdravotní pojištění bohužel tuto situaci nekryje. Stejně tak repatriaci tělesných ostatků zemřelého v zahraničí.

  • Jste na to sami

Ke zdravotnímu pojištění nemáte na rozdíl od cestovního pojištění k dispozici asistenční službu, která vám v těchto kritických situacích může hodně pomoci. Vše si tedy musíte vyřídit a zprostředkovat sami.

A právě z těchto důvodů je důležité sjednání komerčního cestovního pojištění, které se vztahuje i na výše uvedené případy.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POJIŠTĚNÍ NA CESTY

Nejčastější zdravotní komplikace na letní dovolené

I když se nám o něčem takovém nechce ani přemýšlet, bohužel stát se to může každému z nás. Nemoc nebo úraz v průběhu dovolené v zahraničí je vždy hodně nepříjemnou komplikací. Proto je tak důležité mít sjednané kvalitní cestovní pojištění s asistenční službou, která vám při řešení krizové situace pomůže.

Nejčastější zdravotní komplikace Čechů na zahraniční letní dovolené:

  • střevní obtíže,
  • nachlazení, chřipka a angína,
  • akutní zánět průdušek,
  • alergické reakce,
  • bolesti zubů,
  • zlomená noha či zvrtnutý kotník,
  • zranění hlavy.

Orientační příklady cen za ošetření v zahraničí

Země Typ ošetření Cena v Kč
Chorvatsko poranění mořským ježkem 3 000 Kč
střevní potíže 5 800 Kč
zlomená noha (hospitalizace, převoz) 110 000 Kč
bolest zubu 4 000 Kč
Země Typ ošetření Cena v Kč
Chorvatsko poranění mořským ježkem 3 000 Kč
střevní obtíže 5 800 Kč
zlomená noha (hospitalizace, převoz) 110 000 Kč
bolest zubu 4 000 Kč
Řecko žaludeční potíže 5 000 Kč
komplikovaná zlomenina (hospitalizace, převoz) 620 000 Kč
srdeční příhoda (hospitalizace, převoz) 450 000 Kč
Španělsko

 

chřipka s horečkou 4 700 Kč
oční infekce 3 000 Kč
výron v kotníku 190 000 Kč
Rakousko transport helikoptérou při úrazu 125 000 Kč
zlomenina nohy (transport helikoptérou, ošetření, pobyt v nemocnici) 405 000 Kč
Slovensko ambulantní ošetření 4 500 Kč
Egypt zlomená klíční kost (hospitalizace, převoz) 1 200 000 Kč
vysoký krevní tlak - hospitalizace 420 000 Kč
Turecko vnitřní krvácení (hospitalizace, převoz) 500 000 Kč
infarkt (operace, bypass) 1 300 000 Kč
USA 3denní hospitalizace s plicní embolií a následný let do ČR 1 550 000 Kč
operace slepého střeva 500 000 Kč

A teď si představte, že nebudete mít sjednané cestovní pojištění. V evropských státech zaplatíte vysokou spoluúčast, která může být v řádu desítek až stovek tisíců korun. A v případě mimoevropských destinací půjdou veškeré náklady z vaší kapsy. A že se nejedná o zanedbatelné částky, co říkáte?

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POJIŠTĚNÍ NA CESTY

Kde vám EHIC nepomůže?

Jak plyne už z výše uvedené tabulky, v mnoha zemích světa vám Evropských průkaz zdravotního pojištění nebude nic platný. Sebemenší ošetření si budete hradit sami. Nemluvě o operacích, repatriaci a dalších možných událostech.

Evropský průkaz zdravotního pojištění neplatí ani v zemích, které nejsou členy Evropské unie. Česká republika má uzavřené smlouvy o čerpání zdravotní péče, a to s Černou Horou a Tureckem. Tam vám EHIC uznají jen částečně – musíte mít po ruce formuláře od vaší zdravotní pojišťovny, na jejichž základě vám bude poskytnuta ,,nutná a neodkladná zdravotní péče", která pak bude uhrazena z českého zdravotního pojištění. Další ošetření si platíte sami.

Jedinou šancí, jak v zahraničí neplatit vše sami, je proto pouze sjednání cestovního pojištění.

Co dělat při zdravotní komplikaci v zahraničí?

Postihl vás zdravotní problém v zahraničí nebo jste se zranili? Pokud usoudíte, že potřebujete neodkladnou lékařskou péči, neváhejte. I kdyby nakonec náklady na lékařské ošetření měly jít z vašich vlastních úspor, vaše zdraví je přednější. Jak tedy postupovat, pokud jste v cizí zemi?

Pokud máte sjednané cestovní pojištění a k němu asistenční službu, můžete zavolat právě tam. Nejen že vám poradí, kde najít nejbližší zdravotnické zařízení, ale mohou vám pomoci i s tlumočením.

Pokud je váš stav vážný, nezdržujte se voláním na asistenční službu - volejte rovnou 112. Jedná se o jednotné evropské číslo tísňového volání, které funguje v Evropském hospodářském prostoru a ve Švýcarsku.

Po ošetření možná bude nutné uhradit určité poplatky v hotovosti. Schovejte si všechny účtenky a po návratu do ČR se poptejte ve své zdravotní pojišťovně, jestli vám je proplatí. V rámci cestovního pojištění by mělo být proplacení téměř samozřejmé.

Co se týká následných plateb za ošetření, tak ty u cestovního pojištění nemusíte řešit - pojišťovna je v tu chvíli garantem, že platby v pořádku proběhnou.

Pokud potřebujte do ČR dopravit (ať už sanitkou, nebo vrtulníkem), organizuje to při sjednaném cestovním pojištění opět vaše pojišťovna.

Pro následné jednání s pojišťovnou mějte u sebe lékařské zprávy, faktury, účtenky i veškerou další dokumentaci. Pojišťovnu kontaktujte hned po návratu do ČR.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POJIŠTĚNÍ NA CESTY

Cestovko vás (po)jistí!

Aby vaše dovolená nakonec nezapříčinila finanční krach vaší domácnosti kvůli střevním potížím a hospitalizaci v egyptské nemocnici, infekci od našlápnutého ježka v Chorvatsku nebo zlomené noze při turistice v Alpách, myslete na sjednání kvalitního cestovního pojištění. A co máme na mysli, když píšeme ,,kvalitní cestovní pojištění"?

Důležité jsou limity pojistného krytí, a to především na pojištění léčebných výloh, které je automatickou součástí každého cestovního pojištění do zahraničí. V rámci cest po Evropě doporučujeme vybírat takové pojištění, kde je limit na léčebné výlohy minimálně 5 mil. Kč, při cestách mimo Evropu pak rozhodně ještě vyšší. Cestovní pojištění si můžete sjednat už od 11 Kč na den, investice tedy rozhodně není nikterak vysoká v porovnání s tím, co všechno byste museli hradit v případě zdravotních komplikací na dovolené.

Nespornou výhodou komerčního cestovního pojištění je také to, že máte k dispozici nonstop telefonní asistenci, která vám může pomoci vyhledat lékaře, pomůže s tlumočením nebo zajistí převoz zpět do ČR. Více o asistenčních službách se dozvíte zde. K cestovnímu pojištění si můžete také sjednat připojištění, které se vám při cestách do zahraničí mohou hodit. Jedná se například o pojištění odpovědnosti, úrazu, zavazadel, storno cesty nebo rozšířené asistenční služby vztahující se i na vaše vozidlo.

Pevně doufáme, že se nám vás tímto článkem podařilo přesvědčit o tom, jak je sjednání cestovního pojištění při KAŽDÉ cestě do zahraničí důležité. A pokud máte nějaké dotazy, neváhejte se na nás obrátit, rádi vám je zodpovíme.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POJIŠTĚNÍ NA CESTY