Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

V jakých zemích světa je nejbezpečněji?

Publikováno: 14.02.2024

Chystáte se na cestu do zahraničí a nevíte, zda není vaše lokalita příliš nebezpečná? Kam naopak můžete vyrazit zcela bez obav? A jak vůbec zjistit, zda je v dané lokalitě bezpečno? Zkuste využít třeba Světový index míru, ten vám může poskytnout celkem dobrou představu.

Nejbezpečnější země světa

Co je světový index míru?

Světový index míru, nebo také někdy Globální index míru (GPI z anglického Global Peace Index), je metrika, která se snažní srovnat národní mírumilovnost u jednotlivých států světa.

Celkově se skládá z 23 indikátorů ve 3 oblastech. Každý indikátor má různou váhu a následně se všechny slévají do jednoho celkového skóre. Čím je toto skóre nižší, tím je země mírumilovnější. Žebříček se sestavuje od roku 2008 a vydává ho organizace Institute for Economics and Peace.

Porovnat CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Jaká jsou kritéria hodnocení?

Hodnocení probíhá ve třech oblastech. Zaměřuje se na společenskou bezpečnost a ochranu, na domácí i mezinárodní konflikty a militarizaci dané země (respektive posilování vojenské složky v daném státu).

Společenská bezpečnost se posuzuje za pomoci několika faktorů. Mezi ně patří především kriminální statistiky. Těmi jsou například:

  • úroveň násilné trestné činnosti,
  • počet vražd na 100 tisíc obyvatel,
  • počet uvězněných obyvatel na 100 tisíc obyvatel,
  • vnímání kriminality ve společnosti,
  • počet vnitřních bezpečnostních pracovníků a příslušníků policie na 100 tisíc obyvatel.

Další oblastí hodnocení jsou domácí a mezinárodní konflikty. Tam se index zaměřuje například na:

  • vztahy se sousedními zeměmi,
  • počet, trvání a role ve vnějších konfliktech,
  • počet a doba trvání vnitřních konfliktů,
  • počet úmrtí z vnějšího konfliktu,
  • počet úmrtí z vnitřního konfliktu.

Poslední oblastí je potom úroveň militarizace daného státu. Sledují se třeba tyto ukazatele:

  • počet ozbrojených služeb na 100 tisíc obyvatel,
  • vojenské výdaje jako procento HDP,
  • příspěvky na mírové mise OSN,
  • počet jaderných a těžkých zbraní.

Ať už se chystáte do mírumilovné, nebo možná trochu nebezpečné země, nezapomeňte na cestovní pojištění. S jeho výběrem vám může pomoci naše online kalkulačka, kde si pojištění můžete srovnat a také rovnou sjednat. Jednoduše, rychle a z pohodlí vlastního domova.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Jak si stojí Česko?

Česká republika patří od začátku vydávání žebříčku mezi nejbezpečnější země světa. V roce 2008 jsme se nacházeli na 21. příčce, nicméně poté jsme si (kromě roku 2012) vždy meziročně polepšili o několik příček nahoru. Nejlepší výsledek pro Českou republiku znamenal rok 2017 a 6. místo.

V posledním vydání Světového indexu míru v roce 2023 se Česká republika umístila na 12. místě a poprvé od roku 2015 vypadla z první desítky. V roce 2022 se naše země nacházela na 8. místě, o rok dříve to byla 9. pozice a v roce 2020 opět 8. místo.

Jak na tom v roce 2023 byli naši sousedé? Německo bychom našli na 15. příčce, Slovensko a Polsko o několik míst dále, konkrétně na 26. a 29. pozici.

Máte rádi cestování a bezpečí? Pak vás jistě bude zajímat, jak zabezpečit domácnost před odjezdem na dovolenou.

Nejbezpečnější země světa v roce 2023

A které se země byly v rámci posledního vydání Světového indexu míru v roce 2023 považovány za ty nejmírumilovnější? Zde je tabulka:

Pozice Země
1. Island
2. Dánsko
3. Irsko
4. Nový Zéland
5. Rakousko
6. Singapur
7. Portugalsko
8. Slovinsko
9. Japonsko
10. Švýcarsko
11. Kanada
12. Česká republika

Zdroj: Global Peace Index 2023

Kam raději nejezdit?

Kromě mírumilovných zemích najdeme pochopitelně na opačném konci žebříčku ty nejméně mírumilovné.

Žebříček je rozdělen do 5 skupin podle stupně mírumilovnosti - ten může být velmi vysoký, vysoký, střední, nízký a velmi nízký. Stupeň velmi nízký je označen červenou barvou a v roce 2023 do něj spadalo celkem 12 zemí.

Tou vůbec nejhorší zemí dle indexu je Afghánistán, následovaný je Jemenem, Sýrií, Jižním Súdánem a DRK (Demokratická republika Kongo). Zbylou dvanáctku doplňují dle pořadí odzadu Rusko, Ukrajina, Somálsko, Súdán, Irák, Mali a Středoafrická republika.

Podrobnější informace najdete v článku Nejnebezpečnější země světa.

Je ve vaší cílové destinaci bezpečno? I tak se vyplatí cestovní pojištění

I když se chystáte z vašeho pohledu do bezpečné země, tak určitě nevynechejte při přípravách cesty cestovní pojištění. To, že je daná země mírumilovná, ještě neznamená, že si nemůžete náhodou přivodit úraz nebo poškodit věc někoho jiného. Pro tyto případy se hodí mít v rámci cestovního pojištění sjednáno úrazové připojištění a pojištění odpovědnosti.

Pokud se chystáte do země, která nepatří na žebříčku Světového indexu míru zrovna na přední příčky, je cestovní pojištění nutností. Při cestách do těchto destinací je taky dobré zkonzultovat váš plán s pojišťovnou, která vám může jediná na 100 % říci, zda jste v dané lokalitě kryti cestovním pojištěním a případně v jakém rozsahu.

U některých pojišťoven se také můžete setkat s tím, že si u nich nebudete moci sjednat pojištění do zemí a oblastí, které například Ministerstvo zahraničních věcí ČR označilo jako válečnou zónu nebo do těchto končin nedoporučuje či dokonce zakazuje cestovat.

Mějte také na paměti, že cestovní pojištění má své výluky a některé z nich se vztahují i na mimořádné události. Pokud bude vaše újma na zdraví nebo na majetku způsobena válečnou událostí, vzpourou, násilnými nepokoji a dalšími, nemusíte mít nárok na pojistné plnění. Před cestou do jakékoliv rizikovější destinace proto doporučujeme pořádně pročíst pojistné podmínky.

S pojištěním na cesty vám můžeme pomoci i my. Stačí jen zadat pár údajů do naší kalkulačky cestovního pojištění a my vám nabídneme přehledné srovnání, ze kterého si vyberete to, které vám bude sedět nejlépe.

spočítat CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ