Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Nejnebezpečnější země světa

Ani si to neuvědomujeme, ale žijeme v zemi, která je dlouhodobě hodnocena jako jedna z nejbezpečnějších na světě. Díky tomu můžeme mít někdy pocit, že i na našich cestách se nám nemůže nic stát - riziko nebezpečí si někteří z nás nepřipouští. Přesto je třeba vzít na vědomí, že jsou země, kam bychom skutečně cestovat neměli. Ani cestovní pojištění, které by mělo být základem každého výletu do zahraničí, nás před vším neochrání. Které jsou nejnebezpečnější země světa? Pojďme se na to podívat.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Hodnocení míry bezpečí

Bezpečnost jednotlivých zemí se hodnotí na základě 24 ukazatelů rozdělených do čtyř skupin - bezpečnost a zabezpečení společnosti, militarizace, mezinárodní konflikty a lidská práva. Všechny tyto oblasti vyhodnocuje Institut pro ekonomiku a mír, který poté pravidelně zveřejňuje tzv. Global Peace Index (GPI). Tak vzniká žebříček světových zemí, ve kterém se zohledňují všechny tyto aspekty. Můžeme být klidní, Česká republika obsazuje 12. místo z celkem 163 zemí. My se podíváme na ty, které se nacházejí na druhém konci seznamu a které nejsou zrovna prázdninovými destinacemi.

Pokud by vás zajímaly první pozice žebříčku, máme pro vás nejbezpečnější země světa.

Nejnebezpečnější země světa

Afghánistán

Afghánistán byl vyhodnocen jako nejnebezpečnější země světa 2023. Téměř dvacet let trvající válka má za následek pokračující násilí, politické nepokoje a nejnižší index lidského rozvoje. Je spojován s teroristickými skupinami, především s Talibánem a Islámským státem, a situace v zemi je velmi nestabilní a nepředvídatelná. Také naše ministerstvo zahraničí před cestami varuje, protože hrozby útoků mohou být nejen cílené, ale také náhodné a nikdo před nimi není chráněn.

Jemen

Po více než pěti letech válečného konfliktu je situace v Jemenu kritická. 24 milionů obyvatel potřebuje humanitární pomoc, v zemi je vysoký výskyt žloutenky typu A, B i dalších typů a veškerá infrastruktura byla rozvrácena. V zemi panuje fakticky dvojvládí, přičemž vláda vzbouřenců není mezinárodně uznávána, a není tedy možné s ní komunikovat. Velký vliv má také Al-Káida a Islámský stát, jejichž ozbrojenci jsou velkým nebezpečím pro všechny obyvatele i návštěvníky země.

Sýrie

V Sýrii zuří od roku 2011 krutá občanská válka, jejíž počet obětí už přesáhl počet 250 000. Infrastruktura, vzdělávací i zdravotní systém jsou v troskách, a ačkoli vláda Bašára Asada získala kontrolu nad největšími městy, velká část země je stále v rukou povstalců a džihádistů.

Jižní Súdán

Ministerstvo zahraničí radí se cestám do Jižního Súdánu zcela vyhnout. Od roku 2011 tam zuří občanská válka a hlavní město Juba se vyznačuje velkou mírou kriminality - návštěvníky byly hlášeny krádeže, znásilnění, ozbrojená přepadení, únosy apod. Chudoba a nepokoje vyústily v hladomor a šíření nemocí.

Ukrajina

Vzhledem k válce, kterou Rusko začalo v únoru 2022, se Ukrajina stala jednou z nejnebezpečnějších zemí světa. Rozhodně je třeba dodržovat obecné zásady bezpečnosti, jako například řádně si hlídat své osobní věci, neprezentovat se plnou peněženkou a v případě potíží okamžitě kontaktovat český konzulát. Zároveň je vydán zákaz vstupovat na území, která nejsou pod kontrolou ukrajinských orgánů bez speciálního povolení. Jedná se o části Doněcké a Luhanské oblasti a Krymu.

Je třeba podotknout, že situace se neustále mění, a pokud se přeci jen rozhodnete pro dobrodružnou výpravu, sledujte webové stránky ministerstva zahraničních věcí, které pravidelně aktualizuje informace o bezpečnosti a podmínkách vycestování do těchto nestabilních zemí. GPI 2023 můžete také sledovat na stránkách www.visionofhumanity.org.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Opatrnost i v těch bezpečnějších destinacích je na místě

I když cestujete do zemí, které jsou považovány za ty bezpečnější, přeci jen byste měli dodržovat základní pravidla pro cestování. Kromě opatrnosti na své osobní věci, dodržování zákonů, respektování zvyklostí v cílové zemi a spojení s kontaktní osobou doma je rozhodně na místě správné cestovní pojištění.

To vám poskytuje záruku v podobě finanční jistoty v případě úrazu nebo nemoci vyžadující lékařské ošetření a pojištěním osobních věcí také pomůžete ochránit svůj majetek, osobní věci, doklady nebo i hotovost. Srovnání nabídek cestovního pojištění pohodlně zajišťuje naše kalkulačka, ve které naleznete nabídky od prověřených pojišťoven na českém trhu.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ